Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Parola la lock screen

Deparazitare externa pisici fara ...

Seriale turcesti/coreene online H...

Merita un Termostat Smart pentru ...
 Sfat achizitie MTB Devron Riddle

Problema mare cu parintii= nervi ...

switch microtik

Permis categoria B la 17 ani
 Sfaturi pentru pregatirea de eval...

Crapaturi placa

cum imi accesez dosarul electroni...

Momentul Aprilie 1964
 Sursa noua - zgomot ?

A fost lansat Ubuntu 24.04 LTS

Pareri apartament in zona Berceni?

Free streaming SkyShowtime de la ...
 

Masina cumparata si revanduta ulterior fara contract de vanzare cumparare

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#19
_R_A_D_U

_R_A_D_U

    MembruAnonim

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,082
  • Înscris: 16.10.2018

 invest20042001, on 15 ianuarie 2019 - 15:57, said:

..........mai oameni buni, ce sa furi cu un Smart ca daca ma gandesc bine, nici macar bani cash nu au loc prea multi in el, poate doar ceva cadruri :-)
Ei na, ce sa furi... Uite, chiar cu Smart:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y8tcj2ZZ9Vo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#20
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
in afara de situatia alambicata, ma intreb cine naiba se duce la furat cu smart-ul? ca nici prea mult spatiu sa pui marfa furata n-ai, ca e mic si nici ca masina de fuga nu e bun, ca are o gluma de motor de 800-1000 cmc.

Edited by rex, 15 January 2019 - 17:14.


#21
C63AMG

C63AMG

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 672
  • Înscris: 21.06.2012

 rex, on 15 ianuarie 2019 - 17:13, said:

in afara de situatia alambicata, ma intreb cine naiba se duce la furat cu smart-ul? ca nici prea mult spatiu sa pui marfa furata n-ai, ca e mic si nici ca masina de fuga nu e bun, ca are o gluma de motor de 800-1000 cmc.
Pai sigur nu sau dus la furat de mobila sau electrocasnice mari.
Poate ceasuri scumpe,telefoane,laptopuri,bijuterii,ceva mic si valoros.

#22
cristi_x5

cristi_x5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.06.2018

 r3dstar, on 15 ianuarie 2019 - 16:39, said:

Asa e, mintea de pe urma, a crezut ca face o afacere...Posted Image

nu m-am gandit ca fac o afacere, pur si simplu urma sa si-o treaca pe numele lui ulterior, am plecat din tara si am uitat si de masina respectiva, asa-i la 24 de ani esti mai delasator.

 george_alexandru, on 15 ianuarie 2019 - 15:51, said:

Daca ala nu vrea sa semnati contractul, esti in continuare proprietar, poti sa i-o vinzi altuia, presupunand ca nu s-a pus sechestru pe ea. Dar prima preocupare ar trebui sa fie sa o treci pe numele tau, atat la fisc cat si la inmatriculare.

m.am gandit si la asta, s ar mai putea face acest lucru daca au trecut mai mult de 3 luni? Sau m-am mai gandit la varianta de a radia masina, atata timp cat cartea masinii a ramas la mine..

Edited by cristi_x5, 15 January 2019 - 17:24.


#23
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,532
  • Înscris: 30.08.2017
Se poate face, intrebarea e daca iei amenda. Termenul era de 90 zile pentru inmatriculare, am auzit ca l-ar fi scazut la 30 de zile. Poate te iarta. De radiere nu stiu ce sa zic, poate fi o solutie.

#24
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 cristi_x5, on 15 ianuarie 2019 - 15:40, said:

........ Masina a ramas pe vechiul proprietar. In urma cu 3 saptamani au venit niste amenzi pe vechiul proprietar si in plus s-a deschis o ancheta, deoarce masina a fost implicata in niste furturi........
Pt politie asta seamana a smecherie si ca poti fi implicat in acele furturi .

#25
dygey

dygey

    Al dracu' Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,652
  • Înscris: 13.10.2009
daca poate demonstra ca nu a fost in tara in perioada aia, o sa semene a nimic.

Edited by dygey, 15 January 2019 - 17:43.


#26
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,266
  • Înscris: 06.07.2007
Cand a fost implicata masina in ceva furturi?
Cand era la tine sau la altul?
De ce te-ar chema in instanta unu' care a folosit masina pentru furturi?
Pe la voi infractorii obisnuiesc sa se faulteze singuri? Ma indoiesc.

#27
JurasikMan

JurasikMan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,289
  • Înscris: 30.10.2006
Primul contract de vanzare-cumparare are viza de neurmarire fiscala de la proprietarul in acte ? Daca are , se stie si spre cine a plecat masina ...adica spre initiator . Daca nu are , este egal cu zero ...o hartie tipizata , semnata de niste necunscuti. Talonul a fost completat cu " s-a instrainat catre ...si semnatura " ?

#28
misulica70

misulica70

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 611
  • Înscris: 24.07.2007

 dan1980_25, on 15 ianuarie 2019 - 18:04, said:

De ce te-ar chema in instanta unu' care a folosit masina pentru furturi?

Eu am inteles ca primul proprietar l-ar chema in instanta nu ultimul.
Oricum e buna la furat asta ca o poti parca oriunde,ce faci daca vrei sa dai un buf la un bancomat si nu ai loc chiar in fata ,car banii pina la mama naibii?

#29
cristi_x5

cristi_x5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.06.2018

 JurasikMan, on 15 ianuarie 2019 - 20:23, said:

Primul contract de vanzare-cumparare are viza de neurmarire fiscala de la proprietarul in acte ? Daca are , se stie si spre cine a plecat masina ...adica spre initiator . Daca nu are , este egal cu zero ...o hartie tipizata , semnata de niste necunscuti. Talonul a fost completat cu " s-a instrainat catre ...si semnatura " ?

Nu inteleg prea bine ce vrea sa fie "viza de neurmarire fiscala" iar pe talon nu a fost trecut ca s-a instrainat masina.

#30
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,540
  • Înscris: 30.07.2007

 C63AMG, on 15 ianuarie 2019 - 17:17, said:

Pai sigur nu sau dus la furat de mobila sau electrocasnice mari.
Poate ceasuri scumpe,telefoane,laptopuri,bijuterii,ceva mic si valoros.
Sau poate au furat mireasa!

#31
DannyMC

DannyMC

    Bug freak

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,992
  • Înscris: 09.05.2009

 _R_A_D_U, on 15 ianuarie 2019 - 16:59, said:


Ei na, ce sa furi... Uite, chiar cu Smart:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y8tcj2ZZ9Vo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Ala nu e Smart, e Mini! :P

#32
waterman

waterman

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,372
  • Înscris: 17.05.2004

 _R_A_D_U, on 15 ianuarie 2019 - 16:59, said:

Ei na, ce sa furi... Uite, chiar cu Smart:
[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/Y8tcj2ZZ9Vo?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Boss, e Mini nu Smart.

#33
INVISSIS

INVISSIS

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 439
  • Înscris: 25.01.2010

 cristi_x5, on 15 ianuarie 2019 - 15:40, said:

Salutare,

in urma cu ceva timp am cumparat un autoturism marca Smart, facand contract de vanzare-cumparare intre mine si proprietarul masinii. L-am utilizat cca. o luna de zile dupa care l-am revandut, insa de aceasta data nu am mai facut contract de vanzare cumparare intre mine si pers respectiva, nu l-am impus nici la primarie dupa ce l-am cumparat, in concluzie din pct. de vedere fiscal pe masina respectiva nu se plateste impozit. Cartea masinii a ramas la mine. Masina a ramas pe vechiul proprietar. In urma cu 3 saptamani au venit niste amenzi pe vechiul proprietar si in plus s-a deschis o ancheta, deoarce masina a fost implicata in niste furturi. Am fost contactat de vechiul proprietar anuntandu-ma ca ma v a chema in instanta. Ce as putea sa fac daca noul proprietar nu vine de bunavoie sa facem contractul de vanzare si sa-si treaca masina pe numele lui si s-o impuna la primarie.

Multumesc anticipat!
Asa se întâmplă când românul face "afaceri" si "jmecherii" cu mașini. Daca nu ai niste principii clare în cap, și fentezi normalitatea, asta se întâmplă.. Acum o tragi...

#34
irulan_corrino

irulan_corrino

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,405
  • Înscris: 20.01.2018
Numai lupi moraliști.
Vei primi o amendă inițiator pt că nu ai înmatriculat o pe numele tau in termen legal.

#35
cristi_x5

cristi_x5

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 9
  • Înscris: 22.06.2018

 irulan_corrino, on 16 ianuarie 2019 - 15:35, said:

Numai lupi moraliști.
Vei primi o amendă inițiator pt că nu ai înmatriculat o pe numele tau in termen legal.

da, asta s-a intamplat. Masina a fost radiata. Va multumesc tuturor pt timpul acordat.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate