Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Dupa 20 ani de facultate, am uita...

Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg
 Drept de proprietate intelectuala...

Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...
 Frecventa modificata radio

Un nou pericol pt batrani

Ar trebuii sa vindem imobiliarele...

Dupa renuntarea la aparat dentar
 pelerinaj in Balcik

Noul format Jpegli iși propu...

Dade, dade

Probleme accesare nr test telefon
 

Factura la lumina prea mare

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#73
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Phobos, on 22 ianuarie 2019 - 11:57, said:

Baxon, trebuie sa imi cer scuze: becurile pe care le-am luat eu nu erau exact alea pe care le-am postat.

Eu am postat becuri Starke 15W 1420 lm.

Becurile mele sunt becuri Starke 18W 1700lm.

https://www.etbm.ro/...27-lumina-calda
.
Nu conteaza , ce mi 12 ce mi 17 lei , sa tina si sa faca lumina Posted Image
Salvat si linku asta !

#74
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,394
  • Înscris: 06.02.2008

 victord36, on 20 ianuarie 2019 - 07:04, said:


Aa,cam 40 kw pe luna.Nu prea faci restrictii.Probabil ai postat de la un internet cafe ca la consumul asta nici telefonul nu prea il incarci.Posted Image

Nu ești atent. Mie îmi vin facturile în jur de 120-140 de lei. Apartament nou, totul cu led, electrocasnice cel puțin A++. Comentariul era pentru cel care spunea că 100 de lei pe lună e umplutura furnizorului, de unde rezulta că eu dau efectiv pe energie doar vreo 20 de lei, evident fals.

 paulleu, on 21 ianuarie 2019 - 17:07, said:


e o gluma??


Nici tu nu ești atent.

 myshyk, on 20 ianuarie 2019 - 09:39, said:


Si stai mai mult de trei-patru zile pe luna acasa?  Esti un fenomen.
Si apropo de pretul curentului: cei care te fura, nu sunt cei care produc curentul electric, ci distribuitorii. Asa incat "inghetarea "pretului le energie electrica e fix-un-pix,  daca se refera doar la pretul de productie. Si daca e vorba de curent din import, nici pe ala nu-l pot ingheta, pentru ca furnizurul ne va arata ciu-ciu curent daca nu-l cumparam la pretul stabilit de el.

Nici tu.

Edited by caiuscorneliu, 22 January 2019 - 12:42.


#75
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Salut. Care dintre voi stiti cat este pretul pt 1KWh cu toate taxele incluse (rezervare, cogenerare, etc) ex pt consum de 1000KWh pe doua luni cam cat ar costa? 50 de bani/KWh? sau 80 de bani/KWh?

#76
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 GeorgeTrisina, on 22 ianuarie 2019 - 13:23, said:

Salut. Care dintre voi stiti cat este pretul pt 1KWh cu toate taxele incluse (rezervare, cogenerare, etc) ex pt consum de 1000KWh pe doua luni cam cat ar costa? 50 de bani/KWh? sau 80 de bani/KWh?

la furnizorul meu - electrica furnizare - la ultima factura emisa, pentru un consum de 182 kw am de platit 116,81 lei. dar pe factura respectiva s-a facut si regularizare in urma citirii facute de furnizor pe teren, o data la 3 luni.
groso-modo pretul/kw ar fi 0,6418 lei, cu TVA.

la factura anterioara (consum in perioada nov-dec 2018), unde s-a facturat pe baza autocitirii, pentru un consum de 155 kw am platit 98,75 lei, deci 0,637 lei/kw, cu TVA. la aceasta factura energia activa a "costat" 85,55 lei, restul de 13,2 lei fiind pentru cogenerare, certificate verzi si accize consum necomercial.
am uitat sa precizez ca am abonament tip monom cu rezervare. acum pe factura vad ca scrie "tip tarif psuob", ce-o mai fi si asta, ca habar n-am.

Edited by corinadaniela, 22 January 2019 - 13:49.


#77
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011

 corinadaniela, on 22 ianuarie 2019 - 13:41, said:

la furnizorul meu - electrica furnizare - la ultima factura emisa, pentru un consum de 182 kw am de platit 116,81 lei. dar pe factura respectiva s-a facut si regularizare in urma citirii facute de furnizor pe teren, o data la 3 luni.
groso-modo pretul/kw ar fi 0,6418 lei, cu TVA.

la factura anterioara (consum in perioada nov-dec 2018), unde s-a facturat pe baza autocitirii, pentru un consum de 155 kw am platit 98,75 lei, deci 0,637 lei/kw, cu TVA. la aceasta factura energia activa a "costat" 85,55 lei, restul de 13,2 lei fiind pentru cogenerare, certificate verzi si accize consum necomercial.
am uitat sa precizez ca am abonament tip monom cu rezervare. acum pe factura vad ca scrie "tip tarif psuob", ce-o mai fi si asta, ca habar n-am.
Multumesc.

#78
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 corinadaniela, on 22 ianuarie 2019 - 13:41, said:

am uitat sa precizez ca am abonament tip monom cu rezervare.
Nu mai sunt in vigoare, se scot abonamentele reglementate.

 corinadaniela, on 22 ianuarie 2019 - 13:41, said:

vad ca scrie "tip tarif psuob", ce-o mai fi si asta, ca habar n-am.
Pret Serviciu Universal si zona.

#79
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009
da, corect era sa spun ca am avut acel tip de abonament, acum nu stiu in ce s-a transformat :-)). pe site-ul electrica nu am gasit informatii foarte clare sau n-am cautat eu cu atentie :-).

#80
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 GeorgeTrisina, on 22 ianuarie 2019 - 13:23, said:

Salut. Care dintre voi stiti cat este pretul pt 1KWh cu toate taxele incluse (rezervare, cogenerare, etc) ex pt consum de 1000KWh pe doua luni cam cat ar costa? 50 de bani/KWh? sau 80 de bani/KWh?
La Electrica:
Energie activa - CPC 100% factura curenta - 0,45945 lei / U.M. kWh) - fara TVA
Contributie cogenerare factura curenta - 0,01051  - lei / U.M (kWh). - fara TVA
Certificate verzi factura curenta - 0,05708 lei  / U.M. (kWH) - fara TVA
Accize consum necomercial - 0,00489 - lei / U.M. (kWh) - fara TVA

Pentru 120 kWh = 76 lei - cu TVA inclus.

Ca o obs: s-au marit accizele si contribuitia de cogenerare fata de lunile precedente.

#81
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 z_e_n_i_t_h, on 20 ianuarie 2019 - 15:08, said:

de leduri vorbesc. si camerele au apx. 18mp
- Am o colegă care și-a făcut casă nouă și ne spunea ea cum că s-a săturat de văruit și-și pune lambriuri de lemn. Așa a făcut, ca să mă întrebe apoi ce becuri să-și pună că-s toate chioare. Culoarea pereților sau a ambientului contează enorm, dacă-s culori închise e jale cu iluminarea, trebuind dublă sau triplă față de var (eu am alb peste tot). Un prieten are sufrageria cu pereți albaștri, trebuind să-și pună leduri de multe zeci de wați pentru o iluminare bună. Poate ai pereții, mobilele sau tavanul de culoare închisă și de asta nu-ți este suficientă lumina?

Edited by silverflower, 22 January 2019 - 19:17.


#82
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 Phobos, on 22 ianuarie 2019 - 11:57, said:

In conditiile in care cele cu filament se ardeau unele de 1-2 ori pe an, altele aproape lunar. Am avut cazuri in care si la 4 zile a trebuit sa schimb becul in bucatarie, caci pusca la aprindere.
eu cele cu filament le schimbam cam la 2 ani, cele care se ard la 4 zile arata o supratensiune, cum e moda pe la noi, sau o problema la instalatie electrica.

#83
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,626
  • Înscris: 07.02.2003

 silverflower, on 22 ianuarie 2019 - 19:14, said:

dacă-s culori închise e jale cu iluminarea, trebuind dublă sau triplă față de var (eu am alb peste tot).
Nu trebuie pentru ca nu te intereseaza reflexiile de pe pereti. Esti obisnuit cu prea mult alb probabil, si multa lume desigur, realitatea e ca lumine te intereseaza cand te uiti la ceva pe masa, in camera etc,... nu ca sa-ti lumineze peretii.

 corinadaniela, on 22 ianuarie 2019 - 16:06, said:

da, corect era sa spun ca am avut acel tip de abonament, acum nu stiu in ce s-a transformat :-)). pe site-ul electrica nu am gasit informatii foarte clare sau n-am cautat eu cu atentie :-).
Depinde la ce distribuitor esti, la enel de ex transferarea de face pe simplu. Desi e mai scump ca inainte, ideal e pe online...

#84
corinadaniela

corinadaniela

    Guru Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 11,526
  • Înscris: 05.06.2009

 andreic, on 23 ianuarie 2019 - 12:15, said:

Nu trebuie pentru ca nu te intereseaza reflexiile de pe pereti. Esti obisnuit cu prea mult alb probabil, si multa lume desigur, realitatea e ca lumine te intereseaza cand te uiti la ceva pe masa, in camera etc,... nu ca sa-ti lumineze peretii.


Depinde la ce distribuitor esti, la enel de ex transferarea de face pe simplu. Desi e mai scump ca inainte, ideal e pe online...

electrica furnizare, oras - ploiesti.

#85
bobitzaaa

bobitzaaa

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,197
  • Înscris: 23.02.2007

 GeorgeTrisina, on 22 ianuarie 2019 - 13:23, said:

Salut. Care dintre voi stiti cat este pretul pt 1KWh cu toate taxele incluse (rezervare, cogenerare, etc) ex pt consum de 1000KWh pe doua luni cam cat ar costa? 50 de bani/KWh? sau 80 de bani/KWh?
64bani/kWh la Enel. Tu cat platesti la Digi?

#86
silverflower

silverflower

    Anti-dogmatic

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,828
  • Înscris: 04.05.2008

 andreic, on 23 ianuarie 2019 - 12:15, said:

... te intereseaza cand te uiti la ceva pe masa, in camera etc,... nu ca sa-ti lumineze peretii.
- Pereții luminează prin reflexie la rîndul lor interiorul camerei din toate unghiurile, îmblînzind umbrele și mărind lumina aplicată. Ai văzut vreodată o cameră în construcție cu pereți de ciment sau cărămidă luminată de un bec de 100W? Zici că e un opaiț într-o hrubă... Dar ai și tu dreptate, iar cei de dinainte făceau un compromis, tavanul și vreo 20cm din pereți sub el alb, iar pereții cu modele sau colorați după gust că era energia ieftină, numai că azi puțini se mai complică cu finețuri.

Edited by silverflower, 23 January 2019 - 16:34.


#87
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

 caiuscorneliu, on 22 ianuarie 2019 - 12:45, said:

Nu ești atent. Mie îmi vin facturile în jur de 120-140 de lei. Apartament nou, totul cu led, electrocasnice cel puțin A++. Comentariul era pentru cel care spunea că 100 de lei pe lună e umplutura furnizorului, de unde rezulta că eu dau efectiv pe energie doar vreo 20 de lei, evident fals.



Nici tu nu ești atent.



Nici tu.
Atentule!

Attached Files


Edited by victord36, 24 January 2019 - 09:17.


#88
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,051
  • Înscris: 23.09.2005

 unbrutus, on 23 ianuarie 2019 - 11:51, said:

eu cele cu filament le schimbam cam la 2 ani, cele care se ard la 4 zile arata o supratensiune, cum e moda pe la noi, sau o problema la instalatie electrica.
E drept, instalatia electrica e cam veche. Dar pana se va schimba, e mult mai ieftin sa pui becuri led care consuma mai putin si se ard mai rar. In plus astea ce le-am luat au o lumina mai buna.

Insa sa stii ca becurile cu filament sunt mult mai proaste acum fata de cum erau pe vremuri. De la un anumit an incoace (nu mai retin exact cand), au inceput sa se buleasca mult mai des, "peste noapte". Trecerea a fost clara.

Pe vremea lui Ceausescu si inca o perioada buna dupa revolutie le schimbam mult mai rar.

O "chichita" ce se poate folosi ca becurile cu filament sa se arda mult mai rar, este montarea de variatoare in locul intrerupatoarelor.

De obicei becurile astea ordinare cu filament din prezent, pusca la aprindere, atunci se ard.

Variatorul il protejeaza de socuri. Problema este ca de banii pentru un variator, iti cumperi 20-30 de becuri. Posted Image

Edited by Phobos, 26 January 2019 - 00:12.


#89
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,173
  • Înscris: 05.09.2007
mi-a venit ultima factura 950 lei , cam dublu fata de cat platesc de obicei. am crezut ca e vreo regularizare dar am calculat rapid consumul de Craciun al instalatiilor. doar furtunul luminos cu beculete are 15 W x 60 m x12 ore x 30zile =300 si ceva kWh.

Attached File  factura.png   34.46K   27 downloads

#90
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 csi1, on 10 februarie 2019 - 05:47, said:

mi-a venit ultima factura 950 lei , cam dublu

Consum imens care se suprapune peste scumpirile din decembrie 2018

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate