Salt la conținut

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Recomandare acumulator 26650

Accident nerespectare viteza

Consumul in bord VS consumul la p...

PC-ul nu booteaza
 Coada dronei de lupta Fioroasa

Taxa RAR pt motor 2.0 diesel Euro...

Radio Aftermarket Golf 5

Renault Kadjar serie motor neconf...
 Anulare Planului Urbanistic Zonal...

Flicker expunere drona noua

Corectare barem Tudor Vianu

Dji mini 4 pro si limita de inalt...
 Masinile cu volan pe dreapta - de...

Harta - apa minerala naturala

Recomandari forum Softpedia pentr...

Este TeamViewer o aplicatie cu cr...
 

Hidroizolatie: membrana bituminoasa de 2kg/mp versus 4kg/mp

- - - - -
  • Vă rugăm să vă autentificați pentru a răspunde
33 răspunsuri în acest subiect

#19
Taxon

Taxon

    Cârcotaș nesuferit

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.092
  • Înscris: 19.01.2004
ba pe direct, ca mai tragem si altii cu ochiul pe acilea

#20
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postciine, on 05 octombrie 2018 - 19:14, said:

... pune mana si trage-i o tencuiala  cu armatura  , de preferat  mecanizat din ciment cu aditiv de  stopare capilaritatii .....
Daca iti spun ca sunt efectiv singur? Anul asta a venit pana la urma acelasi baiat din Moldova (si-a gasit casa si s-a mutat intr-o localitate din apropiere din primavara), si cu un vecin, de mi-au facut stalpii si grinzile.
Omu mai lucreaza si la casa lui, a venit totusi sa ma ajute sa inchei beciul (betoanele), ca sa nu ma trezesc cu peretii daramati si malurile innauntru.

#21
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postaddysoftware, on 05 octombrie 2018 - 19:33, said:

Daca iti spun ca sunt efectiv singur? Anul asta a venit pana la urma acelasi baiat din Moldova (si-a gasit casa si s-a mutat intr-o localitate din apropiere din primavara), si cu un vecin, de mi-au facut stalpii si grinzile.
Omu mai lucreaza si la casa lui, a venit totusi sa ma ajute sa inchei beciul (betoanele), ca sa nu ma trezesc cu peretii daramati si malurile innauntru.

Te inteleg , dar eu am dat un sfat , nu te obliga cu nimic, dar greseli in constructii sunt foare scumpe de corectat , uneori chiar imposibil.
Iti urez succes

Editat de ciine, 05 octombrie 2018 - 19:44.


#22
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
De acord. Totusi, in afara de usurinta aplicarii ulterioare a hidroizolatiei de tip carton bituminos, ce alt avantaj ar avea o tencuiala (armata)? Considerand insa o tencuiala nehidroizolanta, adica fara aditiv. Ptr ca cu aditiv inteleg, ar fi avantajul unei hidroizolatii suplimentare, just in case. Si cam la cat s-ar ridica pretul unei tencuieli cu aditiv? Si manopera pentru aceasta tencuiala? Intreb ptr ca nu stiu, nu malitios.

#23
cspot

cspot

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 12.855
  • Înscris: 22.07.2004
Nicio greseala in constructii nu este imposibil de corectat.
    Aria de filosofie e un putin mai jos.

#24
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postaddysoftware, on 05 octombrie 2018 - 19:52, said:

De acord. Totusi, in afara de usurinta aplicarii ulterioare a hidroizolatiei de tip carton bituminos, ce alt avantaj ar avea o tencuiala (armata)? Considerand insa o tencuiala nehidroizolanta, adica fara aditiv. Ptr ca cu aditiv inteleg, ar fi avantajul unei hidroizolatii suplimentare, just in case. Si cam la cat s-ar ridica pretul unei tencuieli cu aditiv? Si manopera pentru aceasta tencuiala? Intreb ptr ca nu stiu, nu malitios.
Te sfatuiesc sa calculezi presiune pamantului  pe zid sa vezi ce obtii, pe urma iti dai tu seama singur
Nu stiu exact cit mai costa aditivul respectiv  (parca aquastop) ii zicea
Din teorie stiu ca apa de sticla e foarte buna si asta chiar nu e scumpa daca o iei direct de la usg Govora   dar nu stiu cum e cu reteta.Oricum sa-ti dau un ex.
Am undeva un stalp de beton care este la 1m peste pamant  si intrucat are armatura nu s-a potut face separare hidro cu membrana bituminoasa . Cu toare astea in acel colt de perete prin capilaritate gletul s-a umflat de la umezeala, numai in acel loc dupa ani de zile

#25
cristobob

cristobob

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 3.495
  • Înscris: 06.01.2014

View PostBaxon, on 05 octombrie 2018 - 18:56, said:

Ti-am zis ca o dispersie bituminoasa ar fi mai ok . Membrana bituminoasa e greu de lucrat cu ea vertical daca nu ai o suprafata perfecta ( fina ) .In acest caz ( nu ai zis ca e din boltari ) nefiind beton armat turnat iti recomand sa dai cu dispersie bituminoasa , 2 straturi si apoi pui membrana cu crampoane care se va lipi efectiv de al doilea strat . Eu asa as proceda .
Un ex :

Și eu "banuiesc" ca ar fi mai ok o chestie bituminoasa.
Am făcut așa ceva la un beci. Am dat o parte cu pensula. Mare greșeală,  am infiltratîi când ploua mult. Nu mari, doar așa,  știi tu, cât sa mă sâcâie.  Restul am dat-o cu pistol și compresor, maaare boierie. Și tine bine.
Așa ca, dacă ai de unde de imprumuta/închiria un compresor, sau cumpărat,  găsești pe la 400 lei de 24 litri, un pistol de vopsit, mai ieftin și dai bătaie.

#26
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postciine, on 05 octombrie 2018 - 20:16, said:

Te sfatuiesc sa calculezi presiune pamantului  pe zid sa vezi ce obtii, pe urma iti dai tu seama singur
Nu stiu exact cit mai costa aditivul respectiv  (parca aquastop) ii zicea...
Tot nu-mi dau seama. Stiu ca sunt/pot fi ceva tone pe mp. Ce treaba are tencuiala? Are cativa mm grosime, hai 1 cm. Nu adauga rezistenta zidului.
Te referi poate la: sa nu rupa solul hidroizolatia la liniile de demarcatie intre boltari? Presiunea ar fi in acest caz locala, si ar fi de ordinul a 2-400gr /cmp, sau 2-4 gr /mmp, si cum zonele cu neuniformitati au doar 2-4 mm grosime, fortele ar fi mici.
La altceva nu ma duce mintea...

Thanks pt aquastop.

#27
ciine

ciine

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 10.069
  • Înscris: 04.06.2007

View Postaddysoftware, on 05 octombrie 2018 - 20:38, said:

Tot nu-mi dau seama. Stiu ca sunt/pot fi ceva tone pe mp. Ce treaba are tencuiala? Are cativa mm grosime, hai 1 cm. Nu adauga rezistenta zidului.
Te referi poate la: sa nu rupa solul hidroizolatia la liniile de demarcatie intre boltari? Presiunea ar fi in acest caz locala, si ar fi de ordinul a 2-400gr /cmp, sau 2-4 gr /mmp, si cum zonele cu neuniformitati au doar 2-4 mm grosime, fortele ar fi mici.
La altceva nu ma duce mintea...

Thanks pt aquastop.
Am scris mai sus ca beciul  este fundatie si trebuia turnat continu cu armatura .
Orice zid  de boltari  nu rezista la presiune laterala , ti-am recomandat o tencuiala armata cu armatura  (plasa sudata 6 mm) ca un compromis si e vorba de 5-6 cm sau mai mult grosime
Parerea mea .

Editat de ciine, 05 octombrie 2018 - 20:43.


#28
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
Aha, la 5-6 cm se mai schimba un pic datele.
Nici mie nu-mi inspira incredere zidul de boltari; innauntru abia daca sunt cam 14 cm de beton, sub forma de celule.... Este armat, dar totusi sunt aproape sigur ca in timp se va indoi si fisura.
Am de exemplu o portiune larga de cca 5 metri, expusa la o presiune mare; acolo as fi vrut sa torn inca un stalp de beton pe interior.
Probabil ar fi bine sa tencuiesc pe interior cum zici, cu inca ceva centimetri buni, si armat.

Sau pe exterior..
In ambele situatii, unul din betoane va fi supus la intindere.

Daca tencuiesc pe exterior, tencuiala va fi supusa la forte de incovoiere si in schimb zidul de boltari va fi solicitat la forte de incovoiere transformata in intindere; dap, are sens, va rezista probabil, datorita armaturii interne (e armat cu fier de 10) si coeziunii cu stratul de tencuiala, care va fi expus la incovoiere transformata in compresiune.

Totusi, pe cine sa gasesc eu sa-mi tencuiasca cu mortar de ciment 80mp de zid acu', de urgenta?

#29
luci_flash

luci_flash

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 2.003
  • Înscris: 17.09.2010
Legal vorbind, este interzisa executia de fundatii/beciuri cu boltari.
Dirigintele de santier si inginerul de rezistenta ar fi trebuit sa-ti roada urechile. Presupun ca "n-au fost prezenti", totusi.
Tencuiala armata nu te ajuta, deoarece nu are rezistenta laterala; o sa faca burta, la fel ca boltarii. Singura chestiune pe care poti s-o faci acum este sa torni stalpi mai des, astfel incat sa imparti sarcinile.

Ca hidroizolatie, aditivul e cea mai buna solutie. Nu e cu mult mai scump decat membrana, dar esti sigur ca te tine minim 50 de ani.
In situatia ta, membrana de 4 e varianta optima (cu cea de 2 nu se poate lucra). Peste pui membrana cu crampoane neaparat.
In partea superioara torni trotuar cat mai lat posibil, si colectezi apa de pe el, astfel incat sa ajunga cat mai putina apa la zidul respectiv.

#30
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007

View Postluci_flash, on 05 octombrie 2018 - 22:45, said:

Legal vorbind, este interzisa executia de fundatii/beciuri cu boltari.
Dirigintele de santier si inginerul de rezistenta ar fi trebuit sa-ti roada urechile. Presupun ca "n-au fost prezenti", totusi.
Am proiect de rezistenta PTh-De, cu boltari............
Adevarat ca diriginte de santier nu am angajat; cand am auzit ce pret are... (6k eur!!)

View Postluci_flash, on 05 octombrie 2018 - 22:45, said:

1...... Singura chestiune pe care poti s-o faci acum este sa torni stalpi mai des, astfel incat sa imparti sarcinile.
2.Ca hidroizolatie, aditivul e cea mai buna solutie.
3.In situatia ta, membrana de 4 e varianta optima (cu cea de 2 nu se poate lucra). Peste pui membrana cu crampoane neaparat.
4.In partea superioara torni trotuar cat mai lat posibil, si colectezi apa de pe el, astfel incat sa ajunga cat mai putina apa la zidul respectiv.
1. Dap. La maxim 3 metri ar fi ok?
2. Too late....maybe. Luni tre sa vina echipa de hidroizolare.
3. Asa o sa fac.
4. In principiu, cam asa va fi... Dar pe partea de nord (unde e deal) sunt infiltratii subterane, acum de exemplu acolo jos in sant am pus niste scanduri ca sa putem păși; se infunda piciorul 20 cm in noroi. Drenajul functioneaza (e mai jos, langa fundatie) dar pamantul argilos de langa dren e imbibat cu apa.

Editat de addysoftware, 05 octombrie 2018 - 23:03.


#31
Viorelsolar

Viorelsolar

    ”Dă sfaturi numai celor ce știu sa le primească”

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 6.237
  • Înscris: 03.03.2010

View PostBaxon, on 05 octombrie 2018 - 18:56, said:

Ti-am zis ca o dispersie bituminoasa ar fi mai ok . Membrana bituminoasa e greu de lucrat cu ea vertical daca nu ai o suprafata perfecta ( fina ) .In acest caz ( nu ai zis ca e din boltari ) nefiind beton armat turnat iti recomand sa dai cu dispersie bituminoasa , 2 straturi si apoi pui membrana cu crampoane care se va lipi efectiv de al doilea strat . Eu asa as proceda .
Un ex :

Dispersie din asta poloneză disprobit Tytan pe bază apoasă am luat și eu, este o mare porcărie și nu vă recomand această mizerie, s-a exfoliat toată după nici 2 luni, bani aruncați pe fereastră, cumpărați pe bază de toluen, chiar dacă-i un pic mai scumpă, că-i mai bună de 1000 de ori !!! Posted Image

Editat de Viorelsolar, 05 octombrie 2018 - 23:12.


#32
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017
@ Viorel : Cum s-a exfoliat daca e ingropata ? Daca ai folosit-o ca strat de finisaj , atunci da , se exfoliaza , pt ca nu rezista la UV . Dispersiile bituminoase sunt straturi intermediare , deci care sunt acoperite ....

On : daca in boltari ai armatura si vertical si orizontal  , o camasuire de 5-6 cm este fara rost , pe langa costurile mari , parerea mea .
Pe partea dinspre deal unde zici ca exista infiltratii , doar un dren nu poate rezolva problema , Iar drenul facut din teava de canalizare nu e ideal , trebuie furtun de dren care se gaseste in comert . Dpmdv , pana nu e prea tarziu , pune mai multe drenuri cu strat de pietris intre ele ,
Ziceam de dispersie , ca acopera mai usor neregularitatile peretilor de boltari , altfel , o hidroizolatie chiar si de 4 kg/mp are sanse sa se fisureze / perforeze la fortele de presiune .
Dirigintele nu costa 6k euro la o casa fie ea si pasiva ( nu stiu cum ai ajuns la suma asta fabuloasa ) pe mine m-a costat 500 de euro la o casa de 360 mp .
P.S. Apa de sticla am folosit si eu la impermeabilizarea betonului si pot zice fara dubiu ca NU am dat gresh cu solutia asta Posted Image

Editat de Baxon, 06 octombrie 2018 - 07:40.


#33
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Mesaje: 7.553
  • Înscris: 12.04.2007
Ok, o să mai pun o țeavă de dren pe partea de nord. Din fericire am prevăzut la colțul de NV o țeavă verticala cuplată în drenul de fund. Va fi relativ ușor să decupez o gaură în aceasta si sa ma leg la ea cu noul dren.

O să încerc cu o amorsa pe baza de toluen, mai cumpăr o găleată (am deja una pe trei sferturi, de anul trecut). În orice caz, poate vine si șeful de echipă al hidro cu vreo idee, că vine mâine să vadă ce si cum înainte de lucrări.

View PostBaxon, on 06 octombrie 2018 - 07:36, said:

Dirigintele nu costa 6k euro la o casa fie ea si pasiva ( nu stiu cum ai ajuns la suma asta fabuloasa )...
poate a fost vb de 1600, memoria poate juca feste. Oricum, mi s-a părut o sumă fabuloasă la vremea respectivă (acum 3 ani a fost discuția). Coroborând cu alte preturi foarte mari cerute pe diverse lucruri (proiectele de instalații de exemplu, dar nu numai) legate de această construcție, am fost oripilat si am hotărât să fac cât pot singur si cu oameni locali chiar dacă o să îmi ia mai mult timp, ca să nu ajung cu ea la 100k eur sau mai mult. Ce-i drept a devenit mult mai greu (a durat mai mult) decât am crezut inițial.

#34
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Mesaje: 14.720
  • Înscris: 01.03.2017

View Postaddysoftware, on 06 octombrie 2018 - 08:10, said:

Ok, o să mai pun o țeavă de dren pe partea de nord
In total 3 unu peste altul cu strat de piatra concasata intre . Nu te zgarci ca numai o data le faci si trebuie facute bine . Degeaba faci casa pasiva daca ai probleme la fundatie /demisol , prerea mea .
Instalatia electrica si termica le poti face si singur (nu te controleaza nimeni, eu mi le-am facut singur ) dar la partea de rezistenta a casei , musai lucrezi dupa proiect ,
Vezi sa nu ai probleme la intabulare daca nu ai avut diriginte care sa semneze la fiecare etapa de constructie a imobilului !

Editat de Baxon, 06 octombrie 2018 - 08:22.


Anunturi

Chirurgia endoscopică a hipofizei Chirurgia endoscopică a hipofizei

"Standardul de aur" în chirurgia hipofizară îl reprezintă endoscopia transnazală transsfenoidală.

Echipa NeuroHope este antrenată în unul din cele mai mari centre de chirurgie a hipofizei din Europa, Spitalul Foch din Paris, centrul în care a fost introdus pentru prima dată endoscopul în chirurgia transnazală a hipofizei, de către neurochirurgul francez Guiot. Pe lângă tumorile cu origine hipofizară, prin tehnicile endoscopice transnazale pot fi abordate numeroase alte patologii neurochirurgicale.

www.neurohope.ro

Utilizatori activi: 1

0 membri, 1 vizitatori, 0 utilizatori anonimi

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate