Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
La mulți ani @Arader!

La mulți ani @gabiroa!

La mulți ani @gerbil!

La mulți ani @Therockstar!
 Suspect Frauda Informatica

Scari interioare

Parcare gratis Romexpo

Limbaj de programare RUST
 Despre titularizare si definitiva...

date personale angajat

Intelectualii Romaniei

Gaina rasa Brahma bolnavioara
 Recomandare SmartWatch pe care po...

Concediu Vasiliki

Funcție WhatsApp

Zilele reclamelor luminoase cu &#...
 

Instalatie electrica

- - - - -
  • Please log in to reply
28 replies to this topic

#1
Flo2000

Flo2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2018
Salutare...as vrea sa ma ajutati si pe mine cu ceva: de curand am terminat constructia unei case si am ajuns la partea electrica...am 6 camere.In fiecare camera vreau ciecuit separat...Intrebare: pot sa pun o singura doza pt toate prizele din camera??(3-4 prize) si ce conductori sa folosesc???...orice raspuns este bine venit

#2
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Vrei sa pleci dintr-o doza spre toate camerele ? Nu e bine !

#3
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Eu am inteles ca vrea sa faca o doza in fiecare camera iar din doza aia sa lege toate prizele din camera respectiva. E ok asa.
  Pana la urma intr-o doza poti sa ai mai multe circuite.


Atentie unde pui prizele, au prostul obicei sa se nimereasca dupa paturi, dulapuri etc Posted Image  Eu m-am invatat minte, langa fiecare intrerupator am pus si priza, asa sunt sigur ca am in fiecare incapere o priza accesibila pentru aspirator sau alte chestii folosite ocazional.


In camere poti folosi conductori de 2.5mmp. In bucatarie la fel, exceptie face priza unde vine cuptorul electric, acolo e recomandat de 4mmp si de preferat sa fie circuit separat, singur pe siguranta. Merge si cu 2.5mmp dar e cam la limita pentru cuptor.

Ia-ti sotia si stabiliti in ce incapere ce mobila vine, si cum vine aranjata. Incearca sa pui prizele si in functie de mobila. La bucatarie sa stabilesti unde vine hota si sa ii pui o priza sus.

Edited by PoeOvidiu, 11 September 2018 - 18:44.


#4
Flo2000

Flo2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2018
Exact...o doza in fiecare camera

#5
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012
NU conteaza cate doze pui intro camera, conteaza daca poti poti trage circuitele (depine de numarul de prize si de pozitionarea lor)
Daca prizele nu au destinatii speciale (cuptor, incalzire, masina spalat,  etc), se foloseste conductor de Cu cu sectiunea 2.5 mm.

Edited by pasilla, 11 September 2018 - 18:44.


#6
Flo2000

Flo2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2018
Doar k nu vreau sa am la fiecare priza o doza de legatura...una shi buna.Ma gandeam sa vin cu cablu de 4 pana in doza si de acolo 2,5 pana la fiecare priza!!!!credeti ca este prea mult 4??

#7
aaaa4567

aaaa4567

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 9,560
  • Înscris: 18.10.2011

 Flo2000, on 11 septembrie 2018 - 18:42, said:

Doar k nu vreau sa am la fiecare priza o doza de legatura...una shi buna.Ma gandeam sa vin cu cablu de 4 pana in doza si de acolo 2,5 pana la fiecare priza!!!!credeti ca este prea mult 4??
Atat timp cat limitezi curentul prin siguranta pentru sectiunea cea mai slaba, e OK. Tot la 16A ar trebui sa te opresti. Nu e neaparat rau de 4, doar ca pentru 16A e putin cam overkill. Nu vei putea pune siguranta de 25A de exemplu pentru circuitul acela (din pricina ca risti sa lasi sa treaca un curent prea mare prin firede de 2.5 si prizele de 16A)

#8
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 Flo2000, on 11 septembrie 2018 - 18:42, said:

Doar k nu vreau sa am la fiecare priza o doza de legatura...una shi buna.Ma gandeam sa vin cu cablu de 4 pana in doza si de acolo 2,5 pana la fiecare priza!!!!credeti ca este prea mult 4??
E ok 4 mm, dar inutil.

Edited by pasilla, 11 September 2018 - 18:48.


#9
PoeOvidiu

PoeOvidiu

    Sunt de la țară și îmi place așa.

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 11,571
  • Înscris: 07.12.2014
Ajunge 2.5mmp pana in doza. Mai ales pe dormitoare, nu ai asa consumatori mari. Singura incapere cu consumatori mari e bucatria de obicei.  Poti trage si circuitul de iluminat in aceeasi doza.  Nu e o problema ca pui fir mai gros, nu strica, eventual doar la costuri. Important e sa nu fie prea subtire firul, ca e prea gros nu are nimic.

Edited by PoeOvidiu, 11 September 2018 - 18:49.


#10
Baxon

Baxon

    Dachshund

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 14,720
  • Înscris: 01.03.2017
Conductori de 4mmp ii folosesti la doza din bucatarie unde ai consumatori mari ( daca ai ) plita/cuptor electric .
Pt restul 2,5 mmp is arhisuficienti  inclusiv masina de spalat , frigider , boiler .
Daca ai CT electrica acolo se schimba povestea .

#11
Flo2000

Flo2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2018
Consumatorii mari ii pun pe circuite separate oricum...doar camerele ma intereseaza in mod special...Cu ce cleme sa fac legaturile in doza....sunt 3-4 prize + cablul care vine din tablou???

#12
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
2,5 mmp la prize, 1,5 mmp la iluminat.
4 mmp poți folosi doar la cuptorul/plita electrică, în rest nu vei găsi aparataj (prize) în care să intre conductor așa gros.

 Flo2000, on 11 septembrie 2018 - 19:03, said:

Cu ce cleme sa fac legaturile in doza....sunt 3-4 prize + cablul care vine din tablou???
Cu Wago Klemmen, normal.
https://www.ebay.de/...n-/301166034999
https://www.dedeman....8-520/p/1009536

Edited by ericmario, 11 September 2018 - 19:09.


#13
addysoftware

addysoftware

    Ecological Member :)

  • Grup: Moderators
  • Posts: 7,553
  • Înscris: 12.04.2007

 Flo2000, on 11 septembrie 2018 - 18:42, said:

Doar k nu vreau sa am la fiecare priza o doza de legatura...una shi buna.Ma gandeam sa vin cu cablu de 4 pana in doza si de acolo 2,5 pana la fiecare priza!!!!credeti ca este prea mult 4??
Nu e nevoie sa ramifici cablul spre 3-4-5-x prize. Fa ca englezii, circuit "ring" adica "inel".
Pleci cu cele trei fire de 2.5 din faza (prin siguranta) si nul si impamantare, ajungi in camera la doza, cobori spre nivelul prizelor (cca 40-50 cm de la podea), legi prima priza, firele merg mai departe... apoi a doua, a treia, toate vor fi legate in paralel. Apoi cu firele alea te intorci la doza si apoi la tablou si le bagi in aceleasi locuri de unde au plecat prima data. Siguranta poate fi de 32A si pe prize poti baga aproape orice... cu cat consumatorul e mai "la mijlocul inelului" cu atat curentul disponibil nepericulos este mai mare, pana ajunge la 32A. Totalul consumatorilor, totusi, nu trebuie sa depaseasca 32A (7kVA). De asemenea esti limitat de prize, care au de obicei 16A (3.5kVA). Vezi ca la englezi ai sigurante pe fiecare priza, de 13A. La noi doar bunul simt...

Edited by addysoftware, 11 September 2018 - 19:45.


#14
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 ericmario, on 11 septembrie 2018 - 19:06, said:

4 mmp poți folosi doar la cuptorul/plita electrică, în rest nu vei găsi aparataj (prize) în care să intre conductor așa gros.
Ooo, intra. Eu am folosit in trecut, inutil si aberant, conductor de 4 la prize si de 2.5 la iluminat.
Norocul a fost ca aparatele erau Gewiss si au suportat ( se strica surubelnita, dar surubul nu ceda ). Mai greu a fost sa le conving sa intre in doza Posted Image

Edited by pasilla, 11 September 2018 - 19:50.


#15
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Englezii ăia procedează așa pentru că încă nu au descoperit dozele de ramificație, altă explicație nu am.
Oricum, la ei totul e pe dos, deci nu mă mai miră nimic.

#16
pasilla

pasilla

    Superior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 55,778
  • Înscris: 31.03.2012

 addysoftware, on 11 septembrie 2018 - 19:41, said:

Nu e nevoie sa ramifici cablul spre 3-4-5-x prize. Fa ca englezii, circuit "ring" adica "inel".
Pleci cu cele trei fire de 2.5 din faza (prin siguranta) si nul si impamantare, ajungi in camera la doza, cobori spre nivelul prizelor (cca 40-50 cm de la podea), legi prima priza, firele merg mai departe... apoi a doua, a treia, toate vor fi legate in paralel. Apoi cu firele alea te intorci la doza si apoi la tablou si le bagi in aceleasi locuri de unde au plecat prima data. Siguranta poate fi de 32A si pe prize poti baga aproape orice... cu cat consumatorul e mai "la mijlocul inelului" cu atat curentul disponibil nepericulos este mai mare, pana ajunge la 32A. Totalul consumatorilor, totusi, nu trebuie sa depaseasca 32A (7kVA). De asemenea esti limitat de prize, care au de obicei 16A (3.5kVA). Vezi ca la englezi ai sigurante pe fiecare priza, de 13A. La noi doar bunul simt...
Asa fac si australienii. Or fi tot ingleji ? :)

#17
Flo2000

Flo2000

    New Member

  • Grup: Junior Members
  • Posts: 7
  • Înscris: 11.09.2018
De 4 pana in doza iar de acolo 2,5 pana la aparataj...wago klemen???eu ma gandeam la ceva cu surub si cablu litat...

#18
ericmario

ericmario

    Fenomembru

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 39,921
  • Înscris: 14.12.2007
Nici instalatiile industriale nu se supradimensionează inutil pentru că asta duce la costuri nejustificate.
Wago Klemmen, da, de ce te miri?

Anunturi

Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă Chirurgia cranio-cerebrală minim invazivă

Tehnicile minim invazive impun utilizarea unei tehnologii ultramoderne.

Endoscoapele operatorii de diverse tipuri, microscopul operator dedicat, neuronavigația, neuroelectrofiziologia, tehnicile avansate de anestezie, chirurgia cu pacientul treaz reprezintă armamentarium fără de care neurochirurgia prin "gaura cheii" nu ar fi posibilă. Folosind tehnicile de mai sus, tratăm un spectru larg de patologii cranio-cerebrale.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate