Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...

Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Laptop Gaming
 Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...
 Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import
 

Culturism vegetarieni

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
1604 replies to this topic

#1
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
E posibil sa mergi pe stilul de viata vegetarian complet si sa cresti in masa musculara si forta?

In special m-ar interesa sa progresez cat mai mult in forta pentru ca as vrea sa practic arte martiale pe viitor.

Am vazut articole ca sunt si culturisti vegetarieni insa nu sunt asa umflati ca unul indopat cu carne, steroizi si suplimente.
Asta m-ar interesa si pe mine iar muschii 80% se fac in bucatarie asa ca e cam la risc daca nu am cunostintele necesare sa acoper deficitul de vitamina B12 cat si alte vitamine si nutrienti din fructe, legume si oleaginoase.

Nu ma intereseaza sa ajung o matahala sau sa iau nu stiu ce prafuri aditionale pe langa o dieta variata, pur si simplu vegetarian cat mai natural progresand in forta.
O sa imi iau niste critici de la unii ca nu se poate fara carne, oua, peste, branzeturi, lapte, uleiuri dar e doar o simpla intrebare inainte de a face ceva gresit.

Problema e ca am un metabolism rapid si ard multe calorii fara sala deci va trebui si dieta sa fie pe masura.

Pana la urma m-am gandit sa nu renunt cu totul la carne si sa consum mai putin alimente de origine animala, mai mult de origine vegetala pentru ca ar fi mai sanatos spun cercetatorii englezi sau americani Posted Image) Voi in care aveti incredere, in cercetatorii americani sau englezi?

Este cineva pe aici care practica sport intens sau de performanta si e vegetarian?

Cunoasteti niste carti de retete si cum sa acopar zilnic nutrientii de care am nevoie printr-o dieta variata?
As avea nevoie de un ghid sau de o carte completa in acest sens.

Edited by smiley2, 18 April 2019 - 21:46.


#2
Jon97

Jon97

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 326
  • Înscris: 12.11.2018
Natural e greu si cu carne, dapa.i vegan.

#3
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postsmiley2, on 18 aprilie 2019 - 21:42, said:

E posibil sa mergi pe stilul de viata vegetarian complet si sa cresti in masa musculara si forta?

In special m-ar interesa sa progresez cat mai mult in forta pentru ca as vrea sa practic arte martiale pe viitor.

Am vazut articole ca sunt si culturisti vegetarieni insa nu sunt asa umflati ca unul indopat cu carne, steroizi si suplimente.
Asta m-ar interesa si pe mine iar muschii 80% se fac in bucatarie asa ca e cam la risc daca nu am cunostintele necesare sa acoper deficitul de vitamina B12 cat si alte vitamine si nutrienti din fructe, legume si oleaginoase.

Nu ma intereseaza sa ajung o matahala sau sa iau nu stiu ce prafuri aditionale pe langa o dieta variata, pur si simplu vegetarian cat mai natural progresand in forta.
O sa imi iau niste critici de la unii ca nu se poate fara carne, oua, peste, branzeturi, lapte, uleiuri dar e doar o simpla intrebare inainte de a face ceva gresit.

Problema e ca am un metabolism rapid si ard multe calorii fara sala deci va trebui si dieta sa fie pe masura.

Pana la urma m-am gandit sa nu renunt cu totul la carne si sa consum mai putin alimente de origine animala, mai mult de origine vegetala pentru ca ar fi mai sanatos spun cercetatorii englezi sau americani Posted Image) Voi in care aveti incredere, in cercetatorii americani sau englezi?

Este cineva pe aici care practica sport intens sau de performanta si e vegetarian?

Cunoasteti niste carti de retete si cum sa acopar zilnic nutrientii de care am nevoie printr-o dieta variata?
As avea nevoie de un ghid sau de o carte completa in acest sens.

Este posibil sa mergi pe stilul de viata vegetarian complet si sa cresti in masa musculara si forta. Pentru ca nu are legatura. Exercitiile fac muschi si forta.

Deficit de vitamina B12 ? Ar trebui sa iei un supliment. "Alte vitamine" nespecificate e ca si cum nu ar exista alte vitamine. Pentru ca se vede ca spui alte vitamine din auzite, nu din incercate. Cunostinte necesare ? Cand a scris cineva pe google cum sa iau vitamina X si nu a dat nici-un rezultat ?

Pune mai multe grasimi daca arzi mult, ca alea au cele mai multe calorii si oricum e de preferat sa ai 35-40% grasimi pentru ca te ajuta la testosteron.

Nu ai incredere in nimeni, ai incredere in testele tale. Daca nu renunti la carne nu se mai numeste culturist vegetarian.

Nu cred ca-ti trebuie ghid, tu formeaza o dieta, pune-o in calculatorul de nutrienti si vezi ce lipseste, apoi faci ajustarile necesare.

#4
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008
Vegan bodybuilder

#5
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Mâncarea face mușchii,  nicidecum exercițiile. Exercițiile consumă energie. Nu inteleg ce au unii cu carnea. Tipii aia din pozele de pe gogu sunt dezvoltați pe steroizi si suplimente în exces. Decat asa , mai bine cu orice fel de carne.

Edited by JurasikMan, 18 April 2019 - 22:29.


#6
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
De reusit sunt unii care au reusit dar cine stie prin ce metode, poate folosesc ceva suplimente, ca grasimi doar din origine vegetala nu ai prea multe alegeri.

Mai mult mi-e ca nu sunt sanatoase produsele de origine animala, si am aflat un lucru interesant care m-a pus pe ganduri dupa mai multe studii.Unul din ele suna cam asa:

"Nu-i asa ca (virgula) calul, ca sa traga o zi intreaga la caruta va minca cit mai multa CARNE, lapte, branza, oua ? ....ca sa aiba putere ? Pai de unde vine puterea ??? ...din iarba (cu 2% proteina) ? E imposibil asa ceva !?! Ba uite ca-i posibil !
Boul trage la jug o zi intreaga ! Ca sa aiba putere si energie, CE MANANCA boul ? CARNE, lapte, branza, oua ! Nu-i asa ? Ei uite, ca nu-i asa ! Si asta mananca.... iarba !?! De unde vine puterea ? Din iarba !
Cainele care alearga, dupa 100 m, zici ca moare, asa-i atarna limba "de-un cot" ! De ce n-are putere ? ...ca mananca... carne !?!
Stiati ca ELEFANTUL (cel mai mare animal terestru) poate alerga cu 40 km/h, 4 ore neintrerupt ? Puneti sa faca asta un leu, caci dupa primul km isi da sufletul ! Ce mananca elefantul ca sa aiba putere ? CARNE, lapte, brinza, oua ? NU, ci paste !?! De unde vine puterea ? Din dieta VEGANA corect condusa !"

#7
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postsmiley2, on 18 aprilie 2019 - 22:37, said:

De reusit sunt unii care au reusit dar cine stie prin ce metode, poate folosesc ceva suplimente, ca grasimi doar din origine vegetala nu ai prea multe alegeri.

Mai mult mi-e ca nu sunt sanatoase produsele de origine animala, si am aflat un lucru interesant care m-a pus pe ganduri dupa mai multe studii.Unul din ele suna cam asa:

"Nu-i asa ca (virgula) calul, ca sa traga o zi intreaga la caruta va minca cit mai multa CARNE, lapte, branza, oua ? ....ca sa aiba putere ? Pai de unde vine puterea ??? ...din iarba (cu 2% proteina) ? E imposibil asa ceva !?! Ba uite ca-i posibil !
Boul trage la jug o zi intreaga ! Ca sa aiba putere si energie, CE MANANCA boul ? CARNE, lapte, branza, oua ! Nu-i asa ? Ei uite, ca nu-i asa ! Si asta mananca.... iarba !?! De unde vine puterea ? Din iarba !
Cainele care alearga, dupa 100 m, zici ca moare, asa-i atarna limba "de-un cot" ! De ce n-are putere ? ...ca mananca... carne !?!
Stiati ca ELEFANTUL (cel mai mare animal terestru) poate alerga cu 40 km/h, 4 ore neintrerupt ? Puneti sa faca asta un leu, caci dupa primul km isi da sufletul ! Ce mananca elefantul ca sa aiba putere ? CARNE, lapte, brinza, oua ? NU, ci paste !?! De unde vine puterea ? Din dieta VEGANA corect condusa !"

Habar nu am despre ce vorbesti, grasimile de origine vegetala sunt cele mai multe. In momentul in care mananci grasimi de origine animala consumi si toxinele acestuia, consumi grasimi fie trans fie saturate, cele mai rele posibil. Pe cand la vegetale ai mono si poli nesaturate, exact ce trebuie.

Pana la urma vegetarian sau vegan ?!

#8
smiley2

smiley2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,530
  • Înscris: 14.05.2016
Pai vegetarian sau vegan e aproape tot una, doar ca VEGAN eu stiu ca nu mai prepari alimentele dar ele tot de origine vegetala sunt.
Nu conteaza care, in principiu ar trebui sa fie cam aceeasi dar as prefera vegetarian daca ar fi ok dar sunt fel si fel de contradictii care stil de viata e mai bun si mai sanatos.
Unii spun ca Dumnezeu ne-a lasat vegetarieni, altii ca fara carne murim(vitamina B12) sau ca suntem otraviti prin orice alimente.
Se mai discuta fel si fel de mituri ca vegetarienii prind suta de ani si nu se imbolnavesc.Nu stii pe care cercetatori sa ii mai crezi.

Nu ma iau dupa toate vorbele pana nu incerc, dar daca nu ai cunostinte despre nutritie o poti da in bara rau daca il stiti pe Haplea Fructaliu care era vegan complet si dieta lui era prea stricta si renuntase.Ma asteptam ca nu va rezista mult cu acel plan de alimentatie dar daca mai faci si un sport nu reusesti.Ceva nu se leaga...

Edited by smiley2, 18 April 2019 - 23:02.


#9
doxan

doxan

    Disident politic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,502
  • Înscris: 22.12.2015
Daca vrei sa fi lean, fara clenbuterol nu ai sa ajungi la acest ideal intr-un orizont fezabil de timp. Banuiesc ca asta vrei, un efect estetic...mult ravnitul 6 packs cat mai rapid.

Edited by doxan, 18 April 2019 - 23:37.


#10
LeopardSurd

LeopardSurd

    Graf von Taubenburg

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,367
  • Înscris: 10.09.2014

View PostImperathor, on 18 aprilie 2019 - 22:23, said:

Testosteronul e sigur de origine animala. Posted Image

#11
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014
Vere lasa buruienile si mananca normal...pana nu iti bulesti sanatatea

#12
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Calul mananca iarba si ovaz, dar mananca nonstop. Apoi vezi si sistemul digestiv la ierbivore, mult diferit fata de carnivore si omnivore. Un om nu ar putea manca in stilul unui cal, ca are matul mult mai scurt, nu ar incapea atatea buruieni.

#13
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Daca vrei sa dai lapte, nu e sufcient sa mananci iarba, trebuie si s-o rumegi.
Care-i castigul ca te hranesti doar cu verde si bagi in completare tot felul de chimicale care suplinesc lipsa substantelor naturale din carnuri?

#14
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017
E posibil, nu cred ca doar vegetarian, mai consumi oua, peste si ceva pasare.

Pentru cei care se cred carnivori, cati din voi va opriti masina cand vedeti un cadavru de animal pe maginea drumului, orpiti si-l puneti in porbagaj gandinduva la papica, carnivorele sunt animale opurtuniste care devora si carne stricata inclusiv ursul care e omnivor, ia mancati carne stricata sau negatita sa vedeti ce prindeti? ... salmonella?

Omu e facut sa manance fructe si legume in parte de 80% apoi oua, peste si carene de animale mici preferabila pasare si nici nu ai nevoie de sala, iti mentii natural greutatea, cu cat e mai complexa sau procesata mancarea, cu atat e mai toxica pentru organism, ai nevoie de somn mai mult.

Bafta

#15
vimann

vimann

    Feed on Tragedy

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,727
  • Înscris: 06.07.2005

View PostLupulcelrau, on 19 aprilie 2019 - 08:01, said:

carnivorele sunt animale opurtuniste care devora si carne stricata
Nu toate carnivorele sunt oportuniste si tolereaza carnea stricata.
In functie de ce animal iti sare in fata masinii noaptea, e posibil sa ajunga in farfurie. Multi oameni fac asta.

#16
rumegus

rumegus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,349
  • Înscris: 03.04.2011
Lupulecelrausivegan, animale mici, zici? Cam cat de mic crezi ca era un mamut? De ce ar trebui sa mancam cadavre sau carne stricata? Ce logica vezi tu in postarea ra? Cred ca de la foame si buruieni ti se trage, baga repede o ceafa de porc, pana nu e prea tarziu.

#17
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View PostJurasikMan, on 18 aprilie 2019 - 22:29, said:

Mâncarea face mușchii,  nicidecum exercițiile. Exercițiile consumă energie. Nu inteleg ce au unii cu carnea. Tipii aia din pozele de pe gogu sunt dezvoltați pe steroizi si suplimente în exces. Decat asa , mai bine cu orice fel de carne.
Muschii apar in urma exercitiilor, ca urmare a ruperii fibrelor musculare, o consecinta a mecanismului fiind febra musculara (acidul lactic nu are nici un rol aici). Repararea acelor micro-rupturi duce la cresterea masei musculare, iar un rol important il au aici proteinele. Cea mai usoara cale de a obtine proteine este carnea, insa exista posibilitatea de a obtine aceste proteine si din vegetale.

#18
Lupulcelrau

Lupulcelrau

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 341
  • Înscris: 26.02.2017

View Postrumegus, on 19 aprilie 2019 - 08:39, said:

Lupulecelrausivegan, animale mici, zici? Cam cat de mic crezi ca era un mamut? De ce ar trebui sa mancam cadavre sau carne stricata? Ce logica vezi tu in postarea ra? Cred ca de la foame si buruieni ti se trage, baga repede o ceafa de porc, pana nu e prea tarziu.

Niciodata omule, nu am chef sa consum animale care mananca, stau, dorm si se balacesc in propriul cacat si pisat

Bafta

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate