Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Accident minor, cine e vinovat?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#37
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 dorin_2k, on 19 martie 2019 - 21:32, said:


Care sunt situațiile când beții nu sunt de vina? :)
Vb din pc de vedere moral, de situatiile in care esti baut, nu beat, circuli regulamentar si se infige unul in tine din diverse motive, ca nu a fost atent, ca nu a pastrat distanta, ca te-a acrosat in timp ce te depasea, ca intra in tine de pe contrasens, ca intra in tine venind de un drum fara prioritate...
De-astea. Intelegi la ce ma refer.

Edited by Magicwisewolf, 19 March 2019 - 21:38.


#38
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
Când ai cedeazã, și faci accident ți se ia permisul pe 60 de zile. Nu a acordat prioritate, mai ales ca el nu a fost încadrat pe B1, doar a bãgat botul, cum fac majoritatea prin oraș, normal ca cel fiind pe B1 se oprește, dar cei care vin pe B2 vin tare și trebuie sa fii atent și la manevrele celorlați.

#39
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,018
  • Înscris: 11.09.2017

 Theghost25, on 19 martie 2019 - 19:51, said:

Cum sa ma procedez sa ma duc la politie sa nu ma trezesc cu surprize.. faza e ca nu ii stiu numarul
Du-te repede si declara accidentul.
Iar acolo spui adevarul. Si iti asumi urmarile.
Tot mereu consecintele adevarului sunt mai usoare decat ale minciunii.

#40
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010

 Magicwisewolf, on 19 martie 2019 - 21:37, said:


Vb din pc de vedere moral, de situatiile in care esti baut, nu beat, circuli regulamentar si se infige unul in tine din diverse motive, ca nu a fost atent, ca nu a pastrat distanta, ca te-a acrosat in timp ce te depasea, ca intra in tine de pe contrasens, ca intra in tine venind de un drum fara prioritate...
De-astea. Intelegi la ce ma refer.

Daca esti beat, nu ai voie sa circuli, restul nici mai conteazã, deja ești un pericol public pentru ceilalți.

#41
sorin147

sorin147

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,381
  • Înscris: 11.08.2003
"Indicatorul se afla montat pe drumul ce intersecteaza drumul cu prioritate, unde pozitia de patrundere are vizibilitate, obligand conducatorul de vehicul sa reduca viteza si sa se asigure daca pe drumul cu prioritate circula vehicule, daca sunt , li se va acorda prioritate indiferent din ce parte vin."

Mai mult sau mai putin definitia asta INSA ala e pe drumul cu prioritate. Daca merge pe contrasens, va raspunde doar pentru acest lucru, nu pentru ca a intrat in tine. E absurd dar, in caz de belea, politistul iti va da in cap cu legislatia si te lasa pieton.

#42
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 aris86, on 19 martie 2019 - 21:41, said:



Daca esti beat, nu ai voie sa circuli, restul nici mai contează, deja ești un pericol public pentru ceilalți.
Nu vb de beat, vb de baut, e o diferenta. Stiu ca legal nu ai voie sa conduci, chiar si daca ai baut o bere, dar sunt situatii in care, desi nu esti vinovat, faptul ca esti baut intoarce situatia la 180 de grade, cintra ta, adica.
La asta ma refer.

#43
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,863
  • Înscris: 26.02.2010
Știu, dar în momentul în care bei o bere, îți asumi consecințele urcãri la volan. Vrem respectarea legii, dar mai pe ocolite, dacã se poate...

Asa e și în cazul inițiatorului, era pe cedeazã, datoria lui era sa se asigure. Azi am filmat, cum unul cu duba a acroșat cu roata din spate pe unul care mergea cu trotineta pe B1, ala fãcea la stânga. A oprit inițial și apoi a dat sa fuga. Asta cu trotineta electrica s-a dus dupã el. Fiindcã aveam treaba, am mers înainte.

#44
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 sorin147, on 19 martie 2019 - 21:44, said:

"Indicatorul se afla montat pe drumul ce intersecteaza drumul cu prioritate, unde pozitia de patrundere are vizibilitate, obligand conducatorul de vehicul sa reduca viteza si sa se asigure daca pe drumul cu prioritate circula vehicule, daca sunt , li se va acorda prioritate indiferent din ce parte vin."

Mai mult sau mai putin definitia asta INSA ala e pe drumul cu prioritate. Daca merge pe contrasens, va raspunde doar pentru acest lucru, nu pentru ca a intrat in tine. E absurd dar, in caz de belea, politistul iti va da in cap cu legislatia si te lasa pieton.
Esti sigur ?
Daca mersul lui pe contrasens provoaca accident, cum dracu sa fie vina ta ca nu ai acordat prioritate ?
Daca esti sigur de ce sustii, da si articolul de lege.
Poate avem si pe cineva pe forum care lucreaza la politia rutiera, desi ma indoiesc, care sa spuna clar daca e asa sau nu.

 aris86, on 19 martie 2019 - 21:49, said:

Știu, dar în momentul în care bei o bere, îți asumi consecințele urcări la volan. Vrem respectarea legii, dar mai pe ocolite, dacă se poate...

Asa e și în cazul inițiatorului, era pe cedează, datoria lui era sa se asigure. Azi am filmat, cum unul cu duba a acroșat cu roata din spate pe unul care mergea cu trotineta pe B1, ala făcea la stânga. A oprit inițial și apoi a dat sa fuga. Asta cu trotineta electrica s-a dus după el. Fiindcă aveam treaba, am mers înainte.
Da, asa e. Stiu dpdv legal cine e de vina cand e vb de bautura. Doar ziceam ca sunt si conjuncturi in care ti-o furi fara sa fii de vina in acel moment, singura vina fiind bautura. Nu incurajez sau practic asta, dar, se poate intampla.

#45
Theghost25

Theghost25

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 78
  • Înscris: 20.01.2019
Okay multumesc, o sa vad daca ma cheama la politie asta e imi ia permisul, mai face masina o pauza si mai vad si eu ce e nou prin autobuze.

Nu stiu care e strategia dansei, camera nu cred ca are, nu stiu ce vrea de la mine... avea masina julita .. la mine e mai usor julita. Nu e bine sa schimbi benzile asa mai ales pe partea aia de drum, m a pus intr o situatie delicata aveam lant de masini in spate, cel de pe drum principal s a oprit sa ma lase, era o situatie stresanta, m am angajat cat am putut spre bordura cum procedez mereu. Nu a fost cu intentie rea, stiu legislatia.

Nu exista indoituri doar zgarieturi, a fost un eveniment minor.

Nu m am aruncat pe banda, am inaintat usor sa ma asigur ca nu deranjez banda 2 de aici si accidentul minor.

La examenul auto am procedat exact la fel doar ca nu a fost accident, masina venea pe banda a 3-a eu m am angajat usor pe banda a 2-a si el a trecut pe langa mine, politistul nu a zis nimic

Edited by Theghost25, 19 March 2019 - 21:58.


#46
Amaryl

Amaryl

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,705
  • Înscris: 14.02.2019

 Magicwisewolf, on 19 martie 2019 - 21:45, said:


Nu vb de beat, vb de baut, e o diferenta. Stiu ca legal nu ai voie sa conduci, chiar si daca ai baut o bere, dar sunt situatii in care, desi nu esti vinovat, faptul ca esti baut intoarce situatia la 180 de grade, cintra ta, adica.
La asta ma refer.

Nu întoarce nimic.
In situația în care cel bãut te pocnește pt cã nu i ai acordat prioritate rãmâneți fara permis amândoi, fiecare pt vina lui, el pt bãuturã, tu pt neacordare de prioritate. Iar accidentul, in acel caz, e din vina ta.

On topic
Inițiator, ești vinovat pt neacordare de prioritate, ce vinã avea femeia aia, ea nici nu te a vãzut probabil.

#47
jobist

jobist

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,746
  • Înscris: 23.04.2010

 myshyk, on 19 martie 2019 - 19:16, said:

Ce importanta are ce-a facut frumos ala sau ce-a facut urat doamna, neatentia si neacordarea de prioritate iti apartin in totalitate. Ce aveai tu in vedere e una, ce a iesit in realitate, e altceva.
Serios? Iar baba aia când a schimbat de pe b2 pe b1 s-a asigurat? Nu; deși era obligatoriu. Dacă în fața mașinii oprite pe b1 era un om căzut și-l omora? Tot fără vină era baba? Mai bine era dracului o groapă acolo, sau o gura de canal fără capac!

#48
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,432
  • Înscris: 01.12.2001

 Magicwisewolf, on 19 martie 2019 - 21:52, said:

Esti sigur ?
E clar. Habar nu ai de OUG. Ai auzit tu ceva prin piață sau la o bere. Însă nu cunosti legislația.

#49
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
baxoane,seara asta ai dezamagit crunt
poate sa vina si de pe 3 linii duble continue,obligatia ta este sa-i acorzi prioritate daca asa ai indicator sau altceva
cine esti matale sa opresti gibonu in drum ca a calcat linia continua sau a venit din sens opus
mai cititi,intrebati,nu strica

#50
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016
Ok. Daca unii sunteti asa siguri pe voi, eu ma retrag. Dar nu inainte de a constata ca unele legi sunt total tembele sau, cel putin, interpretarea lor este absurda...Ma rog...
Seara buna tuturor.

 dorin_2k, on 19 martie 2019 - 21:58, said:


E clar. Habar nu ai de OUG. Ai auzit tu ceva prin piațã sau la o bere. ÃŽnsã nu cunosti legislația.
Nu o cunosc asa de bine ca altii dintre noi, ca nu stau lunar sa caut ce se mai schimbs, la cate OUG sunt date si cum se schimba legislatia o data pe an.
Daca esti amabil, da si OUG despre cate e vorba. Cu nr si an, sau, macar un link. Asta, ca sa te cred in totalitate si sa devii idolul meu in materie de legislatie rutiera. ;)

Edited by Magicwisewolf, 19 March 2019 - 22:49.


#51
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 jobist, on 19 martie 2019 - 21:58, said:

Serios? Iar baba aia când a schimbat de pe b2 pe b1 s-a asigurat? Nu; deși era obligatoriu. Dacă în fața mașinii oprite pe b1 era un om căzut și-l omora? Tot fără vină era baba? Mai bine era dracului o groapă acolo, sau o gura de canal fără capac!
Vina ei, plateste ea. Dar n-are legatura cu "cedeaza" al initiatorului. Si aici vorbim de initiator.
"nu inainte de a constata ca unele legi sunt total tembele sau, cel putin, interpretarea lor este absurda"
Alexandru, aici iti dau dreptate, dar,.... legile trebuie respectate, bune-proaste cum sunt.

Edited by myshyk, 20 March 2019 - 07:38.


#52
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 ceanu1980, on 19 martie 2019 - 22:03, said:

baxoane,seara asta ai dezamagit crunt
poate sa vina si de pe 3 linii duble continue,obligatia ta este sa-i acorzi prioritate daca asa ai indicator sau altceva
cine esti matale sa opresti gibonu in drum ca a calcat linia continua sau a venit din sens opus
mai cititi,intrebati,nu strica
Tu esti cel cu permisul suspendat ?
Pt restul curiosilor singurele amenzi ce le-am luat in 25 de ani de permis auto au fost de viteza in localitate , pe care le-am platit fara sa comentez ! Si un accident din vina mea binenteles ( nepastrarea distante fata de auto din fata ) .

Edited by Baxon, 20 March 2019 - 09:40.


#53
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012

 luka, on 19 martie 2019 - 21:16, said:

Cand ies de pe straduta pe bvd super circulat ma uit mereu si pe banda 2 si 3, pentru ca la viraj dreapta aripa stanga fata musca din banda a 2-a.


AI AUTOBUZ, NU-I AȘA?

 myshyk, on 19 martie 2019 - 19:16, said:

Ce importanta are ce-a facut frumos ala sau ce-a facut urat doamna, ...

-ce poziție avea mașina inițiatorului, când a fost lovit? intrase total pe b1 sau nu?
-o fi voie să schimbi banda de mers în dreptul unei intersecții cu altă stradă?

#54
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008

 Baxon, on 20 martie 2019 - 09:39, said:

Tu esti cel cu permisul suspendat ?
Pt restul curiosilor singurele amenzi ce le-am luat in 25 de ani de permis auto au fost de viteza in localitate , pe care le-am platit fara sa comentez ! Si un accident din vina mea binenteles ( nepastrarea distante fata de auto din fata ) .
pe asta de unde ai scos-o
poti avea permis si de 50 ani,vechimea permisului nu este exceptie de la necunoasterea codului rutier
daca tot te lauzi de cand ai tu permis,eu intreb altceva
cand ai facut ultima data un chestionar si cate ai gresit
de curiozitate incearca,unul acum, o sa te puna pe ganduri

dar ca orice subiect pe legislatia rutiera,deviaza cu pasarea vinei pe celalalt
ca de ce veneai tocmai cand ieseam si eu, rahaturi de astea,de dat cu fuga de raspundere
am gresit si voi gresi in trafic mult si bine(nu intentionat) dar voi recunoaste mereu daca e cazul,fara scuze cretine
daca intalnesc in trafic marlani,doar executati legal,doar asa invata unii cate ceva

Edited by ceanu1980, 20 March 2019 - 10:53.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate