Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...

De unde cumparati suspensii / gar...
 [UNDE] Reconditionare obiecte lemn

Infiltratii casa noua

sugestie usa interior

ANAF si plata la selfpay
 Imprimanta ciss rezista perioade ...

Garmin fēnix 7 / PRO / Saphi...

Care sunt cele mai mari regrete a...

Alfa Romeo Stelvio 2.2 jtd
 Intrebari srl nou

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 

Transnistria (Tiraspol) doar cu cartea de identitate!

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#91
pelecaci

pelecaci

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 291
  • Înscris: 03.06.2008
nu pomeni vreodata ca esti roman adica fascistPosted Image
zi si tu ca esti moldovean.

in 2011 i-auzi ia ce-au patit baietii "dinamovisti" cand se intorceau de la Odesa:

"Unul dintre suporterii dinamovisti blocati la vama dintre Ucraina si Transnistria a declarat Agentiei Mediafax ca vamesii transnistreni le-a cerut celor 21 de fani o "taxa speciala pentru romani din cauza guvernului roman care ii considera separatisti si hoti".Posted Image

#92
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

 Villefort, on 02 ianuarie 2020 - 05:01, said:

Deci daca stau acolo cazat  trebuie sa merg cu viza primita de la vama la o sectie de politie si sa cer un permis de sedere?

Inca ceva - daca conduc o masina cu numere de RO pe acolo sa ma astept ca sunt oprit des / sa dau mita? In Moldova nu am avut probleme.

Mersi

Nu ai absolut nicio problema.. trebuie doar sa respecti regulile de circulatie sau sa nu faci vreun accident.
Ei nu au nimic special cu tine (ca roman) adica te trateaza ca pe oricare alt turist strain... eu am cunoscut acolo un polonez care a incercat sa-i fotografieze pe militieni iar aia l-au vazut - au venit spre el si l-au atentionat insa nu au confiscat aparatul (nici macar nu au luat cardul din el).

Cu permisul ala de sedere, da... in mod normal trebuie sa te duci la o sectie iar aia il vizeaza (eu am fost la sectia din gara si au fost chiar de treaba oamenii)
Apropo... de vizitat si Gara, ca arhitectura/organizare specifica Rusiei
Chestia e ca la iesire nu au mai cerut permisul de sedere deci este fix pix!
Poate nu au cerut ca am fost cu rutiera lor (microbuz local)... eram doar eu si cred ca inca o persoana straina - restul doar localnici

@pelecaci,
Nu compara situatia din 2011 (sau cea din anii '90) cu asta de acum... am facut revelionul acolo, pe strada (in zona centrala) iar acolo s-a cantat inclusiv in romaneste!.
Taxiurile sunt Logan si din cate am aflat transnistrenii fac afaceri serioase cu Romania dar mai ales cu Italia!

Edited by rz, 09 December 2020 - 22:35.


#93
gzbotii

gzbotii

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 52
  • Înscris: 05.02.2014
Buna,

In 2021, a fost cineva in Transnistria? Cum am inteles, din mai, au deschis iarasi granita intre Modlova - Transnistria si pentru turisti.

#94
axisborn

axisborn

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,272
  • Înscris: 20.11.2020
Am vazut ca au deschis, dar ma intereseaza daca pot apoi trece din Transnistria in Ucraina, spre Odessa. Sau invers.

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate