Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Cum accesez site-ul CNAS ?

Algoritm simplu de calculare al u...

Bitdefender Total Security ș...

casa verde 2024
 Intrerupator cu N - doza doar cu ...

Incalzire casa fara gaz/lemne

Incalzire in pardoseala etapizata

Suprataxa card energie?!
 Cum era nivelul de trai cam din a...

probleme cu ochelarii

Impozite pe proprietati de anul v...

teava rezistenta panou apa calda
 Acces in Curte din Drum National

Sub mobila de bucatarie si sub fr...

Rezultat RMN

Numar circuite IPAT si prindere t...
 

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13323 replies to this topic

#11539
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Samsung Unpacked 2023 :heart:

#11540
NikoroB

NikoroB

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,401
  • Înscris: 26.05.2022
Sunt curios cum or să meargă galaxy-urile cu Qualcomm. Din ce am vazut, au marit frecventa procesorului si ei au cam avut ceva belele in trecut cu thermal throttling...

Edited by NikoroB, 01 February 2023 - 12:34.


#11541
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View Postsilcar, on 30 ianuarie 2023 - 00:35, said:

Corect. Copacii absorb CO 2. Cum sunt tot mai puțini, in lume in general nu doar la noi, și CO2 a crescut constant e clar că asta a dat clima peste cap. Cum un copac ajunge in câțiva zeci de ani la.maturitate, alta soluție decât reducerea CO2 și desigur împăduriri nu avem . Dar aici e nevoie de politici globale. Principala pădure din Amazon, e defrișată masiv. Desigur odată cu încălzirea polului nord și de acolo se vor elibera treptat cantități mari de metan ce vor accelera fenomenul. Deci de aceea e necesar masuri de reducere a poluării cu Co2 la nivel global, ptr că odată declanșat fenomenul, acesta cu greu va mai putea fi oprit. Și viitorul e sumbru ptr noi...
Cum credeti voi toate minciunile si manipularile. De acord cu reimpadurirea, dar CO2 nu poate fi redus mai mult decat e deja. Si nici CO2 nu Europa degaja cel mai mult ci alte zone ale lumii mult mai industrializate, ca pe langa defrisare, noi ne confruntam si cu dezindustrializare din pacate, industrie doar in SUA si China.

Vezi ca ai avut viscol la Galati, sunt invidios pe tine. Ce am eu e curat ghinion, acum au zapada zone din Ardeal precum Petrosani si Brasov, aici tot ghinion, zona blestemata.

Unde dracu sunt fenomenele alea extreme inmultite cum se tot minte in teoria Agw nu stiu, dupa 2018 le-am pierdut si le declar nule.

Parca incalzirea globala avea si un efect secundar frumos, global dimming, mai multi nori. Pentru ca da, de acum incolo voi dori sa fie cat mai multi nori. Si zapada, care deocamdata nu e, dar va reveni, a mai fost asa in anii 70.

#11542
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Eu sunt suparat pe vreme si indiferent de vreme, agw-istii cu teoriile lor tembele ma scot din sarite. Vreau vesnic preturi bune la curent, gaz, motorina si mancare. Pe ecologistii care provoaca scumpiri, dracu sa ii ia.

Nu vreau panouri FV si masini electrice (poate hibrid) si nici pompe de caldura, am deja AC Inverter pentru ca cel vechi s-a stricat, dar tot numai vara il voi folosi pentru ca vara il folosesc la greu, acum 19-20 C doar in camerele locuite si in bucatarie, calorifere inchise in rest, oricum livingul e un spatiu irosit si inutil, ce sens are sa il incalzesc.

Repet, agw-istii ma scot din sarite cu minciunile lor si ar face bine sa ramana doar pe topicurile de meteorologie, de aici unde suntem pe telecomunicatii i-as ruga sa se care.

OK, eu suparat pe vreme, altii suparati pe RCS RDS ca a dat 10 Gbps doar ca un exercitiu de imagine, multi visau si nu pot inca avea 10 Gbps.

Cum observ clar ca si 300 mbps sunt suficienti pentru ce fac, nu am motive sa doresc 10 Gbps vreodata. Poate si asta ajuta la incalzirea globulara, mancai-ar tata pe ei de verzizori fara minte si atehnici.

Edited by Neaceasca85, 04 February 2023 - 15:09.


#11543
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Pene de curent foarte extinse. Rețelele Orange și Vodafone funcționale perfect și au început sa preia din traficul generat de clienți care, evident, s-a mutat pe 4G+

Turnuri înalte și potente.

#11544
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
Aparent și digi mobil funcționează, probabil au pus back-up.


#11545
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
:D


#11546
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,907
  • Înscris: 28.09.2017
Ce-ai făcut bobiță,ai intrat în beci? :D)))

#11547
Olympea

Olympea

    Member

  • Grup: Banned
  • Posts: 832
  • Înscris: 23.09.2021
A picat rețeaua, dar vad ca au reușit sa o pună în funcțiune înapoi. Pe străzi bezna. Au jucat becurile ca instalațiile de iarna. Pe harta enel sunt pene pana prin județul Hunedoara.

#11548
A-ONE

A-ONE

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 7,907
  • Înscris: 28.09.2017
Pe noi ne rupe cu ninsoarea, încă nu sunt probleme cu electricitatea, mai greu cu traficul :D)))

#11549
silcar

silcar

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 3,095
  • Înscris: 21.05.2019

View PostNeaceasca85, on 04 februarie 2023 - 14:31, said:


Cum credeti voi toate minciunile si manipularile. De acord cu reimpadurirea, dar CO2 nu poate fi redus mai mult decat e deja. Si nici CO2 nu Europa degaja cel mai mult ci alte zone ale lumii mult mai industrializate, ca pe langa defrisare, noi ne confruntam si cu dezindustrializare din pacate, industrie doar in SUA si China.

Vezi ca ai avut viscol la Galati, sunt invidios pe tine. Ce am eu e curat ghinion, acum au zapada zone din Ardeal precum Petrosani si Brasov, aici tot ghinion, zona blestemata.

Unde dracu sunt fenomenele alea extreme inmultite cum se tot minte in teoria Agw nu stiu, dupa 2018 le-am pierdut si le declar nule.

Parca incalzirea globala avea si un efect secundar frumos, global dimming, mai multi nori. Pentru ca da, de acum incolo voi dori sa fie cat mai multi nori. Si zapada, care deocamdata nu e, dar va reveni, a mai fost asa in anii 70.
nu e nici o minciună. Vorbești din nou pe lângă subiect. Încălzirea globală e accelerată de om și asta e o certitudine. Nu mai citi toate aberatiile de radio șanț. Zăpezile de alta nu vor mai reveni. Singura soluție ptr un viitor climatic mai bun e doar reducerea CO2 și spre asta ne îndreptăm fie că îți place sau nu. Preturile mai mici la utilități pot apărea în urma politicilor coerente duse de cei mandatați ptr asta. Nu CO2 îți face preț mai mic. E o alta tâmpenie

Fenomenele extreme se văd pe glob. Fenomen extrem nu înseamnă neapărat furtuna. Fenomen extrem este și seceta.prelungita, 22 de grade în ianuarie, ierni blânde , veri mai secretoase samd. Cu o simpla informare din surse oficiale se poate vedea cu ușurință fenomenele extreme de glob ce sunt prezente tot mai mult în diverse zone. Ești supărat pe vreme? Asta face încălzirea globală accelerată. Obișnuiește-te. Toți specialiștii și meteorologii spun clar și fără echivoc că clima s-a schimbat și o să continue schimbarea și chiar va accelera.

Edited by silcar, 05 February 2023 - 10:52.


#11550
Rua20

Rua20

    Member

  • Grup: Members
  • Posts: 764
  • Înscris: 04.01.2022

View Postsilcar, on 05 februarie 2023 - 10:51, said:

nu e nici o minciună. Vorbești din nou pe lângă subiect. Încălzirea globală e accelerată de om și asta e o certitudine. Nu mai citi toate aberatiile de radio șanț. Zăpezile de alta nu vor mai reveni. Singura soluție ptr un viitor climatic mai bun e doar reducerea CO2 și spre asta ne îndreptăm fie că îți place sau nu. Preturile mai mici la utilități pot apărea în urma politicilor coerente duse de cei mandatați ptr asta. Nu CO2 îți face preț mai mic. E o alta tâmpenie

Fenomenele extreme se văd pe glob. Fenomen extrem nu înseamnă neapărat furtuna. Fenomen extrem este și seceta.prelungita, 22 de grade în ianuarie, ierni blânde , veri mai secretoase samd. Cu o simpla informare din surse oficiale se poate vedea cu ușurință fenomenele extreme de glob ce sunt prezente tot mai mult în diverse zone. Ești supărat pe vreme? Asta face încălzirea globală accelerată. Obișnuiește-te. Toți specialiștii și meteorologii spun clar și fără echivoc că clima s-a schimbat și o să continue schimbarea și chiar va accelera.
Să înceapă SUA și China cu reducerea de CO2 și apoi:case closed!

#11551
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pe mine m-a nenorocit zapada la Craiova. Am dat la ea azi cateva ori prin curte si de pe masina. Stratul era +20 cm zapada.. Noroc ca se topeste repede ca nici nu mai am unde sa o pun pe la poarta..
Mi-a nenorocit zapada si fibra de la digi care traverseaza strada pe stalpi. Din cauza greutatii a picat din sufe si atarna nasol. Acum daca vine vreo masina grea peste 4m cum e aia de la desfundat canalizare imi rupe fibra..Posted Image

La tara din ce vad pe camere zapada este de +30 cm strat grosime.. si se topeste mai greu fiind temperaturi negative.


P.S. Sa nu mai aud de poluare si incalzire globala. Zi de zi sunt bombardat fara sa vreau de astfel de subiect. Pe tv, pe net, pe stiri imposibil sa nu apara cate cinci sase articole pe zi in stream despre greenurile vietii. Deja am facut repulsie pe subiectul asta.

Nah ca a si nins pentru bulgareala.. anul asta. La munte e zapada cu carurile, a plouat in Decembrie si Ianuarie cat pentru 6 luni... sa nu se mai planga unii ca n-au apa-n sol si e seceta pan la vara..

Edited by -koss-, 05 February 2023 - 13:25.


#11552
MELODY

MELODY

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 5,539
  • Înscris: 21.03.2005

View PostRua20, on 05 februarie 2023 - 11:06, said:


Să înceapă SUA și China cu reducerea de CO2 și apoi:case closed!
Nu stiu de China, dar in State am vazut atat de mult verde, inclusiv prin orasele mari... atat de mult!
Nu zic ca am vizitat cred nici 1% din toata suprafata lor locuita... habar nu am.

Orase din Florida, orase mai din nord (clima noastra), NY, Washington, Boston, si altele din zona, mers cu masina de-a lungul coastei de Est intre Boston si NY... si in toate zonele era atat de mult verde...
identic in Germania, Austria, etc.
Se vede si din avion cand mergi in Europa, in State... atat de mult verde...
cred ca se face prea mult tam-tam pe treaba asta...

Aici pe forum nu cred ca este nici un profesor de geografie, care a studiat, a facut cercetare climatica... cel mult o fi pe aici vreun portar sau paznic de la ministerul mediului (care a devenit expert dupa 2 saptamani de munca la intrarea in cladire) sau altii ca a-toate-prostiile-atehnic-nestiutor-shaormist care scrie in nestire pe fiecare topic de pe softpedia...

Exact asa se intampla... scris mult si inutil pe aceasta tema (myself included)

#11553
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008

View PostOlympea, on 04 februarie 2023 - 15:19, said:

Pene de curent foarte extinse. Rețelele Orange și Vodafone funcționale perfect și au început sa preia din traficul generat de clienți care, evident, s-a mutat pe 4G+

Turnuri înalte și potente.
Ca in orasul Slatina curentul e atat de stabil de te face sa crezi ca doar razboiul il poate opri vreodata (Doamne Fereste) stiam, dar constat ca si taranoaia Miesti Cungrea e destul de stabila, inca astept fenomenul meteo la care sa pice, monitorizez din martie 2022 si inca nu.

Am tendinta sa cred ca e ca in anii 90-2000 la Spineni dar nu e, chiar nu e, iar eu nu pun niciun fel de back-up la ce am eu, am doar 4 G pe telefon si incarcarea din masina drept variante la o posibila avarie. Nu voi dormi nicio noapte la tara, dar vreau sa monitorizez de la distanta.

A nins acum, zapada a doborat fibra mea de abonat la sol, tuile matusii trantite la pamant de ninsoarea apoasa, dar pe reteaua electrica o doare la basca, ca si la furtuna din septembrie. Pe camera am vazut fibra doborata, m-am dus la Miesti sa confirm. Ma rog, ninsoarea de saptamana trecuta nu asta de ieri. Dar si la asta de ieri curent la tara fara probleme, Distributie Oltenia chiar isi da silinta ca oamenii sa aiba tensiune indiferent de vreme.

Am sesizat la RDS, au ridicat-o fara sa ma mai sune. Ninsoarea de acum arata pe camera ca fibra e sus.

View Postsilcar, on 05 februarie 2023 - 10:51, said:

nu e nici o minciună. Vorbești din nou pe lângă subiect. Încălzirea globală e accelerată de om și asta e o certitudine. Nu mai citi toate aberatiile de radio șanț. Zăpezile de alta nu vor mai reveni. Singura soluție ptr un viitor climatic mai bun e doar reducerea CO2 și spre asta ne îndreptăm fie că îți place sau nu. Preturile mai mici la utilități pot apărea în urma politicilor coerente duse de cei mandatați ptr asta. Nu CO2 îți face preț mai mic. E o alta tâmpenie

Fenomenele extreme se văd pe glob. Fenomen extrem nu înseamnă neapărat furtuna. Fenomen extrem este și seceta.prelungita, 22 de grade în ianuarie, ierni blânde , veri mai secretoase samd. Cu o simpla informare din surse oficiale se poate vedea cu ușurință fenomenele extreme de glob ce sunt prezente tot mai mult în diverse zone. Ești supărat pe vreme? Asta face încălzirea globală accelerată. Obișnuiește-te. Toți specialiștii și meteorologii spun clar și fără echivoc că clima s-a schimbat și o să continue schimbarea și chiar va accelera.
Pai ca sa prinda si mai bine la fraieri, adica si cand sunt ierni dure istorice (care vor fi, nu am nicio indoiala) nu ii mai zic incalzire globala, ci schimbari climatice. Pai schimbari sunt tot timpul, clima nu e ceva fix, ci variabil.

Exista o incalzire sau o schimbare, dar nu cauzata de om. Eu speram ca GW aduce vreme mai interesanta la mine, cand colo din 2018 incoace ajung la nebuni cu lipsa de fenomene.

View Post-koss-, on 05 februarie 2023 - 13:25, said:

Pe mine m-a nenorocit zapada la Craiova. Am dat la ea azi cateva ori prin curte si de pe masina. Stratul era +20 cm zapada.. Noroc ca se topeste repede ca nici nu mai am unde sa o pun pe la poarta..
Mi-a nenorocit zapada si fibra de la digi care traverseaza strada pe stalpi. Din cauza greutatii a picat din sufe si atarna nasol. Acum daca vine vreo masina grea peste 4m cum e aia de la desfundat canalizare imi rupe fibra..Posted Image

La tara din ce vad pe camere zapada este de +30 cm strat grosime.. si se topeste mai greu fiind temperaturi negative.


P.S. Sa nu mai aud de poluare si incalzire globala. Zi de zi sunt bombardat fara sa vreau de astfel de subiect. Pe tv, pe net, pe stiri imposibil sa nu apara cate cinci sase articole pe zi in stream despre greenurile vietii. Deja am facut repulsie pe subiectul asta.

Nah ca a si nins pentru bulgareala.. anul asta. La munte e zapada cu carurile, a plouat in Decembrie si Ianuarie cat pentru 6 luni... sa nu se mai planga unii ca n-au apa-n sol si e seceta pan la vara..
Da, ninsoare surpriza si m-am bucurat, dar nu am mai putut ajunge la Craiova cu turul lampilor, 20 cm acolo, 6 la mine, ghinion.

Edited by Neaceasca85, 06 February 2023 - 12:07.


#11554
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Si a fost si ger azi noapte la Craiova
-11.4°C conform INM
-9.4 °C pe stația meteo personală

Dar tot timpul sunt diferențe de 1-2 °C între INM și stația personală. Am văzut că sunt diferențe și de presiune atmosferică. Nu știu unde au ăștia de la INM stația la Craiova de pe site.. probabil prin câmp pe undeva, afară din oraș unde e mai frig.

Pe Wunderground a fost minima de -10.1°C pe stația de la Piața Centrală Craiova (IDOLJCRA3). Cu ea compar.. e mai aproape de mine și cam bate cu stația mea meteo atât la temperaturi cât și la presiune atmosferică și umiditatea din aer. Totuși la 4 KM depărare sunt ceva diferențe meteo atât de umiditate, presiune atmosferică cât și de temperatură.. dar probabil stația de la INM e la 10 + KM de mine și de aici diferenețe mari..

Oricum tot ce e sub -10°C eu cataloghez ca fiind deja ger.

N-a prea făcut față centrala Ariston. Am dat-o azi dimineață la mers normal. Era la 54°C la limita de condensare iecologică ieuropeană verde. Acum am dat-o la 64°C bubuie fără condensare iecologică.. și am setat-o la 24 de grade să încălzească că m-a cam luat frigul de dimineață..

Fibra la mine tot atârnată e. Când o s-o rupă agâțând-o careva.. cu mașini de mare tonaj asta e.. îi chem pe cei de la digi.. nu mă mai gândesc la ea.. deși mă enervează s-o văd atârnată așa aiurea..

La țară am văzut că singura problemă a fost iluminatul stradal cu leduri ieconomice albastre.. Din cauza zăpezii a făcut toată noaptea ca pomul de crăciun.. Când se închidea tot când se aprindea.. simultan în tot satul..

Edited by -koss-, 06 February 2023 - 15:04.


#11555
Neaceasca85

Neaceasca85

    UE se va scinda pana in 2040

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,395
  • Înscris: 14.10.2008
Pai eu la Miesti i-am chemat pe cei de la RDS sa ridice fibra si au ridicat-o fara sa ma sune ca au venit.

#11556
-koss-

-koss-

    Technology apprentice

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
La Miești ai ridicat FTTB... Fiber to the Baraca... Posted Image

Edited by -koss-, 06 February 2023 - 15:19.


Anunturi

Neurochirurgie minim invazivă Neurochirurgie minim invazivă

"Primum non nocere" este ideea ce a deschis drumul medicinei spre minim invaziv.

Avansul tehnologic extraordinar din ultimele decenii a permis dezvoltarea tuturor domeniilor medicinei. Microscopul operator, neuronavigația, tehnicile anestezice avansate permit intervenții chirurgicale tot mai precise, tot mai sigure. Neurochirurgia minim invazivă, sau prin "gaura cheii", oferă pacienților posibilitatea de a se opera cu riscuri minime, fie ele neurologice, infecțioase, medicale sau estetice.

www.neurohope.ro

3 user(s) are reading this topic

1 members, 2 guests, 0 anonymous users

alber7

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate