Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

2000 de lei amenda pentru un chistoc aruncat pe jos

* * * - - 5 votes
  • This topic is locked This topic is locked
437 replies to this topic

#361
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 waterman, on 20 martie 2019 - 11:44, said:

Și nu e ceva omenesc ?
Să nu curgă tot felul de chestii din epavă  ?

Hai să vă zic ceva. Un amic are o casă luată undeva în Germania, a depus actele pentru demolare etc, face alta acolo.

Odată cu aprobările a venit o hârtie de la primărie în care îl rugau să aștepte încă ceva gen 30 - 50 de zile întrucât casa respectivă era nelocuită de ceva timp și erau cuiburi de păsări în podul casei.
Și îl rugau frumos să îngăduie puțin timp să plece puii de acolo.

Deci se poate să civilizație.


Dacă făceau așa ceva îi putea da în judecată. GDPR and shit și oricum n-ar accepta mulți.



În ce calitate nu admiți și vrei respect ?
Respect pentru unul care e ghiolban ?

Nu mulțumesc.

De ce nu vrei mai bine civilizație din partea tuturor ?
De ce nu vrei bun simț de exemplu ?

Ai luat cumva vreo amendă pentru așa ceva ?

Chestia cu cuibul de pasare poate fi interpretata si asa: odata vazut, omul ca a gresit aruncand pe jos, I se putea spune civilizat din partea organului sa ridice de jos si sa arunce la cos. Asta este paralela cu exemplul pasarilor ce l-ai zis.Si da, vreau ca si tine civilizatie din partea tuturor. Asta inseamna ca si statul cu oamenii lui sa se poarte civilizat, de la limbaj, pana la sanctiunile aplicate in sensul indreptarii, nu aplicate pentru refulare de frustrari sau facut planul la amenzi. Consider civilizatie si atunci cand statul sanctioneaza numai dupa ce a asigurat conditii pentru civilizatie, dupa ce incaseaza atatea taxe tot in numele civilizatiei. Si da, consider civilizatie reusita atunci cand nu mai spumegati cu ura si invective asupra gresitilor (in definitiv, nu este ceva grav ce a facut ca sa-l faci ghiolban sau mai stiu eu cum).Nu am fost amendat niciodata, insist insa ca nu prin ura si dusmanie fata de semeni vom inainta spre mai bine. Si mai insist si pentru ca m-am saturat dupa ce platesc taxe de gunoi uriase, la mine in localitate sa-mi transform sacosile si buzunarele in cosuri de gunoi, dupa ce alerg ca si ulise in odiseea mea de cautare vesnica a unui cos de gunoi.

#362
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004
Cred că nu trebuie să-i mai spui totuși unui individ de 20 de ani că nu se aruncă nimic pe jos.
I-a spus mumă-sa în primii 7 ani.

#363
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
am vazut o gramada de oameni aparent normali si civilizati facand d-astea. concret, doua situatii la care am tinut sa aflu de ce:

1 femeie la ~30 de ani la semafor in vw golf. arunca tigara pe geam. o claxonez si ii atrag atentia ca a aruncat pe jos. "asa si?" efectiv nu vedea nici o problema.
2 om normal cu nevasta parcheaza in usa lidl desi erau locuri suficiente marcate. intreb de ce  "nu ca luam repede ceva nu stau mult".. oricum coada era mare la case deci statea garantat cel putin 15 min

cu astia nu rezolvi cu vorba buna. amenda babana si pus la dat cu matura si farasul in soare sau ploaie

#364
Alecsandru010

Alecsandru010

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,227
  • Înscris: 29.06.2011
Bataieee, d-aia stahanovistă. Dau in scris că eradicăm nesimțirea in felul ăsta.

#365
Ion_de_la_Raion

Ion_de_la_Raion

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,434
  • Înscris: 28.08.2005

 AndyM, on 13 martie 2019 - 15:48, said:

In Singapore primesti amenda si daca bei apa pe strada, nu asteapta sa arunci sticla. Posted Image)

Dar sunt la un alt nivel la care nu ne permitem nici sa visam.

[ https://mothership.sg/wp-content/uploads/2013/10/poverty-singapore.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://images.allsingaporestuff.com/styles/big_within_article/s3/field/image/singapore_poor_poverty_homeless.jpg?itok=TA_0oYoo - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

[ https://cpb-us-w2.wpmucdn.com/blog.nus.edu.sg/dist/a/1609/files/2014/05/singapore-poor-xr8a51.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#366
AndyM

AndyM

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,996
  • Înscris: 01.08.2005
Realizezi ca in nicio tara nu sunt cainii cu covrigi in coada, nu?

#367
Nick_85

Nick_85

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,564
  • Înscris: 24.01.2014
E putin off topic dar azi implinesc 3 luni de cand m-am lasat de fumat. Posted Image

#368
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 Nick_85, on 20 martie 2019 - 16:15, said:

E putin off topic dar azi implinesc 3 luni de cand m-am lasat de fumat. Posted Image

Felicitari! Ai grija insa mai departe cu... silueta!

#369
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 Flat, on 18 martie 2019 - 09:52, said:

numai pegra societatii fumeaza pe strada. hai barbatii mai intelegi, sunt puscariasi, neciopliti, dar o femeie care fumeaza, pe langa faptul ca e dezgustatoare implicit, mai e si vulgara pe deasupra fumand pe strada, in vazul lumii, ca ultima prostituata. in trecut numai femeile de moravuri usoare fumau pe strada, facand trotuarul in asteptarea clientilor.

Vezi ca intrebau niste unii din secolul 19 de tine, nu stiau pe unde ai disparut.

#370
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Un jeg sau prietena lui a azi aruncat un chistoc din masina pe geam. M-am uitat la el, s-a uitat la mine like "care e problema". Nu mai bine lua o amenda sa o tina minte si sa nu mai faca?

#371
cap_tepos

cap_tepos

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,653
  • Înscris: 08.05.2006

 Alecsandru010, on 20 martie 2019 - 12:58, said:

Bataieee, d-aia stahanovistă. Dau in scris că eradicăm nesimțirea in felul ăsta.

Vezi ca URSS a renuntat oficial la teoriile stahanoviste inca din 80 din motive clare de... ineficienta. Asa ca te sfatuiesc sa nu dai nimic scris si sa nu bagi nici o mana in foc.

 waterman, on 20 martie 2019 - 12:26, said:

Cred că nu trebuie să-i mai spui totuși unui individ de 20 de ani că nu se aruncă nimic pe jos.
I-a spus mumă-sa în primii 7 ani.

Am spus mai sus ca copiii mici arunca non-stop pe jos si fac in casa o dezordine imensa. Deasemeni am mai spus ca trebuie sa li se atraga atentia cu calm si dragoste sa nu mai faca asa si sa puna lucrurile la locul lor. Oricat de ciudat ti s-ar pare, unii parinti nu spun copiilor ca nu e bine sa arunce pe jos sau sa faca mizerie. Altii le transmit acest mesaj in stil neandertalian, efectul fiind contrar. Multi din ignoranta pur si simplu nu le spun, preferand sa roboteasca la nesfarsit ranind dupa urma mizeriilor  lasate de copii. Si din pacate, obiceiul prost devine reflex. Iar cand a devenit reflex, omul  face mizerie  inconstient, de aceea si ajung sa se mire atunci cand oamenii normali se uita urat la ei ca arunca pe jos. Si acum bomboana de pe coliva: ati observat vreodata cat de greu se scapa de un obicei rau, chiar in situatia in care iti mobilizezi toate resursele sa te schimbi? Chiar daca in final reusesti, recidivele sunt multiple. Este aceeasi tragedie ca grasanul ce trebuie sa tina regim, sau ca fumatorul ce vrea sa se lase, ca drogatul ce trebuie sa scape de dependenta sau ca mine ce greu m-am invatat (la cererea sotiei) sa las colacul la WC pe vas dupa ce l-am folosit in stil barbatesc. Tocmai d-aia va spun, ganditi-va tot timpul cat de greu va este voua sa va schimbati de un obicei rau, asta chiar in situatia in care va doriti sincer acest lucru.

Eh si presupunand ca vreti sincer sa va corectati de obiceiul prost de a arunca mucul de tigara cand sunteti afara (mai ales ca afara e singurul loc unde legal se mai poate fuma) cum ati interpreta o tara intesata de camere video si plina de militieni ce stau la panda ca niste paianjeni sa va vaneze si amendeze cu cate 2000 de lei chiar si cele mai sincer-involuntare recidive?

Edited by cap_tepos, 20 March 2019 - 20:13.


#372
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 cap_tepos, on 20 martie 2019 - 20:12, said:

Eh si presupunand ca vreti sincer sa va corectati de obiceiul prost de a arunca mucul de tigara cand sunteti afara (mai ales ca afara e singurul loc unde legal se mai poate fuma) cum ati interpreta o tara intesata de camere video si plina de militieni ce stau la panda ca niste paianjeni sa va vaneze si amendeze cu cate 2000 de lei chiar si cele mai sincer-involuntare recidive?
Am fumat 20 de ani și nu cred că am aruncat chiștoacele pe drum. Nu e frumos. Pur și simplu.

2. Vrei să zici camere video ca-n Londra ?

Attached File  london-cctv-facts.png   202.86K   11 downloads

https://www.caughton...eras-in-london/

 cap_tepos, on 20 martie 2019 - 20:12, said:

ati observat vreodata cat de greu se scapa de un obicei rau, chiar in situatia in care iti mobilizezi toate resursele sa te schimbi?
Habar nu ai cât de repede scapi de un obicei rău gen aruncat mizerie pe jos dacă știi că poți lua lejer 2.000-5.000 de lei amendă.

E frumoasă pledoaria ta. Mi-au dat lacrimile.
Numai că vremea pentru vorbă bună a trecut.

Și eu ca cetățean civilizat am dreptul să merg pe un drum curat pe care neanderthalienii să nu arunce pe jos orice: mucuri de țigară, doza goală de suc sau bere, ambalaj de la orice, etc, sau cum au unii obicei, să sufle cu mucii-n trotuar.
Ai făcut din greșeală, te-au prins, pac, ai un reflex nou creat, pavlovian, care te va opri să mai arunci gunoi. E simplu.

Mai spartan așa dar n-avem timp de atras atentia cu calm si dragoste sa nu mai faca asa si sa puna lucrurile la locul lor.

Edited by waterman, 20 March 2019 - 20:22.


#373
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Pai tocmai. O amenda zdravana si te faci bine instant. Ce mod mai bun sa te razbuni pe militenii care stau la panda decat lasandu-i fara motive sa te amendeze :D

#374
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 IcecreamAlex, on 18 martie 2019 - 11:33, said:

FOARTE FOARTE BINE! SA DEA AMENZI SI PENTRU CEI CARE FUMEAZA IN LOCURI PUBLICE, CA LEGEA E LEGE SI TREBUIE RESPECTATA! MOR COPII SARACI CU ZILE IN SPITALE IAR ALTII ARUNCA BANII PE TIGARI PENTRU CA NU AU CE FACE CU EI? SI DOAR NU VREA NIMENI SA INCURAJEZE DEZVOLTAREA MAFIEI DROGURILOR, DAR CAM TOTI ASTA FAC SI SE INDREAPTA INTR-O DIRECTIE GRESITA. SA VA SPUN CEVA SI MAI IMPORTANT...TARA ASTA E PE ALCOOL SI DROGURI(TIGARI) SI CAM TOATA LUMEA SE INDREAPTA SPRE GROAPA. SCAPA CINE POATE DAR E GREU CA SUNTEM TOTI PREA EXPUSI. PREGATIM SICRIE? PREGATIM SICRIE! MULTE!

Da' de ce urli? Te doare ceva?

 IcecreamAlex, on 18 martie 2019 - 13:06, said:


GRESELI mari sunt in capul tau si in capul tuturor fumatorilor care au idei amestecate in creier si care nu inteleg ce e bine si ce nu. Avem nevoie de legi cat mai aspre pentru cei needucati, pentru ca tara sa nu dispara. Acum intelegi? Sau tre sa iti desenam???

Fiule, vezi ca ai pierdut ceva tigle de pe acoperis. Fugi si cauta-le, ca e grav fara ele.

 IcecreamAlex, on 18 martie 2019 - 17:01, said:



Eu inteleg. Ne implicam, eliminam guvernul PSD-ALDE? Apoi incepem sa venim cu proiecte si legi aspre pentru needucatii care astazi cam incalca legi intr-o tara care se vrea a ajunge cea mai civilizata din Europa si totul va fi mai simplu. E corect ce spun? E bine asa? Posted Image

Era o data un baiat, Dolfi ii spuneau prietenii. Discursul tau cam seamana cu al lui. El n-a sfarsit-o bine.

#375
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017

 wolfmanro, on 20 martie 2019 - 21:47, said:



Da' de ce urli? Te doare ceva?





O fi inceput prostia sa doara, cine stie?!

#376
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
in drumul spre job azi dimineata 2 specimene care au aruncat chistocul

1 taximetrist tipic burtos jegos.. il claxonez lehamite totala. ii strig pe geam de chistoc, il doare in peleu. cred ca se scarpina la koae
2 if ceva kmy. masina noua tipa frumusica ~30 ani. la fel claxon. trag langa ea, ii atrag atentia "ce vrei ma... " si incep spume injuraturi mama ce era la gura ei, cred ca venea direct din mahala desi nu arata a asa ceva

#377
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Daca in cei 7 ani de-acasa nu au invatat ca nu e frumos sa arunce gunoaie / chistoace pe jos, nu e normal sa primeasca amenda? Si mie mi-ar fi mai usor sa arunc ambalajul unde am chef, dar stiu ca nu e frumos. Daca am arunca cu totii toate gunoaiele pe unde am avea chef, am umbla printre munti de gunoaie pana noi insine am deveni gunoaie.

#378
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005
Pai si cum o dam sefule. Ne lasam abuzati de organe cu amenzi naucitoare, sau traim in continuare in gunoaie, pisat si flegme?

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate