Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 Skoda Fabia 1.0 TSI (110 CP)- 19 ...

Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...
 

Factura la lumina prea mare

- - - - -
  • Please log in to reply
102 replies to this topic

#19
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018

 myshyk, on 19 ianuarie 2019 - 23:42, said:

E imposibil sa consume numai cu becurile peste1600 de Kw pe luna.Asta ar insemna circa 53 de Kw zilnic, adica 2 Kw pe ora. Nu cred ca puterea insumata a becurilor sa fie atat. E o greseala undeva.Soba electrica, plita electrica, radiator electric moara de graunte, circular,....


Pai, televiorul, laptopul lui mama, telefoane la incarcat, centrala- care e pe gaze, masina de spalat, frigiderul (are 10-15 ani), nu e foarte vechi...si becurile....cred ca platea lunar 500 de lei...o sa verific cand ajung la ei...posibil sa fie o regularizare

#20
ldpe

ldpe

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,578
  • Înscris: 08.03.2017
"televiorul, laptopul lui mama, telefoane la incarcat, centrala- care e pe gaze, masina de spalat, frigiderul (are 10-15 ani), nu e foarte vechi...si becurile....cred ca platea lunar 500 de lei"
Ce enumeri aici se incadreaza la un consum de 120-150kW/ luna , pana in 100-150 lei , din acest motiv iti spun sa verifici , daca nu depistezi cheama de la electrica si vor gasi imediat , acolo exista un "consumator" ilicit. Daca intervine un radiator electric , calorifer cu ulei s.a. surse de incalzire pe energie electrica se schimba radical situatia - ei sunt consumatorul "ilicit"

Edited by ldpe, 19 January 2019 - 23:55.


#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ma rog eu am pus pretul pe care-l platesc eu .Poate fi diferit. Dar  si in cazul acesta 1000 Kw:30 zile:24 ore/zi=1.38 Kw/h, adica 14 becuri de 100 de W care ard 24 din 24 si pe deasupra si noaptea.
Eu am cuptor electric care coace cam 5-6 ore saptamnal,  aspiratorul merge cam 2 ore de doua trei ori pe saptaman, masina de spalat cel putin de doua ori pe saptamana, centrala pe gaz, bec de 100 in bucatarie care merge cam 10 ore pe zi,calculatorul care merge mai gata non-stop, inca vreo 10 becuri neeconomice prin casa si nu depasesc 170 de lei pe luna.

Edited by myshyk, 20 January 2019 - 00:03.


#22
pisoiu2

pisoiu2

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,965
  • Înscris: 08.03.2007
Prietene, am toata bucataria pe electric, electrocasnice destule si masina electrica in garaj, platesc pe la 200-250 ron pe luna. Fie ai regularizare in factura aia, fie cineva s-a legat dupa contorul tau si nu stii, fie ai un consumator serios si permanent inafara de alea 3 becuri.

Edited by pisoiu2, 20 January 2019 - 00:14.


#23
jimi91

jimi91

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,929
  • Înscris: 08.01.2018
mda, o sa updatez maine topicul...nu am destule informatii momentan..mama mi-a spus prin telefon cat e factura si din cate am inteles cam atat platea lunar bunicul....noi nu am stiut:|...asta e acum....
eu m-am gandit ca daca dau la un apartament de doua camere 150-200 de lei/luna...500 de lei e o suma normala pentru casa (cred ca sunt 20 de becuri+neoane)...tinand cont ca 3 becuri sunt aprinse nonstop....sper sa fie regularizarea...ceva de consum major nu cred ca avem...de furat curent nu se pune problema, vecinii sunt si ei in varsta...

Edited by jimi91, 20 January 2019 - 00:28.


#24
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 myshyk, on 19 ianuarie 2019 - 23:34, said:

la un pret de 0,31 de lei/Kw,
La ce furnizor ai pretul asta minunat ?! Ca vreau si io !

#25
Phobos

Phobos

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,046
  • Înscris: 23.09.2005
Becurile astea (Starke):

https://www.etbm.ro/...27-lumina-calda

15W dau lumina un pic mai tare decat cele clasice de 100W.

Uita-te la specificatii, 3000K sunt foarte apropiate ca si culoare de cele clasice, doar putintel mai spre alb dar sunt perfecte.

Da, Phillips sunt recunoscute ca o marca mai buna dar eu le am de aproape un an si nu s-a ars nici unul.

Pentru curte am luat Phillipsurile astea:

https://www.etbm.ro/...a-calda-ps03326

22,5W, 2700K (lumina e un pic mai galbena decat cele clasice) in schimb au echivalentul la aprox. 150W, sunt prea puternice pentru o incapere, si e drept, mai piperate la pret.

In schimb pentru curte sunt perfecte, le am puse doar in dulie, stau in ger si n-au nici pe dracu. Cu 2-3 becuri de-astea luminezi o curte ca ziua.

Daca aprinzi intr-o curte un Phillips din asta si unul clasic, deodata, la 2-3 m unul de altul, ala clasic, ca-i aprins, ca-i stins, nu se observa nici o diferenta, Phillipsul il eclipseaza.

Pentru ca o curte sa fie bine luminata, conteaza si cum sunt amplasate, si ce fel de glob ai, ideal e sa fie unul care nu are tot felul de ornamente pe el care taie din lumina.

Cel mai bine cu globuri de genul asta, transparente nu fumurii!

[ https://b2b.elbielectric.ro/cs-content/cs-photos/products/original/_688_1_1522658676.png - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]


In general becurile de prin supermarketuri sunt cacaturi, daca vrei ceva serios cauta la un depozit de electrice. La ei sunt si mai ieftine.

Ca sa-ti faci o idee, echivalentul luminii unui bec de 100W clasic cu filament este de aprox 1250-1350 lm (lumeni) si culoarea in jur de 2900K. Daca K e mai mic, lumina e mai spre galben, daca e mai mare e mai spre alb. 3000K e culoarea perfecta, zic eu.

Becurile Starke de care ziceam mai sus au 1420 lm, iar Phillipsurile au 2500 lm. Practic lumenii aia iti arata cat de tari sunt in realitate, nu aia cu "echivalentul a  X - Wati.".

Edited by Phobos, 20 January 2019 - 01:05.


#26
andone19

andone19

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 767
  • Înscris: 28.12.2018
La care se mai adauga alte costuri. Posted Image

 Baxon, on 20 ianuarie 2019 - 00:45, said:

La ce furnizor ai pretul asta minunat ?! Ca vreau si io !


#27
CeapaIndustries

CeapaIndustries

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 583
  • Înscris: 20.01.2016
Si parintii mei au prostul obicei sa stea cu lumina aprinsa aproape non-stop ca altfel ii mananca lupii nu stiu. In fine, am rezolvat problema cumparand becuri economice + senzori de miscare, ca sa nu mai stea lumina aprinsa toata noaptea

#28
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

 Baxon, on 20 ianuarie 2019 - 00:45, said:

La ce furnizor ai pretul asta minunat ?! Ca vreau si io !
La ENEL Energie,  parca, dar nu sunt foarte sigur, ca nu sunt momentan in tara si n-am la indemana nici o factura. Dar stau la casa  si cam atata platesc in lunile grele.
Si in mod sigur, in cazul bunicilor lui jimi, nu becurile sunt marii consumatori. au ei bunicii altceva,care le sparge contorul, daca nu e o factura de regularizare citita de-a-ndoaselea.

#29
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,622
  • Înscris: 07.02.2003

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Am fost surprins astazi cand am vazut cat platea bunicul lumina...in jur de 500 de lei...acum, cam stiu de ce...bunica sta cu lumina aprinsa in 3 camere (camera ei, holul, si baia), nu vede prea bine...exista vreo solutie mai economica, sa nu mai plateasca atat la lumina...
E enorm, cineva ii fura curent sau are consumatori mari.

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:51, said:

i...posibil sa fie o regularizare
Asta da.

Eu am facturi medii de 170 lei, aparatura gramada, multe cu functionare nonstop, centrala, lumini vreo 2 merg nonstop, calculatoare cu multe ori de functionare pe zi, aparatura radio... folosim la 2-3 zile cuptorul electric de 2.8KW. Telecitire permanenta.

Edited by andreic, 20 January 2019 - 01:28.


#30
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,524
  • Înscris: 18.10.2011

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:37, said:


cum adica odata pe an? credeam ca e clar ca plateste lunar Posted Image....sunt mai multe becuri in casa aia...nu doar cele 3....doar ca, acele becuri stau non-stop aprinse
500 de lei lunar e mult, nu se justifica prin becurile alea, potechiar nici la 100W pe bucata (fa o socoteala).

#31
editielimitata

editielimitata

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 416
  • Înscris: 05.01.2019
chiar cu consum "zero" companiile de electricitate, iti cer cca 100 lei lunar ptr intretinere.
atentie, la neatentie. retelele electrice din Romania sunt de pe vremea lu Ceausescu.
multumiti frumos politicienilor romani, ca v-au vandut.
bineinteles, impreuna cu tara.

Edited by editielimitata, 20 January 2019 - 05:47.


#32
caiuscorneliu

caiuscorneliu

    Lazy Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,393
  • Înscris: 06.02.2008
Aa, deci eu consum în apartament energie electrică de vreo 20 de lei pe lună fără să mă restricționez. Ba chiar mai puțin, că factura vine cam la două luni. Vezi că furi curent. Nu-ți ia nimeni 100 de lei pentru întreținere lunar.

#33
fqx

fqx

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,213
  • Înscris: 23.08.2014

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Am fost surprins astazi cand am vazut cat platea bunicul lumina...in jur de 500 de lei...acum, cam stiu de ce...bunica sta cu lumina aprinsa in 3 camere (camera ei, holul, si baia), nu vede prea bine...exista vreo solutie mai economica, sa nu mai plateasca atat la lumina...mi se pare prea exagerata factura...ma gandeam la becuri economice, sau o veioza cu un consum mai mic... ceva , orice Posted Image).... nici nu vreau sa ma gandesc cand o sa vina regularizarea la gaze:))
Becuri led.Insa doar din becuri, greu sa ajungi la 500 lei.Electrocasnicele cum sint?

#34
victord36

victord36

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,886
  • Înscris: 15.04.2007

 caiuscorneliu, on 20 ianuarie 2019 - 06:00, said:

Aa, deci eu consum în apartament energie electrică de vreo 20 de lei pe lună fără să mă restricționez. Ba chiar mai puțin, că factura vine cam la două luni. Vezi că furi curent. Nu-ți ia nimeni 100 de lei pentru întreținere lunar.
Aa,cam 40 kw pe luna.Nu prea faci restrictii.Probabil ai postat de la un internet cafe ca la consumul asta nici telefonul nu prea il incarci.Posted Image

#35
unbrutus

unbrutus

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,299
  • Înscris: 23.02.2017

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:01, said:

Am fost surprins astazi cand am vazut cat platea bunicul lumina...in jur de 500 de lei...acum, cam stiu de ce...bunica sta cu lumina aprinsa in 3 camere (camera ei, holul, si baia), nu vede prea bine...exista vreo solutie mai economica, sa nu mai plateasca atat la lumina...mi se pare prea exagerata factura...ma gandeam la becuri economice, sau o veioza cu un consum mai mic... ceva , orice Posted Image).... nici nu vreau sa ma gandesc cand o sa vina regularizarea la gaze:))
nu prea ai mers la orele de fizica din scoala?

ai fi putut calcula ca un bec de iluminat nu poate duce factura la 500 ron, sau diferentele de consum intre un bec normal si unul economic etc

Ca sa platesti 500 ron curentul (pe luna?? ca nu ai precizat clar, poate fi o factura de regularizare) trebuie sa ai consumatori mari, cum ar incalzire electrica (aer conditionat, aeroterme etc)

 badmania98, on 19 ianuarie 2019 - 23:10, said:

Becuri cu led.
de ce? practic daca un bec normal costa 50 de bani si unul cu led 20 ron, in general dand si lumina mai proasta si arzandu-se rapid, ajungi ca si cheltuieli cam tot pe acolo.
El are acolo un consumator ceva care urca factura, o lumina in camere si baie nu pot creste o factura atat.

Se mai pot monta senzori de miscare ca sa nu stea lumina tot timpul aprinsa dar tot nu se fac 500 ron din cateva becuri

 TruculMagic, on 19 ianuarie 2019 - 23:14, said:

Asa-s batranii, si bunicii mei au becuri de 100w halogen... le-am pus led-uri ca stateau cu ele aprinse non-stop. Led-uri de vreo 12-15w... ca sa echivaleze ca putere cu ala de 100w.
cat a costat un bec cu led, de curiozitate

 badmania98, on 19 ianuarie 2019 - 23:26, said:

Și vezi că au garanție mare (vreo 2 ani). Păstrează documentele de achiziție.
f important. Pt ca becurile cu LED au obiceiul sa se strice des. Si la cat costa doare inlocuirea

 myshyk, on 19 ianuarie 2019 - 23:34, said:

Pai bunica ta plateste odata pe an? 500 de lei inseamna , la un pret de 0,31 de lei/Kw, ca 1600 de kw La trei becuri de 100 de w, asta insemna peste 5000 de ore de functionare neintrerupta. Ia verifica uncde e greseala. Sper ca n-am gresit pretul dara asa imi aduc aminte ca este.
asa e cand se face scoala putina, nu stie calcula consumul unui consumator banal ca un bec sa realizeze ca nu poti ajunge la 500 lei din asa ceva

 jimi91, on 19 ianuarie 2019 - 23:51, said:



Pai, televiorul, laptopul lui mama, telefoane la incarcat, centrala- care e pe gaze, masina de spalat, frigiderul (are 10-15 ani), nu e foarte vechi...si becurile....cred ca platea lunar 500 de lei...o sa verific cand ajung la ei...posibil sa fie o regularizare
se poate verifica online. Un telefon la incarcat consuma prea putin pt a fi macar bagat in seama. Chiar deloc la fizica??
Laptopul: cam 50W, utilizare cateva ore pe zi, prea putin semnificativ.
TV: daca e TV plat (cu LED sau LCD, nu conteaza), consuma tot cam 50W, daca mai are si un senzor de lumina ambientala chiar si mai putin, eu am un TV de 40 inch (100cm) si consuma 20W seara cand senzorul da luminozitatea mai mica. Deci aproape nesemnificativ, din nou.

Consumul asa mare poate veni cum au zis si alti colegi din plite electrice, aeroterme etc

 pisoiu2, on 20 ianuarie 2019 - 00:11, said:

Prietene, am toata bucataria pe electric, electrocasnice destule si masina electrica in garaj, platesc pe la 200-250 ron pe luna. Fie ai regularizare in factura aia, fie cineva s-a legat dupa contorul tau si nu stii, fie ai un consumator serios si permanent inafara de alea 3 becuri.
intrebarea e cum un tanar de viitor ca el nu are nici o notiune despre fizica, desi tocmai a terminat scoala... cum se face scoala in ro, cand pui la factura "telefoane la incarcat"?
Sau o centrala pe gaze o treci la consumatori electrici... fara sa se intrebe o secunda daca chiar consuma ceva semnificativ astea...

 jimi91, on 20 ianuarie 2019 - 00:27, said:

apartament de doua camere 150-200 de lei/luna....
si aici e cam mult, eu la 2 camere nu urc peste 100 desi nu caut sa fac economie de nici un fel. va incalziti electric?

 Phobos, on 20 ianuarie 2019 - 00:46, said:

eu le am de aproape un an si nu s-a ars nici unul.

Pentru curte am luat Phillipsurile astea:

https://www.etbm.ro/...a-calda-ps03326
aveam becuri clasice cu incandescenta care nu se ardeau nici dupa 5 ani... acum, la becuri led care costa si 50 ron bucata am ajuns sa ne bucuram ca nu s-au ars dupa un an

#36
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017

 Phobos, on 20 ianuarie 2019 - 00:46, said:

Becurile astea (Starke):

https://www.etbm.ro/...27-lumina-calda

15W dau lumina un pic mai tare decat cele clasice de 100W.


Si cat de tare se incalzesc ?

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate