Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum sterg mails din Promotions

Vanzare cumparare fara transfer b...

Receptie ciudata, in functie de t...

Dupa 20 ani de facultate, am uita...
 Mobile.de ofera imprumut de bani ...

problema test grila

Digi24 a disparut de pe TV Lg

Drept de proprietate intelectuala...
 Jante noi shitbox

Trinitas TV 4K

Dacia 1316 cu 6 usi ...

Frecventa modificata radio
 Un nou pericol pt batrani

Ar trebui sa vindem imobiliarele ...

Dupa renuntarea la aparat dentar

pelerinaj in Balcik
 

Salarii bugetari vs privat

* * * * - 4 votes
  • This topic is locked This topic is locked
122 replies to this topic

#19
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View Postvpiti, on 14 noiembrie 2018 - 09:19, said:

Din pacate, in Administratia publica (cerc si linie verde) salariile sunt mai mari decat majoritatea activitatilor din mediul privat

Si nu ar strica sa vedem care e utilitatea lor in conditiile in care oamenii sunt inlocuiti in mediul privat de calculator pentru roluri similare.

#20
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006

View Postce10, on 14 noiembrie 2018 - 09:23, said:

Daca luam in calcul rezultatul muncii profesorilor din timpurile noastre, cred ca profesorii ar trebui sa fie platiti strict la nivelul salariului minim. Nu exista justificare pentru mai mult.
Profesorii debutanti cam la acest nivel au salariu. Rezultatele lui se vad :D

#21
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010
Bine, nici elevii nu vor sa mai invete, când vad ca ai salariu mic, daca inveti de rupi....

#22
george_alexandru

george_alexandru

    Mwe Austria

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 32,543
  • Înscris: 30.08.2017

View Postarsmundis, on 14 noiembrie 2018 - 08:23, said:

Declaratiile apartin unui deputat USR. Ar fi interesant de vazut ce ar face USR-ul daca ar castiga alegerile. Credeti ca ar da jos salariile bugetarilor? Da de unde, astea sint gogorite care dau bine la public. Si ei ar avea de platit polite, ar avea de multumit ”sponsorii”, ar avea sau si-ar face baroni in teritoriu. Nu va amagiti cu apa rece, nici ei nu tin cu voi, dau doar din gura sa iasa binein presa si sa castige capital electoral. Nu cred ca vreunul din ei a refuzat indemnizatia de parlamentar pentru ca e prea mare pentru ceea ce fac, sau indemnizatiile de sedinta, sau excursiile prin strainatate denumite pompos evenimente oficiale.
Ia uite aici:
https://www.digi24.r...din-2018-986817


Am stat de vorba cu un ministru din cabinetul Ciolos si l-am inrebat ce ar face daca ar reveni ca ministru. A zis ca ar da afara mare parte din angajatii din minister...cica aia sunt adevarata problema. Imi povestea o faza cand a venit angajatul la el sa vorbeasca despre un control nu stiu unde...intreba care sa fie concluzia controlului.

#23
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Mie imi vine sa vomit cand vad diferenta asta de salarii.
Eu lucrez in administratia publica centrala, si salarii de 4000lei net au doar inginerii pe ultimul grad si cu vechime maxima.
Debutantii abia ating 2000lei, iar la noi nu exista mariri salariale anuale. Abia de anul asta ne-au dat niste bonuri de vacanta, bineinteles impozitate din salariul urmator. Bonuri de masa sau alte prime sunt un fel de lână de aur. Nu stim cum arata.

Cum zicea si Flat in urma, in mare, majoritatea bugetarilor sunt angajati pe studii superioare. Noi avem acum un post liber la IT si nu gasim un om care sa aiba experienta 6 ani si 6 luni pe studii superioare ca sa se poata angaja. Majoritatea au lucrat cu salariul minim brut + completare la negru.
De aici, tragem o alta concluzie. Din cauza asta e diferenta asta imensa la INS, pentru ca bugetarii au salariile corecte pe cartea de munca iar privatul le are la misto.

Se generalizeaza prea mult cu salariile si cu bugetarii fara sa se stie toata povestea. Normal ca daca il vezi pe Dragnea cu vila si milioane de euro in conturi, ti se pare ca toti bugetarii au merțane si bmw-uri.

#24
Platon

Platon

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,692
  • Înscris: 22.10.2002

View Postirulan_corrino, on 14 noiembrie 2018 - 08:47, said:

La ce economie avem, abia daca ne putem numi țară manufacturieră, e cumva firesc că salariile din sectorul bugetar sa fie mai mari decât cele din privat, în medie, pt că și nivelul de calificare e mai înalt.
Ar trebui că un profesor sa fie plătit cu același salariu ca un casier sau manipulant de la supermarket ?


La ce economie avem abia daca putem plati salariile astea, si degeaba ai calificare inalta la buget, daca nu are cine sa iti plateasca salariile, nu ar trebui sa plecam intai de la sintagma gaina care face oua, vacuta care da lapte, adica nu ar trebui intai sa avem salarii mari la cei care produc banii si apoi la restul ?

View PostFallenAngel, on 14 noiembrie 2018 - 09:47, said:

Mie imi vine sa vomit cand vad diferenta asta de salarii.
Eu lucrez in administratia publica centrala, si salarii de 4000lei net au doar inginerii pe ultimul grad si cu vechime maxima.
Debutantii abia ating 2000lei, iar la noi nu exista mariri salariale anuale. Abia de anul asta ne-au dat niste bonuri de vacanta, bineinteles impozitate din salariul urmator. Bonuri de masa sau alte prime sunt un fel de lână de aur. Nu stim cum arata.

Cum zicea si Flat in urma, in mare, majoritatea bugetarilor sunt angajati pe studii superioare. Noi avem acum un post liber la IT si nu gasim un om care sa aiba experienta 6 ani si 6 luni pe studii superioare ca sa se poata angaja. Majoritatea au lucrat cu salariul minim brut + completare la negru.
De aici, tragem o alta concluzie. Din cauza asta e diferenta asta imensa la INS, pentru ca bugetarii au salariile corecte pe cartea de munca iar privatul le are la misto.

Se generalizeaza prea mult cu salariile si cu bugetarii fara sa se stie toata povestea. Normal ca daca il vezi pe Dragnea cu vila si milioane de euro in conturi, ti se pare ca toti bugetarii au merțane si bmw-uri.


DEBUTANTII ABIA ATING 2000 DE LEI in timp ce la privat sunt oameni cu 40 de ani de experienta si abia ating 1500, vai, suntem oripilati ca la stat aia care intra in paine iau 2000 de lei....

#25
Slick0r

Slick0r

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,014
  • Înscris: 17.12.2005

View Postdanpet, on 14 noiembrie 2018 - 08:33, said:

Faptul ca patronii nu vor sa mareasca salariile,e...alta problema:evident ca le-ar scadea por profitul. V-ati intrebat de ce angajatii unor companii straine (si sunt o gramada in Ro),sunt platiti in Ro cu salarii mult mai mici decat in tarile occidentale...pentru aceeasi treaba?!!!

Omule, firmele private nu pot trai din credite nerambursabile asa cum o face statul falimentar Romania.
Marja de profit overall a firmelor din Ro am auzit la radio ca e 6%.

Cat despre firmele cu capital strain, dupa tine, asa, de ce ar mai veni in lumea a treia daca ar plati salarii ca-n tara de bastina?! Salariile sunt cum sunt pt ca vin oameni sa se angajeze. Eu zic mersi si pe un salariu de 5 ori mai mic decat am acum. Daca nu iti convine si ASA usor crezi ca e, fa-ti baiete afacere si umple-te de bani.

#26
sirgoofy

sirgoofy

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,030
  • Înscris: 06.09.2008

View PostPlaton, on 14 noiembrie 2018 - 09:49, said:

DEBUTANTII ABIA ATING 2000 DE LEI in timp ce la privat sunt oameni cu 40 de ani de experienta si abia ating 1500, ...
Tocmai deaia e criză de forță de muncă la privat, csf cu 1500/ luna ?
Minim 2000lei în mana și să vezi cum apar oamenii.

#27
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006

View PostPlaton, on 14 noiembrie 2018 - 09:49, said:

DEBUTANTII ABIA ATING 2000 DE LEI in timp ce la privat sunt oameni cu 40 de ani de experienta si abia ating 1500, vai, suntem oripilati ca la stat aia care intra in paine iau 2000 de lei....

Pai stai putin. Si aici a cui este vina?
A statului ca plateste un salariul mic/mediu pentru un initiat, angajat pe studii superioare?
A angajatorului privat, care isi BATE JOC de angajatul sau, cu vechime de 40 de ani, pe care il munceste pentru 1500lei pe luna?
A angajatului care accepta acest post?

Din cate stiu, parca e o lege care specifica ca salariul unui om angajat pe studii superioare, are salariul ceva mai mare decat unul fara studii superioare.

Edited by FallenAngel, 14 November 2018 - 09:59.


#28
AMDG

AMDG

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,091
  • Înscris: 23.01.2007

View PostFallenAngel, on 14 noiembrie 2018 - 09:47, said:

Noi avem acum un post liber la IT si nu gasim un om care sa aiba experienta 6 ani si 6 luni pe studii superioare ca sa se poata angaja.

In alte tari bugetarii din administratie sunt inlocuiti de calculator.

#29
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006
Noi am automatizat destul de mult procesul de productie, insa nu neg ca vreo 10-20% din personal o freaca aiurea.
Banuiesc ca la toate institutiile este asa, insa cel putin la noi, aia care o freaca aiurea, sunt aia care sunt platiti cu salarii minime, gen muncitorii, electricienii, etc.

La noi in productie, e cam imposibil sa lucreze calculatorul pentru ca facem verificari manuale.

#30
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,338
  • Înscris: 29.07.2013

View PostFlat, on 14 noiembrie 2018 - 09:11, said:

bugetarii sunt toti cu studii superioare ...

Asa ?!
O sa ma duc sa-i intreb pe toti gardienii publici, militienii, soldatii, soferii de pe ambulante ( 4.000 net !!!!), asistentele, etc., ce facultati au terminat.


Pe de alta parte:

Se pune, de fapt, presiune mare pe firmele mici şi mijlocii. Vor fi confruntate cu costuri mai mari, iar patronii care nu au bani de scos din buzunar se vor vedea nevoiţi să concedieze din personal. Sau să-i plătească la negru.

Creşterea salariului minim fără ca economia să o ceară, adică fără să existe creşteri de productivitate, frânează dezvoltarea companiilor cu bugete mici şi le condamnă, în multe cazuri, la faliment.

Dar statul urmăreşte, de fapt, să adune mai mulţi bani la buget.
Potrivit unei analize Deloitte, România are cea mai ridicată rată efectivă de taxare, în raport cu ţări precum Bulgaria, Serbia, Croația, Ungaria, Slovacia, Cehia, Polonia, Estonia, Lituania și Letonia.

Din brutul salariului minim, statul încasează aproape 42%, în condiţiile în care media regiunii e de doar 21%. Dublu, aşadar. Asta înseamnă că salariatul primeşte procentual mai puţin din rezultatul muncii sale decât în alte state din regiune. Rămâne cu mai puţini bani în mână.

Pe hârtie, un salariat român plătit cu salariul minim pe economie încasează mai mult cu 50% decât colegul său din Bulgaria, dar după plata contribuţiilor, acest avans se reduce la mai puţin de jumătate.

În teorie, dacă statul încasează mai mulţi bani de pe urma taxării muncii, acest lucru ar trebuie să se reflecte într-o calitate a vieţii mai crescută, adică servicii publice de educaţie, sănătate şi infrastructură la standarde ridicate.
Numai că în România nu este deloc aşa, iar cheltuielile publice sunt ineficiente.

Edited by argonaut, 14 November 2018 - 10:26.


#31
Ion_Bumbu

Ion_Bumbu

    User asocial

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,591
  • Înscris: 31.01.2010
Si poate ai o surpriza sa aflii ca uni`s ingineri, altii fizicieni care pur si simplu n`au gasit un post !
:D

#32
aris86

aris86

    Traieste constient!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 30,844
  • Înscris: 26.02.2010

View PostFallenAngel, on 14 noiembrie 2018 - 09:47, said:

Mie imi vine sa vomit cand vad diferenta asta de salarii.
Eu lucrez in administratia publica centrala, si salarii de 4000lei net au doar inginerii pe ultimul grad si cu vechime maxima.
Debutantii abia ating 2000lei, iar la noi nu exista mariri salariale anuale. Abia de anul asta ne-au dat niste bonuri de vacanta, bineinteles impozitate din salariul urmator. Bonuri de masa sau alte prime sunt un fel de lână de aur. Nu stim cum arata.

Cum zicea si Flat in urma, in mare, majoritatea bugetarilor sunt angajati pe studii superioare. Noi avem acum un post liber la IT si nu gasim un om care sa aiba experienta 6 ani si 6 luni pe studii superioare ca sa se poata angaja. Majoritatea au lucrat cu salariul minim brut + completare la negru.
De aici, tragem o alta concluzie. Din cauza asta e diferenta asta imensa la INS, pentru ca bugetarii au salariile corecte pe cartea de munca iar privatul le are la misto.

Se generalizeaza prea mult cu salariile si cu bugetarii fara sa se stie toata povestea. Normal ca daca il vezi pe Dragnea cu vila si milioane de euro in conturi, ti se pare ca toti bugetarii au merțane si bmw-uri.

La noi, cu exceptia directorilor si a CS I si II, majoritatea au salarii de 2000 si 2500 de lei net, bineinteles salariul minim la debutanti si cu vechime mare in munca.

#33
Octavian_SK

Octavian_SK

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,668
  • Înscris: 24.06.2011
Salariile sunt mici la privat pentru ca privatul gaseste usor slugi fara simbrie; daca nu ar accepta nimeni salariile alea mizere aia ar fi nevoiti sa le mareasca sau sa isi vanda mercedesul si vila; ti se face greata cand vezi pe toti gretosii care isi spun patroni cum se plang ei din BMW-u ca nu gasesc forta de munca platita prost

#34
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006

View Postargonaut, on 14 noiembrie 2018 - 10:21, said:

Asa ?!
O sa ma duc sa-i intreb pe toti gardienii publici, militienii, soldatii, soferii de pe ambulante ( 4.000 net !!!!), asistentele, etc., ce facultati au terminat.

Ai insirat fix oameni care traiesc din sporuri Posted Image.
Ai uitat ca astia au iesit in strada cand s-au redus sporurile la 30% din salariul brut?

Oamenii astia aveau sporuri de 100% din salariu, cel putin.

Edited by FallenAngel, 14 November 2018 - 10:39.


#35
spooky51

spooky51

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,815
  • Înscris: 29.09.2006
Faza cu patronii romani si salariile mici este cauzata doar de calicia romanilor. Orice "anteprenor" care are o alimentara parlita la coltul strazii are pretentia sa se plimbe in masina noua si sa-si faca si casa, apartamentul la bloc si Loganul incepe sa fie "incompatibil" cu statutul de "patron". Au pretentia sa angajeze oameni pe salariul minim si sa-i munceasca 12 ore pe zi, apoi se vaita ca nu gasesc oameni sa angajeze. N-am auzit inca de supermarketuri care sa se planga de lipsa de angajati, la fiecare deschidere a unui nou supermarket intr-un oras tinerii aplica cu sutele. N-am auzit sa se planga de lipsa de angajati Dacia sau Ford Romania, in schimb am auzit de la "patronii" de hoteluri ca turismul romanesc nu merge din cauza ca nu gasesc angajati care sa munceasca pe gratis, eventual sa aduca si bani de acasa.

Edited by spooky51, 14 November 2018 - 10:42.


#36
FallenAngel

FallenAngel

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,505
  • Înscris: 08.12.2006

View Postaris86, on 14 noiembrie 2018 - 10:28, said:

La noi, cu exceptia directorilor si a CS I si II, majoritatea au salarii de 2000 si 2500 de lei net, bineinteles salariul minim la debutanti si cu vechime mare in munca.

Asta este situatia peste tot. Poate la primarii sunt salariile alea uriase de se vorbeste la TV, altfel nu imi explic.

Ma intreba cineva acu ceva timp, de ce mai stau la stat daca salariile sunt asa proaste (da, 3000lei pt un inginer este bataie de joc).
Pentru ca este un job stabil, pentru ca imi sunt platite contributiile, pentru ca am salariul ok pe cartea de munca si pot sa imi fac un credit de prima casa.

Edited by FallenAngel, 14 November 2018 - 10:45.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate