Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!
 Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...

Mercedes atego 815 oprire motor
 Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs
 

Factura la lumina prea mare

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#91
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 csi1, on 10 februarie 2019 - 05:47, said:

mi-a venit ultima factura 950 lei , cam dublu fata de cat platesc de obicei. am crezut ca e vreo regularizare dar am calculat rapid consumul de Craciun al instalatiilor. doar furtunul luminos cu beculete are 15 W x 60 m x12 ore x 30zile =300 si ceva kWh.
factura.png
In general ai consumuri mari din cate vad...

#92
Logatu

Logatu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,688
  • Înscris: 08.04.2011
Iarna asta am folosit o singura instalatie cu beculete cu consum undeva la 40 W, in functie de jocul de lumini. In rest doar instalatii LED, destul de multe ca numar.

#93
girlfriend

girlfriend

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 127
  • Înscris: 27.09.2008
Credeam ca sunt singurul...
Mie mi-a venit 230 lei factura pe decembrie. In mod normal am undeva la 100 lei pe luna.
O pun pe seama instalatiilor, recunosc ca au mers ceva in ultima luna...dar nu de 230...
Asta e..am vrut atmosfera de sarbatori ...acum platesc pt ea.
Eu sa fiu sanatos sa le duc pe toate . Numai bine.

#94
csi1

csi1

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,174
  • Înscris: 05.09.2007

 andreic, on 10 februarie 2019 - 09:03, said:

In general ai consumuri mari din cate vad...

am  bucataria full electrica , 2 frigidere, sistem incalzire IPAT cu CT lemne/peleti + 6 pompe etc
mai am 5 tv-uri printre care un Qled de 1,64 m care consuma 200W iar cateodata cate 4 is deschise( 2 adulti + 2 copii).

nu s-a scumpit curentul, in ultimile facturi kWh e vreo 0,48 lei fara tva.

Edited by csi1, 11 February 2019 - 04:53.


#95
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 csi1, on 11 februarie 2019 - 04:41, said:

am  bucataria full electrica , 2 frigidere, sistem incalzire IPAT cu CT lemne/peleti + 6 pompe etc
mai am 5 tv-uri printre care un Qled de 1,64 m care consuma 200W iar cateodata cate 4 is deschise( 2 adulti + 2 copii).
Se explica de la bucatarie...

 girlfriend, on 10 februarie 2019 - 22:21, said:

Credeam ca sunt singurul...
Mie mi-a venit 230 lei factura pe decembrie. In mod normal am undeva la 100 lei pe luna.
S-a facut estimare cel putin la enel deci facturiel de decembrie sunt umflate.

#96
GeorgeTrisina

GeorgeTrisina

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,815
  • Înscris: 19.12.2011
Ciudat... mie nu mi s-a umflat factura. Am platit exact cat a trebuit sa platesc dupa indexul dat la doua luni. am impresia ca nu s-a dat indexul de ati crezut ca e factura umflata.

#97
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 GeorgeTrisina, on 24 februarie 2019 - 08:50, said:

Ciudat... mie nu mi s-a umflat factura. Am platit exact cat a trebuit sa platesc dupa indexul dat la doua luni. am impresia ca nu s-a dat indexul de ati crezut ca e factura umflata.

E posibil sa nu-ti fi expirat contractul si sa fii pe vechiul tarif, dupa ce iti expira vei face un salt mortal de pret cu 35%

#98
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
update

factura a fost pe 6 luni (500 de lei)....mda, tot mi se pare cam mult, dar avand in vedere ca 3-4 becuri sunt aprins non-stop....poate....dar tot mi se pare cam mult, parca nu plateau bunicii chiar atat

#99
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Nu e mult 500 lei pe 6 luni la tarifele nesimtite actuale.

#100
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 GeorgeTrisina, on 24 februarie 2019 - 08:50, said:

Ciudat... mie nu mi s-a umflat factura. Am platit exact cat a trebuit sa platesc dupa indexul dat la doua luni. am impresia ca nu s-a dat indexul de ati crezut ca e factura umflata.

Tu ai fost băiat isteț și ai ramas la distribuitorul tău tradițional cu preț reglementat, ce uită să spună ăia care se vaită este că au trecut anul trecut la "noii distribuitori" care veneau cu superoferte și acum când a venit factura calculată la preț bursier au realizat ce țeapă au luat.

#101
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 eugeniusro, on 27 februarie 2019 - 18:39, said:



Tu ai fost băiat isteț și ai ramas la distribuitorul tău tradițional cu preț reglementat, ce uită să spună ăia care se vaită este că au trecut anul trecut la "noii distribuitori" care veneau cu superoferte și acum când a venit factura calculată la preț bursier au realizat ce țeapă au luat.

Daca te uiti pe o factura cu pret reglementat o sa ai surpriza uriasa ca acest pret e la fel de mare ca cel din piata concurentiala, au avut grija baietii de la ANRE sa nu te scoti.

#102
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,687
  • Înscris: 07.02.2003

 rosix, on 28 februarie 2019 - 04:23, said:

Daca te uiti pe o factura cu pret reglementat o sa ai surpriza uriasa ca acest pret e la fel de mare ca cel din piata concurentiala, au avut grija baietii de la ANRE sa nu te scoti.
Nu, e mai mic, cu putin e drept. O factura de 170 lei serviciu universal (reglementat) echivaleaza cu 180-185 lei cea mai ieftina oferta concurentiala libera pe 1 an (ca ce urmeaza he he...).

Edited by andreic, 28 February 2019 - 08:17.


#103
eugeniusro

eugeniusro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,032
  • Înscris: 21.08.2005

 rosix, on 28 februarie 2019 - 04:23, said:

Daca te uiti pe o factura cu pret reglementat o sa ai surpriza uriasa ca acest pret e la fel de mare ca cel din piata concurentiala, au avut grija baietii de la ANRE sa nu te scoti.

Bun și dacă e la fel de mare de ce la ăilalți vin facturile cu 35% mai mari ?
M-ai făcut curios o să întreb acasă cum stă treaba ca prețuri, acasă în țară mama plătește cam la același preț ca anul trecut dar a fost o discuție anul trecut când a venit un șmecheraș agent de vânzări sau cam așa ceva cu oferte și o vecină a mușcat momeala, mama m-a sunat și i-am spus să lase contractul la Electrica, vecina sa mutat și acum are facturi mari, și la gaz și la curent. Probabil și tu ești dintre ăștia cu superoferte și din acest motiv ne aburești pe aici.

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate