Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube
 Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...
 Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV

La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar
 

Transnistria (Tiraspol) doar cu cartea de identitate!

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#73
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,981
  • Înscris: 20.10.2015
Cooperarea economica e una si comertul e alta.
Transnistria nu plateste vama la obiectele importate din Rusia, dar plateste la cele importate din UE

Alt punct care l-am aflat in excursia aia.
Moldovenii care vor cetatenie Transnistreaza pot beneficia de pensie (mica intr-adevar) de la... 45 de ani, cu conditia sa NU fie si cetateni romani
Asta o stiu de la fata de la hotel.
Imediat ce au introdus rusii situatia asta, UE le-a dat liber Moldovenilor sa circule in UE
Destul de funny

#74
LunaCrystal

LunaCrystal

    Clubbing is life!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,575
  • Înscris: 20.10.2006
Deci acum se poate merge doar cu buletinul. Hmm, in urma cu destul de putin timp trebuia obligatoriu pasaport. Reteaua lor de telefonie mobila nu are roaming se pare cu alte retele.

#75
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Doar cu buletinul acum... daca arati si o rezervare booking sau airbnb nu te mai intreaba absolut nimic - primesti viza in 2 minute! (se trec pe ea atatea zile cat ai pe rezervare insa poti sa prelungesti la orice sectie de militie)

Reteaua lor este tip CDMA pe 800MHz ... are roaming cu tarile unde inca sunt companii pe acest CDMA 800 (Ucraina, Rusia, Belarus, etc).
Din R Moldova, am gasit semnal outdoor doar de la Orange si Moldcell - eu am fost pe Orange MD si am avut net pe H+ in multe locuri din Tiraspol!. In interior (apartament sau magazine) nu mai este semnal decat pe la etaje si dar la geam!

Edited by rz, 12 January 2019 - 15:09.


#76
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,094
  • Înscris: 20.12.2007
Mi-am pus in cap ca pe 18_20 aprilie 2019 sa fac si eu un tur acolo
Plecare Bucuresti spre Chisinau pe 18 cu cazare acolo , am gasit pe airbnb locuri ok, pe 19 mergem cu autobuzul la Tiraspol. Lasam masina la Chisinau. Stam o zi sau 10 ore cat ne dau aia voie in Transnistria si ne intoarcem seara in Chisinau si in dimineata de 20 plecam inapoi spre Bucuresti
Sunt acum in plin schimb de mailuri cu Asirom si Allianz Titiac sa ii intreb ce acopera CASCO si RCA acolo si daca mai am nevoie de ceva asigurari suplimentare

O singura intrebare as avea, daca se poate obtine usor permisiunea de a intra doar pentru o zi in Tranistria ? Cazarea va fi in Chisinau, mergem in Tiraspol doar sa cascam gura.

Cu telefonul, plm, o sa iau de acolo o cartela.

Edited by Kokoshmare, 06 March 2019 - 13:39.


#77
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Se primește permisul de ședere/vizitare fara probleme dar este valabil numai pentru vreo 10-12 ore!. (cu dovada cazare se poate sta atât cat este cazarea).

Mergeți eventual cu autobuzul de 8 dimineata, pentru a avea timp de vizitat... îl luați de langa piata agro-alimentara centrala Chișinău (este foarte aproape de B-dul Stefan cel Mare)
In Tiraspol aveți 3 mari obiective și anume: tur oraș, vizitare monument război, supermarket Sherrif + stadion Sherrif (daca este deschis), piata agroalimentara (este imensa) și, cu bani, fabrica de băuturi Kvint!

Doar Orange MD are cat de cat acoperire acolo... outdoor chiar 3 liniuțe și indoor doar langa geam aveti abia 2 liniuțe, maxim.
Cartela cu număr costa 12 lei românești și aveți un giga de net pe ea!

Edited by rz, 11 March 2019 - 08:58.


#78
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,094
  • Înscris: 20.12.2007
Mulțumesc de info
Tot încerc sa îmi găsesc o fereastra în program sa fac călătoria asta. În Mini vacanta de 1 mai este aglomerat în zona?

#79
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,175
  • Înscris: 05.05.2003
Cu placere... nu stiu cum sarbatoresc ei 1mai
Am fost la trecerea dintre ani si a fost ok dar cu multe magazine inchise pe 2 ianuarie (de revelion au sarbatorit si ei pe strada dar in numar mic)

Am pus si cateva filmulete pe youtube - neprelucrate (nu prea am timp de facut vloguri)

31 decembrie 2018 - putin inainte de miezul noptii

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/1jj_c4x0pdg?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

1 ianuarie 2019 - orasul pustiu!

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/rrJXW4n85nA?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by rz, 17 March 2019 - 15:32.


#80
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,094
  • Înscris: 20.12.2007
Maine trec în Transnistria. Am fost la autogara Centrala sa vad de unde pleacă microbuzele, plecam pe la 10:20 către Tiraspol

#81
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,094
  • Înscris: 20.12.2007
Și abia m-am întors. O sa pun poze când termin turul. Dar asa informativ câteva modificări la informațiile precedente. Dacă vii cu autobuzul cum am venit noi la punctul de control cu Transnistria nu mai e nevoie de completat niciun formular, cobori pur și simplu la ghereta cu "reghistratia", tipul scrie în computer datele și se emite tichetul de ședere. Pentru o zi (10 ore) se trece tranzit și asta a fost. Dacă stai mai mult spui unde stai.
La ieșire se urca grănicerul în autobuz și verifica pașaportul și tichetul. Noi am luat pașapoartele, ni s-a părut ok asa.

#82
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.08.2009
Ati fost in Transnistria fara sa vizitati Cetatea Tighina? 🤔

#83
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,094
  • Înscris: 20.12.2007

 yanqemil, on 03 august 2019 - 19:22, said:

Ati fost in Transnistria fara sa vizitati Cetatea Tighina? 🤔
Da, din păcate am ratat obiectivul asta. Nu am avut decât 10 ore la dispoziție iar aia de la microbuz nu erau chiar izvor de informație corecta.


#84
vanitty

vanitty

    Ala negru de respira greu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,581
  • Înscris: 05.11.2009
cetatea tighina nu e cumva obiectiv militar?

#85
yanqemil

yanqemil

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,638
  • Înscris: 22.08.2009
Din ce citeasc pe net intradevar este o garnizoana militara acolo dar cetatea poate fi vizitata si chiar are un muzeu cochet.

#86
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Salut!

A mai incercat cineva in ultima perioada sa treaca cu buletinul romanesc si a fost ok?

Multumesc

Edited by adysab, 21 August 2019 - 22:32.


#87
adysab

adysab

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 174
  • Înscris: 15.04.2006
Wow, acum am citit tot topicul si nu imi vine sa cred de reactia unora Posted Image Si eu ma minunam de prietenii speriati cand auzeau ca urmeaza sa merg in Kurdistanul Irakian sau in zonele separatiste din Caucaz Posted Image)

Am fost in Tiraspol in 2015 din Chisinau cu microbuz local, pe atunci cu pasaport. A fost foarte ok, m-am dus singur pe jos din autogara spre centru, am facut poze la absolut orice cu exceptia sediului KGB. Am facut poza si la Parlament, si langa statuia lui Lenin, ce-i drept de peste strada, nu chiar din fata acolo unde erau garzi. Am fost la supermarket sa cumpar una alta ca sa duc inapoi in Romania. Am gasit chiar o fata care vindea magnetei si brelocuri cu insemne comuniste si cu obiectivele din Tiraspol. Nu stia decat rusa, dar ne-am descurcat Posted Image In total cred ca m-am plimbat vreo 6 ore pe strazi de nebun, poze mai pe peste tot, nu am avut nici cea mai mica problema! Ba chiar am mai intalnit o familie de romani care erau dupa ei cu tot cu copii Posted Image Vreau sa revin acum si cu familia tot asa pentru jumatate de zi!

Am vazut ca a fost pomenit undeva Iranul. Tin sa spun ca este o destinatie extrem de sigura la acest moment, daca aveti in plan sa mergeti, nu ezitati! Off-topic, si eu am in plan Asia Centrala, ma oftica doar posibilitatea extrem de scumpa de a intra in Turkmenistan pentru doua zile macar, in rest toate Stan-urile sunt usor accesibile pentru cetatenii romani. Ba chiar si viza pentru Afghanistan se poate lua, Mazar-e-Shariff fiind o destinatie destul de safe la ora actuala.

Edited by adysab, 22 August 2019 - 00:43.


#88
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Stiti daca sunt practicabile drumurile cu masina pana in Tiraspol? As sta pe acolo cateva zile in ianuarie.

In legatura cu RCA-ul a aflat cineva ceva?

Edited by Villefort, 03 December 2019 - 00:32.


#89
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,094
  • Înscris: 20.12.2007

View PostVillefort, on 03 decembrie 2019 - 00:30, said:

Stiti daca sunt practicabile drumurile cu masina pana in Tiraspol? As sta pe acolo cateva zile in ianuarie.

In legatura cu RCA-ul a aflat cineva ceva?
Este drumul ok pentru zona respectiva, eu am ajuns acolo asta vara cu un microbuz pe care nu l-a lăsat șoferul mai jos de suta.
Cat privește RCA eu a trebuit sa iau una "moldoveneasca" când am trecut la Sculeni. Am avut proasta inspirație sa nu iau RCA original cel cu partea verde, îmi printasem ce primisem online.

#90
Villefort

Villefort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,061
  • Înscris: 22.04.2016
Deci daca stau acolo cazat  trebuie sa merg cu viza primita de la vama la o sectie de politie si sa cer un permis de sedere?

Inca ceva - daca conduc o masina cu numere de RO pe acolo sa ma astept ca sunt oprit des / sa dau mita? In Moldova nu am avut probleme.

Mersi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate