Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 

Declaratii la plecarea din tara (ANAF, etc)

- - - - -
  • Please log in to reply
25 replies to this topic

#19
Fjell

Fjell

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 932
  • Înscris: 21.08.2012
Omule, suntem 5 milioane de romani in afara tarii. Chiar ai impresia ca sunt oameni care fac asa ceva ? Daca vreun speriat s-a apucat de facut afaceri si completat maculatura de la ANAF, rau a facut ! Odata ce esti plecat...ADIO taxe in Romania. Esti platitor de taxe in afara tarii, beneficiezi de somaj, asigurare sanatate, pensie, bani concediu. Daca vrei povesti cu Michi Maus sau Alfa ca Sapada, baga formulare si neaparat sa specifici ca vei castiga un zilion de euro, ca smecherii sa iti trimita factura. Daca ai de gand sa stai pe termen lung...pfaaaaa, ce m..e le-as da celor din tara. Celor de la ANAF, da ? Ma rog, si jegurilor pesediste...

#20
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Stai linistit ca te gasesc astia si asa fara sa dai informatii ca pleci din tara, te cauta ei si dupa nu stiu cati ani.
Daca mai vin inca unele facturi pe decedati ce sa ne mai miram de astia?
Astia ar impozita si pe aia care castiga 1k euro pe luna in strainatate, ce ar mai vrea si ei macar un 10-20% fara sa munceasca.
Corect asa-i, platesti taxe si impozite acolo de ce le-ai mai plati si la astia?Ai vreun beneficiu de la statul roman ca muncesti in strainatate?
Unii inca mai traiesc cu impresia ca suntem o tara precum Korea de Nord, poate mai rau.

Poti sa faci ce vrei dar daca te trimite primaria cand ai de stampilat ceva la ei e clar ca is mana in mana cu ANAF.
Incearca asa si vezi ce se intampla, iti poate veni o taxa la primarie in rest nu au ce sa iti faca.
Treaba sta in felul urmator, tu lucrezi si esti intr-un alt stat altul decat Romania.Nici impozit la salubritate nu ar trebui in mod normal sa platesti daca stai acolo permanent.
Ce ar mai vrea astia sa faca, sa platesti si apa de ploaie era vorba dar sa se uite cine da rahaturi pe apa sa ii amendeze de aia nu ii intereseaza.
Ne mai miram de ce merge tara prost, daca nu ar fi strainatatea cei din tara asta nu iti asigura nici un post de lucru.La noi in tara numai importuri ajung, dar sa creasca industria si sa exportam nimic nu se face.Doar bani nemunciti toti ar vrea.

#21
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View Postdimripper, on 24 aprilie 2019 - 07:47, said:


Cea mai mare prostie o faci daca completezi vreun act.

Ca sa nu fii impozitat dublu se ocupa legislatia europeana. Nu este in grija ta. De asta se ocupa legiuitorii din comisiile europene sau ce aparat al UE este responsabil.

Edited by MembruAnonim, 24 April 2019 - 18:13.


#22
marmota_vasi

marmota_vasi

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 487
  • Înscris: 13.02.2008
nu lasa bani in depozite bancare, ca dobanda se considera venituri si trebuie declarate la fisc.
Eu am si conturi in ro, dar nu tin mai mult de 1000 ron, pt plati prin direct debit la curent si cablu.

@Fjell:mi-au placut personajele tale, michi si alfa...poate mi le pun pe un tricou cand am timp de joaca...

#23
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Declaratia ceruta de ANAF e una imbecila - taxele datorate intr-o tara sau alta se platesc conform rezidentei fiscale, nu rezultand dintr-o hartie in care nu declari nimic concret. Cand pleci in strainatate rareori stii ce vei lucra, cat vei sta, daca vei avea avte sau nu, etc, deci CE sa declari la ANAF la plecarea din tara.

In tarile civilizate, declaratia de rezidenta fiscala se depune DUPA incheierea anului fiscal cand stii ce si cum ai lucrat, ce venituri au rezultat, in ce tara, etc.

#24
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,855
  • Înscris: 22.07.2004

View Postspe_ripper, on 24 aprilie 2019 - 08:46, said:

"Am citit chiar recent in presa ca romanii care pleaca din tara trebuie sa depuna o declaratie in acest sens la ANAF pentru a evita dubla fiscalizare, plata inutila CASS si chiar amenzi sanatoase."

Nu cumva te obliga sa declari, tocmai ca sa platesti dublu taxele? Eu asa auzisem recent.

    Dubla impozitare este ilegala oriunde in lume.
    Este ilegala si in UE. Exista legi in privinta asta..
    Se pare insa ca ANAF nu e inca la curent.
     Guvernul Romaniei sta prost cu legislatia.

#25
Kres

Kres

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,314
  • Înscris: 21.03.2019
Asta a aparut zilele astea

https://www.google.r...563625133992971

#26
dimripper

dimripper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 663
  • Înscris: 12.04.2007
Multumesc, l-am citit aseara. O sa depun o declaratie online cu stabilirea rezidentei fiscale, n-am avut timp sa traduc contractul de munca in germana, ca ANAF vrea sa fie uploadat tradus si legalizat, daca e in orice alta limba in afara de romana.

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate