Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

Masina cumparata si revanduta ulterior fara contract de vanzare cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
cristi_x5

cristi_x5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.06.2018
Salutare,

in urma cu ceva timp am cumparat un autoturism marca Smart, facand contract de vanzare-cumparare intre mine si proprietarul masinii. L-am utilizat cca. o luna de zile dupa care l-am revandut, insa de aceasta data nu am mai facut contract de vanzare cumparare intre mine si pers respectiva, nu l-am impus nici la primarie dupa ce l-am cumparat, in concluzie din pct. de vedere fiscal pe masina respectiva nu se plateste impozit. Cartea masinii a ramas la mine. Masina a ramas pe vechiul proprietar. In urma cu 3 saptamani au venit niste amenzi pe vechiul proprietar si in plus s-a deschis o ancheta, deoarce masina a fost implicata in niste furturi. Am fost contactat de vechiul proprietar anuntandu-ma ca ma v a chema in instanta. Ce as putea sa fac daca noul proprietar nu vine de bunavoie sa facem contractul de vanzare si sa-si treaca masina pe numele lui si s-o impuna la primarie.

Multumesc anticipat!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,696
  • Înscris: 07.02.2003
A doua oara nu ai vandut masina. Nu ai cum sa vinzi in lipsa unui contract. Ai inchiriat-o doar pastrand raspunderea Posted Image
Si daca si-o trece acum e inutil fapta petrecandu-se deja.

Edited by andreic, 15 January 2019 - 15:44.


#3
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
:))))))))))))))))))))))).
Priceless. Eu nici nu mi-as mai face reclama.

@initiator: in ce relatii esti cu cel care ti-a facut o asemenea "bucurie"? ca favoare sigur nu e.
PS: vezi sa nu vina "de bunavoie" sa inregistreze o masina implicata in furt (uri).

Romanistan...

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Trebuia mai intai sa o transcrii pe numele tau si abia pe urma puteai sa o vinzi.
Nu puteai sa mai astepti putin pana faceai actele pe numele tau ? si dupa puteai sa o vinzi cu contract v-c si intrainat catre....

Edited by diegodanny, 15 January 2019 - 15:49.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
Daca ala nu vrea sa semnati contractul, esti in continuare proprietar, poti sa i-o vinzi altuia, presupunand ca nu s-a pus sechestru pe ea. Dar prima preocupare ar trebui sa fie sa o treci pe numele tau, atat la fisc cat si la inmatriculare.

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,868
  • Înscris: 22.11.2006
Voi chiar credeti ca @initiatorul a vrut sa inregistreze masina pe numele lui daca a si vandut-o imediat? S-a bucurat si el ca a mai luat 200 coco in plus fara sa o inregistreze la finante!

#7
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 cristi_x5, on 15 ianuarie 2019 - 15:40, said:

Salutare,

in urma cu ceva timp am cumparat un autoturism marca Smart, facand contract de vanzare-cumparare intre mine si proprietarul masinii. L-am utilizat cca. o luna de zile dupa care l-am revandut, insa de aceasta data nu am mai facut contract de vanzare cumparare intre mine si pers respectiva, nu l-am impus nici la primarie dupa ce l-am cumparat, in concluzie din pct. de vedere fiscal pe masina respectiva nu se plateste impozit. Cartea masinii a ramas la mine. Masina a ramas pe vechiul proprietar. In urma cu 3 saptamani au venit niste amenzi pe vechiul proprietar si in plus s-a deschis o ancheta, deoarce masina a fost implicata in niste furturi. Am fost contactat de vechiul proprietar anuntandu-ma ca ma v a chema in instanta. Ce as putea sa fac daca noul proprietar nu vine de bunavoie sa facem contractul de vanzare si sa-si treaca masina pe numele lui si s-o impuna la primarie.

Multumesc anticipat!

 george_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 15:51, said:

Daca ala nu vrea sa semnati contractul, esti in continuare proprietar, poti sa i-o vinzi altuia, presupunand ca nu s-a pus sechestru pe ea. Dar prima preocupare ar trebui sa fie sa o treci pe numele tau, atat la fisc cat si la inmatriculare.
Din ce a scris acolo, masina este inscisa pe vechiul proprietar, el nu a facut actele de transcriere.....

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,249
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica pe masina respectiva nu se plateste impozit ?

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,585
  • Înscris: 12.03.2006
La 3 luni dupa vanzare, masina nu mai apare inmatriculata, daca nu este transcrisa. Poate ti-o iei de la ambii!

Edited by arab, 15 January 2019 - 15:58.


#10
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
..........mai oameni buni, ce sa furi cu un Smart ca daca ma gandesc bine, nici macar bani cash nu au loc prea multi in el, poate doar ceva cadruri :-)

#11
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 arab, on 15 ianuarie 2019 - 15:57, said:

La 3 luni dupa vanzare, masina nu mai apare inmatriculata, daca nu este transcrisa.
Dar macar ala care i-a vandut-o a scos-o de la fiscal ? sau a facut contract v-c fara sa o scoata de la fiscal ? ca el nu a scris nimic daca proprietarul a scos-o de la fiscal.....
Daca nu a scos-o de la fiscal inseamna ca cel din acte inca este proprietar.....

Edited by diegodanny, 15 January 2019 - 16:01.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017

 diegodanny, on 15 ianuarie 2019 - 15:53, said:

Din ce a scris acolo, masina este inscisa pe vechiul proprietar, el nu a facut actele de transcriere.....

A ramas transcrisa, dar dreptul de proprietate s-a transferat prin acel contract de vanzare cumparare. Noul PROPRIETAR avea obligatia de a o inregistra pe numele sau la politie si fisc.

 diegodanny, on 15 ianuarie 2019 - 15:58, said:

Dar macar ala care i-a vandut-o a scos-o de la fiscal ? sau a facut contract v-c fara sa o scoata de la fiscal ? ca el nu a scris nimic daca proprietarul a scos-o de la fiscal.....
Daca nu a scos-o de la fiscal inseamna ca cel din acte inca este proprietar.....

A scos-o daca s-a prezentat cu contractul v-c la administatia financiara. Era interesul lui.

Daca n-a scos-o de la fisc tot nu e proprietar, e doar bun de plata pentru impozitul anual. Fiscul nu are dreptul sa stabileasca cine e proprietarul.

Edited by george_alexandru, 15 January 2019 - 16:11.


#13
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 george_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 16:08, said:

A ramas transcrisa, dar dreptul de proprietate s-a transferat prin acel contract de vanzare cumparare. Noul PROPRIETAR avea obligatia de a o inregistra pe numele sau la politie si fisc.
Dar ala care i-a vandut-o a fost sa o scoata de la fiscal ? ma refer la stampila care se pune pe contractul v-c la primarie ca sa o scoti de la fiscal.
https://www.avocatne...pa-vanzare.html

 george_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 16:09, said:


A scos-o daca s-a prezentat cu contractul v-c la administatia financiara. Era interesul lui.

Daca n-a scos-o de la fisc tot nu e proprietar, e doar bun de plata pentru impozitul anual. Fiscul nu are dreptul sa stabileasca cine e proprietarul.
Eu ma refer la proprietarul din acte, nu la cel care a vandut-o mai departe.

Edited by diegodanny, 15 January 2019 - 16:11.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017
A fost, n-a fost...daca noul proprietar se duce mi se pare ca-l radiaza automat din evidenta pe cel vechi. Altfel, contractul de vanzare cumparare e sfant, doar instanta de judecata ii poate anula efectele.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,679
  • Înscris: 24.11.2015
Stai linistit, ca nu stai mult la racoare, ca ies repede puscariasii si o sa mai primesti si recompensa pentru ca ai stat cateva mii de euro Posted Image

#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,685
  • Înscris: 22.05.2011
Sta un pic altfel treaba la notiunile astea, "Proprietar",  "drept de Proprietate" la bunuri  mobile - recte autoturism.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,608
  • Înscris: 30.08.2017

 jakota, on 15 ianuarie 2019 - 16:21, said:

Sta un pic altfel treaba la notiunile astea, "Proprietar",  "drept de Proprietate" la bunuri  mobile - recte autoturism.

Dreptul de proprietate nu se refera doar la imobile.

#18
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 diegodanny, on 15 ianuarie 2019 - 15:46, said:

Trebuia mai intai sa o transcrii pe numele tau si abia pe urma puteai sa o vinzi.
Nu puteai sa mai astepti putin pana faceai actele pe numele tau ? si dupa puteai sa o vinzi cu contract v-c si intrainat catre....
Asa e, mintea de pe urma, a crezut ca face o afacere...Posted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate