Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Extindere viata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#19
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postgiovani_x7, on 09 februarie 2019 - 20:01, said:

De aceea trebuie sa il aplicam noi
Nu, nu trebuie. Defectele nu prea au legatura cu cablajele, alea sunt dintre cele mai rezistente chestii.

Edited by andreic, 09 February 2019 - 22:12.


#20
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018

View Postandreic, on 09 februarie 2019 - 22:11, said:

Eu unul nu, se incapataneaza sa reziste Posted Image
Ce electrocasnice ai luat in ultimii ani si cat ai dat pe fiecare?

#21
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View PostPuferiu_, on 09 februarie 2019 - 20:39, said:

Majoritatea. Nu te-ai lovit de problema asta pana acum?
Nu. M-am lovit doar de produse care erau garantate ca functioneaza minim 2 ani. Sau 5 ani.

Intrebari:
-cele la care poti cumpara extragarantie sunt din alte loturi/stocuri/alta linie de fabricatie? desi sunt acelasi produs, sunt facute sa tina 5 ani, nu 2, corect?
-cand cumperi cele mai ieftine produse de pe piata (si stim ca romanii sunt campioni la asa ceva), cam la ce te astepti? la rezultate deosebito-exceptionale?

#22
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005
Acoperirea aia este posibil să facă și rău în unele cazuri deoarece reduce răcirea pieselor.

#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View PostPuferiu_, on 09 februarie 2019 - 22:13, said:

Ce electrocasnice ai luat in ultimii ani si cat ai dat pe fiecare?
Calculatoare, frigider, telefoane in ultimii ani, restul sunt mai vechi si nu s-au stricat. Pretul pietei... am si electronice din anii 75', care merg perfect, mai putin potentiometrele.

Edited by andreic, 09 February 2019 - 22:30.


#24
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Coatingul asta e bun sa il dai pe telecomanda, si tastatura... pe altceva nu vad de ce ai pune.

#25
mirel3003

mirel3003

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,971
  • Înscris: 04.10.2007
Produsele nu se proiecteaza/produc ca dupa 2 ani sa se strice ci se proiecteaza sa reziste minim 2 ani cat e garantia cu costuri minime, si tocmai din aceasta cauza se mai strica din cand in cand dupa expirarea celor 2 ani de garantie.
Nu mi s-a intamplat sa se strice produsele cumpatate de mine imediat (in urmatoarele 6 luni) dupa expirarea garantiei.


Philips a incercat acum cativa ani sa faca o prostie si au fost demascati. Era un model de epilator care dupa 2 ani nu mai vroia sa incare sub nici o forma, chiar daca ii schimbai acumulatorul. Avea scris in EPROM ca dupa 2 ani sa dezactiveze incarcarea. Au fost prinsi si din ce stiu eu amendati serios financiar si imaginea le-a cam fost patata

Edited by mirel3003, 09 February 2019 - 23:05.


#26
pisoiu_22

pisoiu_22

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,842
  • Înscris: 13.01.2019
La cât maiba să le prejungeşti viaţa?

Nu-i destul că nu se mai strică PC-urile şi şi ecranele ajungi să le arunci funcţionale?

Am şi acum PC-ul din copilărie luat de la Flamingo din 2007 cu celeron la 1,8 incă funcţional, merge ca-n prima zi, duc cu el filme you tube 1080p cu placa video. Nu vrea să moară ca să-mi fac upgrade, dar şi dacă ar muri nu aş face upgrade că am telefonul şi un laptop şi nu mai am nevoie de PC care să adune praful şi să mă incurce prin cameră.

#27
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
2007 + celeron si tu spui ca merge bine?
Esti obisnuit cu viteza melcului cred.

Noi ajungem la nebuni daca ne pui in fata acelui PC.

Edited by projectfp, 09 February 2019 - 23:51.


#28
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postmirel3003, on 09 februarie 2019 - 23:02, said:

Philips a incercat acum cativa ani sa faca o prostie si au fost demascati. Era un model de epilator care dupa 2 ani nu mai vroia sa incare sub nici o forma, chiar daca ii schimbai acumulatorul. Avea scris in EPROM ca dupa 2 ani sa dezactiveze incarcarea. Au fost prinsi si din ce stiu eu amendati serios financiar si imaginea le-a cam fost patata
Poti pune un link/o sursa de incredere pentru chestia asta? Nu de alta, dar chiar sunt curios cum tinea ceasul, cum stia cand sa se activeze acei 2 ani si alte detalii (tehnice).

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,683
  • Înscris: 07.02.2003

View Postmirel3003, on 09 februarie 2019 - 23:02, said:

Philips a incercat acum cativa ani sa faca o prostie si au fost demascati. Era un model de epilator care dupa 2 ani nu mai vroia sa incare sub nici o forma, chiar daca ii schimbai acumulatorul. Avea scris in EPROM ca dupa 2 ani sa dezactiveze incarcarea. Au fost prinsi si din ce stiu eu amendati serios financiar si imaginea le-a cam fost patata
Ceva oficial ? Gen cum au facut apple la telefoane vechi sa le conserve bateria prastie, le-au redus speed-ul si au fost prinsi.

#30
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
...eu tot ce cumpar in materie de electrocasnice si electronice aleg brand uri care sunt la reducere si garantia de pina la 5 ani Posted Image

#31
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
In general ce se strica la electronice/electrocasnice este partea mecanica - daca au asa ceva. Acolo se poate proiecta o durata de viata in timp in baza uzurii.
Pe electronica nu prea, exceptand condensatorii - asa cum am mai mentionat.

Singurul aparat electrocasnic dintr-o locuinta normala ce necesita acea acoperire a cablajului este masina de spalat. Care in prezent are electronica in ea, nu mai e ca pe vremuri cu timer mecanic,
Si de obicei astea sunt acoperite din fabrica.

#32
don_dannielo

don_dannielo

    Bah! Are we more than dumb sheep?

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,456
  • Înscris: 27.06.2004
Mai degraba iti strici telefonul daca-l desfaci ca sa-i dai o pensula de “coting”, decat daca il lasi in pace.

Edited by don_dannielo, 10 February 2019 - 09:00.


#33
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,546
  • Înscris: 02.09.2006

View PostPuferiu_, on 09 februarie 2019 - 20:39, said:

Sunt de acord cu initiatorul ca electronicele / electrocasnicele sunt facute sa se defecteze la scurt timp dupa iesirea din garantie.

Majoritatea. Nu te-ai lovit de problema asta pana acum?


Asa ma gandeam si eu. La cam 3 sferturi din electronicele / electrocasnicele luate in ultimii ani am luat si extragarantie. Desi am deschis topic cu subiectul asta, majoritatea nu sunt de acord.
pai si daca iei extragarantie, produsul de unde afla asta ca sa nu se defecteze la terminarea garantiei initiale?
iar acoperirea electronicii cu maglavais va duce la scaderea transferului termic, deci va creste riscul de defectare!

View Postdexterash, on 09 februarie 2019 - 22:23, said:

Nu. M-am lovit doar de produse care erau garantate ca functioneaza minim 2 ani. Sau 5 ani.

Intrebari:
-cele la care poti cumpara extragarantie sunt din alte loturi/stocuri/alta linie de fabricatie? desi sunt acelasi produs, sunt facute sa tina 5 ani, nu 2, corect?
-cand cumperi cele mai ieftine produse de pe piata (si stim ca romanii sunt campioni la asa ceva), cam la ce te astepti? la rezultate deosebito-exceptionale?
eu am un tv Samsung in virsta de 9 ani si un LG de 5 ani, alese din gama celor ieftine si inca functioneaza! asata cu 2 ani de functionare este folclor de depanator ramas in urma cu stiinta!

#34
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Nu are nici o treaba.
Cotingul reduce supraincalzirea deoarece tine componentele separate si nu le lasa afecate de caldura de afara.

#35
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Se strica electronica datorita faptului ca se proiecteaza la limita si se folosesc componente de calitate indoielnica! Ideea este sa se obtina costuri de fabricatie cat mai reduse si o durata de viata care sa acopere minim garantia care oricum este redusa ca si perioda.De specificatiile mincinoase care se ating doar in conditii de laborator pe durata a fractiuni de secunda nici nu mai  vorbim.
Unde este si parte maecanica la fel se strica din aceleasi considerente.Totul in home use se bazeaza pe angrenaje din plastic cu lagare de 2 lei  si motoare capsulate de mici dimensiuni care lucreaza la limita.
Ideea e sa faca firma profit cat mai mare.Inainte de 2000 se proiecta cu simt de raspundere si se foloseau componente de caliate la firmele consacrate.
Pacat ca nu exista niste reglementari/stasuri stricte care sa-i oblige pe producatori sa scoata lucruri de calitate ca sa se poata incadra in ele.Ex Televizor cu acelaesi specificatii garantat 2ani, 5 ani, 10+ ani in functie de norma de calitate in care se incadreaza.
Softul se duce naibii in majoriatea cazurilor din cauza updaturilor si mul mai putin din cauza cipurilor.Daca vrei de ex ca un telefon sa nu se miste din ce in ce mai greu pana crapa trebuie sa nu-i faci Updaturi la sistem.Idem si la TV-uri, calculatoare etc.....

#36
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Alte mituri la găleată. Înainte de 2000 cat costa un PC bun??? 600-800USD cumva? S'acum dai 300 și te plângi că nu e că cel de 600?

Cumpărați lucruri de calitate și nu se vor strica, in general, in 2 ani. Cumpărați produse proaste și asta se va întâmpla.

Software: intr-o lume interconectata, updateuril sunt necesare. Altfel, echipamentele devin vulnerabile. In acelasi timp, puteti plati departamente militare care sa "fabrice" software perfect.

P.S. Unii nu pricep cum e cu transferul termic & Co, dar știu ei cum un clip de pe TuTub arata cum faci electronica mai rezistenta. Ihi, fix așa.

Edited by dexterash, 10 February 2019 - 16:42.


Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate