Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 Recomandare aparat de vidat alime...

Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...
 

Precedentul Kokoshmare in istoria inmatricularilor/radierilor din Romania

* * * * * 3 votes
  • Please log in to reply
24 replies to this topic

#1
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007
Dragi tovarasi si pretini

Am infrant, sunt beat de fericire, am ingenuncheat sistemul, i-am dat sa zaca.
A fost comis precentul Kokoshmare in istoria inmatricularilor/radierilor din Romania, o adevarata borna de hotar. Evident ca sa fie treaba treaba va pun si voua aici toate informatiile necesare ca sa le dati la ficat birocratilor daca veti avea nevoia

Deci sa incepem povestea. Aveam un Matiz vechi antic si de demult care trebuia sa mearga la rabla
Si am purces eu sa imi fac dosarul de radiere asa cum scrie la lege si pe site-ul DRPCIV
Asa cum observati la punctul 6 , se zice fisa de inmatriculare cu viza bla, bla , bla sau certificat de atestare fiscala.

Pentru ca detest statul la coada si serviciul taxe si impozite sector 2 are o platforma digitala cu tot felul de optiuni am solicitat si primit un certificat fiscal emis online
Certificatele astea fiscale au in coada un cod care se verifica pentru autenticitate pe aceeasi platforma digitala. Probabil; exista si alte modalitati dar astea sunt pentru tot prostul ca sa zic asa

Cu dosarul de radiere ma duc la DRPCIV in PIpera si le pun in fata certificatul. Stupoare, cheama seful, ala nu vroia sa vina, sa vina colega, eu faceam o gura cat o sura, incercau sa-mi spuna de ordinul 1501 dar era clar ca habar nu aveau de certificatele astea online. La sugestia ca se pot verifica foarte usor ca tot au computerul i fata am primit clasica lipsa de initiativa al oricarui bugetar, nu stim, nu cunoastem sa ne zica seful. Care sef imi ia dosarul sa il dea la solutionare serviciului juridic de unde urma sa primesc un raspuns in maxim 30 de zile. Acum daca nu eram presat de timp sa rezolv cu abla as fi asteptat ceva dar asa a trebuit sa rezolva romaneste sunand pe cineva care cunostea pe altcineva si astfel cu niste scuze la repezeala am primit certificatul de radiere.
Intre tip am facut reclamatii si petitii la toate institutiile la care m-am  putut gandi , la DPRCIV ca atare, taxe si impozite, primarul sectorului 2, primul ministru cared ca vreo 7-8 in total.
Dupa ceva vreme am inceput sa primesc raspunsuri prin care eram anuntat ca reclamatia mea a fost inaintata DRPCIV imi raspunde cerandu-si scuze si spunand adevarul - nimeni de la ei nu mai vazusera asa ceva si nimeni nu catadixise sa se informeze in cel putin 5 ani de cand se emit certificate fiscale online ce e cu ele si sa comunice sclavetilor din subordine daca sunt ok sau nu.
Si aici intervine precedentul Kokoshmare

Aveti atasat documentul primit de mine pe care il puteti folosi in caz ca va mai loviti de functionari obtuzi carora seful nu le-a spus , noi nu stim etc

Dati-le peste nas cu el

Attached File  Certificat fiscal.jpg   166.05K   482 downloads

#2
Evil_Ghost

Evil_Ghost

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 104
  • Înscris: 01.11.2018
Tre' sa dai de beutPosted Image ....ai invins sistemul....

#3
buyonevideo

buyonevideo

    STATI ACASA !! :)

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,442
  • Înscris: 06.02.2016
Bravo ! Felicitari 1
Si eu am fost primul din Teleorman (gata, nu aruncati cu rosii stricate in mine Posted Image ) si probabil ultimul care am platit online cu cardul la cadastru (sau cum se cheama, cartea funciara... pentru o succesiune).
Era coada de 6-7 persoane, din care 2-3 cu cite 20 de chitante, se termina si programul, asa ca am platit online.
Mi-a spus clar: sinteti primul Posted Image Posted Image
Am rezolvat totul in 5 minute.
Una din domnisoarele d ela coada mi-a zis ca n-ar eincerede in platile online.
Dupa aia se uita la mine cu gura cascata cum plec si ea inca mai astepta la coada.

Edited by buyonevideo, 06 November 2018 - 18:52.


#4
bossake

bossake

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,703
  • Înscris: 22.11.2007
in teorie ai toata dreptatea, in mod practic situatia este una mai complicata si e nevoie de putina intelegere si din partea ta.

#5
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015
Certificatul fiscal l-ai scos pe baza de certificat digital sau cu user parola? Linkul la impozitele tale locale nu merge, ceea ce nu e o surpriza...

 bossake, on 06 noiembrie 2018 - 18:53, said:

in teorie ai toata dreptatea, in mod practic situatia este una mai complicata si e nevoie de putina intelegere si din partea ta.
Avem de-a face cu handicapatii din sistemul bujetar... putina toleranta va rugam!
Pentru ei internetul si online ul e beletristica SF!

Edited by MembruAnonim, 06 November 2018 - 18:56.


#6
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Sa te straduiesti din rasputeri ca sa reusesti ceva ce ar fi trebuit sa fie normal... Asta inseamna sa traiesti in Romania.

#7
gumball3000

gumball3000

    ...

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,649
  • Înscris: 24.09.2006

 bossake, on 06 noiembrie 2018 - 18:53, said:

in teorie ai toata dreptatea, in mod practic situatia este una mai complicata si e nevoie de putina intelegere si din partea ta.
da, boss, ca doar statul ii face un serviciu cu toata birocratia asta
sau prin "intelegere" te referi cumva la spaga?

#8
xmanyacs77

xmanyacs77

    *Roman Patriot*

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 36,136
  • Înscris: 10.07.2013
Stima si respect Kokoshmare!  Posted Image Posted Image Posted Image

Edited by xmanyacs77, 06 November 2018 - 18:59.


#9
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 bossake, on 06 noiembrie 2018 - 18:53, said:

in teorie ai toata dreptatea, in mod practic situatia este una mai complicata si e nevoie de putina intelegere si din partea ta.
Cum poate fi complicata o treaba simpla, inteleasa si de copii ?

#10
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Was ist das spaga? Nu e ca si cum eu as veni la tine cu o valiza ce contine dovezi irefutabile impotriva ta, iar tu aduci doua valize cu pliante comice. Nu?

#11
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Ala-i "spagat", pe doua valize.
Adica aia sunt dobi, recunosc ca sunt dobi si vor ramane in continuare dobi. Fara nici un precedent. pentru ca pana sa mai vina cineva cu o asemenea problema, ori vor uita, ori nu vor mai fi aceeasi dobi acolo,......

Edited by myshyk, 06 November 2018 - 19:19.


#12
Puferiu_

Puferiu_

    Membru foarte activ

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 17,436
  • Înscris: 05.07.2018
Dar sa ne intoarcem la subiect.

Cinste initiatorului ca a avut vointa suficienta ca sa reuseasca.

Edited by Puferiu_, 06 November 2018 - 19:06.


#13
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

 MembruAnonim, on 06 noiembrie 2018 - 18:54, said:

Certificatul fiscal l-ai scos pe baza de certificat digital sau cu user parola? Linkul la impozitele tale locale nu merge, ceea ce nu e o surpriza...


Avem de-a face cu handicapatii din sistemul bujetar... putina toleranta va rugam!
Pentru ei internetul si online ul e beletristica SF!
User si parola pe care le obtii de la taxe is impozite 2 biroul IT
Daca va duceti vreodata pe acolo la Obor si reusiti sa va facet loc printre milionul de pensionari care sunt toata ziua buna zua oe acolo puteti sa intrebati pe oricine care va va indruma catre biroul IT. Trebuie doar o copie de pe CI sa aveti la voi

#14
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,681
  • Înscris: 07.02.2003
Ce repede se rezolva neonline la fisc, in 30 min aveai certificatul Posted Image Cel mai mult dura la remat pana cantareau pana scoteau broderoul, pana-ti dadeau cert distrugere etc...

Edited by andreic, 06 November 2018 - 19:42.


#15
Kokoshmare

Kokoshmare

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 28,092
  • Înscris: 20.12.2007

 andreic, on 06 noiembrie 2018 - 19:41, said:

Ce repede se rezolva neonline la fisc, in 30 min aveai certificatul Posted Image Cel mai mult dura la remat pana cantareau pana scoteau broderoul, pana-ti dadeau cert distrugere etc...
Am uitat sa spun ca chiar am fost în ziua aia și sa scot certificat clasic. De la 10 nu se emiteau bonuri de ordine pentru ca deja se ocupasera toate intervalele iar termenul de eliberare este de Min o zi lucratoare
Pentru certificatul de distrugere   au venit băieții cu platforma pana acasă, au luat Matiz ul, am primit pe loc certificatul de distrugere si am mai primit și 50 de lei.

#16
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,681
  • Înscris: 07.02.2003
Intr-adevar, daca e agloemrat e posibil sa nu mai iei bon... eu sunt in sect 1 si cand ma duc la Amzei am doar 5 max 15 persoane inainte, am fost dimineata spre pranz.
Ma surprinde certificatul de distrugere la platforma pentru ca de obicei e nevoie de mai multe stampile ale operatorilor de reciclare/taiere etc si trebuei bagat in baza de date. Or avea ei vreo manevra sau simplificare cine stie... eu am luat 125 lei pt fordul rabla a lui tata, e putin mai greu ca Matizul... insa a trebuit sa merg acolo la remat vest in persoana pentru acte Posted Image

Edited by andreic, 06 November 2018 - 20:26.


#17
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,334
  • Înscris: 13.01.2011

 Puferiu_, on 06 noiembrie 2018 - 18:55, said:

Sa te straduiesti din rasputeri ca sa reusesti ceva ce ar fi trebuit sa fie normal... Asta inseamna sa traiesti in Romania.

Iar sa alegi (la alegeri) ca acest sistem sa se perpetueze... inseamnă ca esti mafiot.
Poporul român mafiot, care isi da cu toporul in picior, ori cu Tesla in ©oaie, just for fun  :bigwhitegrin:

 andreic, on 06 noiembrie 2018 - 19:41, said:

Cel mai mult dura la remat pana cantareau pana scoteau broderoul, pana-ti dadeau cert distrugere etc...

Tărăgănau si ei saracii, sa le pice de o citronadă" :lol:

#18
rex

rex

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,619
  • Înscris: 16.06.2004
mie la remat mi-au dat 200 lei pe Dacia 1310 si toata procedura a durat maxim 30 min cu tot cu pauza de tigare a celui care facea actele.

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate