Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K
 Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...
 Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade
 Probleme accesare nr test telefon

Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...
 

2000 de lei amenda pentru un chistoc aruncat pe jos

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
437 replies to this topic

#1
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,540
  • Înscris: 30.08.2017
https://www.digi24.r...balegar-1097294

E bine, e rau...eu zic ca e un inceput spre normalitate. Amenda poate cam mare raportat la fapta, dar nu s-ar fi mediatizat asa daca ar fi fost doar 500 ron.

Si postarea care sta la baza stirii:

„Băieți, am și eu o problemă: fusei săptămâna trecută cu boyfriendul prin Unirii, am fumat o țigară la metrou, omul a aruncat chiștocul pe jos și am purces unde aveam treabă. La două secunde după ce ne-am mișcat din loc, doi domni polițiști în civil l-au oprit pe boyfriend și l-au întrebat dacă știe cât e amenda pentru aruncat pe jos. El a zis că nu și a întrebat dacă 1. e pe undeva scrumieră/coș de gunoi și nu vede el, 2. s-a dat amendă pentru fiecare chiștoc din covorul de pe jos. Domnii s-au enervat că boyfriendul „le-a răspuns” (!) și i-au dat amendă. 2000 de lei.
Acuma știu că nu e frumos să arunci pe jos, că țară europeană, că de-aia nu putem să avem lucruri frumoase, pentru că încă există țărani de-ăștia ca mine și ca boyfriend care își sting țigările pe jos. Însă 2000 de lei e salariul minim pe economie. E chiria pe o lună la un apartament de patru camere. Și ăla a fost un chiștoc, nu un car de bălegar.
Boyfriendul a primit amenda acasă acum câteva zile. Fiincă am lipsit amândoi la orele de educație juridică de la școală (oh, wait, nu există așa ceva...), vă rog pe voi ăștia care aveți habar să mă ajutați cu un „cum se procedează în situațiile de genul ăsta”. Nu mă înțelegeți greșit, nu încearcă nimeni să fugă de responsabilitate sau să fenteze sistemul. Însă, așa cum am mai zis, 2000 de lei sunt 2000 de lei și un chiștoc e un nenorocit de chiștoc!
Chiar dacă n-aveți habar, dați totuși un share, poate ne puneți în legătură cu cineva care are. Ăla care mă ajută primește un moment de liniște în onoarea lui în live-ul de săptămâna asta. Mersi!”.

#2
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Păcat. Prea mică amendă. Am înțeles că limita e 5000.

N-ai cu cine. Niște țărani.

Edited by waterman, 13 March 2019 - 15:30.


#3
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

*
POPULAR

Eu i-as fi dat si asteia amenda pentru exprimare. De fiecare data cand citeam "boyfriend" mi se zgariau ochii.

#4
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006
2000 lei e putin, 5000 lei ar trebui sa fie amenda minima, pentru ca e greu sa pui un militian sa-i pazeasca pe toti fumatorii, ori pe toti care arunca gunoaie pe jos sau prin rauri, lacuri.

banii luati de militian nu trebuie bagati in buzunar, citrebuie folositi pt campanii de constientizare si pt a face curatenie
acum, dumniezo cu mila cum vor fi folositi, avand in vedere ca cica nu mai ie bani de pensii speciale

Edited by gumball3000, 13 March 2019 - 15:32.


#5
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,544
  • Înscris: 30.01.2008

View Postgeorge_alexandru, on 13 martie 2019 - 15:27, said:

https://www.digi24.r...balegar-1097294

E bine, e rau...eu zic ca e un inceput spre normalitate.

E foarte bine !

#6
Un-ZeU

Un-ZeU

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,791
  • Înscris: 23.09.2011
Ce dracului e ala boyfriendul?

#7
a_user

a_user

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,333
  • Înscris: 22.04.2017
Acuma..nici WCuri nu avem peste tot dar asta nu inseamna ca ne kkm pe strada.

#8
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,965
  • Înscris: 04.10.2007
Eu zic ca e foarte foarte bine.... Vreau politisti in masini civile care sa amendeze meltenii care arunca chistoace pe geamul masinii

#9
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,092
  • Înscris: 19.01.2004
Foarte mica amenda. Inclusiv pentru cojile de saminta care - spuneti-i si lu a lu boifrendu - is si mai mici decit chistocul, deh.

#10
d-ardeleanu

d-ardeleanu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,576
  • Înscris: 12.02.2008
Bine i-au facut, dar la metrou nu este loc public, nu ar trebui interzis fumatul complet?

#11
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,540
  • Înscris: 30.08.2017

View PostPuferiu_, on 13 martie 2019 - 15:30, said:

Eu i-as fi dat si asteia amenda pentru exprimare. De fiecare data cand citeam "boyfriend" mi se zgariau ochii.

Da, recunosc ca faza cu boyfriend m-a agasat si pe mine.

#12
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

View PostUn-ZeU, on 13 martie 2019 - 15:31, said:

Ce dracului e ala boyfriendul?
un bou fudul

#13
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,574
  • Înscris: 15.06.2004
Problema e ca nu se aplica - acum aud prima data de o astfel de aplicare.
Si inainte de '89 era lege. De pe la sf anilor 70 nu s-a mai aplicat.

#14
LensFlare

LensFlare

    Tin Foil Mask Society

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,762
  • Înscris: 09.05.2005
Data viitoare cand fumeaza pe strada sigur o sa caute un cos unde sa arunce tigara.

Edited by LensFlare, 13 March 2019 - 15:34.


#15
dem3ntor

dem3ntor

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,138
  • Înscris: 16.04.2007
Nu cred pana nu vad poza cu PV-ul! Posted Image

#16
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View PostUn-ZeU, on 13 martie 2019 - 15:31, said:

Ce dracului e ala boyfriendul?
Acum nu li se mai zice iubiti, li se zice boyfrienzi. Adevarul e ca, sa te exprimi cum trebuie, e un job destul de greu.

#17
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Sa fie 2000 pentru chistoc si 5000 pentru fumat pe strada... Si 10000 pentru fumat.. in general.

Voua va place cand trece tineretul studios pe langa voi cu tigara si cu sticla de Cola in mana sfidandu-va, practic, in calitate de cetateni.. ?

Edited by rosix, 13 March 2019 - 15:36.


#18
SmurfK

SmurfK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,149
  • Înscris: 11.04.2015

View Posta_user, on 13 martie 2019 - 15:31, said:

Acuma..nici WCuri nu avem peste tot dar asta nu inseamna ca ne kkm pe strada.

Ai fi surprins. L-am întrebat eu pe un "domn", de ce mi se pișă pe bloc, când toaletele ecologice sunt la 100m distanță. Stau lângă un parc, și efectiv 100m sunt până la niște toalete de-alea de plastic, care sunt acolo de când lumea. Răspunsul lui: "în alea miroase urât".

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate