Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Suport montaj antena PNI T941 pe portbagaj - Suport, Testare Pareri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#19
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 20.06.2014

View Postascu, on 21 noiembrie 2019 - 13:49, said:

Am primit si eu acest suport de antena cb pentru masina.A venit inclusiv cu cheie imbus pentu motaj.Cablul lung de 5m este suficient pentru un montaj discret L-am fixat pe capota portbagajului, lateral. Pare solid la prima vedere, vedem cum se va comporta in timp . Pus pe el antena Midland Ml 145, facut scurta proba, mi-au raspuns imediat soferii din trafic; momentan multumit. Am renuntat la talpa magnetica deoarece o tineam pe masina in permanenta si se matuise vopseaua sub ea. In plus schimbam garnitura de cauciuc a talpii in fiecare an deoarece se deteriora sub soare. Sper ca acest suport sa fie unul fiabil
Iti recomand sa calibrezi si antena dupa ce ai montat-o in noul suport daca vrei sa ai rezultate cat mai bune la emisie.

#20
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Salutare! Eram hotarat sa montez un asemena suport pe masina..inca de pe vremea masinii anterioare care permitea montajul, dar dupa cum se poate observa in imagini la deschiderea haionului  buza coboara spre interior vreo 5-6 cm facand imposibila aceasta montura. Montura magnetica nu vreau din cauza deranjului cu montat-demontat din cauze de furt.. Asa spicul e mai rapid si mai usor de aruncat in portbagaj.. Cine a vazut adaptorul- aveti idee daca partea cu filetul antenei si cablul este detasabila de partea de suport metalic in forma de U? As avea posibilitatea confectionarii unei "limbi" mai lungi care sa depaseasca zona de pliere.. Antena montata va fi Midland LUX 1500 si trebuie sa fie destul de rezistent suportul.. Am explorat si varianta gauririi haionului pt o montura fixa , dar incurca becul de la lampa de stop frana, plus ca japonezele  (masina este o Mazda 6) au tabla subtire si cred ca se va indoi in timp, mai ales ca suportul fix are partea de sub caroserie doar foarte putin mai mare decat gaura, care banuiesc ca este de 16 mm, bonus nu vad in imagini nici un fel de etansare..cum nu apare nici capacul in cazul detasarii antenei.. Pot adauga o saiba la partea inferioara si o garnitura, dar in cazul acesta piulita se va infileta mai putin ceea ce inseamna ca si antena se va infileta mai putin .. Daca totusi merg pe varianta montura fixa, ce cablu sa folosesc ? Am vazut RG 58 A si RG 58 C, plus RG 174.. Multumesc frumos!

Attached Files



#21
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 20.06.2014

View Postsimy24, on 16 ianuarie 2020 - 18:29, said:

Salutare! Eram hotarat sa montez un asemena suport pe masina..inca de pe vremea masinii anterioare care permitea montajul, dar dupa cum se poate observa in imagini la deschiderea haionului  buza coboara spre interior vreo 5-6 cm facand imposibila aceasta montura. Montura magnetica nu vreau din cauza deranjului cu montat-demontat din cauze de furt.. Asa spicul e mai rapid si mai usor de aruncat in portbagaj.. Cine a vazut adaptorul- aveti idee daca partea cu filetul antenei si cablul este detasabila de partea de suport metalic in forma de U? As avea posibilitatea confectionarii unei "limbi" mai lungi care sa depaseasca zona de pliere.. Antena montata va fi Midland LUX 1500 si trebuie sa fie destul de rezistent suportul.. Am explorat si varianta gauririi haionului pt o montura fixa , dar incurca becul de la lampa de stop frana, plus ca japonezele  (masina este o Mazda 6) au tabla subtire si cred ca se va indoi in timp, mai ales ca suportul fix are partea de sub caroserie doar foarte putin mai mare decat gaura, care banuiesc ca este de 16 mm, bonus nu vad in imagini nici un fel de etansare..cum nu apare nici capacul in cazul detasarii antenei.. Pot adauga o saiba la partea inferioara si o garnitura, dar in cazul acesta piulita se va infileta mai putin ceea ce inseamna ca si antena se va infileta mai putin .. Daca totusi merg pe varianta montura fixa, ce cablu sa folosesc ? Am vazut RG 58 A si RG 58 C, plus RG 174.. Multumesc frumos!
Da, se desface usor. Deslipesti protectia aceea de teflon si are acolo 2 suruburi.

#22
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 07.05.2006
Asa arata daca nu ai desfacut montura.

Attached File  DSC_0347.JPG   329.05K   26 downloads
Attached File  DSC_0348.JPG   365.08K   26 downloads
Attached File  DSC_0349.JPG   343.76K   28 downloads

#23
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Mulțumesc frumos! In cazul asta sigur pot confecționa un suport mai lung care să depășească muchia plafonului.. Și va fi și mai lat pentru rigiditate. Rămâne doar sa identific materialul(tabla de inox) la grosimea necesara. Luftul fiind mic nu pot pune o tabla prea groasa.

#24
sebava

sebava

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 988
  • Înscris: 07.05.2006
Cam asa ceva:

Attached File  DSC_0402.JPG   240.81K   39 downloads

Spor.

#25
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Exact! Doar că aș face suportul ceva mai lat pentru îmbunătățirea stabilității laterale și al mișcărilor din spate spre fata..

#26
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Salutare!
Azi am încheiat confecționarea suportului extins pentru haion . Materialul ales- tabla de inox de 3 mm. A ieșit super solid. Pentru că protecția inferioară era prea mica am folosit Duck Tape de la 3M. Buna la toate cum vedem in filmele americane.
Am și incercat să o montez,dar nu pot culisa spre mijloc din cauza balamalei hayonului așa că am lăsat pe alta data desfacerea hayonului- pt că e nevoie de încă o persoana sa il susțină.

Attached Files



#27
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Sa ne arati si poze cu buza hayonului indoita dupa ce montezi suportul ala...

#28
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Îmi cer scuze dar nu am înțeles rugămintea ta XTH.. Suportul prelungit a mai fost executat de sebava,doar că eu am ales sa i-l duc la limita maximă permisă de construcția haionului a rezistenței mecanice. Săptămâna viitoare îmi voi face cadou de ziua mea antena Midland Lux 1500 și sunt convins că o va susține fără probleme deosebite.

#29
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 20.06.2014
Cred ca s-a referit la faptul ca e posibil daca pui o antena inalta si mai grea sa nu ai surpriza sa iti indoaie buza haionului din cauza greutatii antenei si a vitezei masinii sau a vantului.

#30
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Exact ce a spus @misubz, dar reformulez,
DACA se indoaie buza de prindere, implicit marginea de sustinere, acolo unde stringi imbusul, sa ne faci o poza si sa o afisezi aici, sa nu mai pateasca si altii problema pe care o intuiesc eu.  Doar atit,multumesc! Nu trebiuie sa fie cu suparare.
Posted Image

#31
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007


Nici o supărare!
Am atașat imagini cu suportul montat pe hayon, împreună cu Sirio 2000 Blue Line, inclusiv cu hayonul deschis. Plus imagini cu hayonul fara suport,atât de jos cât  și de sus, după ce astăzi am facut un drum dincolo de Craiova,aproape 400 de km tur/retur. Drumul este destul de denivelat, viteza medie a fost de 100-110 kmh, cu vârfuri de 120-130 km. Nici o șansă să se strâmbe buza hayonului pt ca in zona prinderii inbus tabla este in 3. Poate doar să lovești puternic antena in ceva mai spre baza, altfel spicul este  elastic.. Oricum Mazda va primi Midland Lux ,antena cu arc la baza. Mai am de lucrat la protecția antizgariere, de aceea am și dat suportul jos. Din punctul meu de vedere este o soluție viabila. După ce montez o protecție de teflon sub suport voi merge cu alta masina in spatele Mazdei sa vad cum se comporta suportul modificat. Dacă totuși flexează prea mult ori dau gaură în tabla ori mă resemnez cu un suport Sirio de 145 mm..

Attached Files


Edited by simy24, 08 February 2020 - 20:13.


#32
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Am mai meșterit pe la suport..
Am ajuns la versiunea 3. Dar din păcate cu Midland Lux 1500-care este lungă și grea suportul vibrează la viteze mici pe drumuri cu denivelari. Cu Sirio 2000 nu se întâmpla asta..
Mai am o idee..și sper sa îmbunătățească situația,dar sunt convins că nu 100%. Soluția finală..ori merg cu Midland Lux 1500 și baza magnetica.. ori păstrez suportul modificat și schimb pe o antena mai scurta..dar nu mai puțin de Midland Lux 700-90 cm(deși bănuiesc că e doar mai scurta,baza fiind aceeași iar spicul la fel de gros și rigid), Sirio AS 100-100 cm(fara arc,fara rabatare) sau Sirio Turbo 1000-115 cm. Deși Lux 1500 e f buna și îmi pare peste Sirio, montatul și demontatul bazei magnetice îmi stă pe creier.. Cu T941 doar iau căpăcelul și infiletez antena.. Cablul e tras mascat, prins sub chederul de la portbagaj, băgat înăuntru pe lângă stopul de pe dreapta cu bucla pt scurgerea apei..prin capitonaj,pe sub mocheta la consola centrală și apoi în cotiera unde este montata statia.. La fel la demontat.. Chiar și când las mașina sa intru la supermarket stau cu frică,o pun in raza de acțiune a camerelor de supraveghere.. Deși observ la un vecin cu ceva gen Little Will că nu o da jos deloc peste noapte și tot acolo e zi de zi.. Cum au unii bafta..Nu as avea curajul asta..

#33
XTH

XTH

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,689
  • Înscris: 23.01.2010
Deci....te-ai convins ce inseamna o antena lunga pe un suport nu tocmai stabil.
Da, o antena pina in tr-un metru cu siguranta nu o sa-ti creeze probleme.
Vezi ca si apropierea excesiva, aproape pina la atingere cu antena de radio a masinii, diminueaza performantele in cb
Succes!

Edited by XTH, 17 February 2020 - 07:45.


#34
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Buba mare este că Lux 1500 este nu numai lunga dar și grea. Baza este masiva, arcul de asemenea iar spicul este gros. Chiar le voi cântări comparativ (cu Sirio 2000). Acum însă am o dilema in alegerea celei scurte:
Sirio Turbo 1000
https://www.mo.ro/an...fara-cablu.html
vs
Sirio AS 100
https://www.mo.ro/an...2209005-05.html

Înclin totuși spre AS 100, pentru că la Turbo 1000 baza este la fel ca la 2000, mai lungă și mai grea iar spicurile cred că sunt comparabile. Rabatarea oricum nu îmi e necesara la Mazda. Problema este că nu am găsit nici o părere despre ea..

#35
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 851
  • Înscris: 20.06.2014
Eu in locul tau as opta pentru sirio turbo 800 pe suportul ala pni t941. Ce face sirio turbo 1000 sau 2000 face si asta mai mica la fel de bine. Daca o baga mai devreme spre testare pe asta o luam.
https://www.mo.ro/an...6&utm_medium=SP

#36
simy24

simy24

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 75
  • Înscris: 01.03.2007
Face exact ce fac și cele de 1 m, poate chiar mai bine,pt că dacă ai desfășura bobina ai obține lungime mai mare.
DAR problema este că are 580 de grame, fata de 530 cât are Turbo 1000/2000, și mai mult decât atât, datorită bobinei, centrul de greutate este mai sus, ceea ce va crea vibrații. Probabil mai puține că la Lux 1500..
Cred că descrierea la AS 100 este greșită cu cele 188 grame greutate.. O sa trimit un mail sa ii rog sa cântărească antena...

Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate