Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Cafenea Fintech, discutii generalitati/ off topic

* * * * * 1 votes
  • Please log in to reply
318 replies to this topic

#37
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Nu am așa ceva... și cred că este aproape imposibil sa existe așa ceva.
Eu intru pe fiecare aplicație în parte desi țin minte cat am și cât scot de pe fiecare... și am vreo 10-12 fintech-uri in total.

#38
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostLawnmower, on 24 septembrie 2019 - 08:23, said:

Pentru cei care au mai multe carduri fintech (Revolut, Monese etc): cum tineti evidenta banilor din toate conturile?
Exista vreo aplicatie care arata cati bani ai in diferite conturi? Un fel de Curve app, dar care sa arate si cati bani sunt disponibili pe fiecare card/cont.

Sigur exista dar nu am nevoie.

La ce am nevoie sa stiu cati bani am ? Inainte sa fac o plata ? Pai inainte de plata oricum deschid aplicatia cu care as vrea sa platesc, sa stiu exact cat am si tot activez cardul direct ca sa pot plati, nu ? Pentru ca e tinut inghetat pana atunci.

Iar ca sa stiu "in mare" cati bani am, tin o evidenta personal, poate sa fie document text/note sau excel, am o lista cu 17 carduri deocamdata, separate VISA, MC, pun numele lor, date de expirare, coduri BIN si alte informatii despre monedele posibile si sumele care sunt pe conturile de care sunt atasate acele carduri iar lunar, in calendar suna o alarma care ma anunta sa-mi fac update si astfel imi fac o actualizare si imi dau seama cum se misca banii luna de luna.

Dintr-o privire vad cum sunt distribuiti banii si imi notez detalii legate de carduri ca sa stiu ce card sa folosesc in ce situatie. Cand nu stiu cu ce sa platesc sau ce m-ar avantaja ma uit si imi dau seama. Practic pun toate informatiile pe care le am, in acelasi loc, astfel incat sa vad dintr-o privire situatia.

Edited by AdiTwism, 25 September 2019 - 20:14.


#39
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View PostAdiTwism, on 18 septembrie 2019 - 18:27, said:

Romanilor li se cere pasaport. Nu cred ca are importanta de care.

Sunt romani cu diverse pasapoarte :)

#40
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View PostPiscopescu, on 25 septembrie 2019 - 20:16, said:

Sunt romani cu diverse pasapoarte Posted Image

Nici nu am spus altceva. Tocmai de aceea am spus ca nu are importanta "de care" pentru ca ma gandeam ca exista romani cu tot felul de pasapoarte si nu vad de ce ar fi bun unul dar altul nu, atat timp cat tarile emitente sunt tari in care compania opereaza.

#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Revolut a schimbat politica de bonusare... acum se primesc 44LEI si numai dupa confirmarea primei plati cu cardul Revolut (in continuare card gratis si livrare gratuita)

#42
ct10dre

ct10dre

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,038
  • Înscris: 03.05.2006
Și-a făcut cineva card la n26? Incerc să-mi fac din aplicație si imi zice :we're not in your region yet..

#43
AdiTwism

AdiTwism

    Poți trimite mesaj privat.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,131
  • Înscris: 01.04.2008

View Postct10dre, on 13 octombrie 2019 - 19:16, said:

Și-a făcut cineva card la n26? Incerc să-mi fac din aplicație si imi zice :we're not in your region yet..

Poti sa-ti cumperi o adresa virtuala in alta tara, la un depozit care se ocupa cu preluarea coletelor tale din acea tara apoi ti le livreaza, te inregistrezi cu adresa aceea pe N26 dar cu pasaport, trimiti cardul la adresa, apoi iti faci livrarea de la depozit la tine acasa.

#44
noname44

noname44

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 875
  • Înscris: 02.12.2012
'' Poti sa-ti cumperi o adresa virtuala in alta tara, la un depozit care se ocupa cu preluarea coletelor tale ''

o firma de genul  > https://www.eshopwedrop.ro/

#45
Piscopescu

Piscopescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,507
  • Înscris: 24.03.2018

View Postnoname44, on 14 octombrie 2019 - 15:52, said:

'' Poti sa-ti cumperi o adresa virtuala in alta tara, la un depozit care se ocupa cu preluarea coletelor tale ''

o firma de genul  > https://www.eshopwedrop.ro/

Mai sunt si alte posibilitati pe .ro, in afara de cei de mai sus?

#46
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
Stie cineva cum pot sa transfer 5 dolari de pe un card Visa prepaid virtual (nu plastic)?

Am incercat:
- topup in Revolut (nu merge ca trebuie minim 20 dolari)
- topup cu payment link Revolut (nu merge, mesaj de eroare)
- inscriere card in Curve (nu merge ca nu accepta carduri prepaid)
- topup Monese (minim 10 euro)
- topup Bunq (minim 10 euro)
- adaugare card la PayPal (culmea a mers, dar nu pot transfera banii la alta persoana, trebuie musai sa folosesc la un magazin care accepta PayPal - inca nu am incercat sa cumpar)
- adaugare card la GooglePay (a mers, dar nu pot face topup cu GooglePay in Revolut ca minim e 20 dolari, si nu merge sa trimit bani cu GooglePay)
- adaugare card la aplicatie de platit facturi (nu merge)
- adaugare card la aplicatie pentru transfer intre prieteni (nu merge)

Exista vreo metoda care mi-a scapat, care nu implica sa folosesc banii sa cumpar ceva? De ce e atat de dificil de scos banii de pe carduri prepaid?

#47
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,161
  • Înscris: 05.05.2003
Nu ai spus despre ce card este vorba!.
Cu alte carduri, prin link Revolut, funcționează chiar și la 1euro sau 1 leu transferați... Spre Orange Money la fel... am făcut test cu 1 leu și s-a alimentat instant!

P.S. Nu contează dacă este virtual sau fizic atâta timp cât cardul este activ (înregistrat la Visa/Mastercard/Maestro/etc.) și este în perioada de valabilitate... sunt tranzacții online/internet.

Edited by rz, 21 October 2019 - 14:35.


#48
Lawnmower

Lawnmower

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 141
  • Înscris: 06.07.2009
Tango Card (Visa prepaid card USD).

#49
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,884
  • Înscris: 21.04.2011

View Postrz, on 24 septembrie 2019 - 08:49, said:

Nu am așa ceva... și cred că este aproape imposibil sa existe așa ceva.
Eu intru pe fiecare aplicație în parte desi țin minte cat am și cât scot de pe fiecare... și am vreo 10-12 fintech-uri in total.
Mi-am instalat eu Wallet de curand. Imi ia toate info (tranzactii, solduri) din BT si Revolut.

#50
nicko2008

nicko2008

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2019
Buna ziua,am si eu cateva nelamuriri legate de Paypal si Revolut.Tin sa precizez ca am tot citit aici pe forum plus raspunsuri la intrebarile mele,probabil ca aici sunt foarte multi care imi pot da un raspuns.Detin un cont pe ebay uk,paypal(ceva bani in paypal (£),doresc sa-i transfer in contul Revolut.In Revolut am cardul virtual si fizic Mastercard,pentru a adauga Revolut la paypal si a face withdraw,care este procedura?mai exact care cont se ataseaza la paypal?contul de GB care este format din 24 de cifre(din cate am vazut este Swift),sau numarul de la cardul fizic,precizez ca doresc sa transfer £ direct in Revolut,conversie in Ron si transfer ING,multumesc

#51
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

View Postnicko2008, on 29 octombrie 2019 - 15:48, said:

Buna ziua,am si eu cateva nelamuriri legate de Paypal si Revolut.Tin sa precizez ca am tot citit aici pe forum plus raspunsuri la intrebarile mele,probabil ca aici sunt foarte multi care imi pot da un raspuns.Detin un cont pe ebay uk,paypal(ceva bani in paypal (£),doresc sa-i transfer in contul Revolut.In Revolut am cardul virtual si fizic Mastercard,pentru a adauga Revolut la paypal si a face withdraw,care este procedura?mai exact care cont se ataseaza la paypal?contul de GB care este format din 24 de cifre(din cate am vazut este Swift),sau numarul de la cardul fizic,precizez ca doresc sa transfer £ direct in Revolut,conversie in Ron si transfer ING,multumesc
Sunt mai multe variante, insa o repet aici pe cea care o folosesc eu:
Iti faci Google Pay la care atasezi Paypal.
Faci top-up in Revolut folosind Google Pay. Asta inseamna ca banii din Paypal pleaca in Google Pay si de aici in contul Revolut.
Nu trebuie sa atasezi nici un card revolut la contul Paypal.

#52
nicko2008

nicko2008

    New Member

  • Grup: Candidate Members
  • Posts: 20
  • Înscris: 29.10.2019

View Postmykero, on 29 octombrie 2019 - 17:41, said:


Sunt mai multe variante, insa o repet aici pe cea care o folosesc eu:
Iti faci Google Pay la care atasezi Paypal.
Faci top-up in Revolut folosind Google Pay. Asta inseamna ca banii din Paypal pleaca in Google Pay si de aici in contul Revolut.
Nu trebuie sa atasezi nici un card revolut la contul Paypal.

Comisioane atunci cand pleaca banii din paypal?cum atasez PP la Google Pay?foarte multe persoane pe forum au scris ca au reusit sa faca withdraw din paypal->revolut,dar prin informatii foarte putine

#53
mykero

mykero

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 813
  • Înscris: 09.01.2010

View Postnicko2008, on 30 octombrie 2019 - 08:59, said:

Comisioane atunci cand pleaca banii din paypal?cum atasez PP la Google Pay?foarte multe persoane pe forum au scris ca au reusit sa faca withdraw din paypal->revolut,dar prin informatii foarte putine
1. Nici un comision.
2. Instalezi Google Pay si RTFH.
3. Tocmai ti-am explicat. Reciteste ce am scris.

#54
turi714

turi714

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 700
  • Înscris: 27.10.2014
Google pay nu merge din RO.....daca vrei curat din play store....daca iei apk-u atunci te cam risti sa-ti dai datele de card .

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate