Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

De ce nu scad preturile la televizoare, precum la computere?

- - - - -
  • Please log in to reply
56 replies to this topic

#37
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Nu, cam ala a fost pretul. Erau mai scumpe cele FullHD, cele cu 3D. Asta a fost un tv basic dar cu port usb care ne-a permis redarea materialelor video de pe HDD extern.

In acelasi pret (chiar putin mai ieftin) am luat acum tv-ul nou, tot Samsung, tot 32", care arata mai bine, este FullHD, smart si este la zi cu softul.

Edited by Mr. Incredible, 17 October 2018 - 15:33.


#38
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006
Si totusi: de ce nu cresc preturile la televizoare la fel ca al paine, benzina, haine, rechizite si manuale scolare?

#39
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Supraproducţie, din cauza robotizării.

#40
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Tu iti cumperi tv-uri la fel cum iti cumperi painea ?
In schimb preturile tv-urilor sunt calculate din valuta/euro in lei si cu euro e destul de stabil......( ma refer la diferente de ordinul zecilor de bani si nu lei )
In comert exista in prezent tv-uri pt toate buzunarele cu singura conditie - daca vrei CALITATE atunci trebuie sa scoti mai mult din buzunar
A fost/este si va fi o regula primordiala in acest domeniu , insa putini vor sa tina cont de ea din varii motive

#41
Andi Pavel

Andi Pavel

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,967
  • Înscris: 06.02.2006

View Posttudorflorea, on 17 octombrie 2018 - 14:41, said:

M-am uitat pe emag la resigilate, nu poti lua nici unul cu diagonala de 81 cm, sub 700 ron

Tu le vrei gratis, este? Dacă se poate și cu garanție pe viață.
Dacă și 150 de euro e mult pt un televizor la o diagonală pt care acum vreo 20 de ani trebuia să scoți banii de o mașină....
Dar na, repet, unii le vor de gratis....

#42
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014
Unde scad prețurile la computere, că vreau și eu? De multă vreme, pentru a face un desktop nu chiar ultimul răcnet (o generație în urmă) mi-au tot trebuit circa 750-1000 euro, iar pentru un laptop echipat și el binișor (pentru momentul achiziției) circa 1500-2000. Ieftin iei niște știfturi care nu pot rula decent softuri de ultimă generație (și nu vorbesc aici despre jocuri), poate doar pentru navigare pe net.

#43
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Pretul placilor video creste, cu fiecare generatie, intr-un ritm ce imi aminteste de pretul alimentelor la sfarsitul anilor 90.

Acum 3 generatii Nvidia 980 costa in jur de 2500 de lei. Generatia precedenta, 1080 - 3000 lei, iar 2080 peste 4000 de lei. Tragedia este ca pe piata mondiala exista doi producatori mari si lati : Nvidia si AMD, ca Intel nu poate fi pus la socoteala cu integratele din procesoare. D-aia isi permit sa fie nesimtiti. Si-au impartit (probabil) in secret piata, Nvidia vinde masiv catre piata PC-urilor si AMD se ocupa de placile video din console. Toata lumea este fericita, mai putin noi, consumatorii finali.

Exemplul cu pretul PC-urilor este complet rupt de realitate.

Edited by razor01, 18 October 2018 - 01:04.


#44
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014

View Posttudorflorea, on 17 octombrie 2018 - 14:41, said:

M-am uitat pe emag la resigilate, nu poti lua nici unul cu diagonala de 81 cm, sub 700 ron

Daca nu te uiti cum trebuie. 81cm, nou, 600 lei.

https://altex.ro/tel...pd/LEDV32CK600/

Edited by iZet, 18 October 2018 - 09:01.


#45
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
E prea scump si ala pentru el. Stie ca trebuie sa scada preturile si sa le iei moca.

#46
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Vortex  categoria Gunosonic...

#47
iZet

iZet

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,420
  • Înscris: 06.11.2014
Nu-ti place Vortex, ca-i gunoi, dar ai arunca banii pe-un Hitachi, JVC, Toshiba, Sharp.. care-au ajuns tot "No name"-uri, insa au "istorie"...

#48
mihaicozac

mihaicozac

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 15,608
  • Înscris: 05.12.2005
Eu am un Sony de 50" şi un Samsung de 58", în atelier Grundig/Beko, care merge de 5 ani aproape non-stop.

#49
FC72

FC72

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,632
  • Înscris: 06.03.2005
Mie imi par preturile la tv ajunse in derizoriu la low-cost si scaderi masive la cele de top.
Primul tv cumparat de mine in anii 90 un Goldstar de 50 cm m-a costat salariu pe 9 luni, prima plasma de 37" luata prin 2005 m-a costat 2000 euro, ultima plasma de 60" m-a costat vreo 4000 euro in 2008, acum poti lua tv-uri de top de 65" cu 2500 euro sau daca nu ai pretentii gasesti si sub 1000 euro la 65".
Calculeaza ce ar insemna acum salariu minim pe economie x 9 sa intelegi cat am dat eu pe un amarat de CRT de 51cm, acum mai bine de 20 ani.Televizorul dorit de 81cm mega scump, se pare ca este mai ieftin decat o noapte la un hotel din Bucuresti.

#50
Mr. Incredible

Mr. Incredible

    It's showtime!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,640
  • Înscris: 07.10.2005
Tin minte cum ma uitam la rafturile cu CRT-uri de 70 cm in Metro acum mai bine de 12 ani, erau de la 1.800 lei in sus.

Primul TV modern a fost o plasma Samsung HD Ready 42" care a costat in 2009 vreo 2.100 lei. Mi s-a parut o diferenta uriasa trecerea de la CRT-ul de 70 cm la plasma de 105 cm.

Edited by Mr. Incredible, 18 October 2018 - 14:24.


#51
tudorflorea

tudorflorea

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 461
  • Înscris: 08.07.2009

View PostAndi Pavel, on 17 octombrie 2018 - 19:46, said:


Tu le vrei gratis, este? Dacă se poate și cu garanție pe viață.
Dacă și 150 de euro e mult pt un televizor la o diagonală pt care acum vreo 20 de ani trebuia să scoți banii de o mașină....
Dar na, repet, unii le vor de gratis....

nu! vreau unul fabricat prin 2012, cel mult!

p.s. : ca autoturisme gasesc si la 600 euro, din 2000.. din alea cu tabla, tabla.. nu cu caroserii din plastic, ori carton presat, ca astea noi..

#52
razor01

razor01

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,071
  • Înscris: 01.03.2016
Tehnologia televizoarelor a evoluat destul de mult din 2012 pana acum. Ia uita-te, de curioziatate, cat costa un 4k ieftin atunci si cat costa acum.

#53
Jean-Luc_Picard

Jean-Luc_Picard

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,812
  • Înscris: 04.10.2014

View Posttudorflorea, on 19 octombrie 2018 - 15:47, said:

p.s. : ca autoturisme gasesc si la 600 euro, din 2000.. din alea cu tabla, tabla.. nu cu caroserii din plastic, ori carton presat, ca astea noi..
Așa, și la ce-ți folosește tabla-tablă? Să aibă ce rugini sau nu poți conduce fără să proptești mașina în toți stâlpii și toți copacii, iar apoi să îndrepți tabla din ciocan, că e prea scump să schimbi toată piesa deformată?

În caz că nu înțelegi unde bat, îți explic. Mitologia asta cu lucrurile cică mai bune care se fabricau pe vremuri nu prea stă în picioare. Mai am în casă un LCD-LED din anul 2008, care a costat la vremea lui circa 7000 lei. Prin comparație cu un televizor similar (nu ca preț, ci ca tehnologie, că dacă mai vreau și să aibă prețuri egale, prăpastia e și mai mare) de producție recentă, imaginea e vai de mama ei și nici nu se poate regla pentru a o aduce mai aproape de parametri.

#54
wather

wather

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,385
  • Înscris: 09.05.2018
Ia uita-te, de curioziatate, cat costa un 4k ieftin atunci si cat costa acum. - Sincer , daca si un tv 4K la 999 lei se poate numi tv 4K , atunci eu sunt popa
Singura chestie pozitiva la tv-urile 4K este ca acum numai sunt ca ruleta ruseasca cum erau primele modele
Mai pe romaneste , daca deschide sau nu prg tv 4K de pe satelit , din cauza ca nu toti producatori de astfel de tv-uri 4K aveau implementate codec-ul/codecurile necesare vizualizari noului format 4K

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate