Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity

Supratensiuni accidentale
 Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day

Recomandare aparat de vidat alime...
 Izolatie exterioara casa parter P...

Cuvinte si expresii neclare

Mod de lucru Purmo Tempco Digital...

Samsung S90C vs LG C3
 Problema sunet RCS

Amortizor sertare bucatarie

Codrea Pallady

Blocurile goale! Orase in car...
 

Renta viagera

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#19
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Dar o vanzare cumparare pe o suma de 10 lei de ce poate fi atatacata?
Eu am inteles ca un astfel de contract poate fi declarat nul.
O renta viagera de 50 de lei sau...de 1 leu pe luna (care poate fi platita in avans de exemplu pe 30 de ani) poate fi atacata?

Asta e intrebarea. Eu am citit niste articole din lege si nu scrie cat ar trebui sa fie sau ca trebuie sa fie "decenta", "corecta" sau mai stiu eu cum.

Edited by joystick, 27 October 2018 - 19:42.


#20
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,679
  • Înscris: 07.02.2003
CV-urile pot fi atacate si anulate daca nu au titlu oneros, adica daca nu sunt avantajoase de ambele parti.

Edited by andreic, 27 October 2018 - 23:30.


#21
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Asta inseamna ca renta viagera nu poate fi atacata daca se plateste suma, indiferent cat este de mica?

Eu am fasit acest articol, din Noul Cod Civil:

Art. 2.243. Modurile de constituire. (1) Renta viagera poate fi constituita cu titlu oneros, in schimbul unui capital de orice natura, sau cu titlu gratuit si este supusa, sub rezerva dispozitiilor capitolului de fata, regulilor proprii ale actului juridic de constituire.


Deci...din nou, oneros!

Sa inteleg ca nu exista nicio metoda de a ceda unei persoane un bun (sau cota parte) gratuit, fara sa poata fi atacat actul.?

#22
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Orice contract poate fi atacat, însă succesul depinde (printre altele) de avocatul părții adverse. Nu îți poate spune cineva ce șanse de câștig ar fi sau ce ar face moștenitorii, și nici cât va trăi proprietarul ca să calculezi că s-ar aduna o sumă cât de cât aproape de realitate.  În cazul tău, suma de care vorbești pare ridicolă față de valoarea bunului iar asta poate fi o vulnerabilitate.
Părerea mea e că ar fi foarte greu de anulat chiar și în condițiile astea, cu o rentă ridicolă, însă e doar o părere.

Edited by althea, 30 October 2018 - 11:14.


#23
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,679
  • Înscris: 07.02.2003

 joystick, on 29 octombrie 2018 - 21:12, said:

Deci...din nou, oneros!
N-ar trebui sa fie probleme... dar cum sugera si althea cai de atac sunt si depinde de ce pot dovedi. De ex daca tu fixezi o renta viagera sa zicem mica... iar persoana se dovedeste ca are o pensie mare apar semne de intrebare gen de ce are nevoie de bani in plus, daca renta nu este doar o eschivare etc... Posted Image

Edited by andreic, 30 October 2018 - 11:15.


#24
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Va multumesc pentru sfaturi.

O sa mergem la un notar sa vedem ce zice.

#25
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Bun, avem informatii proaspete de la notar:
1. Donatie se paote face dar mostenitorul de drept poate cere obtinerea a 1/2 din rezerva succesorala
2. renta viagera a zis ca ar trebuie facuta pe o suma "decenta" de vreo 100 EUR sa zicem. Da, dar aceasta doar "decenta" nu este pentru cine plateste deoarece daca vorbim de 25% dintr-o casa care costa 80-100 kEUR inseamna ca se obtin 20-25kEUR. Platile, pe 20 de ani, ca sa nu zic mai mult ar fi de 24 kEUR, ceea ce nu renteaza nicicum.
3. Contract de intretinere….iar este o teapa pentru ca nu merita.

E cam ca naiba….

#26
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,045
  • Înscris: 09.08.2005
Păi de aia e loterie un astfel de contract - speranța ta e că obții casa înainte să plătești mai mult decît face, speranța celuilalt e să trăiască cel puțin cît să-și scoată banii, dacă nu mai mult.
Nu-ți convine sistemul, nu te bagi.

#27
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Da, in conditiile astea zic pass.

#28
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,679
  • Înscris: 07.02.2003

 joystick, on 01 noiembrie 2018 - 12:16, said:

E cam ca naiba….
Renta viagera este pentru persoanele aflate in ultima parte a vietii sau bolnave, care nu mai traiesc mult.
Singura varianta mai rezistenta la atac este un contract combinat de genul suma fixa plus clauze de intretinere (nu renta viagera). Suma fixa poate fi 50000 lei cash (nu trebuie sa justifici cu chitanta) sau un transfer intre conturi implicate, doar cat sa se vada in ordinul de plata ca si-a primit banii, dupa care recuperezi banii printr-un nou transfer.

Edited by andreic, 02 November 2018 - 14:03.


#29
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Exact asta mi-a zis si un avocat...dar...nu prea merita mare chestie pentru 25%.

#30
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,917
  • Înscris: 10.06.2008
Dar nu inteleg ceva...
Reiau:
Fiul detine 25 si mama 75.
Fiul doneaza cei 25.
Daca moare mama, fiul va detine din nou 75%.
Mostenitorul fiului mai este sau nu indreptatit sa ceara in instanta parte din cei 25% donati?

Eu din lege inteleg ca nu, ca poate sa ceara jumatate din intreaga avere care i s-ar cuveni, nu jumatate din ceea ce s-a donat inainte de primirea mostenirii….

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate