Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Niste intrebari despre apartamente

Comentarii amuzante pe Youtube

Nu iese laptopul din sleep mode.

Facerea de bine - ce aștepta...
 Probleme drum servitute

Se pot monta placi de gresie de 1...

Card de debit virtual emis de India

Diferenta ATS generator si PV
 La multi ani @Lotusisrael!

Declarație primar

Contestare amenda politia locala

PC se restarteaza cu erori ecran ...
 Mercedes atego 815 oprire motor

Ce contine Creion rani dupa ras?

Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!
 

Salarii bugetari vs privat

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#55
ioppo

ioppo

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 13,452
  • Înscris: 20.02.2008
Daca as fi decident in partidele de opozitie (USR sau cel al lui Ciolos, nu jegul numit PNL) as gandi o strategie pe termen lung. La fel cum face PSD.
As continua si as face mariri de salarii si pensii + ajutoare sociale la toti prostii. As indatora tara si as baga-o in faliment. Colaps.
Pe urma incepem de la zero, cu ajutor UE, cu background deja facut: "noi v-am dat dar asta e situatia". Taiem tot, meritocratie, moarte balastului asistat. Bugetari la minim.
In 10-12 ani am fi o alta tara.

Edited by ioppo, 14 November 2018 - 13:42.


#56
Moinesti72

Moinesti72

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 35,103
  • Înscris: 30.07.2006

 FallenAngel, on 14 noiembrie 2018 - 09:47, said:


Eu lucrez in administratia publica centrala, si salarii de 4000lei net au doar inginerii pe ultimul grad si cu vechime maxima
Debutantii abia ating 2000lei

Saracutii de ei,ni se rupe inima :(

#57
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006

 spooky51, on 14 noiembrie 2018 - 08:49, said:

La Ministerul Muncii, consilier superior, ultima gradatie, salariu maxim, cam 3400 lei, mai are mult pana sa ajunga la acei 4235 net. Un consilier principal, urmatoarea gradatie, studii superioare si vechime pana in 9 ani, cam 2200 lei. Un consilier debutant, studii superioare, fara experienta, castiga nitel peste salariul minim pe economie.
In invatamant, un profesor debutant ia tot un pic peste salariul minim pe economie. Creste odata cu vechimea nu prea mult, dar multi isi iau ore peste norma, cei care au de unde..

Din cifrele astea inteleg ca salariile mari sunt pe la primarii, prefecturi, consilii judetene, ca sa nu mai zic de institutiile militarizate, jandarmi, politie, pompieri si mai ales de medici. Profesorii de scoala generala si liceu chiar au salarii de casier la supermarket.
Ce-i aia ''consilier superior''???? Pe cine consiliaza el cite 8 ore pe zi, zi de zi, an de an??? plus un milion de alte functii create la misto, doar pentru ca trebuiau platite niste servicii!

 Flat, on 14 noiembrie 2018 - 09:11, said:

bugetarii sunt toti cu studii superioare, deci e normal sa aiba salarii mai mari decat in privat unde sunt toate meseriile din lume, inclusiv muncitor necalificat
la privat se face evaziune fiscala, se plateste si la gri, salariu minim pe CM si restul in plic. inclusiv pe PFA, drepturi de autor sau alte smenuri

in realitate salariile sunt mai mari in privat, joburi similare
Draga, bac-ul la 30 de ani si diplomele de la FF sai ID, nu constituie studii ci doar fapte posibil penale!

#58
DanyHiker

DanyHiker

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,289
  • Înscris: 06.07.2007

 maxxmedia1999, on 14 noiembrie 2018 - 13:01, said:



Are cam 45 de ani si e la o scoala mica de cartier,clase putine,ore putine
4400 era salariu brut.
Nici cu o catedra jumate nu are cum sa aiba 4400 net.
Daca are o catedra de 18 ore, gradul 1 si 20 de ani vechime, salariul ei e de 3500 net.

#59
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006
ei confunda brutul cu netul, in presa se dau salariile brute si tzugulanul vede si pocneste invidia in el, ia uite baaaa cat are ala, in mana net e undeva sub 60%

#60
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 dan1980_25, on 14 noiembrie 2018 - 14:09, said:

4400 era salariu brut.
Nici cu o catedra jumate nu are cum sa aiba 4400 net.
Daca are o catedra de 18 ore, gradul 1 si 20 de ani vechime, salariul ei e de 3500 net.

Plus alte sporuri si uite ca ajunge la cat am zis eu 4400,mi se pare enorm de mult pentru un profesor de geografie la scoala generala.Mama a muncit peste 30 de ani numai la grupa 1 in conditii grele de munca si are pensie 1600 de lei,sa dai 4000 de lei la unu care nu face mai nimic e absurd

Edited by maxxmedia1999, 14 November 2018 - 14:41.


#61
dmx85

dmx85

    antrenor d jmekheri

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,265
  • Înscris: 06.01.2009
Io cred ca la bugetari nu salariile-s problema, ci nr de angajati si productivitatea muncii lor. Sunt unii care muncesc de rup si isi storc creierii si altii care nu fac nimic. Cat timp partidele politice (in special PSD-u' care a fost in majoritatea anilor la putere) vor promova in continuare oameni nepregatiti si de o calitate umana slaba, lucrurile nu se vor indrepta.

 maxxmedia1999, on 14 noiembrie 2018 - 14:37, said:



plus alte sporuri si uite ca ajunge la cat am zis eu 4400,mi se pare enorm de mult pentru un profesor de geografie la scoala generala

Educatia in Romania este crunt subfinantata, desi e un domeniu de importabta strategica. Daca profesoru' ala e bun, atunci 1000 euro mi se pare undeva la limita de jos.

#62
86-APP

86-APP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,278
  • Înscris: 01.03.2017

 AMDG, on 14 noiembrie 2018 - 09:56, said:



In alte tari bugetarii din administratie sunt inlocuiti de calculator.
Cea mai buna dovada c n-ai habar despre ce vorbești


#63
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 ioppo, on 14 noiembrie 2018 - 13:42, said:


Pe urma incepem de la zero, cu ajutor UE, cu background deja facut: "noi v-am dat dar asta e situatia". Taiem tot, meritocratie, moarte balastului asistat. Bugetari la minim.
In 10-12 ani am fi o alta tara.
Structurile UE impun unj numar crescut de bugetari. Vomitzii, cvomitete, consilii, supravegehtori de bagatori de seama ...

Sper ca stii ca Bruxellul este plin de bugetari UE supraplatiti ...


 dmx85, on 14 noiembrie 2018 - 14:40, said:

Io cred ca la bugetari nu salariile-s problema, ci nr de angajati si productivitatea muncii lor. Sunt unii care muncesc de rup si isi storc creierii si altii care nu fac nimic. Cat timp partidele politice (in special PSD-u' care a fost in majoritatea anilor la putere) vor promova in continuare oameni nepregatiti si de o calitate umana slaba, lucrurile nu se vor indrepta.

Ca de obicei se uita ca productivitatea este data si de utlilaje .....
De ex 30 de insi cu lopeti nu dau zapada tot ata de bine ca unu singur pe un tractoras cu lama .. Un tractiras cu minicupa in max o ora face un sant pe car 4 lipoveni l-ar sapa intr-o zi 9cei mai buni la sapat  santuri, gropi, samd sunt lipovenii. )

Sau ... era odata la tmebe ceva dspre salri, munfca si productivitate.
Un roman cu o mica firma. De abia se dscurca. Omul era priceput ... insa avea utilije f vechi obtinute de la casari.
In replica un polonez. Randament! Utilaje noi noute, moderne numerice.... simai multe decat avea romanjul. Acesii piesa era facut de roman in 4 ore de munca intensa .... si in 30 minujte de polonez cre boierea .. pute sa bea si o cafea admirand cum lucreaza utiljul sau!!!

Insa mai este o mare diferenta : polonezul avea acces la credite facile la preturi civilizate .
Romanul nu ...

Si mai este o difernata - in Romania banciloe au randamente mai bune decat in Polonia.

Si inca una - in Romania munca este mai prost platita decat in Polonia. Si mai multa!

Adica cam asa : cele mai bune rndamente ale capitalului se fac cu mana de lucru cat mai ieftina.
Mana de lucru ifetina inseamna insa nivel tehnologic scazut.
Nivelul tehnologic sczut inseamna productivitate mica ...

#64
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 dmx85, on 14 noiembrie 2018 - 14:40, said:

Educatia in Romania este crunt subfinantata, desi e un domeniu de importabta strategica. Daca profesoru' ala e bun, atunci 1000 euro mi se pare undeva la limita de jos.

Cat de bun poate sa fie un profesor de geografie la scoala generala?:D daca era de fizica,engleza,matematica,romana,mai ziceam.Ar trebui sa fie platiti in functie de performanta elevilor,sa stim cati admisi,cu ce note,etc

#65
tytysor

tytysor

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,551
  • Înscris: 02.09.2006

 FallenAngel, on 14 noiembrie 2018 - 10:02, said:

Noi am automatizat destul de mult procesul de productie, insa nu neg ca vreo 10-20% din personal o freaca aiurea.
Banuiesc ca la toate institutiile este asa, insa cel putin la noi, aia care o freaca aiurea, sunt aia care sunt platiti cu salarii minime, gen muncitorii, electricienii, etc.

La noi in productie, e cam imposibil sa lucreze calculatorul pentru ca facem verificari manuale.

Sa n-am parte de vioara! muncitorii o freaca la rece, iar absolventii de private joaca bambilici pe calculator! Dati-le table sau laptopuri si muncitorilor si atunci vor munci exact ca voi!
presupun ca ai program de glume astazi!

 argonaut, on 14 noiembrie 2018 - 10:21, said:

Asa ?!
O sa ma duc sa-i intreb pe toti gardienii publici, militienii, soldatii, soferii de pe ambulante ( 4.000 net !!!!), asistentele, etc., ce facultati au terminat.


Pe de alta parte:

Se pune, de fapt, presiune mare pe firmele mici şi mijlocii. Vor fi confruntate cu costuri mai mari, iar patronii care nu au bani de scos din buzunar se vor vedea nevoiţi să concedieze din personal. Sau să-i plătească la negru.

Creşterea salariului minim fără ca economia să o ceară, adică fără să existe creşteri de productivitate, frânează dezvoltarea companiilor cu bugete mici şi le condamnă, în multe cazuri, la faliment.

......................
Aiurea-n tramvaiul 16! patronake nu va pune un lau in plus la salariu neobligat de stat nici daca ii creste productivitatea de 18 ori! te pomenesti ca acuma, printr-o stranie coincidenta, productivitatea majoritatii firmelor este cit sa dea fix salariul minim!

 FallenAngel, on 14 noiembrie 2018 - 10:43, said:

Asta este situatia peste tot. Poate la primarii sunt salariile alea uriase de se vorbeste la TV, altfel nu imi explic.

Ma intreba cineva acu ceva timp, de ce mai stau la stat daca salariile sunt asa proaste (da, 3000lei pt un inginer este bataie de joc).
Pentru ca este un job stabil, pentru ca imi sunt platite contributiile, pentru ca am salariul ok pe cartea de munca si pot sa imi fac un credit de prima casa.
Vezi ca te-au mintit! cartile de munca s-au desfintat din 2011!

 Ghita_Bizonu, on 14 noiembrie 2018 - 10:51, said:

Crez ca dintai si dintai ar trebui sa ne intrebam ce fel de salariati sunt la buget si ce fel de salariati la privat .....
Deci oare cati insi plateste statul sa aranjeze marfa in rafturi? Da cati salahori?!
Insa la Auchan sau Carrefour cati profesori de mate-fizica sau medici pediatri lucreaza?!
AUD?
Ce ? Nu stii ce aia "salahor" ?!

..........................
draguta, presupun ca te prefaci nu ca intr-adevar nu stii ca lumea cind vorbeste de bugetake nu se refera la medici si la profesori, desi nu s-au inregistrat cazuri de renuntare la spaga desi salarii au crescut in nestire!
Lumea se refera la toti contopistii care plimba hirtii si care dupa ce si-au cumparat diplome de la private fac exact ce faceau si cind aveau 10-12 clase. mamnevra a fost nu sa se destepte, ci doar sa poata fi marite salariile aiurea!

 gabrolio, on 14 noiembrie 2018 - 10:55, said:

O sa mai mearga si in 2019 cu salariile marite la bugetari, din 2020 o sa dea din gard in gard ca nu mai au bani de salarii si ori incep disponibilizari, ori scad salariile. De pensii nu o sa se atinga, ca e mare problema electorala daca fac asta. O sa vedeti pe la stiri ca multe institutii nu o sa mai aiba cu cine sa-si faca treaba dupa ce scad salariile si pleaca lumea.

....................
Desigur, vor merge in sistemul privat unde sint asteptati cu drag!
Sau da guvernul o lege si-i scoate de la 40 de ani la pensie ca sa nu faca foamea!

 FallenAngel, on 14 noiembrie 2018 - 12:43, said:

Stii ca asta e o aberatie grava.
Faptul ca omul nu stie sa foloseasca calculatorul ca nivel mediu, nu inseamna ca nu poate fi as in programul pe care il foloseste pentru a-si desfasura productia.
Da, aia de la posta se uita stramb cand se blocheaza, insa cand merge, e... flash Posted Image. Bine, poate am dat un exemplu prost, dar intelegi tu Posted Image

Probabil in functie de tehnologii, si noi o sa ne adaptam greu pe viitor.
Orice tanar angajat la stat, stie sa foloseasca calclatorul, stie o limba straina, si are, mai mult sau mai putin, studii superioare.
Probabil odata cu generatiile, se schimba si calitatea personalului de la stat.
Cred ca am mai spus, privatele sau orice sistem de FF sau ID nu se numesc studii, nici macar inferioare!

 Ghita_Bizonu, on 14 noiembrie 2018 - 13:09, said:

.......................................

2) numa in Romania se vrea sa se faca din c....at bici, sa pleneasc si sa nu stropeascva ...
De unde dracu oti vrea voi "perofmante" ca cand se platewsc cele maimici impozite, celoe mai mici contributii ?! De unde servicii publice de educaţie, sănătate şi infrastructură la standarde ridicate. cand au cele mai mici resurse bugetare ?
Atentie : contributi8iloe la Casa de santate sunt numai ptr sanatate .. cele de asigiraeri socilae sunt numai ptr p0ensiile celor care cotizeaza!
Soseele, scolile, invatamantul samd trebuiesc platite din impozit! Cea mai mica suma dintre toate!!!!

............................
Prostii! se varsa in oala comuna si se impart cum vrea tita guvernului! iar daca pensiile se plateau din incasari, o cam beleau pensionarii! Nu e nici un secret ca statul se imprumuta cu multe miliarde de euro anual pentru a putea plati pensiile si salariile eficientilor buetari!

 hwplanet, on 14 noiembrie 2018 - 13:31, said:

Corect. Atunci sa nu ne mai miram de ce suntem o tara de analfabeti, cine crezi ca isi da interesul pentru un salariu de kakat? Ia sa vezi ca daca mareai la 1000 de Euroi la profesor, sa vezi dupa cum toti copii ieseau spirt de destepti!

Asta nu intelegeti voi, ca preturile sunt mult prea mari si salariile mult prea mici, nu isi mai da nimeni interesul atata timp cat preturile sunt ca in occident. E asa greu de inteles? Inainte sa dati voi 1000-2000-3000 de lei salariu, uitati-va cat costa chiria in Euro. 200-300 de Euro chiria aia cea mai praf! Nu merge asa, trebuie sa existe un echilibru, nu mergem pe principiu unii au prea mult si unii prea putin! Este inadmisibil ca unul sa fie milionar in Euro de la 25-30 de ani, si altul la 90 de ani sa nu aiba bani de pastile. Intr-un astfel de sistem corupt eu zic sa ne bagam picioarele....
Asta-i mentalitatea de bugetake! corect ar fi sa nu accepti un job unde sa muncesti in scriba, crezind ca din cauza salariului mic nu faci perfoarmanta cind de fapt atita te duce capul!

 dan1980_25, on 14 noiembrie 2018 - 14:09, said:

4400 era salariu brut.
Nici cu o catedra jumate nu are cum sa aiba 4400 net.
Daca are o catedra de 18 ore, gradul 1 si 20 de ani vechime, salariul ei e de 3500 net.
deci nici 4 ore pe zi!

#66
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 Kazmer, on 14 noiembrie 2018 - 07:57, said:

https://ziuadecj.rea...ar--179828.html


"Salariul mediu în întreaga economie a fost de 2.688 lei net (stat și privat). La stat a fost de 4.235 lei net pe lun, pe când în privat a fost de aproximativ 2.218 lei. O diferenț de 2.017 lei net. Salariul mediu la stat în luna septembrie a fost deci aproape dublu celui din privat (mai precis este cu 91% mai mare). De ce aceast diferenț? Pe scurt, cu cât este cineva mai aproape de centrii de putere în stat, cu atât i-se întâmpl lucruri mai bune: salarii mai mari, pensii speciale, zile libere mai multe, vouchere de vacanț, zi scurt vineri, cursuri de âformare continuâ la mare și la munte, etc."

Având în vedere salariul mediu bugetari 4200 salariul mediu învțmânt 2700 rezulta salariul mediu al bugetarilor care nu lucreaz în învțmânt este mult mai mare probabil peste 5000.

1_0_0_1542116022_05907.jpg

Tinand cont ca la privat sunt o groaza care au pe hartie minimul, dar in mana altceva, plus salariile necalificatilor (majoritatea astora lucreaza in sectorul privat, nu la stat), media nu poate fi decat mica. Asta nu inseamna ca reflecta realitatea.

#67
Valmont43

Valmont43

    Guru Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 15,148
  • Înscris: 22.01.2013
Chestia asta cu salariul mediu de jdemii de lei este falsa....intr-un grup de 100 de oameni daca 30 dintre ei au salarii de mii de euro si restul lefuri de sclaveti rezulta o medie babana...la stat au salarii mari numai cei care sunt in sistemul mafiot/oligarhic, restul au venituri modeste.

Edited by Valmont43, 14 November 2018 - 16:44.


#68
Flat

Flat

    Bugetar Esențial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,875
  • Înscris: 23.06.2006

 tytysor, on 14 noiembrie 2018 - 16:40, said:

deci nici 4 ore pe zi!

mentalitate de basist, certat cu scoala. doar ala mai zicea ca profesorii au 4 luni vacanta
profesorii nu muncesc doar orele pe care le stau in clasa, ci mai fac si pregatire, corecteaza lucrari, teme

#69
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,859
  • Înscris: 26.02.2010
un castiga 10000 lei luna si altul salariul minim, dar media pe general iese 6000 de lei brut. :D

#70
wolfmanro

wolfmanro

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,517
  • Înscris: 04.02.2012

 Valmont43, on 14 noiembrie 2018 - 16:43, said:

Chestia asta cu salariul mediu de jdemii de lei este falsa....intr-un grup de 100 de oameni daca 30 dintre ei au salarii de mii de euro si restul lefuri de sclaveti rezulta o medie babana...la stat au salarii mari numai cei care sunt in sistemul mafiot/oligarhic, restul au venituri modeste.

Iar daca din suta aia doar 3 au salarii mari, rezulta o medie prapadita. Asta explicam mai sus.

#71
maxxmedia1999

maxxmedia1999

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,326
  • Înscris: 15.08.2015

 Flat, on 14 noiembrie 2018 - 16:45, said:


mentalitate de basist, certat cu scoala. doar ala mai zicea ca profesorii au 4 luni vacanta
profesorii nu muncesc doar orele pe care le stau in clasa, ci mai fac si pregatire, corecteaza lucrari, teme

da da da cum sa nu,am avut eu profesor in liceu am dat lucrare scrisa si un coleg a copiat identic de la mine,ala a luat 7 si eu 4,a trebuit sa rezolv cu diriginta,stiam ca ala vrea capsuni,piept de pui (bani nu lua) venea tata saracu D-zeu sa-l ierte cu masina avion la sfarsit de an,si asta in Bucuresti,in provincie nici nu stau sa ma gandesc cum e

#72
Ghita_Bizonu

Ghita_Bizonu

    Confectionez manusi din pielea clientului

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,827
  • Înscris: 16.10.2012

 tytysor, on 14 noiembrie 2018 - 16:40, said:

draguta, presupun ca te prefaci nu ca intr-adevar nu stii ca lumea cind vorbeste de bugetake nu se refera la medici si la profesori, desi nu s-au inregistrat cazuri de renuntare la spaga desi salarii au crescut in nestire!
Lumea se refera la toti contopistii care plimba hirtii si care dupa ce si-au cumparat diplome de la private fac exact ce faceau si cind aveau 10-12 clase. mamnevra a fost nu sa se destepte, ci doar sa poata fi marite salariile aiurea!

Dragita eu cam am iedee la ce NU gandeste "lumea" insa ma avut norocu?Nenorocu?! unui tata exigent cu laba grea ....
Cestia este cva indiferent de ce NU gandeste lumea realitatea este ca l stat sun t un numar redus de portari si femei cu mopu.
Restu e maibine calificati sau se presupune ca ar fii .

Cat despre "spaga" .. e asa e unii e mesatui.
Insa ce mi se pare ciudata cum din vreo cca 12 sinomime voi v-ati fixat numa la spaga . Pe vremuri cadn lumea avea un vocalbular mai dezvoltat "spaga" se "baga"  si avea cea mai mare vloare dintre "veniturisolicitate si necuvenite" . Azi voi ziceti "spga" si la "atentii" .

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate