Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.
 Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India
 Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala
 PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?
 

Factura la lumina prea mare

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#37
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 editielimitata, on 20 ianuarie 2019 - 05:43, said:

chiar cu consum "zero" companiile de electricitate, iti cer cca 100 lei lunar ptr intretinere.
exagerezi. Cei care fura sint consumatorii pe la romani, care inventeaza tot felul de metode sa fure curent...
e parca vreo 0,20ron pe zi taxa, deci vreo 6 ron pe luna, pana la 100 lei lunar mai e tare mult

 Baxon, on 20 ianuarie 2019 - 09:32, said:

Si cat de tare se incalzesc ?
iti citez un comentariu de pe emag, nu la aceste becuri, dar ca ordin de comparatie:
"am testat doar becuri ieftine, și toate cele cu putere decentă, peste 1200 lumeni au radiatorul la peste 70 grade, chiar 100. Durata de viață nu prea are cum să fie mare la așa temperaturi."

#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 caiuscorneliu, on 20 ianuarie 2019 - 06:00, said:

Aa, deci eu consum în apartament energie electrică de vreo 20 de lei pe lună fără să mă restricționez. Ba chiar mai puțin, că factura vine cam la două luni. Vezi că furi curent. Nu-ți ia nimeni 100 de lei pentru întreținere lunar.
Si stai mai mult de trei-patru zile pe luna acasa?  Esti un fenomen.
Si apropo de pretul curentului: cei care te fura, nu sunt cei care produc curentul electric, ci distribuitorii. Asa incat "inghetarea "pretului le energie electrica e fix-un-pix,  daca se refera doar la pretul de productie. Si daca e vorba de curent din import, nici pe ala nu-l pot ingheta, pentru ca furnizurul ne va arata ciu-ciu curent daca nu-l cumparam la pretul stabilit de el.

Edited by myshyk, 20 January 2019 - 09:46.


#39
mariovrs

mariovrs

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,393
  • Înscris: 27.09.2013
Bai..nu mai prostiti lumea. Nu exista curent in RO la 0.3 lei/kw. Pe ultima factura a iesit 0.67 la E-on. Ce naiba.. Imparte total factura la nr. de kw facturati.
Te intereseaza costul final cu tot cu taxe de transport,verzi etc..

Doar 3 becuri de 100w ''uitate'' aprinse nonstop consuma in jur de 140-150 de lei lunar. Mai o regularizare,un frigider,un tv vechi, mai nou batranii baga porcu' la lada...si gata factura.

Si pentru nedumeriti...luati factura in mana,va apropiati de contor, cititi si va lamuriti in 2 minute.

Edited by mariovrs, 20 January 2019 - 11:08.


#40
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
La mine kw e 0,56 lei, ceva de genu !
NU exista la 0,31 lei la nici un furnizor ( daca exista va rog o poza cu factura ) .

#41
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007
exista la eon tarif de noapte chiar mai mic(era vreo 0,22 lei) dar te omoara cu tariful zilnic de 0,8 lei. practic tot la 0,6 ajungi :)
si eu platesc in jur de 500 lei/2luni , am bucataria full electrica , 2 frigidere, CT lemn cu ventilator, instalatie incalzire cu 7 pompe, 5 tv-uri, etc.

#42
adisz

adisz

    Targu Mures

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,073
  • Înscris: 07.11.2006
Exista lampi de veghe (care trebuie bagate in priza) care consuma intre 0,5 W si 1 W.
https://www.google.c...w=2560&bih=1326
Exista de asemenea si varianta senzorilor independenti de miscare.
https://www.google.c...img.FB_rxw10PK8
Exista si varianta duliei cu senzor de miscare incorporat.
https://www.google.c...w=2560&bih=1326
Iar becurile actuale LED au un consum infim,intre 6 si 11 W.

Edited by adisz, 20 January 2019 - 11:29.


#43
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Nu ma contrazic pe pretul curentului ca nu am cum sa-mi verific ultima factura, cert e ca 500 de lei platiti pe luna pentru o locuinta cu consum normal, nu e in regula. E ceva care nu "pusca" in toata socoteala. Doar daca e vorba de o factura de regularizare citita incorect.
Nu se reduce totul la 3 becuri de 100 de W, care ard 16 ore pe zi, ca doar nu doarme cu ele aprinse.
Chiar si la pretul de 0,65 bani/Kw,  500lei: 0,65lei/Kw= 770Kw consum total: 720 ore pe luna= aproximativ 1 Kw pe ora. De la 300 de w la trei becuri, mai ramane un consum constant de 700 de w pe fiecare ora. Cine-i consuma pe astia? Repet e consum mediu de 1 Kw/h. Nu e ok.

Edited by myshyk, 20 January 2019 - 11:55.


#44
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Am fost surprins astazi cand am vazut cat platea bunicul lumina...in jur de 500 de lei...acum, cam stiu de ce...bunica sta cu lumina aprinsa in 3 camere (camera ei, holul, si baia), nu vede prea bine...exista vreo solutie mai economica, sa nu mai plateasca atat la lumina...mi se pare prea exagerata factura...ma gandeam la becuri economice, sau o veioza cu un consum mai mic... ceva , orice Posted Image).... nici nu vreau sa ma gandesc cand o sa vina regularizarea la gaze:))


Poate este o regularizare ceva, nici daca puneam 10 becuri de 100W nu plateam atat de mult, sa se duca sa intrebe la furnizor, sa vada motivul pentru care a platit 500 de lei

#45
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007

 csi1, on 20 ianuarie 2019 - 11:18, said:

exista la eon tarif de noapte chiar mai mic(era vreo 0,22 lei) dar te omoara cu tariful zilnic de 0,8 lei. practic tot la 0,6 ajungi Posted Image
si eu platesc in jur de 500 lei/2luni , am bucataria full electrica , 2 frigidere, CT lemn cu ventilator, instalatie incalzire cu 7 pompe, 5 tv-uri, etc.
0,22 tva si toate taxele incluse? Pune un print dupa o factura.Stima.

 myshyk, on 20 ianuarie 2019 - 09:39, said:

Si stai mai mult de trei-patru zile pe luna acasa?  Esti un fenomen.
Si apropo de pretul curentului: cei care te fura, nu sunt cei care produc curentul electric, ci distribuitorii. Asa incat "inghetarea "pretului le energie electrica e fix-un-pix,  daca se refera doar la pretul de productie. Si daca e vorba de curent din import, nici pe ala nu-l pot ingheta, pentru ca furnizurul ne va arata ciu-ciu curent daca nu-l cumparam la pretul stabilit de el.
Nu mai raspunde.A plecat sa schimbe distribuitorul de energie ca plateste prea mult.

#46
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,072
  • Înscris: 23.09.2005

 Baxon, on 20 ianuarie 2019 - 09:32, said:

Si cat de tare se incalzesc ?
Atat ca poti sa le strangi in palma.

 unbrutus, on 20 ianuarie 2019 - 09:29, said:

aveam becuri clasice cu incandescenta care nu se ardeau nici dupa 5 ani... acum, la becuri led care costa si 50 ron bucata am ajuns sa ne bucuram ca nu s-au ars dupa un an

Depinde ce marca ai luat.

Interesant alea cu incandescenta, de te tineau 5 ani. De unde le-ai luat? Si mai ales, cand?

Si apropo, ce becuri cu led ai luat la 50 de lei bucata? Ca nici Phillipsurile pe care le-am aratat nu costa atat, si alea-s becuri tari, nu le gasesti in orice magazin.

Edited by Phobos, 20 January 2019 - 12:13.


#47
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,678
  • Înscris: 24.11.2015

 z_e_n_i_t_h, on 19 ianuarie 2019 - 23:44, said:

mie becurile sub 20W mi se par chioare
in camera de zi am de 25 si in dormitor, bucatarie si baie de 23

Aici discutam de leduri...

#48
PicoDazore

PicoDazore

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,960
  • Înscris: 25.11.2011

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Am fost surprins astazi cand am vazut cat platea bunicul lumina...in jur de 500 de lei...acum, cam stiu de ce...bunica sta cu lumina aprinsa in 3 camere (camera ei, holul, si baia), nu vede prea bine...exista vreo solutie mai economica, sa nu mai plateasca atat la lumina...mi se pare prea exagerata factura...ma gandeam la becuri economice, sau o veioza cu un consum mai mic... ceva , orice Posted Image).... nici nu vreau sa ma gandesc cand o sa vina regularizarea la gaze:))

 badmania98, on 19 ianuarie 2019 - 23:38, said:

Cred că a pățit ca soacră-mea care stă în vârful muntelui la Arieșeni. Timp de un an le-a venit factura 50 de lei, că nu urca nenea cu citirea până la ei. După un un 1 an și ceva , se face citirea și le-a venit vreo 1500 de lei.
Nu numai soacra-ta; si la mine s-a intamplat aceeasi chestie. E adevarat, pretul a fost aproximativ jumatate, din cel pa care l-ai prezentat.
Eu am facut o investitie in proiectoare solare cu senzor si pretul s-a redus semnificativ. Investitia a fost recuperata, in urma cu 1,3 ani.

#49
kreeper

kreeper

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 381
  • Înscris: 17.10.2008

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Am fost surprins astazi cand am vazut cat platea bunicul lumina...in jur de 500 de lei...acum, cam stiu de ce...bunica sta cu lumina aprinsa in 3 camere (camera ei, holul, si baia), nu vede prea bine...exista vreo solutie mai economica, sa nu mai plateasca atat la lumina...mi se pare prea exagerata factura...ma gandeam la becuri economice, sau o veioza cu un consum mai mic... ceva , orice Posted Image).... nici nu vreau sa ma gandesc cand o sa vina regularizarea la gaze:))
Cea mai buna solutie o gasesti la dedeman ai aplice cu senzor de miscare la ~50 lei. Eu mi-am pus in baie,hol,bucatarie (cam pe unde te misti mult) + 2 becuri led in fiecare de cate 9W.
(senzorul se poate seta de la 12 secunde pana la maxim 90secunde)  Daca vrei ceva mai mult adica sa nu risti sa se stinga daca stai mult intr-un singur lor pot lua senzori separati si sa le legi la orice aplice de tava/perete. La alea pot seta si 300secunde.

#50
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 adisz, on 20 ianuarie 2019 - 11:28, said:

Iar becurile actuale LED au un consum infim,intre 6 si 11 W.
am bec led in casa de 1,2W, si cateva de 3W, iar cele postate de colegi ca evhivalente pt becurile de 100W au toate de la 13W in sus, deci intervalul postat de tine nu prea are sens

 Phobos, on 20 ianuarie 2019 - 12:12, said:

Depinde ce marca ai luat.

Interesant alea cu incandescenta, de te tineau 5 ani. De unde le-ai luat? Si mai ales, cand?

Si apropo, ce becuri cu led ai luat la 50 de lei bucata? Ca nici Phillipsurile pe care le-am aratat nu costa atat, si alea-s becuri tari, nu le gasesti in orice magazin.
citeste reviewurile la orice marca, inclusiv philips, unul spune ca a cumparat 6 si unu nu mergea de nou, altul ca dupa 1 an i s-a ars

cele cu incandescenta erau luate de oriunde, inclusiv din piata. Cand e corecta intrebarea... de mult

cele cu 50 bucata erau cele citate in raspunsul meu, le-a postat un coleg ca recomandare, vezi acolo

 kreeper, on 20 ianuarie 2019 - 13:49, said:

Cea mai buna solutie o gasesti la dedeman ai aplice cu senzor de miscare la ~50 lei. Eu mi-am pus in baie,hol,bucatarie (cam pe unde te misti mult) + 2 becuri led in fiecare de cate 9W.
pune si un link
in baie nu se sting cand stai pe tron?

#51
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,888
  • Înscris: 15.04.2007

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Am fost surprins astazi cand am vazut cat platea bunicul lumina...in jur de 500 de lei...acum, cam stiu de ce...bunica sta cu lumina aprinsa in 3 camere (camera ei, holul, si baia), nu vede prea bine...exista vreo solutie mai economica, sa nu mai plateasca atat la lumina...mi se pare prea exagerata factura...ma gandeam la becuri economice, sau o veioza cu un consum mai mic... ceva , orice Posted Image).... nici nu vreau sa ma gandesc cand o sa vina regularizarea la gaze:))
Cred ca nu banuiesti ca au lasat gazul deschis sa se sinucida din cauza ca a venit factura mare la lumina? Ne mai miram ca ne conduce unul ca Dragnea cand cineva gindeste ca 3 becuri consuma de 500 lei? Romania te iubesc!

Edited by victord36, 20 January 2019 - 14:58.


#52
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,072
  • Înscris: 23.09.2005

 unbrutus, on 20 ianuarie 2019 - 09:36, said:

iti citez un comentariu de pe emag, nu la aceste becuri, dar ca ordin de comparatie:
"am testat doar becuri ieftine, și toate cele cu putere decentă, peste 1200 lumeni au radiatorul la peste 70 grade, chiar 100. Durata de viață nu prea are cum să fie mare la așa temperaturi."

Eu ti-am spus ca am becuri Phillips de 2500 lumeni, si poti sa le strangi in mana. Sunt calde, dar nu cat sa te friga. La limita, e drept.

#53
z_e_n_i_t_h

z_e_n_i_t_h

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 419
  • Înscris: 24.10.2011

 TruculMagic, on 20 ianuarie 2019 - 13:36, said:


Aici discutam de leduri...
de leduri vorbesc. si camerele au apx. 18mp

#54
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,301
  • Înscris: 23.02.2017

 victord36, on 20 ianuarie 2019 - 14:46, said:

Cred ca nu banuiesti ca au lasat gazul deschis sa se sinucida din cauza ca a venit factura mare la lumina? Ne mai miram ca ne conduce unul ca Dragnea cand cineva gindeste ca 3 becuri consuma de 500 lei? Romania te iubesc!
rezultatul scolii romanesti... aia cu locul 1 la analfabetismul functional

 Phobos, on 20 ianuarie 2019 - 14:54, said:


Eu ti-am spus ca am becuri Phillips de 2500 lumeni, si poti sa le strangi in mana. Sunt calde, dar nu cat sa te friga. La limita, e drept.
depinde si la ce temperatura ambianta faci testele si mai ales, nu ai citit atent, omul a testat stiintific, a masurat temperatura pe racitor, adica direct pe placa de circuite, acolo unde se produc defectele

tu masori globul de plastic... stii ca se da jos tragand de el, nu? e doar un plastic si variaza in diametru de la bec la bec, deci nu e relevant.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate