Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Extindere viata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Iar te-ai bagat in seama ca sa poluiezi si topicul asta?
Te-a intrebat cineva de pret? Halatu', cat e halatu'?
Posted Image

#38
edy_wheazel

edy_wheazel

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 51,023
  • Înscris: 31.07.2007
Ii 430$ un tub de spray. Spor la protejat!

#39
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

View Postgeo123, on 10 februarie 2019 - 16:49, said:

Iar te-ai bagat in seama ca sa poluiezi si topicul asta?
Te-a intrebat cineva de pret? Halatu', cat e halatu'?
Posted Image
In jurul lui se învârte tot ce înseamnă calitate/producție. Știu că doare chestia asta, dar asta e.

#40
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Pai suntem multi care dorim sa platim mai mult pentru un produs fiabil, dar din pacate nu avem de unde sa-l luam caci nu se mai fac.
Poate doar pe la tehnica militara sa mai gasesti ceva.

Edited by geo123, 10 February 2019 - 17:37.


#41
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004
Ce produs fiabil electronic ai vrut sa cumperi și nu ai găsit?

#42
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,985
  • Înscris: 21.08.2008

View Postprojectfp, on 09 februarie 2019 - 22:11, said:

Amuzant individul cu defectarea softwareului Posted Image

De fapt problema descrisă era tot de hardware. Un număr mare de rescrieri ale software-ului duce în timp îndelungat la stricarea suportului pe care se face scrierea și deci la imposibilitatea încărcării software-ului, sau încărcarea lui cu erori.

#43
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
In orice caz, la instalatii electrice domestice, mi-am facut eu o instalatie intr-o casa. Dupa 10 ani nu are nici pe naiba. Daca stii sa o folosesti si pui componente de calitate (breakere, prize), nu ai ce schimba. In 12 ani cred ca a sarit diferentiala de 2 ori, din motive usor de detectat.

#44
geo123

geo123

    Power User

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,926
  • Înscris: 10.05.2006
Iti dai seama ce complexitate,piese in miscare si componente electronice active sunt in cateva sarme care merg prin pereti.....

View Postdexterash, on 10 februarie 2019 - 17:40, said:

Ce produs fiabil electronic ai vrut sa cumperi și nu ai găsit?
De la TV la electrocasnice si teminand cu masina.
Crede-ma ca nici macar mancare de calitate nu se mai gaseste in zilele noastre.

Edited by geo123, 12 February 2019 - 08:18.


#45
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,552
  • Înscris: 15.06.2007
Am un PC facut pe componente, din 2009 facut la vremea lui sa " duca" GTA IV fara probleme. In afara de siguranta de la sirsa nu am avut probleme.  Daca s'ar strica electronicele cum zic unii oe aici.. ar fi jale si prapad in lume..
Azi gasim electronica in orice, de la bomba atomica, la avioane, sisteme de distributia a energiei  etc.  Daca s-ar defecta electronica din  orice tot la 2 ani,   ne-am  intoarce la anii '60.

Nu prea am luat tepe  in general , si cand am avut surprize , au fost de la  rahaturi ieftine- bec LED  "pouce" auchan, cu 4 lei, s-a ars dupa o saptamana .
In schimb  aspiratoare, uscator de par, daca sunt de firma consacrata in domeniu, atunci nu sunt probleme. Am un uscator de par,  nu stiu ce electronica are in el, dar a fist scapat in apa accidental, si cand ma pregateam sa-l arunc (dupa cateva saptamani) am zis sa vad daca mai merge, si culmea functioneaza.  A fost acoperit din greseala cu o patura.. s-a oprit,  cand am vrut sa-l testez peste cateva zile (iar eram pregatit sa-l arunc)  culmea , functioneaza. Si merge in fiecare seara de peste 8 ani de zile. E mai silentios, si a format un reflex , imediat adoarme copilul cand sufla aer cald pe el. Am ars megawati de cand il am , si pare sa nu aibe moarte.

#46
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011

View Postdexterash, on 09 februarie 2019 - 23:54, said:

Poti pune un link/o sursa de incredere pentru chestia asta? Nu de alta, dar chiar sunt curios cum tinea ceasul, cum stia cand sa se activeze acei 2 ani si alte detalii (tehnice).


Tehnic se face cam asa:

un chip RTC  ( real time clock ) ce mentine data si ora, un EEPROM unde se stocheaza data initiala ( la prima utilizare ) si apoi de fiecare data softul din microcontroller compara data actuala cu data de inceput. E mai mare de un anumit timp, nu se mai incarca ( sau ce a fost proiectat sa faca ).

Simplu si eficient, costa doar 1$ in plus ( sau mai putin )

#47
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,552
  • Înscris: 15.06.2007
Sunt curios cum putem prelungi viata unei imprimante?

#48
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Eu sunt curios cum putem prelungi viata, in general.

#49
SRWP28

SRWP28

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 68
  • Înscris: 26.08.2015
Nu cred ca ar trebui prelungita viata electronicelor/electrocasnicelor/ tehnologia evolueaza foarte repede si in citiva ani produsul tau este deja istorie Posted Image ,in schimb o garantie extinsa pina la 5 ani si care costa 50-70€ impreuna cu un produs de brand mai cunoscut care costa in cazul unei reduceri 2-300€ sau un brand mai putin cunoscut care costa 150€ / luam de exemplu o masina de spalat haine ,pai in 5 ani de zile si a scos banii,adica cei 220-400€ ...din experienta mea cel mai repede pica o masina de spalat haine sau vase,un espresor de cafea ...

Edited by SRWP28, 12 February 2019 - 09:14.


#50
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,552
  • Înscris: 15.06.2007

View PostSRWP28, on 12 februarie 2019 - 09:11, said:

Nu cred ca ar trebui prelungita viata electronicelor/electrocasnicelor/ tehnologia evolueaza foarte repede si in citiva ani produsul tau este deja istorie Posted Image ,in schimb o garantie extinsa pina la 5 ani si care costa 50-70€ impreuna cu un produs de brand mai cunoscut care costa in cazul unei reduceri 2-300€ sau un brand mai putin cunoscut care costa 150€ / luam de exemplu o masina de spalat haine ,pai in 5 ani de zile si a scos banii,adica cei 220-400€ ...din experienta mea cel mai repede pica o masina de spalat haine sau vase,un espresor de cafea ...
pa masina de soalat rufe direct drive motor scrie 10 ani garantie..

#51
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Garantia aia e doar pentru motor.

Nici la cele clasice nu motorul e printre primele piese care pica.

#52
modoran

modoran

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,395
  • Înscris: 08.02.2011
10 ani de garantie este exclusiv pentru motor, nu pentru toata masina.

#53
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Paranoic fiind din fire, am facut extragarantie cam la 3 din 5 produse electronice luate in ultimii ani. Desi am fost sfatuit sa nu fac extragarantii pe subiectul deschis de mine, am eu liniste sufleteasca.

#54
tfmercedez

tfmercedez

    BUFU

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 72,552
  • Înscris: 15.06.2007

View Postmodoran, on 12 februarie 2019 - 09:27, said:

10 ani de garantie este exclusiv pentru motor, nu pentru toata masina.
pai si la automobile, motorul rezista cel mai mult, altele sunt cele care determina sfarsitul  sau iesirea din uz.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate