Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

2000 de lei amenda pentru un chistoc aruncat pe jos

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
437 replies to this topic

#55
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,606
  • Înscris: 30.08.2017

View PostAndyM, on 13 martie 2019 - 16:02, said:

Te asezi frumos undeva, pe-o bancuta, si bei in liniste, nu mergi pe trotuar si bei.
Btw, 500$ e amenda daca mesteci guma pe strada, iarasi... nu tre sa o si arunci...

Daca fac baloane tot 500? Nu contest existenta acestor amenzi, doar ca sunt aberante.

#56
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
E bine .Citeam prin Marile Canioane ( Ioan Grigorescu ) ca prin unele State americane e amenda 1 si multiplii sai, in caz de recidiva la aceiasi fapta .
Asta mi se pare cea mai buna . Deci " boy friendul"  lua prima data 1 dolar .
Nu era mare lucru .Marele lucru e insa ca la recidiva lua 10 dolari .Apoi 100. Si dupa aia, daca neuronul tot avea in continuare malfunctionul asta, incasa fain 1000 de dolari .Care sigur il convingea fara gres ca e mai ieftina o scrumiera ! Posted Image

#57
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Ce facem cu tig ...aaaaa....cioril..., aaa ...borat....aaaa ....intune...aaaa rromii , asa , rromii care arunca tot ce prind pe unde umbla si o mai fac si in grup , si sunt si parliti si rupti in_za_kur si nu ai ce amenda sa le dai , ca nu au venit ? Ha ?

Edited by JurasikMan, 13 March 2019 - 16:11.


#58
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
uite asa se fac rost de bani la primarie si in plus avem putem avea si orase mai curate.

#59
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Cu aia n-ai ce face .Cel putin nu legal .Ne fac de ras si pe afara destul  .

#60
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003

View Postgeorge_alexandru, on 13 martie 2019 - 16:07, said:

Chiar e nevoie de campanie de informare? Pai asa ma cac in mijlocul strazii pentru ca nu gasesc buda si nu m-a informati nimeni.

View PostSmurfK, on 13 martie 2019 - 16:07, said:

Să informezi ce? Că nu-i bine să arunci gunoaie pe stradă? Se presupune că majoritatea știm lucrul ăsta...
Eu zic ca da.
Cum e sa se modifice amenzile auto peste noapte si sa afli ca la o viteza de peste 60 km in localitate trebuie sa-ti vinzi masina? Inainte plateai 200-300 lei si dintr-o data 1500 lei. Parca ti-ai fi dorit sa te anunte careva din timp. O lasai mai moale.

Din partea mea sa faca amenzile mari, insa e frumos ca lumea sa stie de modificarile care se aduc in legislatie.

View Postgeorge_alexandru, on 13 martie 2019 - 16:07, said:

Daca fac baloane tot 500? Nu contest existenta acestor amenzi, doar ca sunt aberante.
Da de ce 500 amenda si sa nu le taiem mana direct? Ar fi mai eficient.

Edited by Bursul, 13 March 2019 - 16:15.


#61
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

View PostUn-ZeU, on 13 martie 2019 - 15:31, said:

Ce dracului e ala boyfriendul?
Un friend mai bou.

#62
H6D-100c

H6D-100c

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,482
  • Înscris: 27.01.2017
Chistocul se arunca la cosul de gunoi, nu pe jos. Preferabiul, nestins...nu zice nicaieri ca trebuie sa-l stingi, avem servicu de pompieri, doar.

#63
Alexandru H.

Alexandru H.

    Parakoimōmenos

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,225
  • Înscris: 03.03.2007
La japonezi rar vezi cosuri de gunoi pe strada. Bine, sunt si alte motive istorice pentru asta dar oamenii au descoperit ca lipsa lor incurajeaza curatenia si reciclatul (oamenii poarta gunoiul la ei pana ajung intr-in magazin sau spatiu ce are zone distincte de colectare a deseurilor publice). Cu cat inmultesti numarul de cosuri, cu atat incurajezi mizeria stradala. Deci amenda aia e complet potrivita - boyfriendul trebuia sa-si bage tigara in buzunar si sa o arunce cand gasea un cos.

Boyfriendul a scapat ieftin - la cat e de taran, destinul lui ar fi fost munca pe camp.

#64
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View PostBursul, on 13 martie 2019 - 16:14, said:

Cum e sa se modifice amenzile auto peste noapte si sa afli ca la o viteza de peste 60 km in localitate trebuie sa-ti vinzi masina? Inainte plateai 200-300 lei si dintr-o data 1500 lei. Parca ti-ai fi dorit sa te anunte careva din timp. O lasai mai moale.

Cum ar fi ca înainte să depășesc viteza, să-mi arunc un ochi pe Codul Rutier, să văd ce amendă risc? Odată ce-i publicat în Monitorul Oficial, dezbătut în ședință publică (în cazul HCL), se consideră că ai luat la cunoștință acea prevedere. Că noi nu avem obiceiul de citi legile la televizor, asta e problema noastră.

Așa și cu gunoiul. Ba chiar e bine să primești genul ăsta de palme, că te apuci să te gândești și la alte cazuri. Cum ai spus și tu acum. Păi dacă te trezeai că-ți ardea 2000 de lei pentru un chiștoc, poate te gândeai și la restul chestiilor contravenționale pe care le încalci, să vezi ce amenzi riști și pentru alea și poate te trezeai că mergi mai încet, că traversezi pe trecere.

#65
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Cunoasterea legilor este o obligatie, nu face obiectul unei campanii, campanie a fost cu impingerea femeii in fata metroului, acum se stie ca pentru asta se aplica inchisoare pe viata.

#66
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003
Exista serviciul de munca in folosul comunitatii? Mie asta mi s-ar parea mai potrivita.

#67
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
Și mie mi s-ar părea, dar nu prea există pentru contravenții, doar pentru infracțiuni. Bine, tu poți cere orice la judecătorie, dar nu cred că are bază legală să-ți aprobe.

Edited by SmurfK, 13 March 2019 - 16:29.


#68
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View PostPuferiu_, on 13 martie 2019 - 15:30, said:

Eu i-as fi dat si asteia amenda pentru exprimare. De fiecare data cand citeam "boyfriend" mi se zgariau ochii.
Oare el cum ii zice ???🤔

#69
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Eu sunt  taran .Nu mi-a fost niciodata rusine cu asta, si  daca pana la anii astia nu mi-o fost, nici de acum inainte nu imi va fi .Dar curtea si acareturile taranului sunt curate .
Toata lumea face curatenie in casa si curtea sa la noi in comuna .Nu vezi nici gunoaie nici chistoace pe strada .Avem si tramvai in comuna .
Printre primele orase in care au fost tramvaie si automotoare a fost orasul nostru  si comunele limitrofe  .Montat de pe vremea imperiului .
Parerea mea e ca boyfriendul nu e  taran, ci marlan .Taranii nostri nu arunca chistoace pe jos .

#70
Bursul

Bursul

    alias Petrov, zilier in DE

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,584
  • Înscris: 30.10.2003

View PostFC72, on 13 martie 2019 - 16:28, said:

Cunoasterea legilor este o obligatie, nu face obiectul unei campanii, campanie a fost cu impingerea femeii in fata metroului, acum se stie ca pentru asta se aplica inchisoare pe viata.
La tine in oras cat e amenda? Nu avem altceva de facut decat sa rasfoim legislatia, ca aia care ar trebui sa se ocupe cu asa ceva freaca menta.

View PostSmurfK, on 13 martie 2019 - 16:27, said:

Așa și cu gunoiul. Ba chiar e bine să primești genul ăsta de palme, că te apuci să te gândești și la alte cazuri. Cum ai spus și tu acum. Păi dacă te trezeai că-ți ardea 2000 de lei pentru un chiștoc, poate te gândeai și la restul chestiilor contravenționale pe care le încalci, să vezi ce amenzi riști și pentru alea și poate te trezeai că mergi mai încet, că traversezi pe trecere.
A sacrifica niste oameni pentru a-i educa pe ceilalti mi se pare o metoda de secolul XIX. Se vede clar cam unde ne situam cu mentalitatea. Atat s-a putut.

#71
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015
ART. 5  din Ord 2/2001
...
(2) Sancţiunile contravenţionale principale sunt:
  a) avertismentul;
  b) amenda contravenţională;
  c) obligarea contravenientului la prestarea unei activităţi în folosul comunităţii;
  d) închisoarea contravenţională, dacă nu exista consimţământul contravenientului pentru aplicarea sancţiunii prevăzute la lit. c).

Există, dar doar în cazuri specifice.

ART. 9  
  (1) Închisoarea contravenţională şi obligarea la prestarea unei activităţi în folosul comunităţii pot fi stabilite numai prin lege şi numai pe o durată ce nu poate depăşi 6 luni, respectiv 300 de ore.
  (2) Sancţiunile prevăzute la alin. (1) se stabilesc totdeauna alternativ cu amendă.

ART. 10  
  (1) Dacă aceeaşi persoana a săvârşit mai multe contravenţii sancţiunea se aplică pentru fiecare contravenţie.
  (2) Când contravenţiile au fost constatate prin acelaşi proces-verbal sancţiunile contravenţionale se cumulează fără a putea depăşi dublul maximului amenzii prevăzut pentru contravenţia cea mai grava sau, după caz, maximul general stabilit în prezenta ordonanţă pentru închisoarea contravenţională ori obligarea la prestarea unei activităţi în folosul comunităţii.

View PostBursul, on 13 martie 2019 - 16:33, said:

A sacrifica niste oameni pentru a-i educa pe ceilalti mi se pare o metoda de secolul XIX. Se vede clar cam unde ne situam cu mentalitatea. Atat s-a putut.

Hai că nu-i mare sacrificiu o amendă. Te poți împrumuta s-o plătești, îți vinzi din casă, se găsesc metode. Mai ales că... 2000 de lei, să fim serioși. E mult, dar nu enorm. La PJ sunt amenzi care ajung și la un milion de lei.

Este cea mai eficientă metodă. Tu crezi că poți conștientiza oamenii dacă zbori pe la fiecare de-ăsta care aruncă cu gunoaie pe stradă și să-i dai avertisment? Păi gândul ăluia e "bine c-am scăpat", nu "era să iau amendă mare".

Edited by SmurfK, 13 March 2019 - 16:38.


#72
TruthHurts

TruthHurts

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,155
  • Înscris: 06.10.2018

View PostSmurfK, on 13 martie 2019 - 15:42, said:

De ce nu pentru consumul exagerat de zahăr? Te văd cu 2kg de zahăr în pungă, amendă. Că ăla e mai dăunător decât fumatul.
Asta dacă tot o ardem pe pedepsirea viciilor.
Nu pt. aia se amendeaza fumatul, ci pentru ca-i afumi pe altii... cu zaharul cam greu sa-i indulcesti involuntar pe altii...

Apropo, fumatul in public e legal? Parca nu era, insa parca vad un numar mult mai mare de fumatori in public decat anul trecut(care evident ma cam afuma aproape de fiecare data cand ies in oras)

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate