Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare bicicleta MTB copil 1...

Cum pot reda niște inregistr...

Denon AVR 1804

Texte și mesaje funny pe sit...
 Recomandari carti non-fictiune

Cat costa un pui la rotisor?

cum leg firele de la o pompa subm...

PC Voltage +3.3V Red!
 Cum conectez la net o centrala Fe...

w11 nu mentine profil power proce...

DIGI se lanseaza in Belgia cu ser...

Setari XMP ram pentru 5900x - BSO...
 Iphone 13, 14 sau 15?

Dune: Prophecy (2024 _ ...)

DMSS problema

Montare parchet in balcon
 

Cum aleg constructorul

* * * * * 1 voturi
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
19 răspunsuri în acest subiect

#19
dan78rom

dan78rom

    in omnia paratus

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 5.070
  • Înscris: 28.02.2008
@addysoftware

Din pacate nu ma mira ce-mi spui. Este o criza groaznica de forta de munca calificata in domeniul constructiilor, de ani de zile deja. Si nu va fi mai bine in viitorul previzibil. Pentru o firma cit de cit respectabila si dotata nu renteaza economic sa construiasca o casa la pret decent pentru beneficiar, decit poate daca este foarte aproape de santierul lor actual, iar cu echipele de meseriasi e clar ca-ti asumi niste riscuri din start.

#20
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
da; asa este. La mine mai e si locatia, departe de centrele economice, in munti la Hunedoara.
Totusi as mai putea da inca un exemplu de neseriozitate, de data asta nu la constructori.
Am inceput aceasta "poveste" cu un proiect de arhitectura. Proiectul de arhitectura a fost facut, a iesit bine. Dar trebuie si de structura. Arhitectul mi-a recomandat un structurist. Vorbim de pret, ne intelegem la 4 sferturi; contract. (deci sa nu mai aiba ce zice mai stiu io cine, ca nu-mi place cu contracte sau umblu dupa "miș-mașuri". Si imi face structuristul plansele pentru DTAC (deci doua sferturi) destul de repede (vreau sa spun ca ok pana aici), virez banii, apoi si PT-DE ptr subsol, la fel, ok; virez banii; ultimul sfert al lucrarii insa, suprastructura (practic...casa) se lasa asteptat... Si astept.. Mai ii scriu, mai m-amana.... Si trec doi ani de atunci. Inca nu am proiect ptr partea superioara. Acu', pana in acest moment nu mi-a trebuit proiectul de structura sup;erioara ca n-a fost gata subsolul; dar in lunile astea chiar o sa trebuiasca sa caut un structurist ptr treaba asta.

Deci. Cu contract. Lucrarea? Neterminata. Ce-i drept, banii se dadeau la etape deci inca nu am pierdut bani... teoretic, sa zicem. Practic sigur o sa ma coste mai mult cand o sa faca un alt structurist ceea ce a mai ramas de facut; ca asa se intampla...

Ah, un amanunt. Structuristul e bucurestean.

Editat de addysoftware, 30 ianuarie 2019 - 11:06.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate