Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 

Accident minor, cine e vinovat?

- - - - -
  • Please log in to reply
80 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postmyshyk, on 19 martie 2019 - 19:49, said:

Stii sa citesti?
"si eu sunt vinovat pt ca nu am acordat prioritate"
Mai discutam?

View PostTheghost25, on 19 martie 2019 - 19:04, said:

Se da urmatoarea situatie..
.. cineva se opreste imi da flashuri si ma lasa sa intru pe banda 1 in timp ce o alta masina care vine de pe banda 2 schimba pe banda 1 i
Daca ala care a dat flash , mergea in continuare pe banda lui , banda 1 si venea doamna de pe banda 2 peste el cine dracu era vinovat ???
Im pare rau s-o scriu dar parerologii care zic ca doamna avea prioritate habar nu au de legislatia rutiera . Puneti mana pe carti si invatati sa conduceti inainte sa scrieti tampenii pe forum !!!

Edited by Baxon, 19 March 2019 - 20:37.


#20
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Lasă poveștile cu flasurile si mașina care a oprit.
El trebuia sa acorde prioritate. La toți de pe drumul prioritar. Punct.
Putea sa vina unul și pe contrasens. Trebuia sa îl lase, chiar dacă ala nu are ce cauta acolo.
A fost un astfel de caz foarte mediatizat cu unul ce a venit pe contrasens. Vinovat a fost ala cu cedează.

#21
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Nici vorba !

#22
slai

slai

    User Incredibil

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,867
  • Înscris: 25.01.2007
ai bmw?

#23
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

View PostBaxon, on 19 martie 2019 - 20:36, said:

Daca ala care a dat flash , mergea in continuare pe banda lui , banda 1 si venea doamna de pe banda 2 peste el cine dracu era vinovat ???

@dorin_2k : Deci tu zici ca femeia avea prioritate ? Tu chiar ai permis ?

Edited by Baxon, 19 March 2019 - 20:47.


#24
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Fii cuminte baxon, ca nu pledezi la bara. Pe indicatorul de  cedeza nu scrie ca aia care schimba banda  nu mai au prioritate. Nu ala trebuia sa fie atent ci cel care are indicatorul in fata.

View Postslai, on 19 martie 2019 - 20:46, said:

ai bmw?
Probabil "benveu".

#25
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Lasă poveștile ca venea unu de pe banda 2 și a indoit linia continua și s-a băgat abuziv pe banda 1. Ca avea botu ieșit. Ca nu trebuia sa vina asa repede.
Zii drept. Câte amenzi ai? Cate permise ai schimbat? (la redobândire) .
Când îți spun 2 ca ești beat, mergi la culcare.

#26
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016
Unii sunteti constienti de ce ziceti ?
Lasand la o parte situatia de fata, cum puteti spune ca tre sa dai prioritate si celui care vine de pe contrasens si taie banda continua ??? Probabil si dubla...
Ce treaba are prioritatea cu contrasensul care taie banda continua ?

#27
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Când o sa îți iei permis, o sa afli.

#28
Seteh

Seteh

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,846
  • Înscris: 21.02.2009
Eu cred ca unii nici nu stiu ce inseamna unele semne. Probabil nu au citit niciodata ce scrie in legislatie despre ele ci doar au auzit despre ele...
Astia care spuneti ca e duduia de vina, puneti aici definitia din legislatie la cedeaza trecerea sa vad si eu ca poate nu stiu eu sa citesc.

#29
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Uite un exemplu
Culpa comuna
https://www.trafictu...t-culpa-comuna/
Asta avea cedeaza trecerea
Ala ce venea a calcat linia dubla continua si a trecut 2 benzi pe contrasens.

#30
luka

luka

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 25.11.2003
Cand ies de pe straduta pe bvd super circulat ma uit mereu si pe banda 2 si 3, pentru ca la viraj dreapta aripa stanga fata musca din banda a 2-a.

Apoi am vazut multe incidente periculoase dupa faze din astea cu binevoitori. Mai bine lipsa.
E civilizat sa mai lasi sa intre de pe stradute, dar nu sa opresti cand se circula cu viteza pe bulevard. De ce ?
Este o manevra care nu e inteleasa de cei din spate.
Cineva m-a lasat sa intru de pe cedeaza, eu am inceput sa intru. Pe banda 1 venea cu viteza un nene, care a ocolit scurt pe banda 2,
si apoi a intrat cu mare viteza inapoi pe banda 1 unde ar fi trebuit sa fiu eu. Noroc ca l-am vazut cu coada ochiului si am oprit.

#31
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdorin_2k, on 19 martie 2019 - 21:04, said:

Când o sa ĂŽți iei permis, o sa afli.
Nu ma trata de sus, te rog. Aveam pretentii de la tine...
Arata-mi articolul din lege sau speta asta, cu decizie finala din partea politiei si atunci tac din gura si recunosc public ca am gresit si tu ai avut dreptate.
Asa, cu d-astea generale, cu "a fost mediatizat" sau "a fost la tv" nu merge.

#32
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001
Știi ce înseamnă triunghiul ala cu vf în jos? Cedezi trecerea TUTUROR de pe drumul prioritar. Din dreapta, stânga, banda 1,2 sau 3. La TOȚI. Chiar de sunt beți, cu mașina fără RCA sau fără permis.
Nu le ceri tu actele și biletul de voie de la serviciu, ca de ce era în acel moment acolo. Dacă ai cedează, aia au prioritate.

Vezi mai sus ca ai link cu detalii despre acea speta. Pe bretea unde nu avea voie sa vina altul din fata.

#33
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,103
  • Înscris: 29.01.2016

View Postdorin_2k, on 19 martie 2019 - 21:15, said:

Uite un exemplu
Culpa comuna
https://www.trafictu...t-culpa-comuna/
Asta avea cedeaza trecerea
Ala ce venea a calcat linia dubla continua si a trecut 2 benzi pe contrasens.
Stai putin, ca aici vorbim de boii de la asigurari, nu de politie. Culpa comuna a fost data ca sa le creasca la amandoi asigurarea. Deci, nu vorbim de ceea ce constata asiguratorii, ca stim cum constata in unele cazuri.
Cu filmarea la politie cred ca era destul de clar cine e vinovatul. Ala umbla bezmetic pe contrasens si e culpa comuna ???
Pai asa umblu si eu numai pe contrasens ca stiu ca daca lovesc pe vreunul in vreo intersectie va fi culpa comuna.
Repet, hai sa nu vorbim de aberatiile asiguratorilor.

View Postdorin_2k, on 19 martie 2019 - 21:23, said:

Știi ce Ă®nseamnă triunghiul ala cu vf Ă®n jos? Cedezi trecerea TUTUROR de pe drumul prioritar. Din dreapta, stânga, banda 1,2 sau 3. La TOȚI. Chiar de sunt beți, cu mașina fără RCA sau fără permis.
Nu le ceri tu actele și biletul de voie de la serviciu, ca de ce era Ă®n acel moment acolo. Dacă ai cedează, aia au prioritate.

Vezi mai sus ca ai link cu detalii despre acea speta. Pe bretea unde nu avea voie sa vina altul din fata.
Vezi ca ti-a scapat si situatia cu "beti". Gresit, "betii" sunt de vina in orice situatie, chiar si cand nu sunt de vina
Lasand la o parte betii, daca unul vine de pe contrasens si taie cu viteza banda banda continua si face stanga, in timp ce tu vii de un drum cu cedeaza trecerea si apuci sa iesi pe banda ta un pic si ala se infige in tine pt ca pierde controlul, tu esti de vina ?
Sunt tare curios ce politist, nu asigurator, te-ar scoate de vina.

Edited by Magicwisewolf, 19 March 2019 - 21:33.


#34
dorin_2k

dorin_2k

    Master Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 48,381
  • Înscris: 01.12.2001

View PostMagicwisewolf, on 19 martie 2019 - 21:29, said:

Gresit, "betii" sunt de vina in orice situatie, chiar si cand nu sunt de vina
Care sunt situațiile când beții nu sunt de vina? :)

#35
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

View PostTheghost25, on 19 martie 2019 - 19:04, said:

Cine e vinovat? Presupun ca si eu sunt vinovat pt ca nu am acordat prioritate
Exact. Case closed, standard accident.

Edited by andreic, 19 March 2019 - 21:34.


#36
Alireza

Alireza

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,016
  • Înscris: 11.09.2017

View PostTheghost25, on 19 martie 2019 - 19:04, said:

Bulevard intens circulat cu 3 benzi, vin de pe o strada si astept sa intru pe cea mai apropriata banda.. cineva se opreste imi da flashuri si ma lasa sa intru pe banda 1 in timp ce o alta masina care vine de pe banda 2 schimba pe banda 1 imediat dupa masina care s a oprit sa ma lase sa intru ( frumos gest, apreciez ) si ne julim putin dar s a lasat cu certuri. In momentul cand doamna a schimbat pe banda 1 eu eram cu botul iesit deja...

Cine e vinovat? Presupun ca si eu sunt vinovat pt ca nu am acordat prioritate dar nu i am taiat calea, doamna a schimbay pe banda 1 si atunci ne am julit.
In trafic se mai fac gesturi frumoasce dar cand vine vorba de accidente, legea-i la putere.
Asadar:
1. Tu nu erai pe banda întai. Daca ai fi fost, doamna ar fi fost vinovata, pentru ca ea a schimbat banda si trebuia sa se asigure.
2. Tu erai pe un drum fără prioritate. Si pentru ca schimbai directia de mers, trebuia sa te asiguri.

Deci amadoi trebuia sa va asigurati.
Ea, la shimbarea bandei.
Tu, la schimbarea directiei si intrarea pe un drum cu prioritate.

Dar tu esti vinovat.
De ce?
Pentru ca atunci cand schimbi directia de mers, te asiguri in raport cu toti cei care circula pe drumul cu prioritate.
Pe cand atunci cand schimbi banda, te asiguri fata de cei care sunt pe banda pe care urmeaza sa te incadrezi. Nu dai prioritate celor care intra de pe un drum secundar.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate