Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 Achizitie SUV, buget 17k euro

Gps traker pentru animale

Aplicatii terte pentru IPTV, OTT,...

Drept trecere cu “carulR...
 

Glutenul si inflamatiile

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
26 replies to this topic

#1
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Salut! Este adevarat ce tot se aude in ultima perioada in legatura cu glutenul asta, care se afla implicit, in paine, cereale si alte produse ce contin grau. Anume, faptul ca glutenul asta ar provoca inflamatii in organism si de aici urmatoarele boli/afectiuni: cancer, diabet, acnee, etc.
De exemplu, daca nu suferi de boala celiaca, insa observi ca glutenul(adica painea, cerealele, etc) iti provoaca alte afectiuni cum ar fi acneea, inseamna ca ai intoleranta la gluten?
La alte boli, cum ar fi cancerul sau diabetul e greu de stabilit cum ca fix glutenul a provocat acea boala, fiindca au existat sigurat si alti posibili factori declansatori in potentiala boala a pacientului respectiv. Au aceste produse ceva vitamine sau minerale sau sunt doar calorii goale, care ingrasa, dar nu aduc nimic de valoare organismului, ba mai rau, ar provoca mai sus amintitele boli/afectiuni. E mai bine sa nu consumi DELOC paine sau produse ce contin gluten? Care paine e mai buna? Cea alba sau cea neagra/integrala? Sau e mai bine sa nu mancam deloc paine? Sunt covrigii sau produsele de patiserie, in general nocive CHIAR DACA sunt mancate nu prea des, exista riscul de diabet, acnee sau chiar cancer? De ce consuma atatia oameni astfel de produse? Lipsa de bani, saracia, chiar sa "umplem mațul cu orice" ? Sunt anumite intrebari la care nu gasesc raspuns, poate ma lamureste si pe mine cineva, sau poate mai sunt si altii pe aici pe forum care vor explicatii in plus pentru toate aceste intrebari, asta e motivul pentru care am deschis acest topic.  Daca aveti si voi alte intrebari sau raspunsuri la intrebarile de mai sus, va rog sa le postati pe acest topic.
Multumesc!

Edited by MembruAnonim, 17 November 2018 - 21:19.


#2
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Este adevarat ca au aparut prosti de ceva timp si ca se ocupa de problema glutenului ce nu a fost dezbatuta de vreo 3000 de ani cel putin de cand se cam folosesc cerealele ?
Este adevarat ca au aparut cam din senin boli inventate ce nu ne-au deranjat niciodata in existenta noastra ?

Edited by keta, 17 November 2018 - 21:33.


#3
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Ei merg pe teoria cum ca cerealele si implicit graul din zilele noastre, NU este identic cu cel de, sa zicem, acum 100 de ani. Cel din ziua de azi ar fi ultra-procesat, etc. Eu nu confirm sau infirm nimic, eu doar intrebam pentru ca aveam niste nelamuriri.

#4
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Cel mai sigur ..te ascunzi in munti cultivi ce poti si mananci ce prinzi.... rezultat mori repede si usor.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Bine omule, e simplu sa luam lumea sau anumite subiecte la misto. Dar acum in zilele noastre de ce sunt atatea boli, ha? Ca vezi doamne e mancarea sanatoasa?! Pe langa stres si alti factori, dieta e si ea responsabila intr-un anumit procentaj de ascensiunea anumitor boli.

#6
keta

keta

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,834
  • Înscris: 31.12.2007
Nu ia nimeni si nimic la misto... faptul ca tu esti credul este altceva. incearca sa mergi sa fii de unul singur izolat si sa traiesti din ceea ce gasesti.. Ai o seansa foarte mare sa te imbolnavesti de ceva ....
in zilele noastre nu are nimeni interesul sa te omoare . au nevoie de cei ca tine sa lucreze pe plantatia  lor, trebuie sa te mentina sanatos si cu mancare putina...

Edited by keta, 17 November 2018 - 21:49.


#7
NotEasy

NotEasy

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,908
  • Înscris: 12.10.2010
auzi la ei... intoleranța la gluten pff
ãștia de la prea multa mancare se plictisesc si isi cauta singuri intoleranțe si alergii alimentare


cum se face ca lumea a3a n-are probleme destea

#8
MikeSpike

MikeSpike

    Cinic real

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,683
  • Înscris: 22.01.2015
Cand papi un pateu cu 2 paini la 300 gr e problema. Si daca la paste bagi si o juma de pita> aceasi problema. Si daca faci ca ciobanu din reclama-carne cu carne si un picut de salata>problema. Si de altele nu mai zic(zahar)

#9
effect

effect

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 208
  • Înscris: 28.07.2006
Cred ca nu e aliment pe lumea asta care sa nu provoace alergii, intolerante sau inflamatii macar unei singure persoane de pe glob. Am citit despre un caz de alergie la apa.

Alimentele de care ar trebui sa ne ingrijoram sunt cele care afecteaza intreaga populatie nu cazuri izolate de persoane care poate au anumite probleme de sanatate, intolerante cu cauze ereditare. Apoi, orice exces e daunator, chiar daca alimentul e benefic in sine. Nu soiul de grau e problema principala, ci felul in care e procesat dupa recoltare si pana ajungi sa-l mananci. In timp ce produsele din faina integrala sujnt indispensabile unei diete echilibrate, cele pe baza de faina alba sunt extrem de daunatoare. Lipsite de fibre si nutrienti importanti, ele devin o bomba calorica pe care multi o consuma zilnic sub forma de produse de patiserie si mai ales paine alba, din pacate atat de popoulara la noi.

#10
Tomaso

Tomaso

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 57,714
  • Înscris: 11.04.2005
Alergia la gluten este o problemă serioasă.
Boala celiacă.

Am printre cunoștințe pe cineva al cărui copil are această boală.
Nu-i deloc ușor, iar alimentele fără gluten (cele cu semnul spicului) sunt scumpe și relativ limitate.

Mama copilului îi face pâine la fiecare două zile,  de exemplu.   Tot fluxul alimentar este separat pentru a nu fi contaminat.
Chiar și ciocolata conține gluten.    Este greu și frustrant.

#11
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

 MembruAnonim, on 17 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Salut! Este adevarat ce tot se aude in ultima perioada in legatura cu glutenul asta, care se afla implicit, in paine, cereale si alte produse ce contin grau. Anume, faptul ca glutenul asta ar provoca inflamatii in organism si de aici urmatoarele boli/afectiuni: cancer, diabet, acnee, etc.
De exemplu, daca nu suferi de boala celiaca, insa observi ca glutenul(adica painea, cerealele, etc) iti provoaca alte afectiuni cum ar fi acneea, inseamna ca ai intoleranta la gluten?

Nu e vorba numai de gluten. Organismul uman poate avea intolerante (reactii autoimune) la o mare varietate de componenti ai produselor alimentare.
Eu, spre exemplu, nu am consumat niciodata lapte, in stare naturala, dupa prima alaptare si copilarie timpurie.  In rest consum fara probleme orice fel de produs lactat derivat, rezultat din fermentatie, chiar consum branza in cantitati industriale pe perioada verii.   Dar nu am intoleranta la gluten, sau nu am descoperit sa am - nu ma deranjeaza, nu-mi provoaca balonare sau alte reactii.

Acneea e o boala mai complexa - nu cred ca depinde numai de gluten ci de un lant intreg de factori cauzali .. spalatul fetzei cu sapun sau agresarea cu diverse alte substante fiind cauzele cele mai cunoscute.

Exista teste complexe de laborator pentru identificarea intolerantelor alimentare, din pacate sunt destul de scumpe. In plus identificarea de diverse itolerante ridica probleme practice - multa lume nu-si permite o dieta alimentara asa cum si-ar dori (hrana de calitate costa o caruta de bani).

Ca idee de baza - organismul uman dezvolta tot felul de intolerante si reactii autoimune la alimentele procesate.. cele care se indeparteaza de lantul natural de hranire.
Sistemul imunitar nu ataca alimentul cu informatie genetica cunoscuta, nealterata, pe care il poate identifica corect.   De aceea s-ar putea sa ni se para cool sa consumam kiwi sau mango dar organismul sa nu fie atat de incantat de aceste fructe care nu sunt de pe aici.. Acu, ramane sa stabilieasca fiecare ce e bun pentru el.

Edited by rosix, 17 November 2018 - 23:12.


#12
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,697
  • Înscris: 07.02.2003

 MembruAnonim, on 17 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Salut! Este adevarat ce tot se aude in ultima perioada in legatura cu glutenul asta, care se afla implicit, in paine, cereale si alte produse ce contin grau. Anume, faptul ca glutenul asta ar provoca inflamatii in organism si de aici urmatoarele boli/afectiuni: cancer, diabet, acnee, etc.
Sunt prostii... e o moda sa dai vina pe o simpla proteina (glutenul) pentru orice nu-ti merge bine... bineinteles perssoanele cu alergie la gluten il evita ca n-au incotro dar majoritatea lumii nu are nimic.

 NotEasy, on 17 noiembrie 2018 - 21:51, said:

auzi la ei... intoleranța la gluten pff
ăștia de la prea multa mancare se plictisesc si isi cauta singuri intoleranțe si alergii alimentare
E un numar de persoane redus ca procent dar care are asemenea intolerante.

 NotEasy, on 17 noiembrie 2018 - 21:51, said:

cum se face ca lumea a3a n-are probleme destea
Au si aia dar nu spun ca sa afli...

Edited by andreic, 17 November 2018 - 23:57.


#13
lyanna

lyanna

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,326
  • Înscris: 02.09.2007
Exista niste intolerante/alergii la diverse tipuri de alimente, cele mai cunoscute fiind la lactoza si la gluten.

Omul exista in forma actuala de cam 500.000 de ani. Vaca, oaia si capra au fost domesticite cam acum 10.000 de ani. Teoria zice ca nu toti s-au obisnuit/adaptat(evoluat) cu lactoza, iar stomacul lor o proceseaza mai greu spre deloc. De asemenea graul (si variatiile, orz, ovaz, grau salbatic, etc) au inceput sa fie cultivate cam acum 15000-10000 de ani, deci organismul nu a avut timp sa se adapteze in totalitate cu ele. Nu stiu daca teoriile astea sunt adevarate, dar treaba cu zaharul continut de f multe alimente in ziua de azi, care era foarte rar acum cateva mii de ani, parca mi se pare adevarata.

Alergiile astea, fiecare le duce dupa propriile puteri: unii n-au nimic, altii se baloneaza usor sau fac acnee, altii (cazuri mai rare) intra in soc anafilactic.

Dpmdv e important ca fiecare sa-si stie limitarile, care pot aparea/disparea pe parcursul vietii. Spre exemplu, eu n-am nimic cu laptele, branza, painea (alba/neagra/etc). Dar ma balonez crunt cand consum naut/fasole. Alta chestie, am probleme cu unele tipuri de drojdie. Mustul iese din discutie. O bere de 330ml e ok, de 500ml e la limita, de la doua beri mi se inflameaza caile respiratorii.

#14
Tort

Tort

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,000
  • Înscris: 02.01.2016

 NotEasy, on 17 noiembrie 2018 - 21:51, said:


cum se face ca lumea a3a n-are probleme destea

Stai sa vezi la fabricile de alimente din UK... cand intri in zona de "gluten free" zici ca intri in zona infestata cu ciuma. Te schimbi de 2 ori si te speli pe maini de 3 ca sa eviti contaminarea produselor cu gluten.

#15
rich1974

rich1974

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 16,275
  • Înscris: 25.07.2007
intoleranta la gluten e o chestie graduala, nu inseamna ca trebuie neaparat sa cazi din picioare, pot fi niste simptome subclinice pe care nici nu le bagi in seama.
poti sa faci un test, manaci vreo 2-3 luni de zile fara gluten si vezi cum te simti. poate o sa ai o surpriza.

Edited by rich1974, 18 November 2018 - 08:21.


#16
Karhu

Karhu

    Heretic member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 40,014
  • Înscris: 25.06.2007

 MembruAnonim, on 17 noiembrie 2018 - 21:15, said:

Anume, faptul ca glutenul asta ar provoca inflamatii in organism si de aici urmatoarele boli/afectiuni: cancer, diabet, acnee, etc.
Depinde de persoana...
Majoritatea oamenilor nu au nicio problema, sunt sanatosi tun, chiar daca mananca paine cu gluten.
Pe de alta parte si in tarile unde consumul de paine e foarte redus tot exista bolile pe care le-ai mentionat.

#17
republicall

republicall

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,212
  • Înscris: 26.02.2008
Din ce am citit pe forumuri/youtube este o problema aflata intr-o zona gri. Se numesc boli "altele decat celiace" sa le zicem ADC. Tocmai in aceasta denumire sta totul in tensiune, de abia a fost cat de cat acceptata denumirea asta in lumea medicala marginala. Cand va primi un nume adevarat atunci va fi boom-ul. Intoleranta la gluten e doar o particica. Exista boli la fel de grave ca cea celiaca si cica 1 din 3 persoane sufera de ele fara sa stie ceea ce este enorm. Cica poti sa mori de inima pe la 50-60 de ani sanatos fiind, si doar la anumite teste speciale poti sa vezi ca ai anumite inflamatii in corp. Cica is pana la 5-10 feluri de inflamatii ascunse. Toate duc in timp la tiroida, astm, alzheimmer, parkinson, probleme cardiace, articulatii, piele, leaky gut(intestin permeabil), si nu e doar glutenul implicat dar e bazat si pe el. Tine si de poluare, de stresul general fizic/psihic, mold(mucegai), alimentatie, boli precursoare de obicei digestive.

Cel mai important de retinut este ca inca e o perioada foarte gri in ce priveste testarea bolilor ADC, in SUA parca e ceva laborator.. Ce poate sa faca cineva care are anumite probleme si nu reuseste sa le depaseasca este sa renunte temporar definitiv la gluten, urmand sa-si revizuiasca strategia o data la 5 ani.

Cel mai sigur test este sa faci pauza la gluten 6 luni, daaaarrrr ci ca e posibil sa trebuiasca sa faci pauza 6 luni si la: lapte, cafea, TOATE cerealele si probabil inca cateva de care am uitat. Este foarte greu, mai ales cand masa e plina de firimituri de paine ramasa de la ceilalti membri de familie si toata lumea te critica si te arata cu degetul ca esti nebun. Sunt n cazuri pe youtube in care de obicei tineri erau fortati de parinti sa manance bine sa se refaca, si tocmai paine nu aveau voie sa manance. Era una care de la varasa dintr-o tara straina a aflat ca poate are si ea, ambele fiind inrudite genetic. Clar tine si de gene, nu loveste boala random. DAR trebuie repetat ca sunt care nu au simptome evidente pana boala nu loveste din plin.

De exemplu doctorul asta O'Brian avut un tata care a murit exact din acea cauza, de inima. S-a dovedit ca si el avea acele probleme. Asa si-a inceput povestea cu glutentul. [ https://www.youtube-nocookie.com/embed/bbfYcYMIDdQ?feature=oembed - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]

#18
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Interesant raspuns. Pana la urma, totul e o enigma si in alimentatie, la fel ca in multe alte aspecte ale vietii.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate