Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

Cartile de identitate romanesti, bariere pentru libera circulatie

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#37
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,003
  • Înscris: 25.06.2007

 Valmont43, on 11 decembrie 2018 - 13:34, said:

Si cei care nu au masina ce fac? Posted Image
Scrie chiar in textul citat: putine persoane au

#38
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004

Quote

.Romania s-a angajat ca le schimba .Eu asa inteleg
S-a angajat fata de cine ?
Ceva reticente au avut doar tarile nordice - Suedia si Norvegia - motiv ptr care a fost schimbat CI-ul acu vreo 10 ani ca sa corespunda cu cerintele lor - vroiau sa apara cetatenia pe el..
In rest... fiecare tara are tipul de document care il doreste - nu e standardizat.

#39
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 GingisHan2015, on 11 decembrie 2018 - 13:35, said:

Nu este cancan .Romania s-a angajat ca le schimba .Eu asa inteleg .Si o face de 8 ani, pe principiul ca poate nu mai trebuie, arhicunoscut ! Posted Image

Pai asteapta introducerea CIP-ului, am spus mai sus... Imi amintesc cat tam-tam au facut acu cativa ani cand s-a pus problema schimbarii actualelor carti de identitate cu unele care sa incapa in portofel...
Dupa care ...lula... ca in mai toate domeniile in Romania.

Bine ca au facut inutilitatile alea de carduri de sanatate la care toata lumea are PIN-ul scris pe ele sau scris pe un petic de hartie atasat si care raman de multe ori pe la medicul de familie sa deconteze ala ce vrea muschii lui cu ele.

Un neam de handicapati...

Edited by rosix, 11 December 2018 - 13:46.


#40
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015

 eiffel, on 11 decembrie 2018 - 13:42, said:

S-a angajat fata de cine ?
Ceva reticente au avut doar tarile nordice - Suedia si Norvegia - motiv ptr care a fost schimbat CI-ul acu vreo 10 ani ca sa corespunda cu cerintele lor - vroiau sa apara cetatenia pe el..
In rest... fiecare tara are tipul de document care il doreste - nu e standardizat.
Fata de Comisia Europeana .Apare in link ! Posted Image

#41
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,578
  • Înscris: 15.06.2004
Pai n-au gsit pe nimeni sa le produca pe cele noi cu 50% comision ( citeste spaga ).
Altfel aveai demult.

Quote

Fata de Comisia Europeana .Apare in link !
Frectie. Ti-am zis mai sus cine a avut obiectii. Si Romania s-a conformat chiar atunci.

Un amic francez acu 3 ani inca avea permis de conducere similar cu alea ale noastre de dinainte de 89.

Mai haios e ca in Romania nu te poti legitima cu pasaport romanesc...

#42
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Da, da .Chiar o anomalie asta .Nici cu permisul la hotel nu ai mare succes in Romania .La noi " buletinul " e baza !

#43
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,112
  • Înscris: 04.03.2014

 Naijax, on 11 decembrie 2018 - 12:34, said:



Italienii au electronice de prin 2016

Alea grecesti au ramas neschimbate (tot din carton sunt) si nu exista nicio problema cu cetatenii greci.

Problema cu ale nostre este falsificarea - sunt usor de falsificat
De aia se verifica asa atent - NU ca are cineva ceva cu ele

Da le au din 2016 doar ca încă foarte putina lume le are, la Roma trebuie sa aștepți vreun an. Mi se pare ca te chiar întreabă dacă vrei sa astepti sau sa*ti facă tot aia de carton.

P.s eu ma legitime oriunde cu permisul de conducere are aceiasi valoare legala.

Edited by ionutzitaly, 11 December 2018 - 14:04.


#44
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 22,020
  • Înscris: 18.12.2007

 eiffel, on 11 decembrie 2018 - 13:53, said:


Mai haios e ca in Romania nu te poti legitima cu pasaport romanesc...

Sau cu permis de conducere. Buletinul e sfant.

#45
clasique

clasique

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,839
  • Înscris: 23.11.2016
Cred că fenomenul e exagerat. Mai toți prietenii și amicii mei au plecat ba în Franța ba Germania și niciunul nu mi-a spus ceva in cauză.
CI ul meu expira in aprilie anul viitor și eu intentionez să-l schimb la consulat in Madrid.
Sper să meargă ușor !
N-am avut problemele când am ajuns aici.

#46
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015

 GingisHan2015, on 11 decembrie 2018 - 12:11, said:

De 8 ani de zile Parlamentul Romaniei se chinuie sa adopte noua lege a  cartilor de identitate electronice, si din acesta cauza tot mai des romanii care circula in Uniunea Europeana sunt supusi la tot felul de situatii umilitoare in fata vamesilor si controlorilor din tarile in care circula cu familiile lor .
Sunt cazuri in care o intreaga tura, cu seful in frunte, stau si analizeaza cate un act romanesc considerat neconform in Uniune pentru ca nu indeplineste criteriiile de securitate asumate si de tara noastra la aderare .
In Portugalia cartile romanesti sunt nerecunoscute, dar si in alte tari se intampla acest lucru, considerandu-se a fi cele mai usor de falsificat de catre politia si vamesii din acele tari, romanii avand nevoie si de un pasaport .
Sta avionul Ryanair asteptand dupa romani cu zecile de minute pana cand se controleaza legalitatea si valabilitatea actului eliberat de autoritatile noastre .
Comisia Europeana a propus introducerea cartilor cu date biometrice pentru inlaturarea acestor neplaceri, cartile de identitate romanesti actuale fiind situate pe un onorant loc 1 la usurinta cu care pot fi falsificate, urmate in clasament de cele din Grecia si Italia .
Proiectul de lege a trecut de Senat, si a fost  trimis la Camera Deputatilor, unde a incremenit insa, acestia neconsiderand-ul important, si astfel umilirea cetatenilor romani care calatoresc si circula in Europa continua .
https://adevarul.ro/...9f32/index.html

Cred ca nu s-a hotarat care politician sa fure banii de contract.

Si eu am avut probleme in Germania, parca nu e trecut anul nasterii acolo, am uitat.

 eiffel, on 11 decembrie 2018 - 13:42, said:

S-a angajat fata de cine ?

A angajat-o Dragnea.
Sta acolo sub biroul lui, in geninchi si cu talpile spre usa.
Restul nu se stie ca am sonorul "dat mic"

#47
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Face play back sau chiar canta ? Posted Image

#48
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,979
  • Înscris: 20.10.2015
Parca era la caval ceva.
Nu se auzea bine dar se uita pe gugal sa-i citeasca cizmele

#49
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Stiu ca in State te identifici doar cu permisul, lesson parca aud, nu ?  In Canada cum este ? Aveti si buletin si permis ca la noi ?

#50
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu sunt client Banca Transilvania si, cand ma duc pe la ei sa intreb ceva, imi cer in primul si in primul rand buletinul, inainte sa-mi raspunda la orice intrebare, despre vreun produs bancar din oferta.
Mi se pare foarte tare.

Asa o sa ajungem cu toate institutiile statului...

#51
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Si la noi iti cerem buletinul daca vii la Ziua Portilor Deschise din programul Scoala Altfel .

#52
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Eu cred ca nu cartile de identitate trebuie sa le schimbam ci mentalitatile si felul de a fi.....

#53
Koal

Koal

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 21.08.2008
Ziarul Adevărul publică o mizerie.
Dacă am fi în spațiul Shengen nu ar exista niciun fel de control al documentelor, sau s-ar face prin sondaj de către poliția rutieră, așa unii vameși fac excese de zel, iar schimbarea documentelor nu ne va scuti de astfel de excese.

Apoi documentele propuse conțin niște date biometrice care li se prelevează infractorilor, amprentele, prin urmare am fi cu toții tratați ca niște infractori.
De asemenea, am văzut în funcțiune tehnologia propusă atunci când am vizitat buncărul ce găzduiește cel mai mare centru de date din România, în București, în Pipera, iar modul în care se face recunoașterea amprentelor este defectuos.
De asemenea modul în care funcționează tehnologia RFID face destul de facilă copierea datelor.
(studenții de la UPB merg gratis cu mijloacele de transport din București Posted Image )

Edited by Koal, 11 December 2018 - 18:24.


#54
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

 wb626ek, on 11 decembrie 2018 - 12:37, said:

Mai degraba avem probleme datorita lipsei semnaturii pe act.
Eu de asta m-am lovit.
In schimb la circulatia in tari nu am avut niciodata probleme.
Eu de data nasterii.
Bine, am imbatranit acum, nu mai conteaza :)))

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate