Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...

De unde cumparati piese de schimb...

Iesirea din coproprietate
 Mouse wireless ergonomic cu bater...

Cum se calculeaza dobanda lunara ...

La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...
 Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...
 Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...
 

Culturism vegetarieni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1604 replies to this topic

#685
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 15.08.2014
Nimic nu este mai relativ ca morala, absolut nimic.Deci?
Si sunt cazuri cind nevoia te obliga la chestii mult mai nasoale.
Divaghez putin a fost moral ca americanii sa arunce bombele atomice asupra civililor japonezi? Cu siguranta nu.
A fost necesar? A fost benefic pt intreaga omenire ca razboiul sa se incheie cit mai repede si cu cit mai putine vitime? Mai mult ca sigur ca da.
In momentul in care aduci morala in discutie, deja faci parte dintro secta, fara sa iti dai seama, chiar fiind ateu convins.

Lucrurile trebuie judecate dicolo de asazisa morala,dincolo de bine si de rau.

Ce argumente stiintifice ai ca dieta vegana salveaza planeta? O fi consumul de carne cancerigen, dar este alegerea fiecaruia. Omul se naste liber. Punct. Nici dieta ta nu este cea mai sanatoasa, dar este aleferea ta. Noi ti am atras atentia, faci ce vrei si nu ne deranjeaza. Tu insa esti deranjat ca altii consuma carne. Asta e o atitudine sectara.

#686
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Crezi că știi totul despre morală, relativism dar trebuie să mai studiezi aceste subiecte. Îți recomand Sam Harris. Principiile etice ale veganismului, generalitățile despre morală și relativism ar putea fi discutate mai bine în altă secțiune a forumului.

Despre argumentul ecologic s-a scris inclusiv pe Softpedia, caută și citește. Situația e clară.

Este doar "alegerea ta" atunci când nu provoci rău altora (oameni, animale). Atitudinea morală ar trebui să fie minimizarea și eliminarea răului când îl poți identifica și evita.

S-au discutat și principiile dietei sănătoase. Există discuții dedicate. Veganismul nu este o dietă care îți garantează sănătate și viață fără de moarte.

De ce ai continuat să scrii după cuvântul "punct"?


#687
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 15.08.2014
Cf principiilor mele, nu consider ca se provoaca vreun rau animalelor crescute pt a ne hrani. Punct. Asta e menirea lor, asa trebuie facut. Prima gaina am sacricat o fara asomare, cu mina mea proprie, la virsta de 12 ani. Nu mi a facut placere, nu imi face, dar a fost necesar, ca nu era sa murim de foame.
Restul e cancan. Daca incepi sa ma iei prin invaluire deja o dai in sectarism si intoleranta.
In plus, pt mine oamenii is mieji pe planeta asta, a  pune animalele pe aceeasi treapta cu noi, e o insulta pt mine. Nu ursul si balena stapinesc energia atomica, ci omul. Asta spune tot. Ca animalele au rolul lor f important in biosfera, sunt perfect de acord, dar asta nu inseamna ca ne sunt egale. Tu deja o dai in specisl. Cauta ce este aceasta teorie.

Carevasazica, cresterea animalelor pt consum ar fi un dezastru ecologic, dar poluarea produsa pt a fabrica toate chimicalele care se adauga in hrana semipreparat+ambalajele,  nu este un dezastru ecologic? Interesanta teorie.
Expica mi te rog, cum sufera de sete omul din Africa Subshariana, din cauza faptului ca eu beau 3 l de apa/zi in Franta, Europa?
In Europa exista surse de apa dulce, in Africa nu. Care e vina noastra ca ne am nascut aici?
Nici omul din Africa Subsahariana nu este vinovat ca s a nascut acolo, dar oare nu exista nici o solutie sa isi schimbe viata? Daca da, de ce nu o aplica?

Oricine poate sa scrie orice,istoria ne dovedeste clar ca morala e relativa in timp si spatiu. E o realitate, filozofii expun niste idei, dar nu detin deloc adevarul absolut.

#688
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Chiar ma intrebam cand termina cu aberatia aia legata de carnea rosie si un eventual potential cancerigen, nedovedit de nimeni si care oricum nu ar fi valabil decat daca te apuci sa mananci 1kg de carne pe zi, nicidecum nu se aplica pentru o dieta echilibrata. Oricum daca incepi sa mananci atata carne risti sa mori de alte probleme, inainte sa poata sa dovedeasca cineva potentialul cancerigen.

Acum a terminat si a ajuns la esenta problemei, anume ideologia vagano-marxista, ce incearca sa induca omului sentimentul de vinovatie pentru faptul ca s-a nascut omnivor. Uite cu cata nesimtire induce ideea ca noi consumam, citez ,,bucati de cadavru''.

Urmatorul pas al agresivitatii discursive marxiste este sa induca oamenilor ideea ca nu trebuie sa mai faca copii, pentru ca planeta nu ne mai poate da hrana tuturor iar, finalmente, sa disparem cu totul.

Cam asta viseaza acesti bolnavi.

Edited by razor01, 27 May 2019 - 14:15.


#689
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Cred că vi s-a arătat de câteva ori care e situația cu carnea roșie, carnea procesată. Dar credința voastră e puternică. Există discuție dedicată acestei chestiuni.
Riscul de cancer crește de la câteva zeci se grame de carne mâncată.

Planeta poate să susțină mult mai mulți oameni dacă deveniți vegani.

#690
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 15.08.2014
Ti ai facut datoria ne ai atentionat, de ce mai insisti? Si  cu ce ma incinta pe mine ca pe planeta sunt 7 sau 10 mld? La nivel micro tot aia e? De ce ar trebuie sa ne batem capul cu amanuntul asta?

#691
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Am răspuns la off topic.

#692
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007

View PostEXIT, on 27 mai 2019 - 15:47, said:

Cred că vi s-a arătat de câteva ori care e situația cu carnea roșie, carnea procesată. Dar credința voastră e puternică. Există discuție dedicată acestei chestiuni.
Riscul de cancer crește de la câteva zeci se grame de carne mâncată.

Planeta poate să susțină mult mai mulți oameni dacă deveniți vegani.

Tu ai aratat ca aerul poluat are o incidenta de a produce deces din cancer de cel putin 4 ori mai mare decar carnea rosie PROCESATA (CONSUMUL DE CARNE ROSIE NEPROCESATA NU A FOST DOVEDIT CA PRODUCE CANCER). Prin carne procesata a nu se intelege carne preparata, asta ca da nu incurcam borcanele.
Deci domnu iesire, de ce mai respiri domne??

#693
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
El nu are cum sa faca diferenta intre carne preparata si procesata din simplul motiv ca alimentatia lui este formata exclusiv din hrana procesata.

Este primul vegan care nu mananca verzituri si sucuri naturale ci junk food.

Imi aminteste de un personaj celebru din serialul Mica Britanie, acel ,,the only gay in the village'', care in realitate nu era gay ci doar se prefacea , fiind avid de atentie. Posted Image))

Attached Files


Edited by razor01, 27 May 2019 - 17:04.


#694
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
”Verzituri”?
Ești unul dintre cei care vă băgați în această discuție dar nu o citiți.
Dacă nu vă interesează culturismul practicat de vegetarieni și vegani, de ce interveniți aici cu jigniri și off topic?

#695
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Auzi la el, culturism Posted Image

Taticu', alea 3 fiare pe care le plimbi tu pe langa corp nu au nicio legatura cu sportul numit culturism. Tu pur si simplu faci putina miscare.

Atat si nimic mai mult!

#696
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Deci nu pentru culturism vii aici.
Mă placi, așa-i?

#697
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Nu e topicul tau, tu doar te-ai bagat fara sa ai nimic de spus. Nu ai niciun fel de experienta ca sa poti raspunde la intrebarile adresate de initiator dar continui sa bazai ca o musca in speranta ca te ia cineva in serios.

Edited by razor01, 27 May 2019 - 22:49.


#698
petit_christian

petit_christian

    Homo mirabilis

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,839
  • Înscris: 15.08.2014
@EXIT: calamarul este cancerigen? Intreb pt ca, desi este pescuit intensiv, stocurile cresc de la an la an. Carevasazica, specia nu este in pericol, populatia se reface uimitor de repede si daca nu e cancerigen, de ce nu il consumi?
Ca argumentele tale astea sunt: potentialul cancerigen al carnii si protejarea planetei. Pai calamarul o duce binemersi, parca ii prieste pescuitul.
In afara de indoctrinarea vegana, ce argumente logice ai?
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Calmar
https://www.loceanal...ean/calmar.html

Pun linkuri in fr, pt ca in lb romana informatia este ca si inexistenta. Iar lb engleza, desi o cunosc, imi e peste mina.

Edited by petit_christian, 28 May 2019 - 13:11.


#699
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
N-ar fi rău dacă (re)citești definiția veganismului. Și tu deviezi de la subiect.
Pentru discuții despre etică, ecologie, veganism, sănătate caută în altă parte.

#700
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Hai sa fim on-topic: spune ce progrese ai obtinut. Puteai sa pui o poza before si apoi sa vedem beneficiile antrenamentului si dietei de iesire.
Altfel, doar ca ne spui tu ca ai mancat 222g de zahar intr-o zi, chiar nu ne intereseaza si nici on-topic nu esti.

#701
EXIT

EXIT

    Immortal

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,104
  • Înscris: 17.01.2006
Progresul e fantastic. Nici nu o să-ți vină să crezi. Așteaptă să vezi pozele!

#702
the_lion

the_lion

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,504
  • Înscris: 04.05.2007
Exista o vorba: "prostu' pana nu e si fudul, nu e prost destul". Bineinteles, persoanele de fata se exclud 😉😁

Edited by the_lion, 28 May 2019 - 21:33.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate