Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Cum arata Isus?

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
241 replies to this topic

#73
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019

View PostHunor_66, on 19 aprilie 2019 - 10:45, said:

Exista un artefact care ne sugereaza cum arata Isus, si anume Giulgiul din Torino:


Si nu, nu este un fals medieval.


S-a demonstrat clar ca-i fals dupa ultimele cercetari de anul trecut.  
Shroud of Turin Is a Fake, Bloodstains Suggest

Un giuliu nu poate sa reziste 2 milenii intr-o stare atat de buna.
Dupa cum vezi, chipul pare sa fie 100% european, aratand ca un cavaler medieval cu par lung si barba bifurcata.
Inclusiv fizicul mi se pare neobisnuit pentru un evreu din secolul 1.

View Postcaiuscorneliu, on 19 aprilie 2019 - 07:51, said:

În toate icoanele a fost portretizat ca un ins europoid, cu față delicată, păr lung, blond/șaten. Totul a fost studiat astfel încât să te identifici cu el, să ți se facă milă, să empatizezi. Tot o tehnică de manipulare și asta. Cel mai probabil arăta ca oricare altul din Orient, că doar acolo s-a născut din părinți din acea regiune și atunci era o problemă. Cum să empatizeze credincioșii cu un garoi cu față de ciorditor? Nu, el era ca un înger într-o masă numeroasă de brute. Mda..

Cred si eu la fel.

Europenii crestini au fost cei mai mari rasisti si anti-semiti de astfel.
Nu-si puteau concepe ca Isus, ucis de "evrei", sa arate ca un evreu.
Au zis sa-l picteze in forma sa divina, cea de "european alb ca laptele, pur, cu ochii albastri si par lung si blond".

Cu asta au putut astfel sa-si propage religia si biserica a putut sa-si impuna controlul asupra domeniilor.

View Postwaterman, on 19 aprilie 2019 - 07:41, said:

De ce vi se pare vouă frumos să batjocoriți credința altor semeni ?

Eu dacă aș face mișto de voi ar fi ok ? V-ați simți bine ?

În postul Paștelui voi faceți glume proaste cu Isus ??

Stimabile domn, aveti tot respectul meu pentru trolling-ul subtil  de calitate pe care il faceti. N-am mai ras  demult asa zgomotos citind o postare.  Va felicit!  Posted Image

Edited by worldwar, 19 April 2019 - 13:22.


#74
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postworldwar, on 19 aprilie 2019 - 13:19, said:

S-a demonstrat clar ca-i fals dupa ultimele cercetari de anul trecut.  
Shroud of Turin Is a Fake, Bloodstains Suggest

Dupa cum vezi, chipul pare sa fie 100% european, aratand ca un cavaler medieval cu par lung si barba bifurcata.
Inclusiv fizicul mi se pare neobisnuit pentru un evreu din secolul 1.
Nu știam de ultimele cercetări, știam că corespunde perioadei în care a trăit Isus.

E posibil să fii avut sânge european, tatăl său biologic fiind un soldat roman. Adevărul e că nu toți soldații romani erau europeni....dar e posibil.

#75
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019

View Postcaiuscorneliu, on 19 aprilie 2019 - 12:06, said:

Eu n-am spus că omul Hristos n-ar fi existat. Giulgiul respectiv nu reprezintă nimic, în niciun sens. Cel mai probabil nici nu are legătură cu perioada în cauză. Vaticanului însă îi pasă, că le-a vândut credulilor atâția ani un artefact, trebuie să-l susțină cumva. La fel cum ortodocșii băgau oase de câini prin racle.
La fel si cu sulita, si coroana de spini, si paharul de la Cina cea de Taina, si camasa, si valul Veronicai   cu care si-a sters chipul,  si  cuiele, si lemnul crucii, si penele de ingeri,  si buretele din care a baut otetul,  si mantia rosie,  si urmele de pasi de pe drumul crucii , si  preputiul de la circumcizie , si darurile de la magi,   si cordonul ombilical ,  si tableta cu inscriptia INRI,  si vasul cu sangele strans la crucificare, si  cutitul de la cina cea de taina, si oasele pestilor inmultiti si painea pietrificata si bine conservata, si vasul mirilor in care a transformat apa in vin,  si barca  apostolilor,     si vesmantul in care a fost infasurat la nastere .....

Are Isus mai multe artefacte decat  faraonul  Tutankhamon. Posted Image
Sau Elvis Preasley.  

Relics associated with Jesus - Wikipedia


Toate s-au dovedit falsuri  din evul mediu.



View Postcaiuscorneliu, on 19 aprilie 2019 - 11:23, said:

Da de unde? Nu spun că e ăla din primul post, până la urmă nimeni nu poate ști. Dar logic vorbind, sigur nu e ăla de pe icoanele pe care le pupă babele. Trebuia să fie portretizat ca unul specific locului și timpului în care se afla, că sigur așa era. Dar cum mai prindea un astfel de om la europeni, de exemplu? Halal fiu de zeu, așa a fost de important încât nici acum nu știm cum arăta de fapt. În afară de câțiva apropiați și turma asuprită care-l însoțea nu l-a băgat niciun istoric al vremii în seamă. Romanii consemnau și o bășină trasă dar cu evreul ăsta pauză. L-au văzut doar ca pe un agitator, ceea ce și era.

Pai nici nu consemnau personalitati irelevante. Isus era un personaj prea obscur si neinsemnat in anul 30 si atunci, foarte multi predicatori, zeloti si esenieni se pretindeau regii iudeilor si  Mesia si fii lui Dumnezeu.  
Isus nu a deventi cunoscut decat dupa anul 60, dupa ce s-a extins secta crestina la Roma si Nero a coordonat persecutiile, persecutii care de altfel nu sunt atestate istoric,  avand ca surse doar  lucrarile lui Pavel si traditiile orale, scrise abia spre finalul secolului, odata cu evangheliile.
Primele atestari serioase istorice sunt cele ale lui Josephus si Tacitus care l-au consemnat abia la 60-80 de ani dupa moartea lui Isus.  
Isus sigur ca a existat ca om , ca un simplu predicator ce transmitea pilde, mesaje despre iertarea aproapelui, rasplata celor buni dupa moarte, egalitatea in fata lui Dumnezeu, dar caracterul sau divin a fost propagat la zeci de ani dupa moartea sa.
Antichitatea a fost o adevarata epoca a zvonurilor mincinoase si a stirilor false.

View Postcirus6, on 19 aprilie 2019 - 13:24, said:

E posibil să fii avut sânge european, tatăl său biologic fiind un soldat roman. Adevărul e că nu toți soldații romani erau europeni....dar e posibil.

Iti dai seama, sa profanezi in asa hal mitul Fecioarei, cea neprihanite si neatinsa decat de Dumnezeu, sa fi fost de fapt violata de un soldat roman beat si  sa-si minta sotul, pe Iosif, ca a vizitat-o un inger?

Adevarul e ca la vremea aia, femeile acuzate de adulter, fie si cele violate, erau omorate cu pietre.
Israelul de atunci nu era cu nimic diferit fata de Arabia Saudita de azi.

Iar reputatia sotului avea de suferit in fata comunitatii evreiesti si cadea in dizgratie, insasi cariera sa de tamplar zilier ar fi avut de suferit , asa ca Iosif a preferat sa-si creada nevasta si au zis s-o lase asa, sa se creada ca Isus chiar este  Mesia, cum era la moda atunci.

Nasterea miraculoasa cu steaua calauzind magii si ingerii - evident ca a fost inventata de autori, culmea, aparand consemnata doar in doua evanghelii canonice.
Masacrul pruncilor de catre Irod cel Mare nu e atestata istoric, decat ca si-a ucis proprii fii, a fost un tiran, dar care a finantat constructii precum templul, amfiteatre, drumuri, orase.

Edited by worldwar, 19 April 2019 - 13:47.


#76
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View Postworldwar, on 19 aprilie 2019 - 13:21, said:

Stimabile domn, aveti tot respectul meu pentru trolling-ul subtil  de calitate pe care il faceti. N-am mai ras  demult asa zgomotos citind o postare.  Va felicit!  Posted Image

Eu mă refeream la cei care iau în derâdere numele lui Isus, jignesc și batjocoresc credința colegilor. Disputele sunt ok, suntem oameni, avem opinii diferite, jignirile însă sunt urâte.

#77
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postmario_bril, on 19 aprilie 2019 - 08:38, said:


Ai auzit dumneata și de un al doilea? Sunteți fantastici, pe cuvânt. Până acum vă ĂŽndoiați de existența lui Iisus, acum, că istoricii afirmă clar existența Lui, afirmați că au fost mai mulți.
Dupa nume sunt destui. Dupa fapte avem indoieli.

#78
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postworldwar, on 19 aprilie 2019 - 13:34, said:

Iti dai seama, sa profanezi in asa hal mitul Fecioarei, cea neprihanite si neatinsa decat de Dumnezeu, sa fi fost de fapt violata de un soldat roman beat si  sa-si minta sotul, pe Iosif, ca a vizitat-o un inger?

Adevarul e ca la vremea aia, femeile acuzate de adulter, fie si cele violate, erau omorate cu pietre.
Israelul de atunci nu era cu nimic diferit fata de Arabia Saudita de azi.
Iar reputatia sotului avea de suferit in fata comunitatii evreiesti si cadea in dizgratie, insasi cariera sa de tamplar zilier ar fi avut de suferit , asa ca Iosif a preferat sa-si creada nevasta si au zis s-o lase asa, sa se creada ca Isus chiar este  Mesia, cum era la moda atunci.

Nasterea miraculoasa cu steaua calauzind magii si ingerii - evident ca a fost inventata de autori, culmea, aparand consemnata doar in doua evanghelii canonice.
Masacrul pruncilor de catre Irod cel Mare nu e atestata istoric, decat ca si-a ucis proprii fii, a fost un tiran, dar care a finantat constructii precum templul, amfiteatre, drumuri, orase.
Cum bine spui, e un mit. Maria oricum n-a rămas fecioară, evanghelia spune clar că Isus a avut frați biologici.

Evident

E adevărat că masacrul pruncilor nu este atestat, iar dacă ar fi fost cu siguranță ar fi fost înregistrat în ceva arhive. Totuși ceva tre să fi fost la baza mitului.
Personal cred povestea cu magii, e plauzibilă din pdvul meu și are sens, magii fiind cei ce l-au ales pe Isus și l-au trimis la studii în Egipt.

#79
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005

View Postwaterman, on 19 aprilie 2019 - 11:50, said:







Am mai multă ĂŽncredere ĂŽn logica lui Pascal ... vorbind strict de logică.
Mai bine un ateu sincer decat un crestin fals si fricos.

#80
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMarianG, on 19 aprilie 2019 - 13:56, said:

Mai bine un ateu sincer decat un crestin fals si fricos.
De ce e mai bine?
Nu e mai bine, e la fel de rău.

#81
MarianG

MarianG

    be that as it may

  • Grup: Moderators
  • Posts: 31,477
  • Înscris: 10.08.2005
De cand are deitatea ceva impotriva sinceritatii?

#82
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ar trebui sa facem un topic intitulat : " Tu de ce crezi in Dumnezeu / Isus / Alah / Crisna / etc / curcubeul tuturor divinitatilor roz,mov,ciclam ....? "
Raspunsurile ar fi irelevante insa ar reiesi fara urma de indoiala faptul ca fiecare crede din diferite motive personale , in functie de capacitatea lui de procesare , adica ....nimic divin care sa razbata din tampeniile astea numite generic religii . Fiecare vede divinitatea in felul lui , aceasta fiind chiar dovada ca nu exista nici o divinitate ( pentru persoanele inzestrate cu ratiune, ca pentru celelalte discutia este oricum abracadabranta , acestea din urma neavand nevoie de dovezi care sa intareasca o fabulatie antica ). Ei cred pentru ca inaintea lor au crezut si altii si ar fi exclusi din turma celor lasati in urma de evolutie daca nu ar crede si ei in rand cu gloata . Chiar in randurile credinciosilor , cei care pretind ca vorbesc cu Dumnezeu sunt priviti cu suspiciune . Aici intervine o alta caracteristica a credinciosilor ...pizma ca in mintea lor exista o mica sansa ca divinitatea se se fi adresat altuia si nu lui personal ....de unde si invidia .

Edited by JurasikMan, 19 April 2019 - 14:10.


#83
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Ce e rău la un om inteligent care e un bun creștin ?

Omul ăla are cele 10 porunci de urmat.

Quote

Este scris în Biblie: Exodul 20:1-17. “Atunci Dumnezeu a rostit toate aceste cuvinte şi a zis: “Eu sunt Domnul, Dumnezeul tău care te-a scos din ţara Egiptului, din casa robiei. (1) Să nu ai alţi dumnezei afară de Mine.
(2) Să nu-ţi faci chip cioplit, nici vreo înfăţişare a lucrurilor care sunt sus în ceruri, sau jos pe pământ, sau în apele mai de jos decât pământul. Să nu te închini înaintea lor şi să nu le slujeşti; căci Eu, Domnul, Dumnezeul tău, sunt un Dumnezeu gelos, care pedepsesc neleguirea părinţilor în copii până la al treilea şi la al patrulea neam al celor ce Mă urăsc, şi Mă îndur până la al miilea neam de cei ce Mă iubesc şi păzesc poruncile Mele.
(3) Să nu iei în deşert Numele Domnului, Dumnezeului tău; căci Domnul nu va lăsa nepedepsit pe cel ce va lua în deşert Numele Lui.
(4) Adu-ţi aminte de ziua de odihnă, ca s-o sfinţeşti. Să lucrezi şase zile şi să-ţi faci lucrul tău. Dar ziua a şaptea este ziua de odihnă închinată Domnului, Dumnezeului tău: să nu faci nici o lucrare în ea, nici tu, nici fiul tău, nici fiica ta, nici robul tău, nici roaba ta, nici vita ta, nici străinul care este în casa ta. Căci în şase zile a făcut Domnul cerurile, pământul şi marea şi tot ce este în ele, iar în ziua a şaptea s-a odihnit: de aceea a binecuvântat Domnul ziua de odihnă şi a sfinţit-o.
(5) Cinsteşte pe tatăl tău şi pe mama ta, pentru ca să ţi se lungească zilele în ţara, pe care ţi-o dă Domnul, Dumnezeul tău.
(6) Să nu ucizi.
(7) Să nu preacurveşti.
(8) Să nu furi.
(9) Să nu mărturiseşti strâmb împotriva aproapelui tău.
(10) Să nu pofteşti casa aproapelui tău; să nu pofteşti nevasta aproapelui tău, nici robul lui, nici roaba lui, nici boul lui, nici măgarul lui, nici vreun alt lucru, care este al aproapelui tău.”
Care este principiul de bază al Legii lui Dumnezeu?
Este scris în Biblie: Romani 13:10. “Dragostea nu face rău aproapelui: dragostea deci este împlinirea Legii.”
Legea lui Dumnezeu este cuprinsă în dragoste.
Este scris în Biblie: Matei 22:37-40. “Isus i-a răspuns: “Să iubeşti pe Domnul, Dumnezeul tău, cu toată inima ta, cu tot sufletul tău şi cu tot cugetul tău.” “Aceasta este cea dintâi şi cea mai mare poruncă. Iar a doua, asemena ei, este: “Să iubeşti pe aproapele tău ca pe tine însuţi.” În aceste două porunci se cuprinde toată Legea şi proorocii.”
Prin Isus este clarificată relaţia noastră cu Legea lui Dumnezeu.
Este scris în Biblie: Matei 5:17-18. “Să nu credeţi că am venit să stric Legea sau Proorocii; am venit nu să stric, ci să împlinesc. Căci adevărat vă spun, câtă vreme nu va trece cerul şi pământul, nu va trece o iotă sau o frântură de slovă din Lege, înainte ca să se fi întâmplat toate lucrurile.”
Legea lui Dumnezeu ne oferă direcţie, nu îndreptăţire.
Este scris în Biblie: Galateni 2:15-16. “Noi suntem Iudei din fire, iar nu păcătoşi dintre Neamuri. Totuşi, fiindcă ştim că omul nu este socotit neprihănit, prin faptele Legii, ci numai prin credinţa în Isus Hristos, am crezut şi noi în Hristos Isus, ca să fim socotiţi neprihăniţi prin credinţa in Hristos, iar nu prin faptele Legii; pentru că nimeni nu va fi socotit neprihănit prin faptele Legii.
Datoria noastră este să ascultăm de Legea lui Dumnezeu.
Este scris în Biblie: Eclesiastul 12:13. “Să ascultăm dar încheierea tuturor învăţăturilor: Teme-te de Dumnezeu şi păzeşte poruncile Lui. Aceasta este datoria oricărui om.
Care este legătura dintre lege şi păcat?
Este scris în Biblie: 1Ioan 3:4. “Oricine face păcat, face şi fărădelege; şi păcatul este fărădelege.”
Este oare necesar să ţinem toate poruncile?
Este scris în Biblie: Iacov 2:10-11. “Căci cine păzeşte toată Legea şi greşeşte într-o singură poruncă, se face vinovat de toate. Căci, Cel ce a zis: “Să nu preacurveşti”, a zis şi: “Să nu ucizi”. Acum, dacă nu preacurveşti dar ucizi, te faci călcător al Legii.”
Putem oare să cunoaştem pe Dumnezeu fără să ţinem poruncile?
Este scris în Biblie: 1Ioan 2:4-6. “Cine zice: “Îl cunosc”, şi nu păzeşte poruncile Lui este un mincinos şi adevărul nu este în el, dar cine păzeşte Cuvântul Lui, în el dragostea lui Dumnezeu a ajuns desăvârşită; prin aceasta ştim că suntem în El. Cine zice că rămâne în El, trebuie să trăiască şi el cum a trăit Isus.

Deci, cu ce te afectează ?

Mai degrabă te minte, te jefuiește, te înșeală un ateu decât un credincios adevărat.

#84
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010
Cele 10 porunci sunt criminale.

#85
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

View PostJurasikMan, on 19 aprilie 2019 - 14:08, said:

1. Fiecare vede divinitatea in felul lui ,


2. aceasta fiind chiar dovada ca nu exista nici o divinitate


1 e corect pentru că percepția ține de fiecare, e umpic subiectivă
2 e total eronat. Faptul că n indivizi percep ceva (orice) în felul propriu, nu este dovada că acel ceva nu există.
Ci dimpotrivă.

View Postcirus6, on 19 aprilie 2019 - 14:25, said:

Cele 10 porunci sunt criminale.
Le-aș interpreta ca norme minime de bun simț pentru traiul într-o societate civilizată.

#86
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postwaterman, on 19 aprilie 2019 - 14:27, said:

Le-aș interpreta ca norme minime de bun simț pentru traiul ĂŽntr-o societate civilizată.
Dacă este bun simț, nu mai e nevoie de nici o lege!

#87
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păi de obicei nu e. De aia există nevoie de reglementări.
Am dreptate ?

#88
worldwar

worldwar

    Junior Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 163
  • Înscris: 13.04.2019
Vi se pare ok sa omorati cu pietre oameni acuzati pentru adulter sau desfrau ?

Ca evreii asa faceau!

#89
richelieu

richelieu

    Monsenior Members

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,481
  • Înscris: 04.05.2006

View PostMarianG, on 19 aprilie 2019 - 14:07, said:

De cand are deitatea ceva impotriva sinceritatii?
Dar de ce ar avea ceva împotriva sincerității? Crezi însă ca sinceritatea singura te va mântui? Degeaba ești sincer, daca ești ateu.

#90
cirus6

cirus6

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 29,211
  • Înscris: 15.06.2010

View Postrichelieu, on 19 aprilie 2019 - 14:35, said:

Dar de ce ar avea ceva împotriva sincerității? Crezi însă ca sinceritatea singura te va mântui? Degeaba ești sincer, daca ești ateu.
Isus nu spune ce spui tu, ba din contră ".. Nu cel ce-mi zice doamne doamne va intra în împărăția cerurilor ci cel ce face voia TATĂLUI...."


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate