Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Amenintat cu moartea de un numar ...

La multi ani @AndReW99!

Alegere masina £15000 uk

TVR vrea sa lanseze o platforma d...
 Strategie investie pe termen lung...

Modulator FM ptr auto alimentat p...

orange cablu f.o. - internet fara...

Robinet care comuta traseul
 A fost lansata Fedora 40

Samsung S24 plus

Imi iau un Dell? (Vostro vs others)

Abonati Qobuz?
 transport -tren

Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...
 

Transnistria (Tiraspol) doar cu cartea de identitate!

* * * * - 6 votes
  • Please log in to reply
93 replies to this topic

#37
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003

View Poststancosty, on 05 ianuarie 2019 - 23:14, said:

Înțeleg că vorbești rusește ...
Nu că ar fi o problemă, dar mai rar așa ceva în zilele noastre. Asta dacă nu ești din Republica Moldova ... Posted Image

Nu vorbesc ruseste... in afara de 15-20 de cuvinte si numarat pana la 10 habar nu am.
Sunt din Brasov!

Edited by rz, 05 January 2019 - 23:25.


#38
Marius1989

Marius1989

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,919
  • Înscris: 09.04.2006

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 23:06, said:

La TV, au si emisiune in limba moldoveneasca... este pe Youtube dar nu mai gasesc (gasesc tv 1 Tiraspol dar nu in romana)

Aici e exemplu de emisiune moldovenească a televiziunii din Tiraspol.

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/YYYW4mJdULQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#39
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
DA! Multumesc!
Am vizionat odata si dupa nu am mai gasit-o.

Poze facute pe 31 decembrie respectiv 1 ianuarie 2019... a fost Revelion si in Tiraspol!. Am aflat chiar atunci ca se sarbatoreste atat pe stil vechi cat si pe stil nou.

Attached Files



#40
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,556
  • Înscris: 16.12.2011
Si eu, prima oara cand am mers in Ukraina, traiam cu impresia ca o sa fiu jefuit, arestat sau alte prostii.
Dupa inca cateva vizite mi-am dat seama ca sunt  civilizati si  corecti . Spaga e la ordinea zilei cand te opreste politia dar sumele sunt modice. In Kiev lumea este extrem de prietenoasa si civilizata.

#41
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
La fel si in Tiraspol... nici macar o problema (cat de mica) nu am avut in 2 zile, cat am stat la ei.
Noaptea este foarte frumos... am mers mult pe jos (singur) am intrat si in localuri.
A fost chiar distractiv sa merg la restaurantul MAFIA, din Tiraspol.

Attached Files


Edited by rz, 06 January 2019 - 00:09.


#42
un huligan

un huligan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,072
  • Înscris: 11.09.2006

View Postalexandrua42, on 05 ianuarie 2019 - 21:23, said:

propriile atm-uri, au si pasapoarte nerecunoscute doar de mama rusia... app am citit pe ecranul atm-ului respectiv cum ca au oferta la overdraft 100 de ruble platesti 9ruble dobanda
Platesti 9 copeici pe zi.
Foarte interesant subiectul Dorinta mea e sa vizitez Iranul dar nu reusesc neam s-o conving pe nevasta-mea.

Edited by un huligan, 06 January 2019 - 01:42.


#43
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View PostKlaudio, on 05 ianuarie 2019 - 22:33, said:

Citind unele replici de pe aici constat ca am devenit unii dintre noi niste sensibili si ne e frica si de umbra noastra. In 2016 am fost in Ucraina la Lvov iar o cunostinta pe care am luat-o cu noi era atat de terorizata de ce i se poate intampla pe acolo incat era gata-gata sa nu mai vina deloc. Cand ne-am intors a spus ca a fost cea mai frumoasa excursie din viata ei si are cele mai minunate amintiri.
Poate e cazul sa incepem sa gandim si cu capul nostru, sa nu ne mai lasam influentati si sa incercam sa vedem cat mai multe, mai ales din tarile din jurul nostru. Doar asa ne putem face o parere obiectiva.
Bun thread, intr-adevar.
Aia "sensibili" sunt de fapt trolli care incearca sa manipuleze opiniile.

M-a impresionat gara, seamana cu garile din localitale mai mici din vest (Germania, Italia) in anii 90 cand economia rupea. Pe vremea aia somajul era extrem de scazut si nici imigratia care e acum nu era. Asa ca toata lumea era la munca.

Rezultatul final intre dictatura comunista si cea capitalista e identic.

View Postun huligan, on 06 ianuarie 2019 - 01:40, said:

Platesti 9 copeici pe zi.
Foarte interesant subiectul Dorinta mea e sa vizitez Iranul dar nu reusesc neam s-o conving pe nevasta-mea.
In Iran chiar e foarte periculos sa fotografiezi sau sa filmezi. Nu pentru ca ar fi nebuni sau dictatori ci pentru ca practic sunt sub asediu american si israelian.

#44
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 21:37, said:

Pai este turism exotic si este tare ieftin, spre deosebire de Coreea de Nord... si in Pristina/Kosovo este ieftin (e turism si acolo, de cativa ani)

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 23:40, said:

DA! Multumesc!
Am vizionat odata si dupa nu am mai gasit-o.

Poze facute pe 31 decembrie respectiv 1 ianuarie 2019... a fost Revelion si in Tiraspol!. Am aflat chiar atunci ca se sarbatoreste atat pe stil vechi cat si pe stil nou.
Wow, m-ai spart lieralmente!!!!
habar n-ai tu cata invidie mi-ai produs!

Mi-a fost frica sa trec frontiera
Am mers cu motocicleta pana la Chisinau, 1 mai 2014.
Acolo am intrat in vorba cu o fata la hotel si i-am zis ca m-ar bate gandul.
"Hai ca vin cu tine!"
Am refuzat-o i-am zis ca daca nu trec de frica vreau sa-si aminteasca de mine ca un barbat nu ca un pui de pelican
Am lasat bagajele la hotel si am plecat
Am ajus la rau. acolo e un pichet inaine sa trec raul.
Am oprit la vreo 50m.
Pe pichet scria in ruseste Transnistria
Iese o namila de om din pichet imbracat in camuflaj cu un Kalashnikov d-ala cu pat rabatabil
M-a intrebat ceva in ruseste.
"Niet paruski!"
Roman?
Da

Binie, asa si?
Si nimic mi-e frica sa trec.

A inceput sa rada.
"De unde esti?"
"Bucuresti"
A ras si mai tare.
"Si ti-e frica?"
"Da!"
"Ai bani?"
"Am"
"Ai si treci, fete frumoase, mancare buna sanatoasa, hoteluri bune!"
"Eu stiu...!"
"Bine, claxoneaza daca treci ca iti dau o hartie pentru granita!" (granita e dincolo de rau)

A intrat in pichet
Cat timp am stat acolo vreo 10 minute n-a trecut nici dracu
Ma duc si ma urc pe motor.
Iese iar din pichet
"N-ai o tigare?"
"N-am nu fumez!"
"sau iti e frica sa-mi dai ca las arma si vin eu la tine!"
"Nu, nu fumez, da tu nu te vezi cat esti? Crezi ca fara arma esti mai putin periculos?
Daca ma opreste politia?"
"Mergi usor si te opreste doar sa se joace la butoane!"
"Hai ca plec ca vine ploaia!"
"Da, da stiu!" Si a inceput sa rada

A 3-a zi ingranita cu Romania am cunoscut un american pe un BMW mai vechi ca al meu, lucra in guvern la ministerul agriculturii, casatorit cu o romanca din CHisinau si statea in Iasi
Eu l-am luat direct in romaneste ca avea numar de Iasi
S-a ras si ala de mine cand i-am zis.
"Chicken!"

In Ukraina am trecut in 2012, oameni tare misto
Plecasem intr-o excursie cu motorul la Nordkapp si am avut probleme cu motorul la ei

Am o groaza de invidie pe unde-ai fost felicitari

#45
logy

logy

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 658
  • Înscris: 17.09.2005
Chestia cu filmatul in vama, am vazut ca nicaieri nu e ok, dar in interiorul tarii, este ok, chiar daca localnicii cheama politia, atata timp cat filmezi pe strada, in magazin, si nu la ei in curte (si aici, daca nu au gard, e ok, daca au gard si sari gardul sau ridici camera, nu mai e chiar asa ok) e totul legal, am vazut chestia asta pe youtube, nu am fost niciodata acolo, dar in legatura cu filmatul se pare ca sunt mult mai civilizati ca si romani. Tot de pe youtube, am vazut ca doar in Europa e problema cu filmatul, iar in Europa, in Romania e cel mai grav. Eu am fost scos afara din dedeman, pentru ca am facut niste poze la paturi, poze cu interes sa le trimit la mama sa zica care sa il cumpar, deoarece ea nu poate sa se deplaseze pana in dedeman. Nu am comentat nimica si am iesit afara, dar dupaia am aflat ca defapt nu pot ei sa imi interzica sa filmez/fotografiez in dedeman sau alt magazin ca e domeniu public.

Ok, ca ai ajuns acolo si ne-ai explicat cum, explica-ne si cum e viata acolo, adica cat de scumpa este, de ce sa ne ferim, sa nu luam teapa, cat de legal si scump e: alcoolul, tutunul, cafeaua, drogurile, curvele, bombele, etc :D . Iar daca ne putem descurca doar cu romana sau engleza sau trebuie sa stim rusa ?

#46
Paz

Paz

    Kitzbühel

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,942
  • Înscris: 29.04.2018

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 23:40, said:

DA! Multumesc!
Am vizionat odata si dupa nu am mai gasit-o.

Poze facute pe 31 decembrie respectiv 1 ianuarie 2019... a fost Revelion si in Tiraspol!. Am aflat chiar atunci ca se sarbatoreste atat pe stil vechi cat si pe stil nou.
Cum ai petrecut revelionul, si cu cine ?

#47
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,850
  • Înscris: 20.10.2015

View PostPaz, on 06 ianuarie 2019 - 03:23, said:

Cum ai petrecut revelionul, si cu cine ?

Cu trupele in Crimeea, :lol:

#48
dic_star79

dic_star79

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,600
  • Înscris: 09.01.2008
Ce operator de telefonie mobilă au ?

#49
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,916
  • Înscris: 25.06.2007

View Postrz, on 05 ianuarie 2019 - 20:03, said:

Sa nu cumva sa filmati... daca o faceti, aveti mare grija sa nu va vada caci s-ar putea sa va cazati pentru mai mult timp la ei. La fel cu filmarea si cand ajungeti la pod - este pazit de armata rusa!. In concluzie, va asumati un mare risc daca incercati sa filmati asa zisa frontiera.
Asa e si in Rusia, am fost in vara la Viborg, cu vaporasul (din Finlanda, pe canalul Saimaa). Ne-a instruit ghida inainte sa nu facem poze in zona portului, unde urma sa acostam, sau organelor vamale, militienilor etc, pt ca riscam amenda si confiscarea cardului foto.
De fapt PCTF-ul portului de pasageri e o baraca din tabla, vai de capul ei, se poate poza linistit de pe pod, e aia de pe malul apei cu fatada alba si lateralele verzi. Ditamai obiectivul militar :lol:

https://www.google.c...!7i13312!8i6656

#50
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Revelionul l-am facut pe strada... asemanator cu ce este la noi insa la un nivel mai mic (a fost un scurt concert si apoi focuri de artificii)

Cu telefonia mobila este o reala problema acolo... telefoanele noastre nu functioneaza pe reteaua lor - nici macar daca sunt compatibile ca frecventa de 800Mhz. Ei au CDMA si este o retea ruseasca mai exact reteaua IDC.
Pe un S7 s-a vazut reteaua insa, logic, nu s-a putut conecta la ea.
Asadar, solutia de comunicare acolo este tot reteaua din R Moldova insa veti avea semnal doar outdoor si maxim 3 liniute (in cel mai fericit caz). Orange MD precum si Moldcell au instalat cateva antene aproape de tinutul separatist si astfel ajunge semnal pana in Tiraspol.
Cand intrati in R Moldova, nu uitati sa cumparati un prepay Orange MD...pentru aprox. 12 lei romanesti primiti o cartela cu 1GB de net si cel putin 200 minute cu orice numar din R MD. Atentie la roamingul cu Romania!. Costa mai mult de 1euro pe minut o convorbire cu cei de acasa!

In foto se vede semnalul obtinut la etajul 2, langa geam... conectat la Orange MD locatia fiind hostelul din Tiraspol.
Ca rezerva, sa va instalati hartile offline Maps.Me... in caz ca va rataciti si nu aveti semnal la telefon, folositi GPS-ul si Maps.Me . Nu am intrebat cat costa acolo un prepay pe CDMA insa nu cred ca merita pentru doar 2 sau 3 zile (cartela lor cica intra in Roaming cu o retea din Ucraina, Belarus si chiar Rusia, adica tari care au CDMA pe 800Mhz)

@Paz,
Pe strada...

@Karhu,
Stiu ca sunt mai ciudati... voi incerca si eu sa obtin viza dar asta la vara.

Attached Files


Edited by rz, 06 January 2019 - 09:17.


#51
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Acum, ca tot ne-ai suscitat curiozitatea, da si tu niste exemple de preturi, gen cat e o noapte de cazare, o masa la restaurantul MAFIA :P , ceva preturi la alimentele locale, cat e litrul de motorina/benzina, etc..

#52
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Preturile sunt la fel ca in R Moldova... la unele chestii chiar mai mici!
Mancarea si restaurantul sunt ieftine pentru turisti... pentru localnici este mai greu deoarece un salariu normal, studii medii, este aprox. 110-120 euro (am vorbit cu un electrician). Pensiile sunt putin sub 100 euro si se platesc uneori cu intarziere. Multi localnici prefera sa munceasca in Chisinau pe salarii de 200-250 euro!

Cazarea a fost 76 de lei romanesti pentru 2 nopti... biletul Chisinau-Tirasopl a fost putin sub 10 lei romanesti deci pana in 20 lei dus/intors. Drumul Brasov-Chisinau a fost doar 130 de lei romanesti dus/intors! (cu autocar).

Troleibuzul si autobuzul in Tiraspol costa undeva la 60 de bani iar taxi aprox. 80 de bani/km.
Cu 27 de lei romanesti mananci la restaurant o Pizza plus Desert + 1 bere + un suc mare (CocaCola)
Produsele locale (inclusiv din R MD) sau cele din Ucraina & Rusia sunt ieftine dar produsele straine, occidentale, au preturi ca la noi!

Ce vedeti in poza aia cu alimente adica: nectar, suc, pateu de curcan, icre rosii, paine, unt, unt de ciocolata a costat mai putin de 20 lei totul!

Attached Files


Edited by rz, 06 January 2019 - 10:40.


#53
Klaudio

Klaudio

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,099
  • Înscris: 27.02.2004
Multumim de info!
Crezi ca ar fi suficienta o excursie de o zi de la Chisinau pana la Tiraspol? Mai exact, plecare dimineata la 8 din Chisinau, mers, vizitat, mancat, plimbat si intors inapoi in aceeasi zi, pe la un 10-11 PM? Se sta mult in vama? Ma refer la transport cu masina proprie, nu cu autobuzul.

#54
rz

rz

    Moderator

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,172
  • Înscris: 05.05.2003
Cu masina proprie nu stiu... cu autobuzul a fost ok - in 15 minute am plecat din vama (a durat ca am stat sa luam viza)

Daca nu vrei sa vizitezi oficial obiective (care costa ceva), gen fabrica de bauturi Kvint ori complex sportiv Sheriff, este suficienta o zi dar sa ajungi dimineata la 8 si sa pleci seara la 8 (deci plecare la ora 7 din Chisinau si ajungi pe la 8:30 in Tirasopl)
Daca vrei sa mergi la piata (este atractie turistica) stai acolo pe putin 3-4 ore... este imensa si spectaculoasa prin diversivitatea de produse vandute, de la mezeluri facute in casa, muraturi, pana la bauturi si produse de lux, delicatese in adevaratul sens al cuvintelor!

In poza se vede doar fatada pietei... ea se intinde mult si in spate (acoperita si descoperita)

Attached Files


Edited by rz, 06 January 2019 - 10:56.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate