Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Presbiopia - la 43 ani ?

Termen transcriere autovehicul

Cazare Timisoara pe 4-5 zile

Primele zile ale internetului per...
 Ditra 25

Casti USB-C ptr A-54

Aplicatie medicala / asistent med...

De ce vor atația politicieni...
 ERR_ADDRESS_UNREACHABLE

Legea 18/1968 Se mai aplica?

Digi conectare 2 routere prin fir

Succesiune notar versus instanta ...
 Montaj aer conditionat in balcon ...

Cont curent mulți valuta far...

Sugestii plan casa

Experiente cu firme care cumpara ...
 

Suport montaj antena PNI T941 pe portbagaj - Suport, Testare Pareri

* - - - - 1 votes
  • Please log in to reply
53 replies to this topic

#1
suport_PNI

suport_PNI

    Active Member

  • Grup: Helper
  • Posts: 1,825
  • Înscris: 21.01.2013
Topic dedicat produsului  Suport montaj antena PNI T941 pe portbagaj - include cablu 5m: suport tehnic, informatii, detalii, testare si pareri ale posesorilor, utilizatorilor, viitorilor utilizatori.

[ http://download.mo.ro/leaflets/1807/compatibilitate.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/2519/lungime-cablu.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ][ http://download.mo.ro/leaflets/1808/cablu-rg58.jpg - Pentru incarcare in pagina (embed) Click aici ]
Compatibilitate
Suportul PNI T941 poate fi utilizat pentru montarea intr-o pozitie fixa a unei antene de tip PL, asemanatoare cu cea din imaginea alaturata.
Lungime cablu
Lungimea cablului este de 5m, permitandu-va astfel sa montati antena pe portbagajul autovehiculului si totusi sa va ajunga sa faceti conexiunea cu statia radio CB.
Cablu
Cablul utilizat este de tip coaxial RG58 de foarte buna calitate cu performante maxime in ceea ce priveste emisia si receptia.
Caracteristici:
Cod  PNI-T941
Material  Inox
Tip suport  Fix, pe caroserie
Mufa conexiune statie  PL259
Culoare  Argintiu
Antena compatibila  Cu filet
Dimensiuni  2 mm
Suport de prindere antena  Da
Cablu  5m RG58
Mufa PL259  Da

Pentru membrii forumului  ce au vechime pe Softpedia, activitate pe topicurile dedicate CB, si cu experienta in domeniu pastram oferta de a transmite GRATUIT produsul in teste pentru 2 saptamani, cu rugamintea ca dupa returnare sa posteze pe acest forum un review.
Sunt convins ca sunt oameni care iubesc acest domeniu si sunt curiosi sa il tina macar in teste, si de ce nu daca le place sa il achizitioneze cu o reducere de 50% fata de pretul de pe site-ul producatorului.
Va astept cu cereri pe PM, dupa care sa construim impreuna un topic documentat care sa ajute atat vechii cat si noii utilizatori de statii si antene radio CB.

Attached Files


Edited by suport_PNI, 16 October 2018 - 08:47.


#2
Karosk

Karosk

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 2
  • Înscris: 14.08.2018
Salut, am achizitionat suportul PNI T941 inpreuna cu antena Sirio Megawatt 4000 PL si in ciuda dimensiunii mari a antenei sta foarte bine fixata de portbagaj. Sunt foarte multumit de combinatia suport + antena, am obtinut SWR 1.04.
Multumesc mo.ro

#3
maistoru

maistoru

    ex

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,752
  • Înscris: 10.05.2008
recomand daca nu vreti a stati cu talpa magentica si sa tot prindeti cablul la cheder
eu am luat de la o alta firma cu 80 lei

Attached Files



#4
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Dar acel suport metalic nu zgarie portbagajul? Ca nu vad nici o garnitura de cauciuc....
Si cum se prinde acel suport? Stiu care pare stupid intrebarea....orice lamurire este binevenita.
Cat de sigur este aceasta fixare fata de talpa magnetica?

#5
Reactor2015

Reactor2015

    ReMember

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,692
  • Înscris: 06.01.2015
Are o garnitura de plastic/teflon si nu, nu zgarie vopseaua.
Are doua suruburi cu imbus care se prind pe dedesubt.
Este o fixare foarte sigura. Am ML145 si nu s-a intamplat nimic nici la 250km/h mers sustinut.

Mentiune. Eu folosesc varianta acestui suport de la un alt producator. Cel de la PNI nu-l stiu dar am vazut plangeri cu privire la coroziune in cazul lui. Ca si la antenele PNI de altfel.

#6
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Am achizitionat si eu acest suport pni t941 in combinatie cu antena pni ml160 de 145cm si ma declar foarte multumit de performantele acesteia. Am facut trecerea de la o antena micuta tot de la pni, pni extra 45 care si-a facut treaba, dar diferenta e imensa intre ele si la emisie si la receptie. Si ma refer aici la distanta de comunicare. Suportul l-am fixat pe portbagajul unui ford focus 2 breck. Firul are 5 m este gros si de calitate si este de ajuns de lung sa ajunga din spatele masinii pana in fata intre scaune unde este pozitionata statia. Antena o folosesc cu statia albrecht ae6110. Suportul si antena le-am achizitionat de pe site-ul www.mo.ro prin bunavointa acestora cu o reducere de 50% fata de pretul intreg de pe site-ul lor ceea ce este mai mult decat ok pt mine. Le multumesc pe aceasta cale pentru oferta. Cei care doriti sa achizitionati sau sa testati faceti-o cu incredere ca sunt super seriosi.

#7
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Am achizitionat suportul acesta si eu. Eu il folosesc pe un suport prins in lacasul de prindere al barelor pentru porbagaj. Talpa magnetica nu am vrut si nici sa dau gauri. Am confectionat dintr-o placa de otel o flansa de  prindere la care am atasat acest suport. Cu antena Midland ML145 am scos SWR de 1:1 pe analizor. Deoacamdata multumit de el. Am taiat circa 1m de cablu cu tot cu mufa ce intra in statie pentru a-l poza prin un dop de cauciuc din spatele usii si apoi pe sub plastice si apoi i-am lipit alta mufa. Imi face impresia ca este identic 100% cu suportul de porbagaj Avanti pe care l-am avut cu mai mult timp in urma. Doar ca asta e mai ieftin. Posted Image Posted Image

Edited by Pekiasan, 02 April 2019 - 13:52.


#8
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
poza cu prinderea fixa . . .

Attached Files



#9
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View PostPekiasan, on 02 aprilie 2019 - 14:47, said:

poza cu prinderea fixa . . .
Cum ai prins tabla aia de masina? Si pe unde ai bagat cablul in masina, ca vad ca e bagat pe sub plasticul ala negru? Nu iti va intra apa in masina?

#10
feribalint

feribalint

    Il Consigliere

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 20,456
  • Înscris: 24.05.2010
Probabil este prins în locul unde se montează portbagajul suplimentar.

#11
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014

View Postferibalint, on 03 aprilie 2019 - 16:02, said:

Probabil este prins în locul unde se montează portbagajul suplimentar.
Da asa cred. Am si eu un suport din acesta si colegul de forum Pekiasan mi-a dat idee cum sa il prind. Eu am ford focus 2 breck si am loc spcial pe plafon pentru prins barele de portbagaj. Trebuie sa fac rost de o tabla/suport sa o prind acolo si cablul cred ca tot pe la cheder o sa vina.

#12
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
Asta e prinderea si in masina am intrat prin un dop de cauciuc din stalpul spate.

Attached Files



#13
Zapp6226

Zapp6226

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 1
  • Înscris: 15.04.2019
Salutare tuturor,

Tocmai ce am achizitionat un suport fix PNI T941 iar saptamana aceasta va veni si antena Sirio Megawatt 4000 PL.
Din discutia cu o persoana de la CB Mania, antena MW 4000 PL, plus suportul nu sunt indicate pentru a fi folosite pe turisme mici ... daca se depasesc viteze de 110 ...120 km/h, antena practic devine nula pentru ca nu mai rezoneaza cum ar trebui, plus ca flexeaza mult.

Masina in cauza BMW E60 - an 2007, loc montare pe portbagaj - in dreptul mijlocului lunetei.
Intrebarile mele sunt:

1. Suruburile de fixare a suportului, trebuie neaparat sa strapunga vopseaua/tabla, pentru a face planul de masa ok, neavand magnetul care facea acest lucru?
2. In timp nu ruginesc punctele unde strapunge surubul tabla?
3. La viteze peste 100-120 km/h va mia auziti / receptionati?
4. Aveti cumva aceste pachet MW4000 + PNI T941 legate la o statie Bytrex Pro M4?



Multumesc.

#14
Pekiasan

Pekiasan

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,555
  • Înscris: 16.12.2011
,, antena MW 4000 PL, plus suportul nu sunt indicate pentru a fi folosite pe turisme mici ..."
Prostie mai mare ca asta nu am auzit.
Pai eu am Megawatt 4000 de multi ani. Pe turism. Si e o antena foarte buna. Ani de-a randul am folosit-o cu talpa magnetica. Acum e in suport fix. In ceea ce priveste aplecatul in mers tocmai ca nu se apleaca ca cele cu arc la baza. De aceea am dat jos Avanti Regale Plus si am inlocuit-o cu asta. Dar si avanti si megawatt-ul sunt antene foarte bune si potrivite pentru turism. Cu cat mai lunga cu atat mai bine. Si ideal de asezat pe mijlocul cupolei.

Edited by Pekiasan, 16 April 2019 - 17:53.


#15
icename

icename

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 634
  • Înscris: 12.02.2005

 Zapp6226, on 15 aprilie 2019 - 10:47, said:

Intrebarile mele sunt:
1. Suruburile de fixare a suportului, trebuie neaparat sa strapunga vopseaua/tabla, pentru a face planul de masa ok, neavand magnetul care facea acest lucru?
Multumesc.

Am montat acest suport pe laterala portbagajului, nu am strans cele 2 surubele, am verificat cu reflectometru SWR-ul: peste 3. Antena era o Sirio ML145. Dupa ce am strans  cele 2 suruburi - au strapuns vopseaua si putin tabla, SWR-ul masurat a fost minim, acul reflectometrului nu se misca mai deloc. Trage tu concluzia.

Edited by icename, 15 June 2019 - 18:40.


#16
mishu_bz

mishu_bz

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 847
  • Înscris: 20.06.2014
Am montat acest suport pni de mai bine de o luna folosind o idee a lui Pekiasan. Masina e un ford focus 2 iar antena e Sirio megawatt 4000.  Tin sa precizez ca sta foarte bine antena in ciuda dimensiunilor ei de 2m iar suportul e facut dintro tabla perforata luata din dedeman si adaptata pe masina in suportul unde vine prins portbagajul pe plafon, eu neavand portbagaj.

Attached Files



#17
al3xsutz

al3xsutz

    New Member

  • Grup: Members
  • Posts: 21
  • Înscris: 27.05.2011
Salutare
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Imi plce foarte mult acest suport, insa problema este ca nu vad cum as putea sa il fixez pe skoda octavia break. Aveti ceva idei sau s-a montat asa ceva?
Multumesc!

Salutare
Ajutati-ma si pe mine cu un sfat. Imi plce foarte mult acest suport, insa problema este ca nu vad cum as putea sa il fixez pe skoda octavia break. Aveti ceva idei sau s-a montat asa ceva?
Multumesc!

#18
ascu

ascu

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 670
  • Înscris: 01.04.2014
Am primit si eu acest suport de antena cb pentru masina.A venit inclusiv cu cheie imbus pentu motaj.Cablul lung de 5m este suficient pentru un montaj discret L-am fixat pe capota portbagajului, lateral. Pare solid la prima vedere, vedem cum se va comporta in timp . Pus pe el antena Midland Ml 145, facut scurta proba, mi-au raspuns imediat soferii din trafic; momentan multumit. Am renuntat la talpa magnetica deoarece o tineam pe masina in permanenta si se matuise vopseaua sub ea. In plus schimbam garnitura de cauciuc a talpii in fiecare an deoarece se deteriora sub soare. Sper ca acest suport sa fie unul fiabil

Edited by ascu, 21 November 2019 - 13:54.


Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate