Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Mezina familiei, Merida BigNine

The Tattooist of Auschwitz (2024)

Se poate recupera numar de telefo...

Upgrade de la MacBook Pro M1 cu 8...
 Ce tip de monitor am nevoie pt of...

Resoftare camera supraveghere

Cu ce va aparati de cainii agresi...

Nu imi platiti coletul cu cardul ...
 Exista vreun plan de terorizare p...

Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024
 Suprasolicitare sistem electric

CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...
 

Cartile de identitate romanesti, bariere pentru libera circulatie

* * * - - 2 votes
  • This topic is locked This topic is locked
115 replies to this topic

#1
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
De 8 ani de zile Parlamentul Romaniei se chinuie sa adopte noua lege a  cartilor de identitate electronice, si din acesta cauza tot mai des romanii care circula in Uniunea Europeana sunt supusi la tot felul de situatii umilitoare in fata vamesilor si controlorilor din tarile in care circula cu familiile lor .
Sunt cazuri in care o intreaga tura, cu seful in frunte, stau si analizeaza cate un act romanesc considerat neconform in Uniune pentru ca nu indeplineste criteriiile de securitate asumate si de tara noastra la aderare .
In Portugalia cartile romanesti sunt nerecunoscute, dar si in alte tari se intampla acest lucru, considerandu-se a fi cele mai usor de falsificat de catre politia si vamesii din acele tari, romanii avand nevoie si de un pasaport .
Sta avionul Ryanair asteptand dupa romani cu zecile de minute pana cand se controleaza legalitatea si valabilitatea actului eliberat de autoritatile noastre .
Comisia Europeana a propus introducerea cartilor cu date biometrice pentru inlaturarea acestor neplaceri, cartile de identitate romanesti actuale fiind situate pe un onorant loc 1 la usurinta cu care pot fi falsificate, urmate in clasament de cele din Grecia si Italia .
Proiectul de lege a trecut de Senat, si a fost  trimis la Camera Deputatilor, unde a incremenit insa, acestia neconsiderand-ul important, si astfel umilirea cetatenilor romani care calatoresc si circula in Europa continua .
https://adevarul.ro/...9f32/index.html

#2
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View PostGingisHan2015, on 11 decembrie 2018 - 12:11, said:

.
Comisia Europeana a propus introducerea cartilor cu date biometrice pentru inlaturarea acestor neplaceri, cartile de identitate romanesti actuale fiind situate pe un onorant loc 1 la usurinta cu care pot fi falsificate, urmate in clasament de cele din Grecia si Italia .



De  fapt;.....Autorităţile de frontieră din tările europene sunt îndreptăţite să facă controale riguroase atunci când au de-a face cu o persoană care se legitimează cu o carte de identitate emisă de autorităţile din România.  Şi asta pentru că anual sunt descoperite nu mai puţin de 400 de astfel de documente falsificate. Mare parte din acestea sunt găsite la cetăţeni din  Republica Moldova
Citeste mai mult: adev.ro/pjjug0

Edited by Daco_Get, 11 December 2018 - 12:16.


#3
Imperathor

Imperathor

    Dictator perpetuu

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 31,114
  • Înscris: 03.07.2008
Cardu' biometric e ghiavolul, satana si aghiuta. 666. CARD este DRAC citit invers. Nu va lasati pacaliti. Mereti la pochi sa va ceteasca de dezlegare.

Piei Satana!

#4
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012
Asta vara mi-am schimbat CI, ca expira. Si am intrebat-o pe tanti de la ghiseu cam cand o sa pot veni sa o schimb cu una electronica, eventual de marimea unui permis de conducere, ca sa nu mai umblu cu paleta de ping-pong in portmoneu. Raspunsul: asteapta sa expire asta nou, nu cred ca o sa avem electronice mai devreme.
Bun asa.

Edited by wolfmanro, 11 December 2018 - 12:19.


#5
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Restrictionarea dreptului la libera circulatie a cetatenilor UE, ca au doar un card de plastic si nu unul biometric e clar un ABUZ.]
Asta nu inseamna insa ca autoritatile romane nu ar trebui sa faca ceva ca cei care doresc, totusi, carduri biometrice si plateasc pentru asta, sa le poata obtine.

Edited by rosix, 11 December 2018 - 12:20.


#6
talex007

talex007

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,087
  • Înscris: 18.11.2005
Dezlegare la chip! Aia in Parlament au probleme existentiale cu puscaria, nu ii intereseaza pe ei asa ceva deoarece ei folososc si neamurile lor pasapoarte diplomatice.

Edited by talex007, 11 December 2018 - 12:22.


#7
foca28

foca28

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 08.01.2006
Eu nu am avut nici o problema la vama cand am aratat cartea de identitate. Mai mult de 1 minut nu am stat. Am mers doar in Europa, Germania, Danemarca, Suedia, Elvetia, Cehia, UK. Urmeaza vineri Ungaria.

#8
AlexEn

AlexEn

    Spoiled brat

  • Grup: Moderators
  • Posts: 21,988
  • Înscris: 18.12.2007
De asta circul cu pasaportul, inclusiv in UE...


View Postfoca28, on 11 decembrie 2018 - 12:20, said:

Eu nu am avut nici o problema la vama cand am aratat cartea de identitate.

Na, probabil se uita si la fata omului :))

Edited by AlexEn, 11 December 2018 - 12:25.


#9
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Yeap .Satana  isi baga nasul ( sau coada, nu-s in tema bine ) si face sa stea avionul pana boscorodesc fetele alea  " buletinele " romanilor .Parca a spus-o si parintele Iustin cand traia .
No, acum stam si asteptam binecuvantarea portughezilor, care vor sa ne taie aripile la zbor .
Stiu ca nu  e peste tot, mai ales in Anglia vad ca se tem aia mai cu seama .Din cauza de Irlanda de Nord inteleg. Dar si in Portugalia acum vad .
Totusi, 8 ani ca sa indeplinim o cerinta ASUMATA ?

Edited by GingisHan2015, 11 December 2018 - 12:24.


#10
ionutzitaly

ionutzitaly

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 24,076
  • Înscris: 04.03.2014
Stati sa o vedeți pe aia italiana, versiune 1970. Carton o semnătura o stampila și poza lipita pe ea:)

Nu am avut niciodată probleme.

#11
eiffel

eiffel

    BusyWorm

  • Grup: Moderators
  • Posts: 68,570
  • Înscris: 15.06.2004
In Portugalia n-am fost. Inca.
In rest cred ca am fost in toate statele EU, plus inca vreo cateva care accepta CI-ul romanesc - fara pasaport.
Nici la tipicarii de englezi care au scanat CI-ul pe loc n-am stat mai mult de 10 secunde.

Doar la vama in Grecia am mai pierdut timp mai mult acum vreo 2-3 ani cand au fost ceva probleme cu un atentat prin Bulgaria.

#12
lil debul

lil debul

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,662
  • Înscris: 29.09.2005
Eu circul foarte lejer, oricum singura vama e la unguri iar acolo daca mai intirzii e ca au unii buletinul expirat sau sint urmariti pt diverse fapte si haț , ii prind vamesii.
In rest e lejereanu.

Edited by lil debul, 11 December 2018 - 12:28.


#13
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,529
  • Înscris: 30.01.2008

View Postfoca28, on 11 decembrie 2018 - 12:20, said:

Eu nu am avut nici o problema la vama cand am aratat cartea de identitate. Mai mult de 1 minut nu am stat. Am mers doar in Europa, Germania, Danemarca, Suedia, Elvetia, Cehia, UK. Urmeaza vineri Ungaria.
Nici eu .

#14
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Pai n -ai avut .Din link vad ca statistic e cam 15 % dintre romani au avut .O mare fericire daca calculam, din 100 sa zicem intr-un avion de romani, sa li se casuneze alora pe 15 insi .
Stai ceva pana-i  lamuresti pe vamesi  ca  aia 15 toti sunt oameni de onoare, de familie buna, adica ! Posted Image

#15
nicu131

nicu131

    Bad Motherfucker

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,622
  • Înscris: 12.02.2008
A fost de 2 ori in Portugalia cu C.I. fara nicio problema

#16
GingisHan2015

GingisHan2015

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 22,349
  • Înscris: 23.02.2015
Deci cei 85 la suta ramasi fara nici o problema suntem pe softpedia .Ca nici eu n-am avut .Posted Image

#17
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 39,920
  • Înscris: 25.06.2007

View PostGingisHan2015, on 11 decembrie 2018 - 12:11, said:

....
Tipul ala care despre care scrie in articol ca locuieste in Irlanda, de ce mai are CI in loc sa aiba CRDS? Ca legea asa prevede! Si tot el e ala care se plange :lol:

#18
Naijax

Naijax

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,225
  • Înscris: 13.03.2017

View Postionutzitaly, on 11 decembrie 2018 - 12:23, said:

Stati sa o vedeți pe aia italiana, versiune 1970. Carton o semnătura o stampila și poza lipita pe ea:)
Nu am avut niciodată probleme.

Italienii au electronice de prin 2016

Alea grecesti au ramas neschimbate (tot din carton sunt) si nu exista nicio problema cu cetatenii greci.

Problema cu ale nostre este falsificarea - sunt usor de falsificat
De aia se verifica asa atent - NU ca are cineva ceva cu ele

Anunturi

Chirurgia spinală minim invazivă Chirurgia spinală minim invazivă

Chirurgia spinală minim invazivă oferă pacienților oportunitatea unui tratament eficient, permițându-le o recuperare ultra rapidă și nu în ultimul rând minimizând leziunile induse chirurgical.

Echipa noastră utilizează un spectru larg de tehnici minim invazive, din care enumerăm câteva: endoscopia cu variantele ei (transnazală, transtoracică, transmusculară, etc), microscopul operator, abordurile trans tubulare și nu în ultimul rând infiltrațiile la toate nivelurile coloanei vertebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate