Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
De ce i se zice Mariei "Stapa...

Colet valoare Londra București

BMW seria 3 rulat vs SsangYong Ko...

Share abonament Netflix
 Cum pot sa fac rost de un negativ...

Lant Bicicleta

Un designer artist: Raymond Loewy

ATS din contactor modular
 Parere apartament ~150k

Limitare la 100mb/s

Altercație

Cartonașe și stickere t...
 Ciobanesc german - zgarda electro...

Ce este instalatia asta? (Valea B...

BD-R Verbatim 25gb salvare Fisier

Lupte WW2
 

Supra solicitarea populatiei

* * - - - 6 votes
  • This topic is locked This topic is locked
382 replies to this topic

#19
rosix

rosix

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 18,873
  • Înscris: 01.02.2008

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 20:56, said:

Nu tara, ci lumea probabil.
Una din meseria momentului.acum e sofer de tir.
Stau soferi cu saptamanile, departe de casa si familie, dormind prin cabina tirului, ca sa care biscuiti din Germania in Romania... Cand am putea face biscuiti si aici in Romania

Mai nou, carnea de porc, nu se mai fabrica in Romania. Am luat ieri din Auchan, adusa din Olanda. Te doare bila.

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 20:58, said:

Omul vrea mai mult pe plan sentimental, spiritual, mental, psihic.
Nu sa devina sclav muncind 16 ore zilnic, de multe ori departe de casa. Asta nu se poate numi progres.

Asa este. E bine ca te-ai trezit. Trebuia sa pleci afara ca sa intelegi ca esti doar un sclav, Neo?

Semnificatia, imporantanta muncii s-a deteriorat dramatic in ultimul deceniu:  Peste 60% din forta de munca e implicata in vanzare de chinezarii, asigurari, iluzii si abureala la telefon (servicii de suport), intermedieri inutile (agenti imobiliari) sau altele similare.

Edited by rosix, 17 September 2018 - 21:10.


#20
balauru69

balauru69

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 2,869
  • Înscris: 27.08.2005

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 20:32, said:

In urma cu cativa ani era ceva normal ca avand un salariu de muncitor la uzina din orasul tau,cu norma de 8 ore, sa iti permiti sa tii sotia fara loc de munca si 2 copii in intretinere.

Mai taie din ele, da-le dracu!

#21
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 20:41, said:

Propun sa dezbatem.
Daca ceea ce am spus eu mai sus e corect sau nu.
Cu salariul.mediu din ziua dw azi iti poti.face o familie ? Poti tine sotia acasa cu copiii ?
De ce nu facem in asa fel incat sa munci mai putin, mai usor, mai bine platit,  mai aproape de casa ?
Chiar, de ce nu faci in asa fel? De ce te multumesti sa-i slugaresti pe altii si sa ne plangi noua de mila?
Ce e de dezbatut aici?

Edited by myshyk, 17 September 2018 - 21:07.


#22
PlatonX

PlatonX

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,741
  • Înscris: 13.09.2009

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 20:46, said:

Vorbim de o familie simpla de la orad, care a trait la bloc de cateva generatii, si care nu are nevoie de tableta, smartphone, etc. Ci doar de un televizor, frigider, masina de spalat, o masina low cost folosita in weekend. Un salariu mediu nu iti.acopera cheltuielile de baza
Nu stiu cum se traieste la bloc, aici la casa pot sa iti spun ca se poate trai si cu materii prime cumparate din magazin: cumperi orez, fasole, malai. De ce este nevoie de carne in fiecare zi ?

View Postrosix, on 17 septembrie 2018 - 20:58, said:

Din cauza escrocilor capitalisti, a polarizarii bogatiilor in mainile catorva baieti, a guvernelor corupte si a exploziei demografice. Practic din cat se produce nu mai ajunge pentru toti.
Daca nici PSD nu este un partid care sa ii puna la punct pe capitalisti si sa dea poporului, atunci nu stiu ce partid o mai poate face.

#23
argonaut

argonaut

    Beware of the bird

  • Grup: Super Moderators
  • Posts: 29,378
  • Înscris: 29.07.2013

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 20:56, said:

cand poti face o fabricuta pe plan local.

Quote

Cand am putea face biscuiti si aici in Romania

Sunt curios, in viziunea ta, ce n-am putea sa facem in Romania.
Ai impresia ca aici nu se fabrica cur-papir sau biscuiti ?! Se fabrica nene, se fabrica din plin, aia adusa cu tirul din afara are insa alt pret.

Odata cu avansul tehnologic se diversifica si calitatea iar odata cu cresterea veniturilor cresc si pretentiile consumatorilor.
Femeia vrea hartie in 4 straturi, in cazul asta Lidl aduce d-aia, cu toate ca-i de trei ori mai scumpa, se vinde pentru ca ... femeia vrea !

Pe masura ce progresam tehnologic tu ai impresia c-ar trebui sa ne odihnim mai mult, sa reinventam traiul patriarhal ?!

Luand-o pe drumul logicii tale, culmea progresului tehnologic ar trebui sa ne prinda, pe noi barbatii, la poalele pomului din care femeia vrea in grota :D

#24
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postmyshyk, on 17 septembrie 2018 - 21:07, said:


Chiar, de ce nu faci in asa fel? De ce te multumesti sa-i slugaresti pe altii si sa ne plangi noua de mila?
Ce e de dezbatut aici?

De exemplu poti veni sa ini spui ca ma insel, ca daca ai un salariu mediu poti intretine si acum o familie cu 2 copii

#25
maccip

maccip

    46 ani

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 33,297
  • Înscris: 06.01.2007

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 20:32, said:

Deja sa faci un copil e un lux pe care cei mai multi nu si-l permit.
Daca nici sa-l faci nu-ti permiti, n-ai sa reusesti nici sa-l cresti.

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 21:08, said:

De exemplu poti veni sa ini spui ca ma insel, ca daca ai un salariu mediu poti intretine si acum o familie cu 2 copii
Cei cu salariul mediu si cu 2 copii o fac deja.

#26
crisstonne

crisstonne

    Ἀταραξία

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 40,343
  • Înscris: 13.01.2011

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 21:08, said:

De exemplu poti veni sa ini spui ca ma insel, ca daca ai un salariu mediu poti intretine si acum o familie cu 2 copii

Mediu din ce domeniu/meserie ?

#27
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postargonaut, on 17 septembrie 2018 - 21:08, said:





Sunt curios, in viziunea ta, ce n-am putea sa facem in Romania.
Ai impresia ca aici nu se fabrica cur-papir sau biscuiti ?! Se fabrica nene, se fabrica din plin, aia adusa cu tirul din afara are insa alt pret.

Odata cu avansul tehnologic se diversifica si calitatea iar odata cu cresterea veniturilor cresc si pretentiile consumatorilor.
Femeia vrea hartie in 4 straturi, in cazul asta Lidl aduce d-aia, cu toate ca-i de trei ori mai scumpa, se vinde pentru ca ... femeia vrea !

Pe masura ce progresam tehnologic tu ai impresia c-ar trebui sa ne odihnim mai mult, sa reinventam traiul patriarhal ?!

Luand-o pe drumul logicii tale, culmea progresului tehnologic ar trebui sa ne prinda, pe noi barbatii, la poalele pomului din care femeia vrea in grota :D

Nu stiu peste ce femei ai dat tu, dar multe dintre femei isi vor barbatul acasa, nu hartie igienica in 4 straturi adusa din Germania, pentru transportul careia consumam motorina, poluam aerul, risipim.resurse, dorm soferii de tir prin cabina cu saptamanile, doar pentru un moft.

View Postcrisstonne, on 17 septembrie 2018 - 21:15, said:



Mediu din ce domeniu/meserie ?

Cum.adica ?
Salariul mediu pe economie...

De ce sa complicam cand putem simplifica viata. Cand putem crea mai mult confort.
Confort inseamna mai mult timp liber cu familia, nu hartie igienica cu 4 straturi in loc de 3

Edited by geostorm, 17 September 2018 - 21:19.


#28
laffin

laffin

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,568
  • Înscris: 16.03.2007

View Postursamajor, on 17 septembrie 2018 - 20:52, said:

Fiindcă țara te vrea prost. Dacă ai timp și n-ai griji, începi să gândești.

Inseamna ca tu muncesti prea mult. Mai ia o pauza :lol:

#29
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 20:58, said:



Omul vrea mai mult pe plan sentimental, spiritual, mental, psihic.
Nu sa devina sclav muncind 16 ore zilnic, de multe ori departe de casa. Asta nu se poate numi progres.
Sa faci overtime ca saiti platesti factura la energie electrica...

Care e progresul sa pleci de langa familia si copiii tai sa stai de unul singur pe tir prin Germania ?

Poti sa folosești curentul cu intermitente, la fel ca generațiile trecute
Poti sa speli manual la fel ca generațiile trecute
Poti sa iti impui program de 1 ora de televizor pe zi sau Char deloc, ca generațiile trecute
Poti sa nu folosești alta aparatura electrica sau lectronica, la fel ca generațiile trecute

Si nu mai trebuie Sa faci overtime pentru a-ți plati factura de curent.
Si noi nu vom mai citi tote aberațiile si frustrările tale.

Edited by Epdm, 17 September 2018 - 21:35.


#30
catalina1

catalina1

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 62,896
  • Înscris: 21.04.2011

View Postmaccip, on 17 septembrie 2018 - 21:14, said:


Daca nici sa-l faci nu-ti permiti, n-ai sa reusesti nici sa-l cresti.


Cei cu salariul mediu si cu 2 copii o fac deja.

Dar ii tii sotia acasa? Nu ti-o tii!
Eu de pe topicul asta am inteles ca ar fi o necesitate.

#31
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 21:18, said:







Confort inseamna mai mult timp liber cu familia, nu hartie igienica cu 4 straturi in loc de 3

De acord cu tine, nu te obliga nimeni sa cumperi hârtie igienica cu patru straturi, poti S.A nu folosești deloc. Si rămâi cu banul in buzunar.

#32
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postcatalina1, on 17 septembrie 2018 - 21:22, said:



Dar ii tii sotia acasa? Nu ti-o tii!
Eu de pe topicul asta am inteles ca ar fi o necesitate.

O normalitate in anii trecuti, atat in Romania cat si in occident.

#33
Epdm

Epdm

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 19,693
  • Înscris: 15.01.2017

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 21:24, said:



O normalitate in anii trecuti, atat in Romania cat si in occident.

Da, problema este ca bărbatului modern nu-i mai place munca, sta si se vaită in loc S.A muncească precum părinții sau bunici săi....

#34
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017
Pentru a supravietui trebuie mai multa munca, mai multe cursuri, mai multe cunostinte, mai mult efort.
De ce nu.mai multa relaxare si confort

De asta amsi spus in titlu, supra solicitarea fizica, mentala a populatiei pentru a acoperi minimul de cheltuieli.

Edited by geostorm, 17 September 2018 - 21:29.


#35
myshyk

myshyk

    Guru Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 21,812
  • Înscris: 26.11.2006

View Postgeostorm, on 17 septembrie 2018 - 21:08, said:

De exemplu poti veni sa ini spui ca ma insel, ca daca ai un salariu mediu poti intretine si acum o familie cu 2 copii
Pentru tine e usor, ai sters-o englezeste si acuma vii sa ne dai sfaturi sa facem fabricute de biscuiti, ca sa tinem nevestele acasa cu 2 copii. Tu de ce nu ai facut asa? Ma lasi?

#36
geostorm

geostorm

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,115
  • Înscris: 03.12.2017

View Postmyshyk, on 17 septembrie 2018 - 21:29, said:


Pentru tine e usor, ai sters-o englezeste si acuma vii sa ne dai sfaturi sa facem fabricute de biscuiti, ca sa tinem nevestele acasa cu 2 copii. Tu de ce nu ai facut asa? Ma lasi?

Pentru ca nu mi-am permis.
Nici familie nu mi-am permis, asa cum se intampla cu multi tineri din ziua de azi

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate