Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cartonașe și stickere t...

Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier
 Lupte WW2

Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...
 Drept trecere cu “carulR...

Sunt noile generatii care se nasc...

Butuc pedalier

Niste intrebari despre apartamente
 Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...

Probleme drum servitute
 

Instalatie termica, casa P+M, DIY

- - - - -
  • Please log in to reply
34 replies to this topic

#1
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Va salut!

Vreau sa-mi fac singur instalatia termica la casa pe care o am in costructie.
Am ceva experienta ca instalator amator, mi-am facut singur pe PPR instalatia sanitara, dar nu am facut niciodata o instalatie termica, de aceea am apelat la forum pentru a primi sfaturile voastre.

Ce (cred ca) stiu deja:
- stiu unde va fi amplasata centrala, care va fi una pe gaz, am tras alimentare cu apa rece de 3/4;
- stiu puterea centralei. voi merge pe una de 24 kw, am 120 mp, 2,7 m inaltime, casa va fi izolata binisor, tripan, dupa socoteala mea ar trebui una de 17 kw dar am inteles ca e bine sa fie putin mai mare decat necesarul sa nu mearga fortat;
- stiu unde sa amplasez distribuitoarele;
- stiu ca de la centrala trebuie sa plec cu 3/4  catre distribuitoare si de la distribuitoare cu 1/2;
- stiu ca toate conductele for fi trase prin sapa;
- stiu unde vor veni caloriferele si dimensiunea acestora.
Va rog sa ma corectati daca e ceva gresit.

Ce nu stiu:
- nu stiu exact ce teava sa folosesc, din ce am citit cea mai potrivita ar fi cea PEX pipe-in-pipe deoarece in cazul in care se gauresc exista posibilitatea de a le inlocui fara a sparge sapa;
- de la centrala la distribuitorul de la parter folosesc aceiasi teava PEX ca cea pentru calorifere (nu ma refer la diametru) sau pot sa folosesc PPR, cupru?
- nu stiu cum se face alimentarea catre distibuitoare, se pleaca de la centrala catre primul distribuitor si de la primul distribuitor catre al doilea sau din centrala se plecata cu un T-eu catre ambele distribuitoare?
- nu stiu cum se iese din perete, se iese cu pex pana la calorifer sau in perete se pune un cot si se continua cu cupru (parca asa am vazut pe un site...)?
- am inteles ca se folosesc niste scule speciale pentru PEX si ca se pot inchiria, asa e?

Cam atat deocamdata, cand o sa ma apuc efectiv de instalatie o sa mai apara si altele.

Merci frumos si anticipat pentru raspunsuri!

Daca mai e un topic la fel ca asta (eu nu l-am gasit) va rog sa mi-l indicati.

#2
Oxigen1234

Oxigen1234

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,675
  • Înscris: 21.07.2011
24 kw, am 120 mp, 2,7 m inaltime

cred ca exagerezi cu 17 kW necesari pe incalzire, insa pe de alta parte la apa menajera depinde de numarul de persoane, la 24 KW inca sunt probleme cu 2 consumatori simultani - de exemplu unul spala vase si celalalt face dus scotian (rece) -  debitul de apa calda pe instananee e sub 20 l/min

recomand centrala cu un mic boiler in ea, macar 40 litri

daca respecti debitele pe traseu poti si fara distribuitoare, sa mergi cu T-uri egale sau inegale la ramificatii, ideea e sa ai debitul cumulat al ramificatiilor pe circuitul principal, daca vrei pleci de la centrala cu 1 tol sau mai mare si unde iti vine bine pui primul teu inegal 1-3/4-3/4 si imparti in doua tevi de 3/4 spre distribuitoare samd.

Edited by Oxigen1234, 05 December 2018 - 16:05.


#3
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Poti sa folosesti teava PEX 16x2 de la distribuitor la calorifer cu fitinguri de compresiune (cu piulita) si atunci nu ai nevoie de scule speciale.

De la centrala la distribuitor poti sa mergi cu PEX de 25 mm diametru, ti-as recomanda sa faci plecarea din centrala cu un teu care se ramifica apoi in 2 directii, catre cele 2 distribuitoare.

Pentru iesirea din perete, unii producatori au niste piese speciale din cupru nichelat, cam asa arata:
https://www.eradiato...0-mm-p4906.html
Asta din poza din pacate necesita o scula speciala pentru presarea (sertizarea) imbinarii cu teava pex...mai cautam ca poate gasim si cu piulita.

Alta varianta este sa pui cot cu talpa in perete, asta sigur exista cu piulita, iar apoi din cot in calorifer sa pui un prelungitor de alama sau sa-ti confectionezi o mica piesa de legatura din PPR sau cupru.

http://www.distribui...-2-0-x-1-2.html

Cot pentru montaj in perete care permite inlocuirea tevii:
http://www.distribui...-1-2-x-2-0.html

La capatul dinspre distribuitor folosesti racorduri Eurocon 3/4, care nu necesita scula speciala, sunt tot cu piulita.

Edited by kolfleading, 05 December 2018 - 17:59.


#4
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
E ceva ce eu nu inteleg, cum se poate inlocui teava de pex daca la coturi se folosesc...coturi?
Am vazut undeva ca teava iesea cu tot cu copex din perete pana la cotul de la calorifer, adica sigur nu a folosit coturi, ala ce fel de pex este?
Sau in acel caz s-a spart destul de mult in perete astfel incat sa se permita curbarea pex-ului?

Am inceput sa citesc tot mai mult asa ca apar noi intrebari:
- de care pex? Pex a, b, c?
-ce fel de imbinare? Cele de la pex-al, cu inel metalic care se seritizeaza, sau metoda prin care se largeste teava si apoi se strange singura pe piesa?

#5
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Daca tevile se baga prin sapa, golirea instalatiei cum se face?

#6
florin71_skoda

florin71_skoda

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 18,070
  • Înscris: 02.01.2008
Se suge apa cu paiul :D
Nu se mai goleste niciodata complet. Dar de ce ai dori sa o golesti complet ?


Eu as folosi pex-al marca Haka, iar daca nu gasesti, atunci pex-al marca Henko. Iar fitingurile sa fie cu serizare. Problema ar fi ca nu ai scula pentru sertizat, ca sa-ti poti face instalatia singur.

#7
Daco_Get

Daco_Get

    Green Members

  • Grup: Moderators
  • Posts: 52,588
  • Înscris: 30.01.2008

 crt82sil, on 05 decembrie 2018 - 22:29, said:

Daca tevile se baga prin sapa, golirea instalatiei cum se face?
Cu un compresor !

 crt82sil, on 05 decembrie 2018 - 21:26, said:

E ceva ce eu nu inteleg, cum se poate inlocui teava de pex daca la coturi se folosesc...coturi?

Nu se folosesc coturi decit " la vedere "

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/i2Ec3zLp8Lc?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

 crt82sil, on 05 decembrie 2018 - 21:26, said:

- de care pex? Pex a, b, c?


Pex C sau Pex A .

 crt82sil, on 05 decembrie 2018 - 21:26, said:

-ce fel de imbinare? Cele de la pex-al, cu inel metalic care se seritizeaza, sau metoda prin care se largeste teava si apoi se strange singura pe piesa?
Orice fel : mecanica ( stringere normala), sertizare, manson alunecator, etc .

 crt82sil, on 05 decembrie 2018 - 21:26, said:

Am vazut undeva ca teava iesea cu tot cu copex din perete pana la cotul de la calorifer, adica sigur nu a folosit coturi, ala ce fel de pex este?


Se nuoeste PIP -pipe in pipe sau pe romaneste : teava in teava .

Arata asa :

[ https://www.youtube-nocookie.com/embed/oHl1cJ64W_k?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

Attached Files


Edited by Daco_Get, 05 December 2018 - 22:51.


#8
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Ce parere aveti de teava tece?
Am inteles ca e potrivita pentru incalzirea in pardoseala, dar o firma de la care am cerut oferta pentru instalatia mea mi-a recomandat-o pentru calorifere deoarece permite raze mici de curbura.

#9
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 16.03.2007
de care teava tece? ca au o gramada de tipuri tevi pex.

vezi pe jurnalul lui kolfleading, el a folosit teava tece.

https://forum.softpe...4#entry21652221

Edited by laffin, 06 December 2018 - 08:47.


#10
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013

 crt82sil, on 06 decembrie 2018 - 07:44, said:

Ce parere aveti de teava tece?
TECE are si teava PEX pentru pardoseala, are si teava PEX pentru calorifere, are si teava PEX pentru apa potabila...

 crt82sil, on 05 decembrie 2018 - 21:26, said:

cum se poate inlocui teava de pex daca la coturi se folosesc...coturi?
In primul rand, nu te stresa prea mult cu problema inlocuirii tevii. Se intampla foarte rar sa fie nevoie, si daca nu se poate inlocui, se poate repara punctual unde-i sparta. E drept, nu-i la fel de usor de reparat, dar este mult mai usor de instalat.

Deci ai de facut un compromis: instalare usoara versus inlocuire usoara. Eu am optat pentru instalare usoara.

In al doilea rand, daca ai un cot in perete la calorifer, spargi putin pe langa cot.

Daca folosesti cot cu carcasa de plastic (al treilea link postat de mine mai sus), atunci deranjul este minim.

Daca scoti pex-ul oblic din perete cu tot cu copex, iarasi poti inlocui teava foarte usor, dar legatura la calorifer va fi mai inestetica.

#11
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
pentru răspunsuri despre distribuitoare, dă-ne detalii despre câte ramuri individuale ai și câte calorifere sunt pe fiece ramură
io la casă P+M, 184 mp, am un singur distribuitor  (lângă centrala de 24 kW, peleți) de unde pleacă 4 ramuri:
-2 la parter
-2 la etaj
(nr de calorifere este aproximativ egal, iar echilibrarea termică am efectuat-o din robineții de retur ai fiecărui calorifer)
(nu a fost nevoie de încă o pompă de recirculare pt etaj...)

-am un aerisitor pe distribuitor, și câte unul la capătul fiecărei ramuri

idei:
-io am pus pe retur tot robineți obișnuiți, și nu din cei cu inbus
-am montat câte 2 coturi la 45* în loc de cot la 90*, peste tot unde a fost schimbare de direcție (rezistența hidraulică scade exponențial => sarcină mai mică pe pompa de recirculare!)

PS: întradevăr, cumpără centrală cu boiler încorporat... la bloc mereu am avut probleme de apă caldă iarna...

#12
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Am 6 calorifere jos si 5 sus. Mi se pare simplu cu distribuitoare si nici nu sunt asa scumpe in raport cu pretul intregii instalatii.

Sa inteleg ca pentru fiecare tip de teava, de ex uponor, se poate folosi oricare din metodele de imbinare?

Imi inspira mai mare incredere cea cu inel alunecator si sigur gasesc sa inchiriez/imprumut o scula.


#13
gushpi

gushpi

    cârcotaș

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,128
  • Înscris: 17.01.2012
la mine, nenea meseriașul a „construit” distribuitorul din PP (țeavă + T-uri lipite)
a ieșit: MĂ-SA!
(cu sau fără cratimă :P )

#14
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Va salut!
Am vazut ieri la casa unui prieten ca teava pex iesea direct din perete la 90 de grade si mi-a povestit de un sistem ca un arc care trage teava astfel incat iti permite sa faci o curba de 180 de grade in aprox 30 de cm. Acest mecanism ramane ingropat in perete.

Aveti idee cum se numeste si unde gasesc un astfel de sistem?

#15
kolfleading

kolfleading

    Born to Raise Hell

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,987
  • Înscris: 01.03.2013
Sa fie oare vorba de curba conducatoare?
https://www.google.c...iw=1280&bih=877

Dar asta ar insemna ca trebuie sa bagi teava destul de adanc in perete si nu o mai poti schimba fara sa spargi pe langa ea.

#16
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,566
  • Înscris: 16.03.2007
doar la rehau am vazut curba conductoare de tip arc

http://www.minstall....eava-rehau.html

#17
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

View Postcrt82sil, on 05 decembrie 2018 - 15:47, said:

.
Vreau sa-mi fac singur instalatia termica la casa pe care o am in costructie.
........
Daca vrei sa faci singur , probabil vrei si ieftin , rapid ....
Solutia , pe care multi o aplica , este urmatoarea .
Instalatia sanitara , apa calda /rece -PPR  . Este mult mai usor de lucrat de scos la pozitie , fata de ideea cu pex .
Instalatia termica pina in distribuitoare -PPR  
Distribuitoare , radiatoare  . pex . Acum , depinde de bani si citvrei sa te complici . De regula si majoritatea , ies din perete direct cu teava pex in robinet , cu eurocon . Mai simplu de atit nu poate exista .
Adevarat este ca la iesirea tevii din perete la radiator , trebuie spart mai mult daca vrei sa iesi " pe drept " .
...si nu ai nevoie de piese speciale , ci doar de doua miini si ipsos .

Edited by 86-APP, 27 December 2018 - 09:38.


#18
crt82sil

crt82sil

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 225
  • Înscris: 27.06.2010
Intre distribuitoare e recomandat tot PEX?

Apropo de distribuitoare, am vazut ca sunt de toate felurile, avand in vedere ca nu am IPAT, de care sa folosesc, simpli sau cu robineti?

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate