Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Nu mai poti vinde fara receptie finala

* * * * * 2 votes
  • Please log in to reply
114 replies to this topic

#91
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,345
  • Înscris: 13.01.2011
Nu spune nimeni că legea poate să fie foarte simplă.
Nu ai utilități cînd ai proiectului aprobat, nu construiești.
Ori, proiectul aprobat, să includă si utilitățile, în acte dar și de facto, ca să ai undă verde la construit.
Iar clienții să știe asta, ca să nu de-a avansul, dacă nu este totul cristal.

#92
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
daca ai vrea sa fie totul cristal, ar trebui sa demolezi trei sfertuti din ce s-a construit in Romania, dupa revolutie.

#93
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 crisstonne, on 12 aprilie 2019 - 02:50, said:

Nu spune nimeni că legea poate să fie foarte simplă.
Nu ai utilități cĂ®nd ai proiectului aprobat, nu construiești.
Ori, proiectul aprobat, să includă si utilitățile, Ă®n acte dar și de facto, ca să ai undă verde la construit.
Iar clienții să știe asta, ca să nu de-a avansul, dacă nu este totul cristal.
Ce spui nu se poate . Nu prea merge sa ai utilitățile pe teren .

#94
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
curent poti sa ai, faci o anexa de 2x2 si gata.

#95
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 rich1974, on 12 aprilie 2019 - 07:02, said:

curent poti sa ai, faci o anexa de 2x2 si gata.
Parcă era un subiect serios !?🤔

#96
leusteanul

leusteanul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,562
  • Înscris: 09.09.2017
La fel de serios ca raspunsurile tale date la caterinca cand ti se aduc argumente pertinente in privinta a cat de nociv poate fi un tv in camera de dormit.

#97
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004
Toate problemele astea s-ar rezolva foarte simplu daca lumea nu ar da bani pe randari idealizate ale unor chestii ireale...

Nici o lege din lume nu poate impiedica tzepele. E interzis sa furi, sa omori, sa violezi. So what? Tot se gaseste cineva. In momentul in care dai bani pe promisiuni, fie ele chiar sustinute de cele mai frumoase hirtii si stampile din univers, exista sansa aia de a o lua in freza.

#98
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 leusteanul, on 12 aprilie 2019 - 08:32, said:

La fel de serios ca raspunsurile tale date la caterinca cand ti se aduc argumente pertinente in privinta a cat de nociv poate fi un tv in camera de dormit.
Iar te bagi că musca iar faci offtopic . Iar ai fugit de la gradi ?🤔
........
Discutam de utilități .
Singura cerința este sa existe AC pt construcție , și utilitățile se rezolva .Durata este o problema .
Nu exista tepe dacă este AC .

Edited by 86-APP, 12 April 2019 - 09:22.


#99
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 86-APP, on 12 aprilie 2019 - 09:22, said:

Nu exista tepe dacă este AC .
Doar un dezvoltator de care știu eu, cu mai multe rânduri de țepe:
http://www.jurnalulo...ana-la-craiova/
https://evz.ro/scand...in-craiova.html
https://www.gds.ro/L...eristul-emilio/
Eu cred că la toate a avut AC, indiferent dacă prescurtarea vine de la autorizație de construcție sau aer condiționat.

Edited by MembruAnonim, 12 April 2019 - 10:49.


#100
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019

 86-APP, on 12 aprilie 2019 - 08:11, said:

Parcă era un subiect serios !?��
Era un subiect in care unii se vaita ca se mai inchid din portitele de fentare a legilor in domeniul constructiilor.
Asta cu anexa e o metoda de a fenta legea si racorda o constructie ilegala la curent.

#101
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,889
  • Înscris: 25.01.2007

 86-APP, on 12 aprilie 2019 - 09:22, said:


Iar te bagi că musca iar faci offtopic . Iar ai fugit de la gradi ?🤔
........
Discutam de utilități .
Singura cerința este sa existe AC pt construcție , și utilitățile se rezolva .Durata este o problema .
Nu exista tepe dacă este AC .
Nu cred ca știi ce e ala ac, din moment ce îți inchipui ca daca e ac, nu poate exista ulterior insolventa sau faliment.

#102
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 slai, on 12 aprilie 2019 - 11:35, said:


Nu cred ca știi ce e ala ac, din moment ce îți inchipui ca daca e ac, nu poate exista ulterior insolventa sau faliment.
Așa este , nu știu , că doar îmi trec zeci prin mina ....numai că nu discutăm decit de utilitati

#103
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 Mosotti, on 12 aprilie 2019 - 08:43, said:

Toate problemele astea s-ar rezolva foarte simplu daca lumea nu ar da bani pe randari idealizate ale unor chestii ireale...

Si in vest se face la fel, anume proiectele noi se vand pe baza de randari, fundatia si infrastructura nu exista.
Diferenta e ca in vest tepele imobiliare sunt o raritate. Iar daca reusesti sa dai o semi teapa, s-a terminat cu tine in constructii.

Edited by greywolfact, 12 April 2019 - 12:29.


#104
Mosotti

Mosotti

    Geniu umil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,295
  • Înscris: 21.04.2004

 greywolfact, on 12 aprilie 2019 - 12:27, said:

Si in vest se face la fel, anume proiectele noi se vand pe baza de randari, fundatia si infrastructura nu exista.
Diferenta e ca in vest tepele imobiliare sunt o raritate. Iar daca reusesti sa dai o semi teapa, s-a terminat cu tine in constructii.
As vrea sa-l vad si io pe ala din vest care cumpara de-a orbu. Aia nu cumpara in general, cu atit mai putin nimic...

Si parca conteaza cit de rar e canceru cind te trezesti tu cu el. Sau cit de putini mor in accidente de avion. Vrei sa nu te faci terci, nu te urci in avion. Vrei sa nu iei teapa in imobiliare, nu cumperi ceva ce nu exista, in diferent cit de mici sint sansele sa nu existe niciodata, pentru ca exista. Daca vrei sa joci la noroc citeva (jde) mii de euro, foarte bine, da atunci nu te plinge.

Si daca poti sa-mi explici cum ar putea cineva care a dat o teapa in constructii, in vest sau oriunde altundeva, sa isi faca o noua firma si sa dea o alta teapa, sint numai ureki...

#105
BlueED

BlueED

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 78
  • Înscris: 06.04.2019

 86-APP, on 11 aprilie 2019 - 21:34, said:


Sint destui , si nu idioti . Cumpara ca au bani si nevoie , si accepta situatia .
Nu preau au bani.

Când muncești pentru bani nu ii dai le niște promisiuni.

Când însă dai 100 de milioane avans de PC din banii de la nunta ii dai pe orice...

#106
greywolfact

greywolfact

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,442
  • Înscris: 04.09.2008

 Mosotti, on 12 aprilie 2019 - 13:43, said:

As vrea sa-l vad si io pe ala din vest care cumpara de-a orbu. Aia nu cumpara in general, cu atit mai putin nimic...

Cum sa nu, cumpara si aia, nu toti stau in chirie. Si acolo ca si in RO e cerere mare de locuinte, iar proiectele noi se vand din faza de schita.
Daca dai avansul (5%, 10%, 15%) iti asumi riscul ca poate proiectul nu se va termina. Nu am auzit sa nu poti recupera avansul de la cei cu care am vorbit (ma refer in vest). Si in Romania contractul are clauze clare si daca firma nu intra in faliment (un SRL amarat de ex) iti poti recupera avansul.

De exemplu la un avans de 5% ptr ceva ce costa 60k, risti 3k daca faci prin PC. Nu cred ca 3k sunt diferenta spre faliment financiar. Acu daca te incumeti sa platesti 30k avans ca sa iti reduca de la 60k la 58k... si tu o cauti Posted Image))

 Mosotti, on 12 aprilie 2019 - 13:43, said:

Si daca poti sa-mi explici cum ar putea cineva care a dat o teapa in constructii, in vest sau oriunde altundeva, sa isi faca o noua firma si sa dea o alta teapa, sint numai ureki...

In vest am zis ca esti terminat daca dai teapa. Dar uite in Romania:
https://stirileprotv...ro-la-cluj.html

Citez "Culmea este că individul a fost arestat, dar şi eliberat după 30 de zile. Pus sub control judiciar, a continuat să vândă locuinţe, deşi nu mai avea voie. Poliţiştii au cerut arestarea lui, însă judecătorii au decis să îl lase în libertate."

Edited by greywolfact, 12 April 2019 - 14:42.


#107
HelllBoy

HelllBoy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,175
  • Înscris: 03.01.2007

 badsica, on 11 aprilie 2019 - 16:20, said:

Legea ar fi buna intr-o societate perfecta, gen in vest. Aici la noi aici e o aberatie pentru absolutul totul se misca extrem de greu cu autoritatiile, furnizorii de utilitati etc

Eu vad un pic altfel

daca eu doar cei mici se agita ptr o racordare la gaz sau la lumina mai rapida .... nu ii vor baga nimeni in seama .
dar daa si cei mici si cei mari osa inceapa sa faca scandal ca utilitatile dureaza prea mult , poate o sa mearga mai repede.


in Buc cred ca sunt sute , zeci de firme capabile sa faca rocordari la gaze ... dar daca nu au acces la lucrari si totul se da la 5 firme mari si late ..... se sta cu lunile la coada .

#108
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 HelllBoy, on 12 aprilie 2019 - 16:45, said:


.....
in Buc cred ca sunt sute , zeci de firme capabile sa faca rocordari la gaze ... dar daca nu au acces la lucrari si totul se da la 5 firme mari si late ..... se sta cu lunile la coada .
Crezi gresit si spui aiureli .
Defineste "racordari " !

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate