Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @driftking91!

Unde e recomandat sa ma cazez in ...

Descarcator de supratensiune tip 2

ping digi?
 Reparare "șanțuri&#...

De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...
 Share abonament Netflix

Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy
 ATS din contactor modular

Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație
 

Vi se pare normal să-ți fie frică să vorbești împotriva LGBT?!

* * - - - 12 votes
  • This topic is locked This topic is locked
773 replies to this topic

#361
xyz_forever

xyz_forever

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 859
  • Înscris: 30.06.2018

 Tsunnnami, on 17 august 2019 - 15:42, said:

Nu
Ce esti?

 Fluk3, on 17 august 2019 - 15:39, said:

Potrivit acestei ordonante si incestul si pedofilia ar trebui considerate nediscriminatorii iar cei care au ceva impotriva sa fie sanctionati ca discrimineaza pe motiv de orientare sexuala si convingere.
Pai vine si asta, in galop, ce crezi?

#362
Tsunamii

Tsunamii

    Bucuresti

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 49,984
  • Înscris: 20.10.2015
uom

#363
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 28.07.2008

 Fluk3, on 17 august 2019 - 15:39, said:

Potrivit acestei ordonante si incestul si pedofilia ar trebui considerate nediscriminatorii iar cei care au ceva impotriva sa fie sanctionati ca discrimineaza pe motiv de orientare sexuala si convingere.
citatul din ordonanta???
multumesc

#364
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Atreides7, on 17 august 2019 - 16:05, said:

citatul din ordonanta???
multumesc
Potrivit prezentei ordonanţe, prin discriminare se înţelege orice deosebire, excludere, restricţie sau
preferinţă, pe bază de rasă, naţionalitate, etnie, limbă, religie, categorie socială, convingeri, sex, orientare
sexuală
, vârstă, handicap, boală cronică necontagioasă, infectare HIV, apartenenţă la o categorie
defavorizată, precum şi orice alt criteriu care are ca scop sau efect restrângerea, înlăturarea recunoaşterii,
folosinţei sau exercitării, în condiţii de egalitate, a drepturilor omului şi a libertăţilor fundamentale sau a
drepturilor recunoscute de lege, în domeniul politic, economic, social şi cultural sau în orice alte domenii ale
vieţii publice.

As fii la fel curios cum impaca aceasta ordonanta dreptul la religie cu dreptul unui homosexual de a nu fii persecutat sau dreptul unei minoritati in care se practica pedofilia (sunt anumite grupuri religioase musulmane) cu dreptul la libertate unui copil de o anumita VARSTA. Sau cum ar impaca dreptul unui homosexual la convingerile sale sexuale cu dreptul unei  minoritati musulmane la convingerile ei religioase.

Edited by Fluk3, 17 August 2019 - 16:17.


#365
Mizu

Mizu

    moroșan

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,836
  • Înscris: 10.12.2006
Care din alea aproba pedofilia? Orientarea sexuala, ca toti homosexualii sunt pedofili (oare si lesbienele?!), sau convingerile persoanele, care ar insemna dupa logica ta ca un schizofrenic ar putea ucide legal?

#366
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 28.07.2008
Incestul e infractiune penala de sine statatoare  prevazuta expres in codul penal, cu pedeapsa aferenta.
Pedofilia ca orientare nu e pedepsita penal, practicarea ei da, intrand la in sfera actelor pedepsite de lege comise de pedofil

Iar o dati in bara cu incultura voastra juridica ca pe topicul recent inchis?

Edited by Atreides7, 17 August 2019 - 16:13.


#367
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Mizu, on 17 august 2019 - 16:12, said:

Care din alea aproba pedofilia? Orientarea sexuala, ca toti homosexualii sunt pedofili (oare si lesbienele?!), sau convingerile persoanele, care ar insemna dupa logica ta ca un schizofrenic ar putea ucide legal?
Nu le aproba... le protejeaza.

#368
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 28.07.2008

 Fluk3, on 17 august 2019 - 16:21, said:

Nu le aproba... le protejeaza.
Probeaza!

#369
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Atreides7, on 17 august 2019 - 16:12, said:

Incestul e infractiune penala de sine statatoare  prevazuta expres in codul penal, cu pedeapsa aferenta.
Pedofilia ca orientare nu e pedepsita penal, practicarea ei da, intrand la in sfera actelor pedepsite de lege comise de pedofil

Iar o dati in bara cu incultura voastra juridica ca pe topicul recent inchis?
Doar ca incestul e pedepsit prin lege si alte deviatii sexuale nu, nu inseamna ca nu nu intra in discutia acelei ordonante de mai sus, scrie foarte clar Convingeri , Orientare sexuala.
Sa inteleg ca un pedofil poate sa fie nepracticant ? Adica se declara el doar asa pedofil ?

Nu te mai stresa cu topicuri inchise pt ca daca ceva nu convine imediat se inchide un topic.

 Atreides7, on 17 august 2019 - 16:26, said:

Probeaza!
Daca nu poti sa discriminezi orientarile sexuale ale nimanui tocmai din cauza acestei ordonante atunci ce vrei sa mai probez ? Sau vrei sa spui ca Pedofilia nu e o orientare sexuala ?

Edited by Fluk3, 17 August 2019 - 16:39.


#370
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 28.07.2008
Da, poti sa intelegi foarte bine, exista multi pedofili nepracticanti aflati in terapie pe viata, au parte de suport de specialitate pentru a nu trece la fapte

#371
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Atreides7, on 17 august 2019 - 16:38, said:

Da, poti sa intelegi foarte bine, exista multi pedofili nepracticanti aflati in terapie pe viata, au parte de suport de specialitate pentru a nu trece la fapte
Da, inteleg ca exista si e nemaipomenit de bine ca acestia se afla in terapie... spune-mi te rog, cum s-a descoperit ca acestia sunt pedofili ?

#372
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 28.07.2008
Voi va stresati cu topicurile inchise, redeschizand peste tot subiectul, Cel putin pe SP e invazie, ofensiva, lipsa totala de initiere de topice pro lgbt, in timp ce ale voastre apar ca ciupercile dupa ploaie. Voi vorbiti de invazie propagandistica???

 Fluk3, on 17 august 2019 - 16:40, said:

Da, inteleg ca exista si e nemaipomenit de bine ca acestia se afla in terapie... spune-mi te rog, cum s-a descoperit ca acestia sunt pedofili ?
Au venit singuri, manati de propria constiinta macinata de impulsuri si respect neafectat pentru copii

#373
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Atreides7, on 17 august 2019 - 16:44, said:

Voi va stresati cu topicurile inchise, redeschizand peste tot subiectul, Cel putin pe SP e invazie, ofensiva, lipsa totala de initiere de topice pro lgbt, in timp ce ale voastre apar ca ciupercile dupa ploaie. Voi vorbiti de invazie propagandistica???


Au venit singuri, manati de propria constiinta macinata de impulsuri si respect neafectat pentru copii
Pai din cate am vazut si voi deschideti multe topicuri cu tematica lgbt doar ca sa va votati topicul si sa spune-ti pe urma ca e opinia generala ... a majoritatii... Eu unu nu am deschis nici un astfel de topic (asa ca deocamdata nu ar trebui sa vorbesti la plural) .. dar cine stie s-ar putea sa o fac.  

Uite ii admir pe pedofilii aia care au mers singuri ca sa se trateze de aceasta displazie de comportament sexual. Problema insa e in insasi termenul de Pedofil... nu il primeste nimeni decat daca este.
Tot in aceeasi ordine de idei ia-s admira pe cleptomanii care nu au furat niciodata dar recunosc ca sunt cleptomani, pe criminalii care nu au omorat niciodata dar cand sunt suparati iti jura ca te omoara samd...

Spune-mi te rog cum gestionezi drepturi egale pentru o minotirate sexuala lgbt care coabiteaza intr-un cadru multicultural cu alta minoritate religioasa precum cea musulmana ?

#374
Atreides

Atreides

    Duke, Padishah Emperor, Kwisatz Haderach, Mahdi

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,447
  • Înscris: 28.07.2008
Indica-mi un topic pro lgbt, Initiat ca pro. Unul

Personal as forma un comitet mixt din liderii comunitatilor pentru a gestiona si preveni conflicte

dar din moment ce ai zis

Quote

coabiteaza intr-un cadru multicultural
...

#375
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Atreides7, on 17 august 2019 - 16:57, said:

Indica-mi un topic pro lgbt, Initiat ca pro. Unul

Personal as forma un comitet mixt din liderii comunitatilor pentru a gestiona si preveni conflicte

dar din moment ce ai zis
...
Bun si punand aceste doua minoritati cu ideologii sexuale diferite nu ai creeat din start un conflict pe tema de sexualitate, moralitate ?
Crezi ca acest comitet ar face fatza unei situatii de genu ... sa zicem in Olanda, unde sunt prezente ambele parti mentionate ? Adica, chiar si cu acel comitet .. crezi ca vre-o ideologie o sa lase de la ea ?

Era vorba de topicul cu ce drepturi va incalca minoritatile sexuale. Un topic total biasat.... Ce drept imi incalca un hot care nu o sa ma fure niciodata, ce drept imi incalca un jihadist care se arunca in aer in centrul Londrei ?

Edited by Fluk3, 17 August 2019 - 17:08.


#376
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014
Tot articolul postat mai devreme are un alin. (3) -  Sunt discriminatorii, potrivit prezentei ordonanţe, prevederile, criteriile sau practicile aparent neutre
care dezavantajează anumite persoane, pe baza criteriilor prevăzute la alin. (1), faţă de alte persoane, în afara cazului în care aceste prevederi, criterii sau practici sunt justificate obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate şi necesare.
De ce ce mergi atat de departe cu drepturile LGBT vs. religia musulmana cand poti sa te gandesti la ceva mai des intalnit: ce drepturi incalca religia musulmana (ori alte religii) cand interzic femeilor anumite drepturi?

Cat despre ce drepturi incalca o persoana care comite o infractiune impotriva alteia, fara sa fii tu cel afectat, te invit sa citesti structura unei infractiuni, despre obiectul juridic. Apoi, te invit sa te gandesti de ce procurorul este cel care se ocupa de infractiuni, si nu doar avocatii partilor implicate (de ce nu pastreaza lucrurile astea in privat, pentru ca doar ele sunt implicate, neffind vorba de alte drepturi/alte persoane).

Edited by Arianna-D, 17 August 2019 - 17:13.


#377
Fluk3

Fluk3

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,630
  • Înscris: 22.03.2019

 Arianna-D, on 17 august 2019 - 17:07, said:

Tot articolul postat mai devreme are un alin. (3) -  Sunt discriminatorii, potrivit prezentei ordonanţe, prevederile, criteriile sau practicile aparent neutre
care dezavantajează anumite persoane, pe baza criteriilor prevăzute la alin. (1), faţă de alte persoane, în afara cazului în care aceste prevederi, criterii sau practici sunt justificate obiectiv de un scop legitim, iar metodele de atingere a acelui scop sunt adecvate şi necesare.
De ce ce mergi atat de departe cu drepturile LGBT vs. religia musulmana cand poti sa te gandesti la ceva mai des intalnit: ce drepturi incalca religia musulmana (ori alte religii) cand interzic femeilor anumite drepturi?

Cat despre ce drepturi incalca o persoana care comite o infractiune impotriva alteia, fara sa fii tu cel afectat, te invit sa citesti structura unei infractiuni, despre obiectul juridic. Apoi, te invit sa te gandesti de ce procurorul este cel care se ocupa de infractiuni, si nu doar avocatii partilor implicate (de ce nu pastreaza lucrurile astea in privat, pentru ca doar ele sunt implicate, neffind vorba de alte drepturi/alte persoane).
Pai ala intre religii si lgbt era un exemplu, nu era mai departe sau mai aproape ca si religie vs discriminarea drepturilor femeilor pe care te rog sa le exemplifici, sunt mai multe si nu stiu la care anume te referi.
Cine considera ca incalcarea acestor drepturi este justificata in anumite conditii ? procurorul  pai daca e liber sa decida nu incalca si el la randul lui dreturile cuiva ? asta tot dupa acea ordonanta ?

O persoana care nu imi incalca mie drepturile in mod direct nu o sa ma afecteze pe mine in mod direct la fel cum lgbt nu ma afecteaza pe mine in mod direct. Problema intervine in momentul in care acea persoana, era vorba de hot in exemplul dar sau de lgbt in tematica ce o discutam, impune prin lobby ca sa nu folosesc propaganda anumite criterii dupa care eu trebuie sa il accept pe hot asa cum este si sa nu-l discriminez pt ca el inca nu m-a furat, desi eu stiu ca intr-o societate nu este bine sa furi si acel hot s-ar putea intr-o zi sa ma fure.

#378
Arianna-D

Arianna-D

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,477
  • Înscris: 16.09.2014

 Fluk3, on 17 august 2019 - 17:54, said:

Pai ala intre religii si lgbt era un exemplu, nu era mai departe sau mai aproape ca si religie vs discriminarea drepturilor femeilor pe care te rog sa le exemplifici, sunt mai multe si nu stiu la care anume te referi.
Cine considera ca incalcarea acestor drepturi este justificata in anumite conditii ? procurorul  pai daca e liber sa decida nu incalca si el la randul lui dreturile cuiva ? asta tot dupa acea ordonanta ?

O persoana care nu imi incalca mie drepturile in mod direct nu o sa ma afecteze pe mine in mod direct la fel cum lgbt nu ma afecteaza pe mine in mod direct. Problema intervine in momentul in care acea persoana, era vorba de hot in exemplul dar sau de lgbt in tematica ce o discutam, impune prin lobby ca sa nu folosesc propaganda anumite criterii dupa care eu trebuie sa il accept pe hot asa cum este si sa nu-l discriminez pt ca el inca nu m-a furat, desi eu stiu ca intr-o societate nu este bine sa furi si acel hot s-ar putea intr-o zi sa ma fure.

Cum sunt justificate? Luam un exemplu: jobul presupune munca fizica, lucru imposibil de facut pentru cineva cu o dizabilitate. Cerinta anumitor joburi de a nu avea antecedente penale (cazier).

Comparatia intre hot si o persoana lgbt e fortata. In ce mod intr-o societate "nu e bine sa fii lgbt si intr-o zi acea persoana lgbt are putea sa te faca (?!) lgbt"? - nu prea stiu cum altfel sa compar cele doua, poate ma ajuti. In cazul furtului, se incalca anumite drepturi (si te-am invitat sa citesti despre obiect juridic - dar probabil deja stii despre iar analiza facuta ordinantei si comparatiile facute lgbt/hot sunt, cum s-ar spune, educate).

Lobby/propaganda (nu o spui dar la ea te referi) pentru ce se face cand vine vorba de lgbt, punctual?

Edited by Arianna-D, 17 August 2019 - 18:15.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate