Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...

Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?
 cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!

Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...
 DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...

Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)
 DMSS problema

Montare parchet in balcon

Exista doar ... si restul

Instagram - sunt eu batran, sau...
 

Cafenea Fintech, discutii generalitati/ off topic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#73
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

View PostMembruAnonim, on 04 noiembrie 2019 - 23:17, said:

Am in contul Paypall euro. Ii pot retrage in cardul revolut, contul de euro ? Dar fara comison. Posted Image
Multumesc.
Explicat mai sus. Se poate fara nici un comision cu google pay.

Edited by mykero, 04 November 2019 - 23:26.


#74
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Am primit in sfarsit cardul Bunq dar am o nelamurire... de ce scrie CREDIT pe el si nu DEBIT ?
La voi este la fel, posesori de Bunq?
Au practic 3 variante de carduri Travel in oferta: Maestro debit (pentru zona lor), Mastercard debit si Mastercard credit

#75
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 878
  • Înscris: 02.12.2012
'' La voi este la fel, posesori de Bunq? ''

Da

#76
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Cam ciudat...

#77
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008
Asta era tot sensul cardului, sa il poti folosi oriunde. Altfel nu ar avea ceva nou si nu are sens.

Quote

Au practic 3 variante de carduri Travel in oferta: Maestro debit (pentru zona lor), Mastercard debit si Mastercard credit
Nu exista mai multe feluri de carduri Travel, e unul singur.

Restul sunt pentru alte pachete, care nu sunt Travel.

Edited by AdiTwism, 07 November 2019 - 00:02.


#78
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Am inteles... apar toate in aplicatie, langa cardul deja activat (si ma intreaba daca vreau sa mai comand unul)

Edited by rz, 07 November 2019 - 00:22.


#79
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014
care-i diferenta intre Bunq si revolut?
m-am uitat 2 min si nu mi-am dat seama Posted Image

...de fapt avantajul lui bunq

Edited by turi714, 07 November 2019 - 10:00.


#80
berliotz

berliotz

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,240
  • Înscris: 14.03.2008

View Postturi714, on 07 noiembrie 2019 - 09:59, said:

care-i diferenta intre Bunq si revolut?
m-am uitat 2 min si nu mi-am dat seama Posted Image

...de fapt avantajul lui bunq
De fapt dezavantajul este că nu are top-up free cu card (0,5% taxă) doar cu iDEAL, Sofort or Bank Transfer.

#81
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Prin transfer bancar ajung banii în aceeași zi... iar 0.5% la 100 de lei înseamnă 50 de bani... nici macar un covrig sau o gogoașă (eventual o eugenie sau un mentosan)
La TransferWise este la fel și nu mă deranjeaza deloc taxa aia
La Bunq am înțeles că plătești oriunde in lume fara conversii valutare și fără limită la 1000, 2000, etc. zi/luna... plus că nu ai comisioane majorate sâmbăta și duminica
Îl văd potrivit pentru călătoriile în afara Europei!

Edited by rz, 07 November 2019 - 14:11.


#82
wertyck

wertyck

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,923
  • Înscris: 13.03.2005
Avantajul major al Bunq travel card, pe care l-am folosit în concediu în Grecia, a fost retragere ATM de 500 euro pe zi cu comision de 0.99 euro/retragere pe care ți-l ia la sfârșitul lunii respective.

#83
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014
da, e un mare avantaj daca stai multe zile/ luna in afara tarii si ai nevoie de cash.

dar , de ce ai avea asa mare nevoie de mult cash ?

Edited by turi714, 07 November 2019 - 15:01.


#84
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postturi714, on 07 noiembrie 2019 - 15:01, said:

da, e un mare avantaj daca stai multe zile/ luna in afara tarii si ai nevoie de cash.

dar , de ce ai avea asa mare nevoie de mult cash ?

A fost mentionat. Concediu. Depinde de tara, nu toate sunt la fel. In tarile foarte dezvoltate nu prea e nevoie.

Nu ai nevoie asa mult (dar tot depinde de tara), dar taxa e fixa, cifra, nu procent, daca exista posibilitatea ca vei scoate de mai multe ori atunci platesti mult. Scoti 1 data si asa merita. Dar este o limita maxima 500, nu te obliga cineva sa scoti maximul. Era de obiectat daca era o suma minima ! nu una maxima. Nu te deranjeaza cu nimic ca maximul e nu stiu cate miliarde de euro. Te deranjeaza obligatiile, nu oportunitatile. Daca puneau maxim 100 euro pe zi la pret de 1 euro, erau oameni: pai eu folosesc mult mai mult ! Nu inteleg de ce nu au undeva la 400-600 euro pe zi limita maxima.

Sunt oameni care folosesc, sunt care nu. Cum sa multumeasca orice client ? Simplu, pun mult. Cei care au nevoie, folosesc tot, cei care nu, folosesc partea de care au nevoie.

Edited by AdiTwism, 07 November 2019 - 15:15.


#85
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014
da, cumva daca ai nevoie urgenta de bani.
eu am Revolut 200 EUR  + Curve 200 EUR = 400 EUR (in moneda tarii )gratis.
si daca chiar e o urgenta atunci nu mai contaeaza daca scoti si de pe cardurile de banca obisnuite

Eu imi puneam intrebari daca sa-mi mai fac si bunq ;)

...si inca sunt indecis Posted Image

#86
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
In afara Europei scoți și peste 500$ într-o zi (sau echivalent în valută țării de unde scoți).
De ex. daca vrei sa treci din Brazilia in Argentina mai bine scoți în Brazilia 2000 de Reali și schimbi apoi în Argentina, in Peso... Nu am fost inca in Argentina dar am înțeles de la cineva că sunt taxe și comisioane la ATM-uri iar Revolut nu este acceptat la toți comercianții!. Acolo este de preferat sa ai ceva cash la tine... la fel și în America Centrala, in tarile sa zicem dubioase (Guatemala, Nicaragua, El Salvador, Cuba, etc). Scoți înainte de a ajunge in țările astea și ai rezolvat problema.

Edited by rz, 07 November 2019 - 15:38.


#87
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014
....scoti daca treci terestru dintr-o tara in alta....daca vii prin aer din europa....vii cu EUR..si acolo poate fi alta poveste

#88
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Scoți înainte să ajungi in tara respectiva... in aeroport, înainte de zbor.
Chiar și în zona noastră poți ai surprize... când am trecut Nistrul, din RP Moldova în Transnistria, am trecut cu cash la mine... la separatiști cardurile noastre sunt bibelouri pentru că nu funcționează la ei!

Edited by rz, 07 November 2019 - 16:30.


#89
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 703
  • Înscris: 27.10.2014

View Postrz, on 07 noiembrie 2019 - 16:30, said:

Scoți înainte să ajungi in tara respectiva... in aeroport, înainte de zbor.
Pai asta am zis si eu....dar vii cu EUR din Europa.

View Postrz, on 07 noiembrie 2019 - 16:30, said:

Chiar și în zona noastră poți ai surprize... când am trecut Nistrul, din RP Moldova în Transnistria, am trecut cu cash la mine... la separatiști cardurile noastre sunt bibelouri pentru că nu funcționează la ei!
Daca e sa te duci la separatisti cu bani (destui ) cash la tine , nu mai conteaza nici un comision din lume.

#90
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Acolo nu ai de ales alta varianta... abia acum se discuta despre acceptarea Mastercard/Visa pentru că au început sa vina tot mai mulți turiști iar cei din RP Moldova (au carduri visa/mastercard ca și ale noastre) se duc și ei acolo pentru că este mai ieftin totul chiar și fata de RP Moldova!
In fine, sunt situații și situații...

Asta de mai jos este in Transnistria

Attached Files


Edited by rz, 07 November 2019 - 16:55.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate