Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Filtru sedimente inainte de pompa?

Paște fericit!

electrician constructor video curs

Cum pot bloca transferul de date ...
 Ce reprezinta in chimie abrevieri...

Google pay ma taxeaza in timp ce ...

Kia Picanto 2022 - Problema motor?

Durere umar AC Joint
 Care este cea mai sanatoasa paine?

Zgomot ritmic ce urmeaza rotirea ...

Merita Lumix FZ82 in 2024?

Nu pot activa Memory Integrity
 Supratensiuni accidentale

Cuțit/ briceag drumetie

Cum am acces la o parte dintr-un ...

Mother's Day
 

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13427 replies to this topic

#11521
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 21.03.2005
Ca tot e la moda sa ai cel putin un eSIM, am si eu doua, unul pe Digi, recent schimbat din sim fizic in eSIM si un Yoxo, care atarna acolo de anul trecut, de back-up...

Si ma suprinde neplacut cand, lasand datele pe Yoxo, nu mai stiu de ce, mergand prin bloc sau prin zone cu acoperire mai scazuta Orange, vad cu  trece in Orange 3G si gata - nu mai merge netul, convorbirile in whatsapp trec pe reconnecting, nu mai incarca nici o pagina...
Am mutat datele inapoi pe Digi si totul mergea ok, in lift, in bloc, in niste cladiri cu semnal mai slab la toti operatorii...

A, mi-am adus aminte, am mutat datele pe yoxo in subteranul de la AFI, la -2, unde doar Orange are semnal cu niste repetoare montate pe tavan...

#11522
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 06.03.2004
Ar putea optimiza cei de la Apple faza cu comutarea automată a datelor.In momentul de față comută doar când simul pe care sunt setate nu are net deloc.
Eu l-as face sa comute când celalat are tehnologie superioară celuilalt.

#11523
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 21.03.2005
Pai cum sa identifice "tehnologia superioara"? Te referi la 3G vs 4G sau 5G? Complicat algoritmul. Ca daca este un 5G fals, doar semnalizat, dar fara viteza... tot nasol este.

Eventual sa faca un background check pe celalalt eSIM (aka speedtest)... dar nu poate folosi modemul decat un eSIM la un moment dat...

Eventual sub o anumita valoare (Kb/Mb) sa fsca un check pe celalalt eSIM... si in caz ca "da bine", sa comute acolo.

#11524
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 06.03.2004
Da,la asta ma refer.
Ceva de genul:
Daca  semnal sim  date actuve =2G,3G si semnal date pe celalat sim =4G sau 5G schimbă automat simul.

#11525
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Astazi m-am intalnit pe DJ606.. cu echipa tehnica de la telepom.. Sudau fibra.. Din saptamana in saptamana mai cade cate un șteneap de la telekom.. mai sudează fibra..
Acum o aparține de orange.. deci probabil echipă de la orange era.. deși mașina nu era brandata nici telepom nici portocala..

Cam pe undeva pe aici se rupsese fibra.. pe la șteneapu' ăsta..

https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Mulți ștenepi din ăștia până la Craiova sunt culcați la pâmânt.. e fibra pe jos.. pe lângă drum.. numai foc și patimă acum la telepom actual orange... telekomunication.. sau cum s-o numi...

În plan îndepărtat puteți observa fibra digi pusă pe stâlpii de electricitate. "Rupe" fibra digi în zonă.. la 25+ KM de Craiova.Posted Image Fibra de la telepon-actualmente orange.. rupe la propriu.. Posted Image

Și aici fibra digi de la mine de pe sat. Sistemul de supraveghere din sat l-am pus prin 2016 după ce mi-au spart țăranii retardați geamurile pe la mașină, apoi la casă și apoi mi-au dat foc pe la acareturi și mie dar și la mai mulți din sat.. Probabil ofticați că le-am luat gagicile.. Posted Image

https://www.google.r...!7i16384!8i8192

Din 2016 nu s-au mai întamplat astfel de nenorociri prin sat..

Edited by -koss-, 26 January 2023 - 22:15.


#11526
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,687
  • Înscris: 21.03.2005
Mai vad pe canalele Digisport cate o reclama la DigiMobil, in care apare "reteaua nr.1 la acoperire"...

Nu pot sa nu ma gandesc cate lacrimi sunt pe la marketingul si sales-ul de la Orange sau Vodafone...

Cum le-a luat lor mancarea de la gura Digi cu acoperirea lor...

Cum erau ei nr.1 la orice... orange era reteaua nr.1 din Romania, Vodafone era reteaua cu primul 5G (fals, evident), cand de fapt Orange sau Vodafone sunt nr.1 la numarul de clienti care le pleaca din retea - au uitat ambii sa se laude. :D

Si recunosc ca de ceva anisori incoace nu am mai avut ce sa le reprosez celor de la Digi... pur si simplu sunt (aproape) cei mai buni, in general, sau macar se straduiesc sa fie, ceea ce este de apreciat!

La oferte si la preturi sunt nr.1, la acoperire nr.1, la bunul simt al ofertelor decente, publice si fara favoritisime la "reinoire" (a se citi oferte de "retentie  pentru milogi in genunchi si cu palma intinsa" aruncate clientilor Orange si Vodafone), reteaua cu cea mai mare crestere in ultimii 6-8 ani, reteaua cu cel mai bun pret in roaming (mai ales in afara SEE), etc... Bravo Digi!

Edited by MELODY, 26 January 2023 - 23:16.


#11527
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
+ suport tehnic de calitate 24 din 24 și fără sunat la tot felul de numere speciale și cu taxa.
Angajați care chiar știu ce fac și dacă nu știu se informează rapid și încearcă sa ajute mai bine decât la toți ceilalți.


#11528
Ares14

Ares14

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 549
  • Înscris: 17.08.2019
Inca nu e gata ziua dar azi s-a miscat Digi pe partea de date sub toata critica in zona mea, MM.
Colegii de munca au sesizat si ei acest lucru.
O fi fiind de la ploaie/lapovita?Posted Image

#11529
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,669
  • Înscris: 06.03.2004
Sinaia indoor.Foarte bun Digi tinand cont de faptul ca nu e curent se doua ore si nu merge netul fix.

Attached Files


Edited by clader, 27 January 2023 - 16:28.


#11530
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011

 MELODY, on 26 ianuarie 2023 - 23:14, said:

Mai vad pe canalele Digisport cate o reclama la DigiMobil, in care apare "reteaua nr.1 la acoperire"...

Nu pot sa nu ma gandesc cate lacrimi sunt pe la marketingul si sales-ul de la Orange sau Vodafone...

Cum le-a luat lor mancarea de la gura Digi cu acoperirea lor...

Cum erau ei nr.1 la orice... orange era reteaua nr.1 din Romania, Vodafone era reteaua cu primul 5G (fals, evident), cand de fapt Orange sau Vodafone sunt nr.1 la numarul de clienti care le pleaca din retea - au uitat ambii sa se laude. :D

Si recunosc ca de ceva anisori incoace nu am mai avut ce sa le reprosez celor de la Digi... pur si simplu sunt (aproape) cei mai buni, in general, sau macar se straduiesc sa fie, ceea ce este de apreciat!

La oferte si la preturi sunt nr.1, la acoperire nr.1, la bunul simt al ofertelor decente, publice si fara favoritisime la "reinoire" (a se citi oferte de "retentie  pentru milogi in genunchi si cu palma intinsa" aruncate clientilor Orange si Vodafone), reteaua cu cea mai mare crestere in ultimii 6-8 ani, reteaua cu cel mai bun pret in roaming (mai ales in afara SEE), etc... Bravo Digi!
Va multumim pentru incredere...

 Olympea, on 26 ianuarie 2023 - 23:17, said:

+ suport tehnic de calitate 24 din 24 și fără sunat la tot felul de numere speciale și cu taxa.
Angajați care chiar știu ce fac și dacă nu știu se informează rapid și încearcă sa ajute mai bine decât la toți ceilalți.
Multumim

#11531
MembruAnonim

MembruAnonim

    MembruAnonim

  • Grup: Banned
  • Posts: 398,284
  • Înscris: 08.10.2015

 Anonymous1986, on 24 ianuarie 2023 - 18:14, said:

Fun Fact :ieri când stăteam în coloana spre comarnic (ca orice bucureștean care se respecta) mai făceam cânte un speed test) persoana de lângă mine cu Vodafone, eu digi, dau eu primul :2_3 liniuțe de semnal, 4G normal nu plus rezultat 35bit, scoate el ALlMighty Vodafone, semnal similar adică 2_3 liniuțe rezultat 0,si ceva.ia picat fata, cum adică Vodafone sa o ia asa in freza
Pe Valea Prahovei la acoperire cel mai bine stau Digi si Telekom, fiindca sunt in colocare in majoritatea statiunilor, ceilalti doi sunt apa de ploaie, atat la viteze cat si semnal.

#11532
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Oare stie cineva ceva de numarul 0370707070? Apartine de Spice Telecom.

Am dat peste el din intamplare in timp ce imi faceam un cont pe FlexiTEL, ca sa am reduntanta in caz de failover prin MediaSat si CaroNet, si mi-a fost atribuit un numar similar.

Observ ca raspunde instant si cupleaza Kiss FM. Oare e numarul lor permanent? Sau e un amator care transmite Kiss FM prin numarul asta de telefon.

Am dat si eu o cautare pe Gogu' si nu am gasit nimic relevant.

Funny fact, nici MediaSat si nici CaroNet nu pot termina apeluri catre Spice, pentru ca "nu au interconectare" cu ei, si cica nici partenerii mari de tranzit nu au.

Greu imi vine a crede, pentru ca orice Carrier de Tier 1 din RO, are interconectare cu ei. Din ORO, VDF, T, DIGI, Voxbone, Euroweb, merg apelurile lejer.

#11533
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Nu îți iei starlink?

#11534
Swagger

Swagger

    "Commit your task to memory, then do your job."

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,171
  • Înscris: 26.12.2013
Urmează, luna ce vine :).

#11535
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,888
  • Înscris: 14.10.2008

 silcar, on 23 ianuarie 2023 - 22:56, said:

Temperaturile au crescut clar din cauza poluării. Asta nu e discutabilă, știință e clara. Că au mai fost ani călduroși? Normal. Dar câți ani călduroși CONSECUTIVI au fost? In ultimii ani trendul s a menținut, și e clar că anotimpurile s au schimbat. Să creadă cineva că o să mai aiba vreodată ierni că în anii trecuți, e plecat de acasă. Deci e necesară reducerea marilor poluatori. Și aceia se știu f bine care sunt. Un viitor mai echilibrat e doar daca se va accelera trecerea spre energii nepoluante. Altfel multe zone de pe planeta vor deveni imposibil de locuit. Și la noi se observă deja seceta prelungita, ani la rând, deșertificare samd. De ce? Datorită schimbărilor climatice!
Toarsu, energii nepoluante inseamna pesterile, inseamna sa nu mai producem si utilizam energie aproape deloc. Izvoarele geotermale exista dar nu peste tot. Restul sunt glume proaste. Nuclear? Poate dar are si ala minusurile lui.

Anyway abia astept sa revina iernile de alta data ca sa le dea peste bot incalziristilor la care puneti voi botul.

https://www.contribu...#155;iile-sale/

 -koss-, on 22 ianuarie 2023 - 12:59, said:

Senzorul meu de temperatura care l-am montat pe peretele casei arata mereu cu 1 sau 2 grade diferenta fata de alti sezori din oras. Temperatura dintr-un anumit punct este diferita fata de ce vad in aplicatiile meteo sau la instititul de meteorologie.

Am observat tot avand statia asta meteo dumb.. ca masina incepe sa inghete cand afara sunt 2 sau 3 grade si bate vantul.. atunci imi ingheata geamurile ea ea. Inainte credeam ca trebuie temperatura negativa sa inghete si sa se formeze gheata dar nu e asa, acum cum vad ca scade temperatura exterioara sub 4 grade.. stiu sigur ca sunt sanse dimineata sa gasesc parbrizul si geamurile inghetate mai ales daca vad ca e si umiditate afara peste 80%.

Cateodata am o eroare la senzor.. mai primeste statia de pe la vreun alt senzor semnal si vad temperatura interioara de pe la altii.. cand dau pe temperatura maxima pe ultimele 24h ma trezesc cu 21 si ceva grade (semnal receptionat de la vreun senzor interior din cartier).. dar nu mi se intampla des ci sporadic.

Cand o sa termin de renovat gradina mi-as lua o statie meteo profesionala.. dar nu mi-as lua cu detectia poluarii fiindca la mine se fac focuri cu lemne si carbuni nu au toate strazile din jur gaze( si aia care au gaze fac tot cu lemne sau carbuni focul fiindca s-au scumpit gazele)..

Mie mi-au venit gazele pe Decembrie 900 lei si nici nu am tinut temperatura mai mult de 22, 23 grade.. Energia electrica am vreo 400 lei iar surpriza totala o am la Apa Oltenia care m-au facturat cu 50 metri cubi de apa... trebuie sa le plates vreo 400 lei si lor.. Nu stiu ce s-a intamplat de m-au facturat asa. Alalteri noaptea verificam noaptea contorul din strada.. si mi-au pus din burta vreo 40 m2 de apa.. trebuie sa ma duc peste ei sa fac scandal.. nu platesc in avans atat.. ca nici mie nu imi da nimeni in avans atatia bani..

Mai ziceau unii de UiE.. Pai uite dintr-un foc la o casuta (ca nu am cine stie ce vila) am cost pe Decembrie cu Energia de vreo 1300 lei. Daca unul cu salariu minim de 3000 de lei (in mana de 1800 lei) mai are si familie de intretinut de unde pana mea ar plati?

In 2020 plateam la gaze maxim 300 de lei pe luna si la curent 150 lei.. e diferenta de la 1300 la 450 lei aproape tripla.. Uite de asta nu mai suport eu UiE.. Daca nu se implementa liberalizarea energiei ieuropene nu se intampla asa ceva.. fiindca resurse de energie electrica si gaze ca stat aveam suficiente ca preturile sa nu se dubleze/tripleze.

Eu pot sa imi permit sa platesc.. dar sunt altii care fac foamea sa-si plateasca facturile sau mai rau stau in frig..
Imi pare rau dar nu pot sa dau cu slava ieuropeana in situatia data. Daca gandesc gresit e greseala mea si pacatul meu contra civilizatiei ieuropene pe care mi-l asum.

P.S. Bine ca nu a fost iarna grea cu geruri si temperaturi cu mult sub 0 grade.. ca o beleam rau de tot cu preturile la energie atunci. Încă a ținut Bunuțul cu noi iarna asta..
Sper să mai apuc vremuri în care să mă bucur de ger și zăpadă și să nu mă gândesc la factura de la gaze și de la electricitate... cum o fac acum. Acum chiar m-am bucurat că a fost cald.. și cred ca mulți la fel s-au bucurat ca mine..
Exact, liberalizarea pietei este cea mai mare greseala facuta vreodata. Pe curent ne-a salvat Hidroelectrica dar la gaze nimeni nu ne salveaza. Cum e sau dau la curent maxim 500 lei pe luna de vara dar la gaze 3000 lei pe luna de iarna? 0,77 lei kwh versus 3,3 lei metrul cub.

 LunaCrystal, on 24 ianuarie 2023 - 13:30, said:

In plus nu știu oare de ce majoritatea nu vor sa trăiască in zone poluate deșii cică susțin poluarea, ar vrea sa se continue cu ea.
CO2 nu e poluare, restul da, in special NoX. Pai orasele sunt comode dar poluate, la tara sau la munte dai cate o raita scurta pentru aer curat, dar nu poti sta prea mult, daca iti place confortul.

 -koss-, on 25 ianuarie 2023 - 00:06, said:

Aveam o profă de logică în liceu.. mai ceva ca NeaCeașcă.. povestea despre vechea ei Dacie 1310... Posted Image și că era bună că nu ploua în ea.. (ca în altele)...

Ca să nu ne asculte la ore o țineam de povestiri și bârfe... hahahhaah.. Posted Image Posted Image Posted Image Posted Image
Când mai erau 10-15 minute își amintea că trebuie să ne asculte să ne dea note sau să ne dea lucrare...

Logică ... logică... hahaha... eu oricum când toți luau 9 și 10... o ardeam pe 5-6 la ea... așa ceva incredibil.. cele mai mici medii la logică.. 5-6, la sport 5-6, la muzică 5-6... și la desen.. tot așa am fost dezastru... făceam bulying și batjocură de m-o ars..

La muzică să trec clasa într-a 10 a trebuit să suport vreo 5 ore mers la operetă... că nu treceam clasa...
Culmea.. exista digi pe vremea aia.. celebrele telefoane huawei 3G venite la pachet cu abonamentul de fix... și acum îl am.. amintire..

Dacă vă vine să credeți chiar și acum câteodată am coșmaruri cu ora de desen.. de la școală... am avut oroare de așa ceva... de desen, muzică, sport, educație tehnologică și logică... oroaree maximă...
Ore de umplutura. Sportul nah, miscarea face bine, dar muzica, desen, educatie ciotologica, pardon, tehnologica, pierdere de vreme, si la noi nu ne-au stresat deloc cu ele, eu nu suport deloc sa cant sau sa dansez, chiar daca ascult muzica cu placerea unui drog puternic. Posted Image

Edited by Neaceasca85, 29 January 2023 - 02:58.


#11536
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,147
  • Înscris: 21.05.2019
Iernile de alta data nu vor mai reveni în cursul vieții noastre. Pentru a putea reveni, e necesar să stopam poluarea atmosferica ce cauzează încălzirea globală, in special creșterea CO2. Abia apoi se va încetini procesul de încălzire și în cele din urmă oprindu-se. Însă asta se va face in timp, nu vom mai apuca niciunul iernile cum au fost odată. Așa că poți tu sa aștepți cat vrei, tendința e cât se poate de clară. INCALZIRE! Si asta înseamnă dereglări climatice și fenomene extreme. Episoade de iarnă vor mai fi,severe. Dar tot mai rare și scurte că număr de zile. După cum ai putut vedea și tu pe pielea ta in ultimii 7 sau 8 ani. Așa că scoate capul din pământ!

Later edit. CO2 nu e poluare? Ia stai Intr o camera închisă ermetic, vreo câteva zile, până o vei umple cu CO2 și ramai fără oxigen și ai să vezi ce se întâmplă. Asemenea prostie rar mi-a fost dat să citesc. 😂😂😂

#11537
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Co2 n-ar fi poluare daca nu s-ar defrisa masiv padurile nationale sau marile paduri si jungle de pe mapamond.. S-a defrisat masiv prin amazon si alte parti.
Romania a pierdut peste 40% din paduri in ultimii 20 de ani? Cum sa nu se modifice clima la nivel national cu asa dezastru????

La Craiova in oras a nins si nu s-a prins. La tara unde sunt ceva mai multi copaci si vegetatie.. a nins si s-a prins e zapada pe drum si de 3 zile..

Cum naiba sa nu fie desert si sa se desertifice zona de sud o Olteniei cand trebuiau impaduriri acolo inca din anii 80 avea de gand Ceausescu sa faca palcuri de paduri in zona Dabuleni si Calafat si mai jos de Alexandria..

Inainte Bucurestii erau plini de paduri. Cand au venit Turcii spre Targoviste acum sute de ani prin secolul al XV-lea erau numai paduri.. Acum s-a defrisat tot in cateva sute de ani. Cum naiba sa nu se schimbe clima daca s-a ras si se rad copacii in ritm alert pe planeta.

Edited by -koss-, 29 January 2023 - 14:11.


#11538
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,147
  • Înscris: 21.05.2019
Corect. Copacii absorb CO 2. Cum sunt tot mai puțini, in lume in general nu doar la noi, și CO2 a crescut constant e clar că asta a dat clima peste cap. Cum un copac ajunge in câțiva zeci de ani la.maturitate, alta soluție decât reducerea CO2 și desigur împăduriri nu avem . Dar aici e nevoie de politici globale. Principala pădure din Amazon, e defrișată masiv. Desigur odată cu încălzirea polului nord și de acolo se vor elibera treptat cantități mari de metan ce vor accelera fenomenul. Deci de aceea e necesar masuri de reducere a poluării cu Co2 la nivel global, ptr că odată declanșat fenomenul, acesta cu greu va mai putea fi oprit. Și viitorul e sumbru ptr noi...

Anunturi

Second Opinion Second Opinion

Folosind serviciul second opinion ne puteți trimite RMN-uri, CT -uri, angiografii, fișiere .pdf, documente medicale.

Astfel vă vom putea da o opinie neurochirurgicală, fără ca aceasta să poată înlocui un consult de specialitate. Răspunsurile vor fi date prin e-mail în cel mai scurt timp posibil (de obicei în mai putin de 24 de ore, dar nu mai mult de 48 de ore). Second opinion – Neurohope este un serviciu gratuit.

www.neurohope.ro

0 user(s) are reading this topic

0 members, 0 guests, 0 anonymous users

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate