Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Transnistria (Tiraspol) doar cu cartea de identitate!

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#1
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Da!. Se poate... testat personal la sfarsitul lui 2018 (am petrecut acolo intrarea in 2019)

Sfaturi:
Primul si cel mai important este sa aveti tot cash-ul necesar la voi (euro, dolari, sau lei moldovenesti). In Tiraspol nu va puteti utiliza cardurile la comercianti si nici macar la bancomate! (la vama nu platiti nimic - viza nu costa)

Mergeti cu o rezervare booking/airbnb tiparita pe A4 - in acest mod, nu veti avea deloc probleme la asa zisa vama transnistreana - spuneti doar ca aveti rezervata cazarea si aratati dovada (o primiti inapoi, nu se retine)

C.I. romaneasca sa fie valabila macar inca o luna (pentru evitarea unor eventuale probleme)
Vorbiti frumos indiferent ce intrebari vi se pun... in 2 sau 3 minute primiti o hartiuta care reprezinta chiar viza de intrare pe teritoriul lor.

Daca mergeti cu masina personala, sa aveti toate actele in regula... este foarte posibil sa fiti si controlat (masina, bagaje, etc)
Eu am fost cu rutiera deci printre navetistii lor si nu am fost controlat absolut deloc!

Sa nu cumva sa filmati... daca o faceti, aveti mare grija sa nu va vada caci s-ar putea sa va cazati pentru mai mult timp la ei. La fel cu filmarea si cand ajungeti la pod - este pazit de armata rusa!. In concluzie, va asumati un mare risc daca incercati sa filmati asa zisa frontiera.

Dupa trecerea podului sunteti la separatisti, in Transnistria!
Se face foarte putin pana in Tiraspol si vestea buna este ca puteti filma linistiti dar totusi cu o conditie - nu filmati militieni, masini de militie, soldati, cazarmi militare (majoritatea ruse). Se pot filma/fotografia monumentele, cladirile (fara sectii de politie si banci), pe strada, in piata, magazine, etc.
La prima iesire in oras (dupa rezolvarea cazarii, despachetat, etc.), mergeti la cea mai apropiata sectie de militie cu viza de intrare obtinuta la frontiera... veti primi de data asta o viza de sedere! Se poate chiar si prelungii, daca doriti!. Este important sa iesiti din teritoriu la data inscrisa pe viza de sedere, nu cu o zi mai tarziu.
Cautati apoi casele de schimb... sunt o gramada!. Schimbati valuta in ruble transnistrene - pe teritoriul lor se pot efectua plati doar in rublele lor (care nu se pot utiliza in alta tara, nici macar in Rusia)

Cam astea sunt ''detaliile tehnice''... o sa revin si cu alte subiecte, daca prezinta interes

P.S. Este totul absolut safe in Tiraspol... de la oameni pana la servicii si ordine publica (esti in siguranta chiar si noaptea, pe strazile principale)
Puteti spune ca sunteti romani fara niciun fel de problema... nu se uita absolut deloc cu ura la romani (apropo... taxi acolo se face cu Loganul). Atata timp cat nu intrati in discutii politice sunteti cei mai buni prieteni, turisti!. Din pacate, localnicii nu stiu engleza (sau alta limba decat rusa) iar sansele sa prinzi un vorbitor de limba romana sunt foarte mici acolo.

Foto de la asa zisa granita... doar atat am putut asta pana sa vina vamesii la microbuz

Attached Files


Edited by rz, 05 January 2019 - 22:04.


#2
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 Patiserul, on 05 ianuarie 2019 - 20:12, said:

De ce as merge intr-un "stat" care sa-mi amintească de comunism.

Mai bine zis, de ce ai susține economia Transnistriei (Rusiei) ?
Sincer, și eu mă gândesc să merg în următorii 2-3 ani într-un city-break la Priștina, nu văd ceva malefic în a vizita locuri ciudate pentru un român obișnuit doar cu destinsații gen Zakynthos, Barcelona sau Veneția ...

#3
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@c4n1b4lul,
Pristina urmeaza si la mine, dupa Belgrad...
Exact, suntem care cautam si altceva... intra tot in categoria exotic!

Edited by rz, 05 January 2019 - 20:24.


#4
tonyvn1971

tonyvn1971

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 5
  • Înscris: 03.01.2019
Bravo ,nota 10 pentru topic&informatii .niciodata nu se stie ...

#5
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008

 rz, on 05 ianuarie 2019 - 20:03, said:

Da!. Se poate... testat personal la sfarsitul lui 2018 (am petrecut acolo intrarea in 2019)

mie imi tataie curul in Chisinau daca spun ca sunt roman, Posted Image)
ca fapt divers ce paritate se foloseste? ce valute accepta? cat mai costa rutiera? ultima data costa 35mdl (7ron)
de cazare nu se pune problema, in cateva ore ai vazut tot orasul. un chisinau mai mic.
multumesc

ps intoarcerea cum a fost?

acum am vazut i (euro, dolari, sau lei moldovenesti). dar lei romanesti?

Edited by alexandrua42, 05 January 2019 - 20:28.


#6
c4n1b4lul

c4n1b4lul

    Expert în procrastinare

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,310
  • Înscris: 30.08.2010

 Patiserul, on 05 ianuarie 2019 - 20:22, said:



Marea majoritatea tarilor balcanice nu te ameninta cu rachete balistice si nu se lauda cu armata care ar "infrange" NATO. Si mai ales nu sustine dezbinarea UE, cum face Kremlinul.
Am înțeles, și eu urăsc tot ce înseamnă ”Mama Rusie”, dar ăsta nu e un motiv să nu vizitezi o țară ex-sovietică, dacă ai viză și bani, poți vizita și Kyrgyzstan, dacă localnicii sunt friendly, astea sunt doar niște toane ale unor dictatori gen Putin să amenințe Europa civilizată cu arma nucleară .

#7
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
@Alexandrua42,
A fost totul ok... o sa scot si poze din telefon si o sa postez aici.
Nu va mai luati dupa ce scrie in presa... in Tiraspol m-am simitit mai in siguranta decat in Craiova sau orice alt oras. Am precizat, pe bulevardele/strazile principale am fost (nu la periferie, noaptea).
In Chisinau nici nu m-am simtit ca intr-un oras strain... parca eram prin Bucuresti anul 2002-2004
In Tiraspol te simti intr-adevar ca in Rusia (lui Gorbaciov)... deci au simbolurile comuniste peste tot dar este un comunism de tip Gorby, adica mai libertin. Coruptie este clar ca inca exista - exemplu cel mai potrivit este concernul Sheriff, care controleaza aproape tot acolo.

Benzinarii Sheriff
SuperMarket-uri Sheriff
Stadion Sheriff

Mai este si televiziune controlata de Sheriff, banca detinuta de Sheriff... Sheriff este peste tot acolo deci nu ar fi bine ca o alta compania sa-l deranjeze pe Sheriful din Tiraspol

Attached Files


Edited by rz, 05 January 2019 - 22:12.


#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,682
  • Înscris: 22.01.2015
спасибо,HET!  Transnistria e mai mult decat exotica.Dauneaza tenului orice problema ivita in zona. Minim  hematoame!

#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rz, on 05 ianuarie 2019 - 20:03, said:

Sa nu cumva sa filmati... daca o faceti, aveti mare grija sa nu va vada caci s-ar putea sa va cazati pentru mai mult timp la ei. La fel cu filmarea si cand ajungeti la pod - este pazit de armata rusa!. In concluzie, va asumati un mare risc daca incercati sa filmati asa zisa frontiera.
dar totusi cu o conditie - nu filmati militieni, masini de militie, soldati, cazarmi militare (majoritatea ruse).
Pare a fi "creepy".

Edited by pasilla, 05 January 2019 - 20:46.


#10
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Asta veti vedea la intrarea in Tirasopl... si in oras la fel - simbolurile comuniste sunt peste tot!

Attached Files



#11
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

 strongsss, on 05 ianuarie 2019 - 20:50, said:

normal. esti intr-o cazarma ruseasca.
Pai cam asa este... noaptea poti sa circuli linisit caci la fiecare 5 minute trece o masina de militie - daca se intampla ceva, trebuie doar sa strigi militia si imediat apar in zona!
Nu am vazut acolo rromi si nici cersetori... nici scandaluri, oameni beti (culmea), tepari la taxi, sau alte lucuri urate nu am vazut.

Edited by rz, 05 January 2019 - 21:06.


#12
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 adicontakt, on 05 ianuarie 2019 - 20:51, said:

am vazut tot in lumea asta , mai ramasese tiraspolul si dubasariul sa il vad
wtf
Eu as vrea sa le vizitez, dar astept momentul cand voi putea face asta in sigurata.

Edited by pasilla, 05 January 2019 - 20:55.


#13
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Voi chiar nu ma credeti?
In momentul de fata siguranta acolo este de 100% !!! (ca turist)

Alte poze...

Cu banii lor, cu bancomatele lor care nu accepta Visa sau Mastercard - au doar carduri locale, in rublele lor. Doar cu alea poti sa faci plati la comercianti si sa retragi din bancomate.

Attached Files



#14
Aldulescu

Aldulescu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,794
  • Înscris: 04.01.2018
Citisem intr-o carte ca acum vreo 10-15 ani niste turisti occidentali prin Europa de Est, au avut proasta inspiratie sa viziteze si Transnistria cu automobilul, si ii tot oprea cate o masina de militie din 5 in 5 minute sa le mai dea cate o amenda, sa ii scuture de bani, pana cand disperati de extorcarile continue, i-au implorat sa-i aresteze odata, sa termine treaba.

When we finally reached Odessa, we asked our hotel clerk about Trans-Dniester. She explained that the country was the result of a civil war in Moldova, triggered largely by former communist apparatchiks, military elite, and black berets who wanted to return to the glory days of the Soviet Union. It was a place with no rules - the Wild West of the Eastern bloc and a country few foreigners dared to visit.
When Marko told her about our experience at the border, she said “You shouldn’t have asked them to arrest you.”
“Why?” he asked.
“Because they don’t have jails there.”
“Then what would they have done with us?”
She shaped her fingers into a gun, pointed them at Marko, and said: “Pow.”


#15
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 rz, on 05 ianuarie 2019 - 20:58, said:

Voi chiar nu ma credeti?
In momentul de fata siguranta acolo este de 100% !!! (ca turist)
Chiar tu afirmi altceva.

Sa nu cumva sa filmati... daca o faceti, aveti mare grija sa nu va vada caci s-ar putea sa va cazati pentru mai mult timp la ei. La fel cu filmarea si cand ajungeti la pod - este pazit de armata rusa!. In concluzie, va asumati un mare risc daca incercati sa filmati asa zisa frontiera.
dar totusi cu o conditie - nu filmati militieni, masini de militie, soldati, cazarmi militare (majoritatea ruse).

Edited by pasilla, 05 January 2019 - 21:15.


#16
alexandrua42

alexandrua42

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 867
  • Înscris: 07.03.2008
propriile atm-uri, au si pasapoarte nerecunoscute doar de mama rusia... app am citit pe ecranul atm-ului respectiv cum ca au oferta la overdraft 100 de ruble platesti 9ruble dobanda

#17
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Vorbesc de siguranta ta ca turist cuminte!
Atata timp cat nu filmezi militie, soldati, cazarmi este totul foarte in regula!

Acu' 10-15 ani a fost intr-adevar mult mai dificil... in momentul de fata s-a mai normalizat treaba si la ei (isi dau seama abia acum cat de mult conteaza turismul la saracia de acolo)

View Postalexandrua42, on 05 ianuarie 2019 - 21:23, said:

propriile atm-uri, au si pasapoarte nerecunoscute doar de mama rusia... app am citit pe ecranul atm-ului respectiv cum ca au oferta la overdraft 100 de ruble platesti 9ruble dobanda

Da, cu pasaportul lor mergi doar in R Moldova.
Iar la vama nu pun nicio stampila pe documentele strainilor pentru ca nu este tara recunoscuta!

#18
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 21:27, said:

Vorbesc de siguranta ta ca turist cuminte!
Atata timp cat nu filmezi militie, soldati, cazarmi este totul foarte in regula!

Asta nu e o tara care poate vizitata de turistii normali. Pentru aventurieri, poate fi ok !

P.S. Imi cer scuze. Inca nu stiu daca esti si moderator pe aceasta arie.

Edited by pasilla, 05 January 2019 - 21:36.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate