Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Masina cumparata si revanduta ulterior fara contract de vanzare cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
cristi_x5

cristi_x5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.06.2018
Salutare,

in urma cu ceva timp am cumparat un autoturism marca Smart, facand contract de vanzare-cumparare intre mine si proprietarul masinii. L-am utilizat cca. o luna de zile dupa care l-am revandut, insa de aceasta data nu am mai facut contract de vanzare cumparare intre mine si pers respectiva, nu l-am impus nici la primarie dupa ce l-am cumparat, in concluzie din pct. de vedere fiscal pe masina respectiva nu se plateste impozit. Cartea masinii a ramas la mine. Masina a ramas pe vechiul proprietar. In urma cu 3 saptamani au venit niste amenzi pe vechiul proprietar si in plus s-a deschis o ancheta, deoarce masina a fost implicata in niste furturi. Am fost contactat de vechiul proprietar anuntandu-ma ca ma v a chema in instanta. Ce as putea sa fac daca noul proprietar nu vine de bunavoie sa facem contractul de vanzare si sa-si treaca masina pe numele lui si s-o impuna la primarie.

Multumesc anticipat!

#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,623
  • Înscris: 07.02.2003
A doua oara nu ai vandut masina. Nu ai cum sa vinzi in lipsa unui contract. Ai inchiriat-o doar pastrand raspunderea Posted Image
Si daca si-o trece acum e inutil fapta petrecandu-se deja.

Edited by andreic, 15 January 2019 - 15:44.


#3
JustARandomGuy

JustARandomGuy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 562
  • Înscris: 13.02.2018
:))))))))))))))))))))))).
Priceless. Eu nici nu mi-as mai face reclama.

@initiator: in ce relatii esti cu cel care ti-a facut o asemenea "bucurie"? ca favoare sigur nu e.
PS: vezi sa nu vina "de bunavoie" sa inregistreze o masina implicata in furt (uri).

Romanistan...

#4
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015
Trebuia mai intai sa o transcrii pe numele tau si abia pe urma puteai sa o vinzi.
Nu puteai sa mai astepti putin pana faceai actele pe numele tau ? si dupa puteai sa o vinzi cu contract v-c si intrainat catre....

Edited by diegodanny, 15 January 2019 - 15:49.


#5
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Daca ala nu vrea sa semnati contractul, esti in continuare proprietar, poti sa i-o vinzi altuia, presupunand ca nu s-a pus sechestru pe ea. Dar prima preocupare ar trebui sa fie sa o treci pe numele tau, atat la fisc cat si la inmatriculare.

#6
shmecherul

shmecherul

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,867
  • Înscris: 22.11.2006
Voi chiar credeti ca @initiatorul a vrut sa inregistreze masina pe numele lui daca a si vandut-o imediat? S-a bucurat si el ca a mai luat 200 coco in plus fara sa o inregistreze la finante!

#7
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 cristi_x5, on 15 ianuarie 2019 - 15:40, said:

Salutare,

in urma cu ceva timp am cumparat un autoturism marca Smart, facand contract de vanzare-cumparare intre mine si proprietarul masinii. L-am utilizat cca. o luna de zile dupa care l-am revandut, insa de aceasta data nu am mai facut contract de vanzare cumparare intre mine si pers respectiva, nu l-am impus nici la primarie dupa ce l-am cumparat, in concluzie din pct. de vedere fiscal pe masina respectiva nu se plateste impozit. Cartea masinii a ramas la mine. Masina a ramas pe vechiul proprietar. In urma cu 3 saptamani au venit niste amenzi pe vechiul proprietar si in plus s-a deschis o ancheta, deoarce masina a fost implicata in niste furturi. Am fost contactat de vechiul proprietar anuntandu-ma ca ma v a chema in instanta. Ce as putea sa fac daca noul proprietar nu vine de bunavoie sa facem contractul de vanzare si sa-si treaca masina pe numele lui si s-o impuna la primarie.

Multumesc anticipat!

 george_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 15:51, said:

Daca ala nu vrea sa semnati contractul, esti in continuare proprietar, poti sa i-o vinzi altuia, presupunand ca nu s-a pus sechestru pe ea. Dar prima preocupare ar trebui sa fie sa o treci pe numele tau, atat la fisc cat si la inmatriculare.
Din ce a scris acolo, masina este inscisa pe vechiul proprietar, el nu a facut actele de transcriere.....

#8
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017
Cum adica pe masina respectiva nu se plateste impozit ?

#9
arab

arab

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,577
  • Înscris: 12.03.2006
La 3 luni dupa vanzare, masina nu mai apare inmatriculata, daca nu este transcrisa. Poate ti-o iei de la ambii!

Edited by arab, 15 January 2019 - 15:58.


#10
invest20042001

invest20042001

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 314
  • Înscris: 04.02.2008
..........mai oameni buni, ce sa furi cu un Smart ca daca ma gandesc bine, nici macar bani cash nu au loc prea multi in el, poate doar ceva cadruri :-)

#11
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 arab, on 15 ianuarie 2019 - 15:57, said:

La 3 luni dupa vanzare, masina nu mai apare inmatriculata, daca nu este transcrisa.
Dar macar ala care i-a vandut-o a scos-o de la fiscal ? sau a facut contract v-c fara sa o scoata de la fiscal ? ca el nu a scris nimic daca proprietarul a scos-o de la fiscal.....
Daca nu a scos-o de la fiscal inseamna ca cel din acte inca este proprietar.....

Edited by diegodanny, 15 January 2019 - 16:01.


#12
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017

 diegodanny, on 15 ianuarie 2019 - 15:53, said:

Din ce a scris acolo, masina este inscisa pe vechiul proprietar, el nu a facut actele de transcriere.....

A ramas transcrisa, dar dreptul de proprietate s-a transferat prin acel contract de vanzare cumparare. Noul PROPRIETAR avea obligatia de a o inregistra pe numele sau la politie si fisc.

 diegodanny, on 15 ianuarie 2019 - 15:58, said:

Dar macar ala care i-a vandut-o a scos-o de la fiscal ? sau a facut contract v-c fara sa o scoata de la fiscal ? ca el nu a scris nimic daca proprietarul a scos-o de la fiscal.....
Daca nu a scos-o de la fiscal inseamna ca cel din acte inca este proprietar.....

A scos-o daca s-a prezentat cu contractul v-c la administatia financiara. Era interesul lui.

Daca n-a scos-o de la fisc tot nu e proprietar, e doar bun de plata pentru impozitul anual. Fiscul nu are dreptul sa stabileasca cine e proprietarul.

Edited by george_alexandru, 15 January 2019 - 16:11.


#13
diegodanny

diegodanny

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,354
  • Înscris: 01.07.2015

 george_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 16:08, said:

A ramas transcrisa, dar dreptul de proprietate s-a transferat prin acel contract de vanzare cumparare. Noul PROPRIETAR avea obligatia de a o inregistra pe numele sau la politie si fisc.
Dar ala care i-a vandut-o a fost sa o scoata de la fiscal ? ma refer la stampila care se pune pe contractul v-c la primarie ca sa o scoti de la fiscal.
https://www.avocatne...pa-vanzare.html

 george_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 16:09, said:


A scos-o daca s-a prezentat cu contractul v-c la administatia financiara. Era interesul lui.

Daca n-a scos-o de la fisc tot nu e proprietar, e doar bun de plata pentru impozitul anual. Fiscul nu are dreptul sa stabileasca cine e proprietarul.
Eu ma refer la proprietarul din acte, nu la cel care a vandut-o mai departe.

Edited by diegodanny, 15 January 2019 - 16:11.


#14
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
A fost, n-a fost...daca noul proprietar se duce mi se pare ca-l radiaza automat din evidenta pe cel vechi. Altfel, contractul de vanzare cumparare e sfant, doar instanta de judecata ii poate anula efectele.

#15
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,669
  • Înscris: 24.11.2015
Stai linistit, ca nu stai mult la racoare, ca ies repede puscariasii si o sa mai primesti si recompensa pentru ca ai stat cateva mii de euro Posted Image

#16
jakota

jakota

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,672
  • Înscris: 22.05.2011
Sta un pic altfel treaba la notiunile astea, "Proprietar",  "drept de Proprietate" la bunuri  mobile - recte autoturism.

#17
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017

 jakota, on 15 ianuarie 2019 - 16:21, said:

Sta un pic altfel treaba la notiunile astea, "Proprietar",  "drept de Proprietate" la bunuri  mobile - recte autoturism.

Dreptul de proprietate nu se refera doar la imobile.

#18
r3dstar

r3dstar

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 149
  • Înscris: 14.01.2019

 diegodanny, on 15 ianuarie 2019 - 15:46, said:

Trebuia mai intai sa o transcrii pe numele tau si abia pe urma puteai sa o vinzi.
Nu puteai sa mai astepti putin pana faceai actele pe numele tau ? si dupa puteai sa o vinzi cu contract v-c si intrainat catre....
Asa e, mintea de pe urma, a crezut ca face o afacere...Posted Image

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

0 members, 1 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate