Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s
 Altercație

Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...
 BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale
 Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier
 

In urma cu 29 de ani, pe 16 decembrie, începea Revoluția la Timișoara

* * * * - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
453 replies to this topic

#37
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,338
  • Înscris: 13.01.2011
Eu am iesit la revolutie, nu stiu ce au facut altii :habarnam:

#38
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
oare aveam aceeasi soarta cu  Ratiu in fruntea tarii din 90?

#39
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
Crezi că Raţiu avea vreo şansă să schimbe mentalitatea milioanelor de oameni care aşteaptă să le spună tătucul ce să facă pentru a primi la schimb o sută de lei în plus la pensie/ajutor social/salariul de bugetar?

(atenţie, mă refer doar la o parte a categoriilor amintite, nu la totalitatea lor!)

#40
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 Yoda, on 16 decembrie 2018 - 14:00, said:

Dacă tăceai filosof rămâneai. Află că lovitura de stat este o formă de revoluție.
Ca să vorbesc pe înțelesul avatarului tău, a spune că "ții în mână o halbă de bere" este corect.

Să vii și să spui "Stai cuminte inteligentule... țin în mână o halbă de Ursus" te aruncă-n ridicol până la gât.

Tehnic vorbind, revoluția din 1989 a fost o revoltă amplificată de factori externi și deturnată de un grup de interese.
Baiete,"revolutiile" sunt create si manate din spate de diversi oameni cu diverse interese si confiscate tot de oamenii lor
"Revolutiile" sunt doar pentru a inlatura obstacole care stau in calea mai marilor planetei...nu pentru fraierii de rand,dar pentru unii e grele astea si nu prea pricep ei unele lucruri de genu asta

#41
cristirg

cristirg

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,711
  • Înscris: 16.11.2012
JOS COMUNISMUL

#42
Yoda

Yoda

    Eternal padawan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,468
  • Înscris: 04.10.2002
@I2O: după coerenţa şi substanţa ideilor pe care le exprimi, n-ai nicio şansă să mi te adresezi cu "băiete".  
Continuă dialogul cu interlocutorul tău imaginar; poate n-ar fi rău să dai halba aia din mână pe o carte de gramatica limbii române. Practici ironia dezacordului intenţionat dar habar n-ai să scrii corect forma articulată a cuvintelor.

Hai pa.

#43
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ceanu1980, on 16 decembrie 2018 - 14:08, said:

oare aveam aceeasi soarta cu  Ratiu in fruntea tarii din 90?
Oricum mult mai cult si patriot ca bolsevicu iliescu

#44
r_murphy

r_murphy

    ANTENIST SPALAT PE CREIER

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,125
  • Înscris: 30.04.2007

 cristirg, on 16 decembrie 2018 - 14:18, said:

JOS COMUNISMUL
alege alta tzinta, comunism NU A EXISTAT nicaieri in lume ;)
baga altceva, puie monta, ciuma rosie proasta dancila, stima noastra si mindria, joianis si Romania .. sus jar jar binks turcan, eba prim ministru, etc ..

#45
ceanu1980

ceanu1980

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 12,188
  • Înscris: 15.05.2008
asta nu am priceput,cum naiba sa votezi pe unu care l-a pupat in kur pe ceausescu si sa fugaresti pe unu care a fost impotriva lui
cel care ne fugareste ca nu am tremurat,ce ai votat in 90?

s-a lasat linistea,cei cu drept de vot in 90,ce ati votat?

#46
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009
Mircea Badea ar spune: Revolutia a fost ilegala. Si culmea, ar avea dreptate!

#47
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Pentru Romania e o adevarata tragedie ca dupa 30 de ani, se afla la carma cu Dragnea, Tari si Dancila... culmea.. adusi la putere de popor...

Eu nici nu mai sarbatoream vreun Centenar, coboram drapelurile in berna, in semn de protest.

#48
I2O

I2O

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 26,782
  • Înscris: 01.02.2014

 ceanu1980, on 16 decembrie 2018 - 14:35, said:

asta nu am priceput,cum naiba sa votezi pe unu care l-a pupat in kur pe ceausescu si sa fugaresti pe unu care a fost impotriva lui
cel care ne fugareste ca nu am tremurat,ce ai votat in 90?

s-a lasat linistea,cei cu drept de vot in 90,ce ati votat?
Nu mai conteaza ce au votat,tot iliescu iesea...el era la butoane si se pricepea nevoie mare la diversiuni...era un bolsevic dat dracu in privinta asta
Gunoiu de ikliescut trebuia arestat de generalu gusa si gusa sa se proclame la conducere pana la alegeri libere...dar a fost fraier si gusa

Edited by I2O, 16 December 2018 - 14:56.


#49
truthwarrior

truthwarrior

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 958
  • Înscris: 31.03.2016

Quote

Acum 29 de ani - 16 decembrie 1989, începe la Timişoara revoluţia

incepe marea lovitura de stat care a distrus Romania!

momentul in care a inceput jaful secolului ...... momentul in care Romania incepe sa fie dezmembrata in bucati si vanduta gratis strainilor Posted Image

cea mai mare victorie a poporului roman! ...... romanii incep sa ramana fara tara Posted Image


Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by truthwarrior, 16 December 2018 - 15:03.


#50
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011

 fansat, on 16 decembrie 2018 - 13:00, said:

   Pai, bataia de joc a inceput chiar din data de 22 decembrie 1989, cand o mana de impostori comunisti si securisti au preluat puterea in Romania. De atunci o ducem intr-o bataie de joc a unor, sanchi, politicieni, la adresa tuturor romanilor.

Cu  asta in frunte? Era pregatit de rusi cu mult timp in urma.In caz de, asta e urmatorul.


[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/o58RuF8DhlU?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Edited by ionutz_joe2009, 16 December 2018 - 15:04.


#51
lupini

lupini

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 23,281
  • Înscris: 29.12.2006

 jimi91, on 16 decembrie 2018 - 13:17, said:

Revolutie sau lovitura de stat?

Sociologia e ştiinţa care studiază mişcările sociale şi politice ale unei ţări.

Am văzut până acuma că cei mai mulţi oameni spun că n-a fost Revoluţie în Decembrie 1989, însă nu aud pe nimeni să spună ce este o revoluţie.

În sociologie, o revoluţie este un proces prin care este schimbat sistemul politic, sistemul economic şi sistemul social al unui stat.

O lovitură de stat e o mişcare prin care e schimbat un conducător, fără a schimba structura economică şi socială.

Pentru a vedea dacă în România a fost...sau n-a fost, trebuie să comparăm ce e acum, cu ceea ce a fost înainte de 1990.


-Înainte aveam pe scena politică un singur partid - P.C.R. Acum avem pluripartitism.
-Înainte aveam un preşedinte pe viaţă. Acum avem unul ales periodic.
-Înainte, proprietatarul întregii economii era statul. Acum economia se bazează pe proprietatea privată.
-Înainte societatea era egalitară. Acum sunt săraci şi bogaţi.


Totul arată că în Decembrie 1989 a început un proces economico-politico-social, care a durat până în 1996, când conducătorul ţării a fost schimbat prin alegeri libere.

Sigur, o revoluţie fiind un proces, poate dura mai mulţi ani, cum a fost Revoluţia Franceză, care a durat din 1789 până în 1799, adică 10 ani, perioadă în care au avut loc trei lovituri de stat: când a fost înlăturat Regele în 1792, apoi când a fost înlăturată Teroarea în 1794, şi ultima, în 1799, când a fost înlăturat Directoratul. Însă, în toată această perioadă a existat un proces de schimbare.

Dacă ar fi fost doar o lovitură de stat în România, ar fi fost dat jos doar conducătorul statului, fără a se modifica structura politică, economică şi socială.

#52
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,112
  • Înscris: 30.07.2006

 rosix, on 16 decembrie 2018 - 14:53, said:

Pentru Romania e o adevarata tragedie ca dupa 30 de ani, se afla la carma cu Dragnea, Tari si Dancila... culmea.. adusi la putere de popor...



De poporul prost
Aia inteligenti NU voteaza PSD

#53
ionutz_joe2009

ionutz_joe2009

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,034
  • Înscris: 26.01.2011
Dar a picat doar Ceausescu?In rest nimic?Nici in de ex Bulgaria?Nici in Ungaria?Sau mai unde?

Cica in Ro a picat, dar tot aia au pus mana pe ea.A fost cam asa: Eu te-am facut , eu te omor.

Edited by ionutz_joe2009, 16 December 2018 - 15:18.


#54
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010

 PlatonX, on 16 decembrie 2018 - 14:48, said:

Mircea Badea ar spune: Revolutia a fost ilegala. Si culmea, ar avea dreptate!
Urmaresti?.....mircea badea?......doamne fereste-ma, chiar nu vreau sa fiu slugoi ca ala si nici pasionat ca tine despre spusele aluiaPosted Image

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate