Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?

Reparare "șanțuri&#...
 De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 

Kia Sportage 2019 versus Mazda CX-5 2019

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
94 replies to this topic

#19
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Motorul aspirat e pt long time . Cel cu turbo nu stii cand pica si chiar daca e acoperit de garantie nu cred ca e fun sa stai cu masina in service si sa amani concediul !
Intra pe forumurile monomarca ca te lamuresti repede de ce sa nu iei Kia Sportage .

Edited by Baxon, 12 January 2019 - 18:04.


#20
wb626ek

wb626ek

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,392
  • Înscris: 05.11.2014
Oricare ar fi alegerea ta, eu as lua 4x4 permanent.

#21
ionut76

ionut76

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,372
  • Înscris: 05.04.2006
Mokka are 4x4 permanent, insa daca se strica ?
Sportage are si versiunea de motor GDI, cea T-GDI e turbo, GDI e numai injectie directa. Am un Sportage din 2015 in familie, 38000 km, absolut nicio problema.

#22
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

View PostBaxon, on 12 ianuarie 2019 - 18:04, said:

Motorul aspirat e pt long time . Cel cu turbo nu stii cand pica si chiar daca e acoperit de garantie nu cred ca e fun sa stai cu masina in service si sa amani concediul !
Intra pe forumurile monomarca ca te lamuresti repede de ce sa nu iei Kia Sportage .

Cate motoare turbo pe benzina picate ai vazut la viata ta ?  ...

#23
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,071
  • Înscris: 10.04.2006
TSI iti spune ceva? :naughty:

#24
newcarman

newcarman

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 07.11.2018
Nici alea de 1L de la Ford nu erau mai grozave. Poate le-au rezolvat până acum...

#25
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

View PostNenea Zap, on 12 ianuarie 2019 - 18:56, said:

TSI iti spune ceva? Posted Image

Ce sa imi spuna ? Daca au fost niste motoare proaste din fabrica, unele prost proiectate, nu inseamna ca toate motoarele turbo sunt proaste. 1.8T de la VW lansat acum aproape 20 ani de ce nu are probleme de genul ? Sunt destule motoare turbo ok.

#26
Bergero

Bergero

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 195
  • Înscris: 21.11.2004
Nu e vorba de gasit cea mai buna varianta in banii astia. Topicul se referea strict la alegerea intre Sportage si CX-5. Asta ma intereseaza pe mine dupa ce am filtrat inclusiv crossoverele gen Qashqai ori VW T-Cross. Multumesc oricum pentru sugestii. Pe cei care ma trimit la berline medii pentru spatiu, ii intreb daca s-au urcat vreodata in Sportage?? Opel Mokka 4x4 = testat, clar nu . Scaune tari, spatiu interior chiar mai mic decit am eu acum in Corolla mea.

#27
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,071
  • Înscris: 10.04.2006
Decât cx5, ai încercat un Mazda 6?

E cam best buy in clasa ei.


#28
crocko.dilul

crocko.dilul

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,559
  • Înscris: 30.07.2007

View PostBergero, on 12 ianuarie 2019 - 16:44, said:

Nu vreau SUV compact pentru ca mi-l permit si pentru ca imi permit si cheltuielile ulterioare (asigurari, revizii, benzina, etc). Nu e o chestie legata de vreun statut social sau de vreo aliniere/raportare la altii. Departe de mine asta. Dar in zona unde locuiesc e o portiune de drum pietruit, nu mare, dar suficienta (asa vreo 200 m), care mereu imi face probleme iarna (nu mai departe de ieri, cind a nins abundent). Si apoi 4x4 ofera, chiar si pe asfalt, avantaje, mai ales in conditii de ploaie/ninsoare/polei. Si vreau o pozitie mai inalta la volan. Si da...pentru acele citeva iesiri pe an in concedii/weekenduri, etc vreau mai mult confort, spatiu si poate siguranta.
Hai, c-am inteles....E ninsoarea, poleiul si acele cateva iesiri pe an, ca despre spatiu si siguranta nu-s chiar sunt sigur.

#29
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Profita de vreme daca esti decis pe Mazda CX-5 aspirat (masina cinstita, imho) si fa un test la un dealer. Cauta ceva zone cu zapada abundenta si testeaza sistemul 4x4.

#30
spider8

spider8

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 834
  • Înscris: 14.01.2006
Acum vreo câteva luni când intenționam să îmi iau mașină știu că m-am uitat și la Kia Sportage și Mazda CX 5, dar din câte țin eu minte diferența de preț raportat la dotările pe care le voiam eu era de circa 5000 euro - Mazda fiind mai scumpă la aproximativ aceleași dotări/motor.
Este posibil ca diferența să se mai fi redus, mai ales că din vară - toamnă Kia Sportage a primit un facelift.

Lasând la o parte diferența de preț cele două mașini mi se par comparabile ca aspect, poziție la volan, siguranță etc. - deci ia-o pe cea care îți place, că la urma urmei dai o grămadă de bani pe ea.
Nu cred că vreuna are probleme de fiabilitate - cunosc persoană cu mazda Cx 3 care are circa 60.000 km în vreo 3 ani, fără probleme, cunosc persoane cu Kia Sportage de 3 - 4 ani, tot fără probleme.

#31
paultt

paultt

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,772
  • Înscris: 05.08.2007

View PostBergero, on 12 ianuarie 2019 - 20:04, said:

Nu e vorba de gasit cea mai buna varianta in banii astia. Topicul se referea strict la alegerea intre Sportage si CX-5. Asta ma intereseaza pe mine dupa ce am filtrat inclusiv crossoverele gen Qashqai ori VW T-Cross. Multumesc oricum pentru sugestii. Pe cei care ma trimit la berline medii pentru spatiu, ii intreb daca s-au urcat vreodata in Sportage?? Opel Mokka 4x4 = testat, clar nu . Scaune tari, spatiu interior chiar mai mic decit am eu acum in Corolla mea.

Eu nu te-am trimis la alt gen de auto dar am urcat in si am si mers cu Sportage (si Tucson si CX-5}. Dpdv spatiu si confort este mult sub orice din clasa medie.

Edited by paultt, 12 January 2019 - 23:21.


#32
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,071
  • Înscris: 10.04.2006
Cum spun și alții, Mazda e mai scumpa.
Deci dacă ai găsit ceva să îți placa la același preț, go mazda

#33
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Mie mi se pare ca Mazda este un "hype" si-atat.
Nu zice nimeni ca nu fac masini bunute dar sunt in aceeasi linie cu restul, nu-i nimic deosebit sau special la ei.

#34
TruculMagic

TruculMagic

    Egalitatea nu există decât în matematică

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,681
  • Înscris: 24.11.2015

View Postspider8, on 12 ianuarie 2019 - 22:29, said:

Nu cred că vreuna are probleme de fiabilitate - cunosc persoană cu Mazda Cx 3 care are circa 60.000 km în vreo 3 ani, fără probleme, cunosc persoane cu Kia Sportage de 3 - 4 ani, tot fără probleme.

Daca si la 60k km se strica o masina noua... i-as da foc direct. La o masina noua nici nu se pune problema sa se strice ceva in 100k km (nici macar la suspensie daca ai avut grija de ea si ai mers doar pe drumuri bune).

#35
Nenea Zap

Nenea Zap

    Zuperman

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,071
  • Înscris: 10.04.2006

View PostReactor2015, on 12 ianuarie 2019 - 23:52, said:

Mie mi se pare ca Mazda este un "hype" si-atat.
Nu zice nimeni ca nu fac masini bunute dar sunt in aceeasi linie cu restul, nu-i nimic deosebit sau special la ei.
Vezi calitatea materialelor sau ținuta de drum.
Este peste sportage/Tucson

#36
pancone99

pancone99

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 264
  • Înscris: 03.07.2008
In primul rand trebuie sa te hotarasti ce vrei de la 4x4.Ai nevoie de 4x4 permanent?AI nevoie doar de tractiune 4x4 sau si de garda mai inalta?Ce dotari vrei?Ce spatiu vrei?
Acum ca unul care face acelasi drum ca tine,iti spun ca un suv mic (ca astea sunt suv-uri mici) e foarte greu de manevrat intr-un oras aglomerat.Nu mai vorbim de locurile de parcare....
Mai departe,tu hotarasti!

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate