Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...

Mi-au disparut amigdalitele ?

Exista vreun plan de terorizare p...
 Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 

Extindere viata

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#1
giovani_x7

giovani_x7

    Junior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 187
  • Înscris: 16.07.2018
Electronicele de azi sant facute ca sa se strice dupa garantie ca sa iei altele.
Dar cum se poate prelungi viata dupa garantie?
Se poate aplica coting pe ele ca sa nu intre praful si umezeala.Este un fel de strat de plastic care protejeaza circuitele

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oC0F7jFk2rg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unele produse mai scumpe au aplicat coting,dar majoritatea 99.9% nu au.
De aceea trebuie sa il aplicam noi

#2
xcit

xcit

    afara ninge linistit si in casa arza-te-ar focu'

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,894
  • Înscris: 29.06.2006
ce e ala coting giovani? in romaneste poti sa ii zici?

#3
dexterash

dexterash

    --something---

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,912
  • Înscris: 19.08.2004

 giovani_x7, on 09 februarie 2019 - 20:01, said:

Electronicele de azi sant facute ca sa se strice dupa garantie ca sa iei altele.
Care's electronicele alea care's proiectate/fabricate sa se strice fix dupa 2 sau 5 ani?

 giovani_x7, on 09 februarie 2019 - 20:01, said:

Se poate aplica coting pe ele ca sa nu intre praful si umezeala.Este un fel de strat de plastic care protejeaza circuitele
Si daca nu intra praful, nu se mai strica singure fix dupa 2 sau 5 ani, asa cum le-a proiectat si fabricat producatorul???

#4
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007
Retine aspectul , defectarea electronicelor este  in special pe partea de software  si mai putin hardware.
-pe hardware in speciat pe stres termic
-pe software  pe partea de memorie flash  care au nr finit de scriere/citire ducand in final la coruperea datelor

#5
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018
Procedeul se aplică mai ales în industria auto.

Eu consider că e foarte util, de exemplu la un invertor de sudură care nu stă în cele mai uscate și curate locuri.

#6
ChemTeacher

ChemTeacher

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,937
  • Înscris: 26.05.2007
Extragarantie......extindere de la + 1, pana la +3 ani, fata de garantia standard de 2 ani.

#7
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 giovani_x7, on 09 februarie 2019 - 20:01, said:

Electronicele de azi sant facute ca sa se strice dupa garantie ca sa iei altele.
Dar cum se poate prelungi viata dupa garantie?
Se poate aplica coting pe ele ca sa nu intre praful si umezeala.Este un fel de strat de plastic care protejeaza circuitele

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oC0F7jFk2rg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Unele produse mai scumpe au aplicat coting,dar majoritatea 99.9% nu au.
De aceea trebuie sa il aplicam noi
Se strica pt ca nu ai grija de ele cam asta e adevarul . Fiind ieftine , le schimbi inainte sa trebuiasca sa le speli/cureti ... Posted Image
Pt mine e perfect asa , mereu  nou !

#8
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sunt de acord cu initiatorul ca electronicele / electrocasnicele sunt facute sa se defecteze la scurt timp dupa iesirea din garantie.

 dexterash, on 09 februarie 2019 - 20:11, said:

Care's electronicele alea care's proiectate/fabricate sa se strice fix dupa 2 sau 5 ani?
Majoritatea. Nu te-ai lovit de problema asta pana acum?

 ChemTeacher, on 09 februarie 2019 - 20:29, said:

Extragarantie......extindere de la + 1, pana la +3 ani, fata de garantia standard de 2 ani.
Asa ma gandeam si eu. La cam 3 sferturi din electronicele / electrocasnicele luate in ultimii ani am luat si extragarantie. Desi am deschis topic cu subiectul asta, majoritatea nu sunt de acord.

#9
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Intr-adevar, am auzit si eu varianta ca se investesc miliarde de dolari in studii care sa reduca durata de viata al electronicelor la 2 pana la maximum 5 ani. Dar n-am crezut, insa acuma m-a convins initiatorul ca asa e.Posted Image Posted Image
Doar ca eu am niste electronice, (PC, camere de supraveghere, un invertor de sudura, unTV plasma,) care de-al dreaq, nu vor sa se incadreze in regulamente si sa isi dea ortu'  popii desi au niste ani buni de functionare, muuuult peste 5 ani

Edited by myshyk, 09 February 2019 - 20:55.


#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
La o adica, produsele pe care le cumparam noi nu sunt facute pentru Romania, ci pentru piata din vest. Piata care are alta putere de cumparare. Noi tragem 10 ani de un frigider pe care scrie ca durata de viata e de 5 ani.

Si va rog sa nu comparati frigiderele de pe vremea bunicii cu ce se fabrica in zilele noastre. E un subiect delicat.

Edited by Puferiu_, 09 February 2019 - 21:04.


#11
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,522
  • Înscris: 18.10.2011
Pai se numeste /face parte din uzura planificata. In general cumpar produse de calitate, brand cunoscut, dar nu ceva extravagant. Cam 20-30% au avut parte de service, multe din primii 2-3 ani. Pe altele le-am tinut si 10-15 ani, e drept ca nu le-am utilizat intens. La 4-5-6 ani tot au necesitat un mic service, ceva. Asa e cat de cat normal.

#12
amelio

amelio

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 159
  • Înscris: 26.12.2018

 Puferiu_, on 09 februarie 2019 - 20:58, said:

Si va rog sa nu comparati frigiderele de pe vremea bunicii cu ce se fabrica in zilele noastre. E un subiect delicat.
Hai sa ne lamurim: e vorba despre electronice sau electrocasnice pe acest topic?
Ca asa pot sa te asigur si eu ca fierul de calcat cu carbuni al bunicii nu seamana deloc cu ce are nevasta-mea acum. Si nici durata de viata nu e identica.

#13
YOUR_GOD

YOUR_GOD

    Not assigned

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,917
  • Înscris: 01.01.2010

 ciine, on 09 februarie 2019 - 20:21, said:


Bineinteles. Cand se defecteaza un telefon, nu se duce bateria, e treaba de soft, a la VW.

#14
internet_max

internet_max

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 365
  • Înscris: 13.05.2018

 ciine, on 09 februarie 2019 - 20:21, said:

-pe software  pe partea de memorie flash  care au nr finit de scriere/citire ducand in final la coruperea datelor

Pe partea de software...., când tot tu spui că e o problemă hardware. Ești haios.

#15
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,069
  • Înscris: 04.06.2007

 internet_max, on 09 februarie 2019 - 21:11, said:

Pe partea de software...., când tot tu spui că e o problemă hardware. Ești haios.
Da prietene , haios e saracul cu duhul , din cauze hardware se corupe software  Cind un flash da semne de oboseala  incepe sa aloce alte blocuri de memorie  dar  in timpul scrierii apar biti lipsa sau cu eroare .
Ai descarcat date  in viata ta dintr-un flash  obosit???? Ai avut norocul sa le mai folosesti fara o editare???
Ai idee  ce inseamna puls elecromagnetic  si cum  distruge electronica, asta daca ai idee cum se stocheaza datele in flash ???

Edited by ciine, 09 February 2019 - 21:42.


#16
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,569
  • Înscris: 15.06.2004
Acoperirea aia se face de obicei cu lac poliuretanic, doar ptr produsele care functioneaza in medii speciale - gen vapoare.

In rest nu e nevoie de ea. Nu extinde viata unui aparat care functioneaza in medii normale. Am electronice din anii 90 care functioneaza perfect fara sa fi fost lacuite. Altele ( LG in special ) au cedat cel mult 2 ani dupa achizitie.
Conteaza si calitatea componentelor folosite - sa nu uitam de ex condensatoarele electrolitice de calitate slaba care se umfla si curg dupa doar cativa ani.

#17
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,616
  • Înscris: 07.02.2003

 Puferiu_, on 09 februarie 2019 - 20:39, said:

Majoritatea. Nu te-ai lovit de problema asta pana acum?
Eu unul nu, se incapataneaza sa reziste :)

#18
projectfp

projectfp

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,654
  • Înscris: 17.01.2019
Amuzant individul cu defectarea softwareului :D

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate