Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Schimbare adresa DNS IPv4 pe rout...

Recomandare Barebone

Monede JO 2024

Suprasolicitare sistem electric
 CIV auto import

Mutare in MOZAMBIC - pareri, expe...

Scoatere antifurt airtag de pe ha...

Magnet in loc de clește pent...
 Cumparat/Locuit in apartament si ...

Pot folosi sistemul PC pe post de...

Sokol cu distorsiuni de cross-over

Filtru apa potabila cu osmoza inv...
 Kanal D va difuza serialul “...

Upgrade xiaomi mi11

securitate - acum se dau drept - ...

Farmacia Dr Max - Pareri / Sugest...
 

Renta viagera

- - - - -
  • Please log in to reply
29 replies to this topic

#1
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Salut,
As vrea sa va cer parerea in legatura cu un “prieten”, pe numele lui P. Asadar, acest amic al meu, are o cunostinta, sa ii spunem domn C. Domnul C are aproape 70 de ani si destine 50% dintr-o proprietate care credem noi ca valoreaza cam 100.000 EUR (in total). Domnul C, vrea sa ii lase partea lui acestui prieten P pastrandu-si evident uzul fruct viager.
Partea complicata este ca acest domn C are o fata cu care nu tine legatura si o mama, care traieste si detine restul de 50% din proprietate.
Domnul C spune ca el nu are nico pretentie (cel putin asa spune acum) de bani sau ingrijire insa vom vedea cand va fi pus in fata faptului implinit. Acum, intrebarile ar fi:
1. Daca se fixeaza o suma mica, poate fi considerata de catre mostenitori ca fiind ridicula? Ma gandeam la vreo 200 de lei pe luna. Asta inseamna aproape 50 eur => 600 pe an => 18.000 pe 30 de ani.
2. Care sunt taxele notariale pentru un astfel de contract?
3. Ce se intampla daca proprietatea este distrusa? Ex: incendiu, cutremur Nu speculati nimic...insa batranii pot face orice din greseala.
4. Cine va fi proprietarul pe perioada contractului? Ma intereseaza cine plateste impozitul, cine poate face o asigurare si cine va fi beneficiarul politei? Cine isi ia amenda daca nu se face macar PAD-ul? Adica exista posibilitatea ca daca batranii fac vreo greseala si provoaca daune tertilor sa fie domnul P raspunzator?
5. Care ar fi o suma corecta pentru o astfel de renta viagera? Oricum, e o investitie extrem de riscanta avand in vedere ca domnul C are o familie longeviva. Contractul trebuie luat in vedere pentru o perioada de 20-30 de ani.

PS: contractul de renta viagera s-ar face doar ptr ca donatia e atacabila...iar VC poate fi declarata nula, fiind de fapt o donatie mascata.

Mersi

Edited by joystick, 14 October 2018 - 12:27.


#2
andreic

andreic

    Very OLD Member

  • Grup: Moderators
  • Posts: 122,614
  • Înscris: 07.02.2003
Taxele sunt conforme valorii de grila pentru proprietate si teren, impozitul datortat statului deasemenea.

#3
radunic

radunic

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 8,039
  • Înscris: 09.08.2005
Cel mai sănătos e să întrebi un avocat. Aici pe forum vei primi doar opinii ale unor persoane care poate au, poate n-au treabă cu domeniul.
Cele cîteva sute de lei pe care le vei da se justifică avînd în vedere că discuți de proprietăți de sute de mii de euro, contracte pe zeci de ani și posibilitatea unor procese la final.

#4
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008
Eu nu m-as baga intr-o astfel de combinatie.  Am mai intalnit in viata batrani "binevoitori" dar care nu aveau dreptul legal la casa respectiva, nici macar la cota parte (pana la dezbaterea succesiunii) doar incercau sa pacaleasca niste fraieri sa le asigure pe banii lor tot confortul, cu promisiui pe masura.

Trebuie deci intrebat un notar daca se poate incheia un contract legal care sa fie opozabil mosului ca asa toti  batranii ar vrea sa vanda jumatate din casa in care stau, dar sa locuiasca in ea pana la moarte si sa primeasca banul gros, pe loc sau in rate.

Edited by rosix, 14 October 2018 - 14:55.


#5
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009

View Postrosix, on 14 octombrie 2018 - 14:54, said:

Trebuie deci intrebat un notar daca se poate incheia un contract legal care sa fie opozabil mosului ca asa toti  batranii ar vrea sa vanda jumatate din casa in care stau, dar sa locuiasca in ea pana la moarte si sa primeasca banul gros, pe loc sau in rate.
Corect, trebuie văzut ce are de vânzare că dacă-i moștenire nu are jumătate din casă, ci mai puțin. Poate nici nu e singurul moștenitor alături de mama lui, și chiar dacă ar fi, ar avea doar 3/4 din jumătatea tatălui.

200 de lei lunar e, într-adevăr, o sumă ridicolă care ar trebui să pună cumpărătorul pe gânduri.

#6
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
El spune ca ar vrea sa facă de fapt donație, dar aceea poate fi atacata de moștenitorul de drept. VC nu are sens pentru ca poate s-ar dovedi usor ca e de fapt o donație mascata.
200 de lei ar provine chiar din chestia asta... Sa fie o suma ușor de platit care sa nu fie f usor considerata ridicula.
Ar trebui întrebat un avocat sau un notar?

#7
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Un notar, care să vadă actele și să și evalueze omul, că are 70 de ani. E vârstă, totuși.
Nu scrie niciunde ce valoare trebuie să aibă renta, dintr-un astfel de contract nu se știe cine iese câștigător la final. Dacă notarul zice că e întreg la minte și poate să semneze că-și cedează partea lui în schimbul a 200 de lei lunar,  norocul amicului.

Proprietarul cotei va fi amicul tău și, dacă nu prevăd altfel în contract, tot el va plăti asigurarea de care zici, taxele și impozitele.

Mie în continuare mi se pare ciudat ce vrea să facă proprietarul :)

#8
EMPP

EMPP

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 10,781
  • Înscris: 12.01.2018
vezi să nu-l bage  moșu în pământ pe amicul tău.îi trece viața umblând după moș sau casa lui

#9
marin-ioon

marin-ioon

    Junior Member

  • Grup: Members
  • Posts: 136
  • Înscris: 01.10.2018
Nu mai întreba nici un avocat și jumătatea aia de casă nu are nici o valoare la final deoarece vor fi probleme și cu moștenitorii și cu vânzarea ei, adică nu va cumpăra nimeni jumătate din casa aia indiferent cât de mic ar fi prețul, chiar și 25.000 de euro să ceară pe jumatea aia de 50.000 de euro în condițiile alea nu va obține vânzătorul.

Va fi problemă și să locuiască sau să dispună cum vrea cineva de jumătatea aia la comun cu celălalt proprietar sau moștenitorii lui dacă moare și celălalt proprietar, adică măcar să închirieze sau să stea vreun copil sau rudă a beneficiarului contractului.

Singura soluție și cea mai bună este ca domnul P să cumpere și cealaltă jumătate și după aia să facă contractul ăla. În condițila prezentată de inițiator singurul câștigător este domnul C deoarece va primi o atenție mai mare înaintea morții că oricum pe el nu îl mai interesează ce se întâmplă cu jumătatea lui de casă după moartea lui iar cel ce va cheltui bani aiurea va fi domnul P.

Să nu creadă domnul P că va scăpa cu 200 de lei lunar, cred că inițiatorul habar nu are ce înseamnă contractul ăla și ce pretenții va avea domnul C imediat cum va ieși din notariat. Cred că își va da cu pumnii în cap domnul C de fiecare dată când va fi sunat de domnul P cu tot felul de pretenții aiurea (dus la doctor, vizitat la spital etc) și care îl vor costa și bani și timp pe domnul C care crede că face mare afacere cu jumătatea aia de casă cândva.

Edited by marin-ioon, 14 October 2018 - 22:33.


#10
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

View Postjoystick, on 14 octombrie 2018 - 18:29, said:

El spune ca ar vrea sa facă de fapt donație, dar aceea poate fi atacata de moștenitorul de drept. VC nu are sens pentru ca poate s-ar dovedi usor ca e de fapt o donație mascata.
200 de lei ar provine chiar din chestia asta... Sa fie o suma ușor de platit care sa nu fie f usor considerata ridicula.
Ar trebui întrebat un avocat sau un notar?
Stiu pe cineva care a facut contract de intretinere. O data facut e foarte greu de atacat, dar ramane sa te descurci cu ceilalti dupa aia. Mai e si altceva: 70 ani nu mai e o varsta atat de inaintata. Poate sa mai traiasca mult si bine.

#11
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018

View Postvladut01, on 15 octombrie 2018 - 14:14, said:

Stiu pe cineva care a facut contract de intretinere. O data facut e foarte greu de atacat, dar ramane sa te descurci cu ceilalti dupa aia. Mai e si altceva: 70 ani nu mai e o varsta atat de inaintata. Poate sa mai traiasca mult si bine.
Cum s-a intamplat de ex cu decana de varsta a omenirii:

In 1965, at age 90 and with no heirs, Calment signed a contract to sell her apartment to lawyer André-François Raffray, retaining a life estate.[10] Raffray, then aged 47 years, agreed to pay her a monthly sum of 2,500 francs (€381.12) until she died. Raffray ended up paying Calment the equivalent of more than €140,000, more than double the apartment's value. After Raffray's death from cancer at the age of 77, in 1995, his family continued the payments until Calment's death.[10] Calment's comment on this situation was reported to be, "In life, one sometimes makes bad deals."[1] During all these years, Calment used to say to them that she "competed with Methuselah".[11] In 1985, she moved into a nursing home, having lived on her own until age 110.[1]

https://en.wikipedia.../Jeanne_Calment

#12
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Voi m-ati pus serios pe ganduri.
Cred ca aveti dreptate....s-ar putea sa imi dea cu virgula peste niste ani.
Totusi, contractul de intretinere e ceva diferit. Acesta (renta viagera) pare a fi mai sigur.

Edited by joystick, 15 October 2018 - 19:59.


#13
vladut01

vladut01

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,429
  • Înscris: 23.12.2015

View Postjoystick, on 15 octombrie 2018 - 19:59, said:

Voi m-ati pus serios pe ganduri.
Cred ca aveti dreptate....s-ar putea sa imi dea cu virgula peste niste ani.
Totusi, contractul de intretinere e ceva diferit. Acesta (renta viagera) pare a fi mai sigur.
Chestia poate fii foarte lucrativa insa trebuie sa-ti faci calculele la ce te inhami si ar trebui sa pui in scris drepturile si obligatiile fiecarei parti. Cunosc pe cineva care a avut asa ceva si persoanele respective au avut peste 90 de ani cand au murit (nu stiu exact cand s-au facut contractele, banuiesc ca nu de mult fiindca treaba cu contractele de intretinere e mai noua). De asemenea oamenii se mai schimba cu varsta si cand ajung la varste mai inaintate se pot plange din orice si pot sa aiba boli care necesita mult timp si/sau bani (de ex alzheimer)

#14
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Este de fapt un pariu: tu pariezi (cinic, dar realist vorbind) ca persoana respectiva nu va mai trai mult, deci nu vei avea mult de platit renta viagera, pe cand el normal pariaza invers.

Si nu stii niciodata ce mostenitori apar, si in ce masura se poate ataca respectivul contract.

#15
joystick

joystick

    Eu...si cu mine!

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,915
  • Înscris: 10.06.2008
Nu stiu in ce conditii ar putea fi atacat un contract de renta viagera, cu platile efectuate prin banca.

#16
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Se poate ataca pentru că e liber accesul la justiție, dar fără succes.

#17
EMotanuIO

EMotanuIO

    Senior Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 2,497
  • Înscris: 05.07.2018
Nu depinde totusi de priceperea avocatului, respectiv de onorata instanta?

#18
althea

althea

    Guru Member

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 11,660
  • Înscris: 30.10.2009
Depinde doar de OP-urile sau chitanțele care dovedesc plata rentelor la termenul stabilit în contract.

Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate