Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Resetare Bonus Malus

Unitatea optica DVD-rw absenta pe...

Problema configurare Wireguard

Dozatoare de apa, cu alimentare d...
 Intarziere aterizare avioane

Accident masina reparata pe CASCO

Probleme Ginseng Microcarpa

Un sunet pronuntat la BMW e90 318i
 Caut sugestii pentru achizitionar...

Acest LNB......

Salarii compensatorii?

Recomandare service in Slatina pe...
 De unde cumparati piese de schimb...

Intrebare generala cont bancar Ro...

Iesirea din coproprietate

Mouse wireless ergonomic cu bater...
 

Pareri Emag.ro (2018+)

* * * - - 11 votes
  • Please log in to reply
7514 replies to this topic

#4339
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,350
  • Înscris: 13.01.2011

 maccip, on 14 octombrie 2022 - 18:45, said:

Nu e frumos ce faci.
:)
Mă bag și la oled-uri  😂🙈

#4340
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,299
  • Înscris: 06.01.2007
Baga=te ca nu mai iau, n-auzi?
Imi iau bormasina, ca orice om sanatos la cap.

#4341
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,350
  • Înscris: 13.01.2011
Nu poți să hotărăști încă, poate se ieftinește, totuși.

#4342
Magicwisewolf

Magicwisewolf

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,106
  • Înscris: 29.01.2016

 thorxx, on 14 octombrie 2022 - 17:35, said:

Ai luat teapa ca n-ai fost prea bine informat. Iti zic sigur ca telefonul ala a fost sub 650 lei in primavara prin aprilie, si nu era nici o campanie de reduceri, dar a fost la concurenta care are cel mai mic pret din Romania.
Daca zici tu, se poate sa fi luat teapa cu vreo cateva zeci de lei. Si daca a fost 630 sau 620 lei, in 6 luni sa dau cu 60-70 lei mai mult pe el, e acceptabil, avand in vedere inflatia.

 Sinmbad, on 14 octombrie 2022 - 20:05, said:

Pricy se locupa el sau trebuie tot eu sa urmaresc variantele ?

Pricy trebuie sa il ai instalat ca extensie in browser, apoi, cand vrei sa stii istoricul de pret doar deschizi pagina produsului, dai pe extensie si poti vizualiza istoricul.

#4343
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005
Mai nou, pe mine ma "tamponeaza" la review-uri.
Cum scriu de rau de cite unii (la altii ma lasa fara probleme) cum "nu a fost aprobat, motiv "sesizre".
Adica sa scriu sesizare.
Pai in pasca mamii voastre, daca produsul e prost, cum sa scriu ca e bun?
Sesizarea o citim noi, eu, vinzatorul si emag. Review insa..toti care vor sa cumpere.

Am luat un carut liza. Care e din otel robust si are roti de 31 cm
Nu e asa robust si rotile sint de 22 cm.
Nu imi aproba review ca ar trebui sa fac sesizare.

In regulament scrie ca trebuie sa te referi la datele despre produs nu la cele de pret.

La cine ii pot reclama? Ca OPC parca nu cu asta se ocupa. Si la ce adresa de mail generica? Pe site la ei sint numai cele judetene.

Uite, asta e
https://www.emag.ro/...9/pd/DS1MNXMBM/

Edited by diaconuliviu, 17 October 2022 - 09:13.


#4344
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 diaconuliviu, on 17 octombrie 2022 - 09:11, said:

Mai nou, pe mine ma "tamponeaza" la review-uri.
Cum scriu de rau de cite unii (la altii ma lasa fara probleme) cum "nu a fost aprobat, motiv "sesizre".
Adica sa scriu sesizare.
Pai in pasca mamii voastre, daca produsul e prost, cum sa scriu ca e bun?
Sesizarea o citim noi, eu, vinzatorul si emag. Review insa..toti care vor sa cumpere.

Am luat un carut liza. Care e din otel robust si are roti de 31 cm
Nu e asa robust si rotile sint de 22 cm.
Nu imi aproba review ca ar trebui sa fac sesizare.

In regulament scrie ca trebuie sa te referi la datele despre produs nu la cele de pret.

La cine ii pot reclama? Ca OPC parca nu cu asta se ocupa. Si la ce adresa de mail generica? Pe site la ei sint numai cele judetene.

Uite, asta e
https://www.emag.ro/...9/pd/DS1MNXMBM/

Daca produsul este neconform specificațiilor poți reclama la emag și apoi ANPC

#4345
Manasu

Manasu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,903
  • Înscris: 25.12.2016
Se pot lasa review-uri negative, se poate strecura si pretul in review, dar nu folositi un limbaj tare, chiar daca sunteti nervosi din cauza produsului. Nu scrieti "un produs de rahat" sau "am cumparat saptamana trecuta produsul si este o mizerie". Nici nu scrieti ca ati luat teapa (exista retur bine pus la punct, primiti banii inapoi daca s-a facut vreo magarie), nu intrati in amanunte ca ati avut nu stiu ce aventuri cu livrarea, curieri nesimtiti, etc (pentru asta faceti reclamatie separat).

In cazul colegului de mai sus, cu liza, as scrie ceva de genul: "am cumparat liza model cutare, dar am observat ca dimensiunile si materialele nu corespund descrierii (roti de 22 cm in loc de 31 cm, cadru subtire). Voi face retur."

Edited by Manasu, 17 October 2022 - 09:31.


#4346
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 Razvan319, on 17 octombrie 2022 - 09:28, said:

Daca produsul este neconform specificațiilor poți reclama la emag și apoi ANPC

Eu scriu o parere despre un produs neconform. Ei descriu liza aia ca avind cadru robust si roti de 31 cm.
Am scris asta, refuz de publicare.
Am redus la "E proasta si neconforma".
L-au publicat
Apoi o fi facut vinzatorul sesizare si au inactivat review-ul.
De ce? Ca ma refer la descrierea LOR ERONATA a produsului?
Acum am reeditat cu rotile tinind cont si de parerea colegului Manasu.
Daca nu il publica sau cind refuza publicarea parerilor despr PRODUS, nu despre VINZATOR..unde pot reclama emagul?
Asta intrebam, ca emag tot o freaca cu "e caz de sesizare, nu de descriere". Cind in termene si conditii la pct 15 spun asa:
15.1. scrierea de Review-uri, Comentarii, Intrebari si Raspunsuri se poate face, de catre Utilizatori/Clienti/Cumparatori, in sectiunile “Intrebarile si raspunsurile clientilor” si “Review-uri”. Informatiile inscrise pot fi atat pozitive, cat si negative, si se vor referi la caracteristicile si modul de folosire al unui produs sau serviciu.
[...]
15.3. Fiecare Utilizator/Client/Cumparator, in momentul inscrierii de Review/Comentariu/Intrebare/Raspuns in sectiunile mentionate, se angajeaza sa respecte urmatoarele reguli:
–    sa faca referiri doar la caracteristici si/sau modul de utilizare al unui anumit produs sau serviciu, evitand informatii legate de aspecte ce se pot schimba (pret sau oferte promotionale) sau informatii care tin de modul desfasurarii Comenzii;

Deci, daca scrii ca un produs are roti mai mici decit scriu ei, e descriere produs?

#4347
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 Manasu, on 17 octombrie 2022 - 09:30, said:

Se pot lasa review-uri negative, se poate strecura si pretul in review, dar nu folositi un limbaj tare, chiar daca sunteti nervosi din cauza produsului.

Subscriu!
Un review negativ scris cu cuvinte "normale" face muuuult mai rau produsului decat acelasi review negativ scris cu "injuraturi".
Trebuie sa invatam sa comunicam ca un produs este "de rahat" fara a folosi expresia "de rahat"...
[ Nu ma refer punctual la problema colegului, e vorba de un principiu... ]

Edited by darkangel2, 17 October 2022 - 10:20.


#4348
tigerheart

tigerheart

    Savage Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,908
  • Înscris: 07.08.2008

 Razvan319, on 17 octombrie 2022 - 09:28, said:

Daca produsul este neconform specificațiilor poți reclama la emag și apoi ANPC
Iar emag posibil sa faca fix... NIMIC :)
Am fost intr-o situatie asemanatoare, iar pana nu am zis de ANPC, emag nu a oferit vreo solutie. Culmea e ca produsul era cumparat de la emag, nu partener si nu era conform specificatiilor de pe site. Ah, bineinteles ca nici dupa ce s-a "rezolvat" problema nu au modificat specificatiile pe pagina produsului :)

 diaconuliviu, on 17 octombrie 2022 - 09:11, said:

La cine ii pot reclama?
Suna la emag si spune-le problema ta. Daca nu iti ofera o solutie care sa iti convina, spune-le ca urmeaza sa faci o reclamatie la ANPC. Daca nu se misca nimic dupa asta, contacteaza-i pe Facebook, acolo au o echipa mult mai cu capul pe umeri. Iar ca ultima solutie - sesizare la ANPC.

#4349
diaconuliviu

diaconuliviu

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,772
  • Înscris: 19.01.2005

 tigerheart, on 17 octombrie 2022 - 10:52, said:

[...]
Multam

#4350
marius2k

marius2k

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 808
  • Înscris: 11.03.2014
Incerc sa las un review negativ pentru un resaler pe emag si nu imi este publicat ...

#4351
isr2002

isr2002

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,986
  • Înscris: 06.09.2004
Pentru seller poti da rating. La "comenzile mele".

Edited by isr2002, 18 October 2022 - 09:12.


#4352
Sinmbad

Sinmbad

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,021
  • Înscris: 22.04.2022
Tot primesc pe un nr de tel care este al meu de 30 de ani (nu pe el am contul emag) mesaje de genul:

Produsele vandute de Mobino din comanda 2766xxxx sunt pregatite pentru livrare si vor ajunge la easybox pe 22.10, incepand cu 15:00. Te anuntam prin email si SMS cand le poti ridica.

Comanda 27661xxxx a ajuns la easybox EDA MARKET. PIN: F2Exxx. Cod QR easy.sameday.ro/jaTncXZ9Gxxxxx

si din ce vad dau si coduri pe SMS

Le-am scris celor de la emag dar vad ca nu le pasa , probabil altul putea ridica coletele astea

#4353
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Cred ca sunt teparii care dau comenzi cu carduri furate si care folosesc ca numar de telefon unul aleator si real dar bine ales, astfel incat cand se plang oamenii ca le-au fost furati banii de pe card si fac plangeri penale, politia sa ii sparga usa si sa il aresteze pe nevinovatul care se intampla sa detina numarul atasat de infractor la contul emag.
Infractorii stiu cum functioneaza sistemul si ca cel mai probabil nevinovatul va fi si condamnat pentru faptele infractorului.

Edited by thorxx, 22 October 2022 - 17:50.


#4354
darkangel2

darkangel2

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,381
  • Înscris: 26.01.2019

 thorxx, on 22 octombrie 2022 - 17:49, said:

politia sa ii sparga usa [...] nevinovatul va fi si condamnat pentru faptele infractorului.

Stii pe cineva care a patit asta?

#4355
thorxx

thorxx

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 247
  • Înscris: 18.07.2022
Da. Stiu pe cineva care a facut 3 luni de arest preventiv pentru o fapta pe care nu o facuse si n-avea nici o legatura cu fapta.
Cu siguranta facea mai mult si s-ar fi ajuns la condamnare, noroc cu avocatul (care ii era ruda) care chiar s-a dat peste cap sa demonstreze ca nici nu avea posibilitatea fizica sa faca fapta din moment ce acesta se afla la sute de km distanta fata de presupusa fapta. Politistii si procurorii nici nu s-au deranjat sa cerceteze cazul, aveau victima sigura in fata, deja visau la prima de succes. Tot avocatul a trebuit sa faca cercetari si sa obtina dovezi prin care sa dovedeasca nevinovatia "clientului", adica a alergat dupa inscrisuri (primele ignorate atat de politisti cat si de procurori si judecatori) si filmari care dovedeau ca acesta n-avea cum sa fie fizic in doua locatii ce se aflau la sute de km distanta in mod simultan. Si a avut noroc ca a mai gasit inregistrari, ca trecuse ceva vreme si de obicei nu prea se tin inregistrarile atat de mult timp.

Asadar e foarte posibil ca in urma fraudelor facute de unii pe emag folosind datele tale sa te trezesti intr-o celula... iar daca n-ai resurse financiare sa iti dovedesti nevinovatia, va trebui sa te obisnuiesti ceva mai multa vreme cu celula. Nu mai zic de ce dezastru iti fac nenorocitii in casa "la perchezitie" numai din rautate pura, sa iti umileasca familia.

#4356
Razvan319

Razvan319

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,891
  • Înscris: 07.06.2021

 thorxx, on 22 octombrie 2022 - 17:49, said:

Cred ca sunt teparii care dau comenzi cu carduri furate si care folosesc ca numar de telefon unul aleator si real dar bine ales, astfel incat cand se plang oamenii ca le-au fost furati banii de pe card si fac plangeri penale, politia sa ii sparga usa si sa il aresteze pe nevinovatul care se intampla sa detina numarul atasat de infractor la contul emag.
Infractorii stiu cum functioneaza sistemul si ca cel mai probabil nevinovatul va fi si condamnat pentru faptele infractorului.

Pai daca easy box ul e în alta localitate, clar e greșeală.

Știi și tu că IP urile astea sunt unice, e greu să ți știe Nr de telefon dar și IP îl când face infractorul comanda. Și dacă toate codurile la comenzile de pe IP ul lui vin pe telefonul altuia, el cu ce se alege ?

Edited by Razvan319, 22 October 2022 - 22:52.


Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate