Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k
 Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...
 Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro
 Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...
 

Declaratii la plecarea din tara (ANAF, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#1
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va salut! Tocmai am batut palma cu o firma din Germania, unde voi incepe activitatea la 1 iunie (3 de fapt, ca 1 e sambata).

In luna mai imi voi pune la punct tot ce e de facut in asemenea situatie - actualizat cateva acte (apostilari si traduceri am deja, oricum), pus masina la punct, si ramane partea fiscala. Am citit chiar recent in presa ca romanii care pleaca din tara trebuie sa depuna o declaratie in acest sens la ANAF pentru a evita dubla fiscalizare, plata inutila CASS si chiar amenzi sanatoase. La o scurta cautare pe site-ul ANAF am tras concluzia ca trebuie sa depun actele doveditoare stabilirii rezidentei in tara de destinatie. Ori, eu nu o sa am asa ceva pana plec.

Adica nu am precontract semnat sau altceva similar sa prezint autoritatilor de aici, voi semna contractul cand voi ajunge acolo. Einmeldung-ul (inregistrarea in DE) il voi face tot in primele zile. Nu se pune problema de lipsa de incredere, e prin recomandare, discutia a fost direct cu presedintele firmei, firma este dpv fiscal activa in Germania, desi la baza conducerea este romaneasca si are o activitate extinsa in toata Germania. Este vorba de inginer decontare in constructii.

Deci ce anume ar trebui eu sa depun si unde anume (apartin de Sectorul 2 din Bucuresti) ca sa fiu sigur ca las cum trebuie relatia cu autoritatile? Posed o locuinta aici, nu am credite, n-am avut niciodata firma sau PFA. Activitatea la angajatorul curent o sa o inchei oficial la mijlocul lunii mai.

Pentru eventuale aspecte nerezolvate pana la 1 iunie, pot transmite de acolo imputernicire facuta la consulat (am mai facut asta cand am locuit in München, acum voi locui in Offenbach, cel mai apropiat consulat va fi in Bonn) si sa se ocupe sotia de probleme neprevazute, pana cand vine si ea dupa mine, in maxim 2 luni. Dar peste 1 an, de exemplu, as putea sa inchid conturi/carduri de la distanta daca voi considera ca nu imi mai folosesc?

Va multumesc anticipat pentru idei/sfaturi!

#2
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012

View Postdimripper, on 24 aprilie 2019 - 07:47, said:

Va salut! Tocmai am batut palma cu o firma din Germania, unde voi incepe activitatea la 1 iunie (3 de fapt, ca 1 e sambata).

In luna mai imi voi pune la punct tot ce e de facut in asemenea situatie - actualizat cateva acte (apostilari si traduceri am deja, oricum), pus masina la punct, si ramane partea fiscala. Am citit chiar recent in presa ca romanii care pleaca din tara trebuie sa depuna o declaratie in acest sens la ANAF pentru a evita dubla fiscalizare, plata inutila CASS si chiar amenzi sanatoase. La o scurta cautare pe site-ul ANAF am tras concluzia ca trebuie sa depun actele doveditoare stabilirii rezidentei in tara de destinatie. Ori, eu nu o sa am asa ceva pana plec.

Vezi-ti de ale tale ... ai mei sunt plecati de 12 ani (eu am fost plecat 8 ani), si nu dau socoteala nimanui atata timp cat taxele si impozitele pe salar sunt platite acolo. Cand ai un contract de munca in tara respectiva, anaf-ul poate sa se duca dracului. Daca vreodata iti bate la usa cineva de la anaf si te intreaba de veniturile din perioada respectiva, ii dai cu contractul in cap + un sut in fund.
Din nou, la modul serios, nu te va amenda nimeni si nu risti nimic.

In plus, toti pe care ii stiu plecati nu au facut asa ceva niciodata, chiar si cei care au plecat la munca fara contract. Sa fim seriosi , cu totii cunoastem persoane care au plecat pe dincolo si sunt platiti la negru.

update : m-am aprins acuma... statul se gaseste sa vorbeasca de dubla impozitare ? Platesc sanatatea din salar, iar cand scot dividentele, o mai platesc odata, de parca imi da 2 pansamente sau 2 pastile cand ma duc la spital sau la doctor (si daca e sa merg, merg la privat , nu la public) ...

Edited by Andreysc7, 24 April 2019 - 08:07.


#3
daniMMM

daniMMM

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 27,605
  • Înscris: 18.05.2008

View Postdimripper, on 24 aprilie 2019 - 07:47, said:


Viel Gluck!

#4
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007

View PostdaniMMM, on 24 aprilie 2019 - 08:02, said:

Viel Gluck!
Vielen Dank! :)

#5
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004
"Voi semna contractul cand voi ajunge acolo ..."
    Asa ma gandeam si eu.

     Nu uita sa cumperi bilet de intors.

#6
spe_ripper

spe_ripper

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,519
  • Înscris: 04.03.2009
"Am citit chiar recent in presa ca romanii care pleaca din tara trebuie sa depuna o declaratie in acest sens la ANAF pentru a evita dubla fiscalizare, plata inutila CASS si chiar amenzi sanatoase."

Nu cumva te obliga sa declari, tocmai ca sa platesti dublu taxele? Eu asa auzisem recent.

#7
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Nu ai ce sa declari, din momentul in care angajatorul nu temai declara prin D112 nu mai apari la ANAF, nu mai ai ce sa cotizezi.
Daca te reintorci in tara e bine sa-ti iei din Germania si documentele care sa ateste perioada lucrata, pentru viitor (pensie).

#8
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Odata ce mergi sa ii anunti o sa te aibe in evidenta pentru a te verifica cat castigi si cat sa le dai lor.

In ultimul timp si ca sezonier cei de la primarie ma trimiteau la fisc cand era vorba de stampilat niste contracte.Pentru ce?
Doar nu stau acolo ani intregi sa mai merg la fisc sa imi scoata venitul ca le trebuie astora de la primarie.

O data ce esti acolo cu acte in regula trebuie stampilat la primarie contractul din Germania ca nu esti in tara apoi te verifica si ANAF-ul ca na ii intereseaza si pe ei cat castigi, de unde si sa le dai si lor.
Am auzit ca le-a venit la unii care stau permanent prin strainatate dupa nu stiu cati ani sa mearga sa dea declaratie la ANAF de unde castiga acei bani.

Edited by smiley2, 24 April 2019 - 09:11.


#9
quantico2708

quantico2708

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,148
  • Înscris: 15.07.2008
Au as depune declarație la ANAF ca plec ....pentru ca e normal ....nici din Germania nu pleci fara "Abmeldung"  dar aceasta declaratie ar contine doar data la care plec .....si o locatie fictiva din mijlocul Africii .


Plec unde vad cu ochii ...nu e treaba voastră unde plec , ce muncesc , unde și sub ce forma locuiesc.

#10
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,014
  • Înscris: 25.06.2007
@initiator: evitarea dublei impozitării are loc/ se datorează nu declaratiei tale la ANAF ci in virtutea acordurilor de pre-aderare la UE semnate de România.
Nu are cum sa-ți facă rețineri etc pe veniturile câștigate și impozitate acolo. ANAF-ul asta parca are juriști idioți, dacă-s în stare să vină cu așa texte puerile.

#11
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Nu trebuie sa te surprinda nimic, aveam un vecin care fusese sofer pe basculanta pe la ADP sau ceva in primarie oricum sofer de meserie si dupa facultatea la Titu Maiorescu cu prezenta doar la examene s-a descurcat cumva si a ajuns inspector ANAF. Posted Image Si pe aia de la juridic ii banuiesc de acelasi parcurs fantastic, ei posibil sa fi facut Titu Maiorescu la zi si atunci s-au putut baga pe juridic.

Edited by filipxxx, 24 April 2019 - 10:00.


#12
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
andrei crezi ca esti asa ciumi sa te pui cu anafu,mai sfatuiesti si pe altii sa-i doara la tenisi

cand primesti plicu negru ce faci?apropo nu l-ai primit daca ai primit dividente
mergi la ei si nici nu ai cu,cine te certa

#13
Andreysc7

Andreysc7

    3D Modeler / Automotive Artist

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,675
  • Înscris: 05.02.2012

View Postceanu1980, on 24 aprilie 2019 - 10:08, said:

andrei crezi ca esti asa ciumi sa te pui cu anafu

Pentru mine anaf/fisc sunt doar camatari legali :) . Se leaga si ei de cine isi permit

#14
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Tinere, asculta aici ! Cumperi bilet de avion, te duci la munca unde vrei si nu te mai complica cu hartiile de la ANAF sau de la nu stiu ce birou gingas din Romania. Am primit o scrisoare de genul asta, ceva timp in urma. Nu are rost sa iti spun ca am peste 15 ani de cand sunt plecat din tara. Am fost curios sa stiu despre ce este vorba. M-am prezentat la biroul lor si am aflat ca de nu stiu ce formulare completate, fise fiscale, declaratii, etc. Am zambit si le-am spus ca nu le voi da niciodata bani pentru un venit la care platesc deja impozit. Daca vor sa imi trimita hartii, le doresc succes.

#15
Cristiann70

Cristiann70

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 103
  • Înscris: 18.03.2018
Mergi linistit si lasa anaful cu oamenii intrati pe ochi frumosi  ,nepoti ,copiii......

#16
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Va multumesc tuturor pentru raspunsuri. Cu toate acestea, mie mi se pare tare nesigur sa urmez aceasta cale pe sistem "ce poa' sa-mi faca, sa-mi ia boii de la bicicleta?"
Sa zicem ca pot inchide conturile usor, dupa ce m-am stabilizat "dincolo". Dar mie aici imi ramane un activ/o plasa de siguranta, anume locuinta, pe care nu o voi inchiria sa fie degradata de chiriasi pentru un castig infim, ci o voi lasa unei persoane de incredere in grija. Pentru aceasta locuinta eu voi plati in continuare impozit si asigurari, voi fi in registrele de la venituri buget local cu aceasta posesie.

Acum, presupunand scenariul ca ANAF se sesizeaza ca eu nu mai platesc asigurare de sanatate - care este obligatorie fie ca ai sau nu un venit (daca nu esti somer, co-asigurat sau alte cateva cazuri - esti obligat sa platesti asigurarea. Si in Germania este la fel!). Mie mi-e teama ca ma voi trezi cu decizii de impunere pentru acest CASS daca nu declar domiciliul fiscal in alta tara. Si BUM! daca vreau sa vand apartamentul din RO nu o pot face pana cand nu achit amenzile/rezolv situatia cu dubla impunere. De-asta imboldul meu principal era sa ma duc sa completez acel formular; cunosc foarte bine birocratia de la noi, indiferenta, betele in roate, dar realist gandind, am observat de-a lungul anilor ca daca tu completezi ce si cum trebuie, si mai ales te asiguri ca functionarii au inregistrat corect depunerile tale, atunci iti trebuie si o doza mare de ghinion sa te trezesti cu probleme. Nu exclud nici un scenariu, desigur, dar citind cele de mai sus am ramas si mai mult in dubiu :)

#17
filipxxx

filipxxx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,920
  • Înscris: 25.04.2006
Daca pleci acolo cu gandul sa nu te mai intorci merita sa iti bati capul sa iti lasi lucrurile in ordine ca sa nu pierzi timp ulterior cand vii din an in paste in Ro. Daca e ceva pasager dar nu planuiesti sa ramai pe acolo ANAF nu iti va face nimic cand te intorci pe ANAF nu intereseaza ce produci tu in Germania cat timp iti platesti impozite in Germania. Tu chiar iti imaginezi ca milioanele de oameni fara nici un venit de la tara platestc asigurari de sanatate desi unii dinte ei mai baga munci sezoniere prin vest ?! Posted Image Gandeste-te doar ca majoritatea nu stiu ce e aia ANAF iar o majoritate si mai mare din ei nu stiu sa scrie, dar apoi sa faca formalitatile prin alta tara.

Edited by filipxxx, 24 April 2019 - 12:29.


#18
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,014
  • Înscris: 25.06.2007

View Postdimripper, on 24 aprilie 2019 - 12:09, said:

Acum, presupunand scenariul ca ANAF se sesizeaza ca eu nu mai platesc asigurare de sanatate - care este obligatorie fie ca ai sau nu un venit (daca nu esti somer, co-asigurat sau alte cateva cazuri - esti obligat sa platesti asigurarea.
Asigurarea de sănătate o vei plăti in mod automat in Germania. Tot acolo vei avea și domiciliul fiscal, vei plăti impozitul pe venit etc.
Fă-ți pașaport CRDS și ești complet in regulă, dacă ai așa ceva nu mai ai treabă cu fiscul din Ro decât in privința impozitului pe locuință.

Edited by Karhu, 24 April 2019 - 13:05.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate