Jump to content

SUBIECTE NOI
« 1 / 5 »
RSS
Platforma electronica de eviden&#...

Cot cu talpa montat stramb in per...

Sfat achizitie sistem audio pentr...

tavan fals rigips
 Ce preferați: produse mai scumpe ...

Demagnetizare (minimala) ori ba?

Cum pot sa vad pe un proiector pr...

Joc Drone
 Dropshipping

Sfat achizitie AC Gree Fairy vs P...

MONITOR LG fara sonor !

Batalia pentru Bucuresti - ND, Fi...
 Identificare font

problema ping in jocuri online

Problema calculator

Samsung Galaxy A35
 

*Cafeneaua Digi*

* * * * - 7 votes
  • Please log in to reply
13406 replies to this topic

#11557
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Cutremurescu Turcescu Nasolescu. Cam multe cutremure in Turcia.

View Post-koss-, on 06 februarie 2023 - 15:19, said:

La Miești ai ridicat FTTB... Fiber to the Baraca... Posted Image
M. Magazie de lemn din 1916.

47 C pe tur la Vaillantul meu. Nu ridic mai sus ca oricum sunt 900 metri cubi la cele 2 case deja. Sare de 3000 lei placinta.

20,5 in camera dimineata, era OK.

#11558
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Pleacă maică-mea în Turcia pe Istanbul.. peste o săptămână.. După ce că erau atentatele kurde.. acum au venit și cutremurele.. Posted Image
Doamne Ajută la toți care sunt prin Turcia.

N-am pașaport valabil că mi-a fost lene să mă duc (de fapt n-am prea avut timp).. dar o să mă duc să-mi fac pașaport.. că am văzut că au băgat cascada bigăr prin paginile de vize la pașaportul românesc.. ieuropean.. cascada bigăr care însă nu mai egzistă... Posted Image ...

Ar fi trebuit totuși să updateze și ei pașaportul românesc ieuropean.... să scoată cascada bigăr din el..Posted Image

Edited by -koss-, 06 February 2023 - 15:25.


#11559
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Yo Antalya la vara pe 18 iulie. Vad ca statia meteo pe WU functioneste, e corent, e internet, la Gaziantep banuiesc ca nu.

#11560
nicupitea

nicupitea

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,037
  • Înscris: 10.07.2011

View Post-koss-, on 06 februarie 2023 - 15:02, said:

Si a fost si ger azi noapte la Craiova
-11.4°C conform INM
-9.4 °C pe stația meteo personală

Dar tot timpul sunt diferențe de 1-2 °C între INM și stația personală. Am văzut că sunt diferențe și de presiune atmosferică. Nu știu unde au ăștia de la INM stația la Craiova de pe site.. probabil prin câmp pe undeva, afară din oraș unde e mai frig.

Pe Wunderground a fost minima de -10.1°C pe stația de la Piața Centrală Craiova (IDOLJCRA3). Cu ea compar.. e mai aproape de mine și cam bate cu stația mea meteo atât la temperaturi cât și la presiune atmosferică și umiditatea din aer. Totuși la 4 KM depărare sunt ceva diferențe meteo atât de umiditate, presiune atmosferică cât și de temperatură.. dar probabil stația de la INM e la 10 + KM de mine și de aici diferenețe mari..

Oricum tot ce e sub -10°C eu cataloghez ca fiind deja ger.

N-a prea făcut față centrala Ariston. Am dat-o azi dimineață la mers normal. Era la 54°C la limita de condensare iecologică ieuropeană verde. Acum am dat-o la 64°C bubuie fără condensare iecologică.. și am setat-o la 24 de grade să încălzească că m-a cam luat frigul de dimineață..

Fibra la mine tot atârnată e. Când o s-o rupă agâțând-o careva.. cu mașini de mare tonaj asta e.. îi chem pe cei de la digi.. nu mă mai gândesc la ea.. deși mă enervează s-o văd atârnată așa aiurea..

La țară am văzut că singura problemă a fost iluminatul stradal cu leduri ieconomice albastre.. Din cauza zăpezii a făcut toată noaptea ca pomul de crăciun.. Când se închidea tot când se aprindea.. simultan în tot satul..
Salut ce centrala ai de la ariston, eu am Premium 24 kw si o tin la 52°?
Care este temperatura ideala sa mearga in condensare?
Multumesc

#11561
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Pana in 50 C. Instalatorul meu cost reductionist si fan solar (mi-a montat panou de apa calda cu antigel, noroc ca nu stie si fotovoltaice) recomanda 47 C la Vaillant.

Peste 50 C functioneaza ca orice centrala veche fara condensatie. Nicio economie.

#11562
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postnicupitea, on 06 februarie 2023 - 18:37, said:

Salut ce centrala ai de la ariston, eu am Premium 24 kw si o tin la 52°?
Care este temperatura ideala sa mearga in condensare?
Multumesc

Salut, eu am Ariston Clas One 24 Kw si ca sa mearga în condensare se poate seta maxim tehnic la 55°C dar conform tehnicienilor ariston ideal 52°C. Eu o tin pe 54° de cand o am (de 1 an si 2 luni).

Am lasat si un review pe emag pentru info despre experienta personala cu centrala:
https://www.emag.ro/.../review/7514943

Edited by -koss-, 07 February 2023 - 13:43.


#11563
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
47 C la Vaillantul meu, acum a fost ceva ger dar nu am urcat-o la 50-55 cum faceam pe fonta cu centrala veche, gazul este foarte scump.

Pe 20 martie, cel tarziu 1 aprilie, sper sa opresc incalzirea. Si o voi opri, daca scade sub 17 poate bag putin electric.

Caloriferul din camera mea il dau pe 2 cand plec de acasa.

In cateva zile vine a 3-a factura de iarna. Nasol ca maica-mea nu vrea sa dea jumate din suma, in cele 3 luni de iarna. Fratele normal ca se enerveaza.

#11564
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Da.. din cauza iecologiei și green dealurilor ieuropene probabil în multe familii sunt contraziceri și mai rău scandaluri pe facturi la ienergie... Posted Image
Și la mine e buluc care să plătească.. ăla eu.. ăla eu... Posted Image

La mine în familie aud des.. dă bă la centrala aia căldură că plătesc eu.. da când a venit factura de 1200 lei.. când a văzut.. s-a făcut că plouă..
Mai variază temperatura.. noaptea nu știu de ce scade pe la un 19 - 20 de grade prin unele camere.. nu știu de ce.. deși e setat termostatul la 22.
Azi dimineață tot la fel a fost ger - 6 °C și m-am trezit la 21°C grade în cameră.. deși termostatul e setat la 22°C

Am un râs de termostat siemens făcut pe iecologie ieuropeană.. histerezisul lui zici că e programat de greta trompeta..

Am fost azi să-mi fac poza de permis auto... 20 de minute am stat să se dezghețe mașina... asta după ce m-am chinuit să deschid ușile.. se face gheața pe chedere de zici că sunt lipite cu superglue.. De o săptămână ninsoare, frig și ger. M-am săturat... zicea un fagot de meteorolog de la prognozemeteo facebuk că "a ținut iarna doar 2 săptămâni și la noi".. .. Da bre'..: săracii de noi că nu suntem ca în Kamceatka sau Alaska.. aia ne mai lipsea..

"Februarie 2023 este luna pe care am putea să o caracterizăm printr-o imagine sugestivă: un echilibru fragil, care se poate rupe oricând și ne poate duce în orice extremă: fie a unei reveniri a iernii și chiar cu aspecte mai severe sau o primăvară timpurie, care să facă uitată iarna care aproape a durat 2 săptămâni și la noi. Și totul depinde, iarăși, de cum se va comporta vortexul stratosferic. Cei de la ECMWF au ales să meargă pe o estimare curajoasă, a unei luni februarie foarte reci, care ar putea intra intra în top 3 cele mai reci luni februarie, dacă se confirmă scenariul"

Îmi vine să-l plesnesc pe fag0t când văd ce stil iecologisto-alarmist-apocaliptic are..

"Iarnă, în sensul amintirilor noastre, nu prea vom mai avea. Dar măcar episoade care să ne aducă aminte de ea"

Probabil dupa știința unora ca sa avem iar iarna cum am avut cateva ierni in copilarie va trebui sa killerim 90% din vaci, să mâncăm gândaci, viermi sau greieri în loc de shaorma de pui, porc sau de vită, toți sa mergem pe trotinete ielectrice, sa scadem jumate din populatia lunii, sa stam la 15 °C iarna in casa, vara sa stam la  30 °C sa facem ieconomie la curent.. si tot asa... fel și fel de ieconomii..

Edited by -koss-, 08 February 2023 - 11:41.


#11565
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Pentru ca s-a consumat mult mai putin decat erau asteptarile, pretul gazelor se va prabusi, dar iarna viitoare, nu acuma.

Bagasera gazul la energie verde. Dar speculatiile de la bursa date de razboi au aruncat in aer preturile.

Domne, pretul gazelor a crescut incepand cu 2020 pentru ca in 2020 Putineiul comasase deja armata in Ucraina.

Fel de fel de motive tampite. Scumpirea la curent, gaze si carburanti trebuie interzisa. Maxim X% nu 200%.

#11566
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017
Am avut noroc cu iarna blandă... Oricum eu aș considera gazele naturale și energia electrică fie ea obținută și din centrale pe cărbune sau combustibili fosili obiective pentru siguranța națională. Să privatizezi majoritatea producției și distribuției de gaze naturale sau energie electrică... e deja atentat la siguranța națională pentru o țară cu specificul României.

Dacă mori de frig în casă e direct genocid..

Am avut extrem de noroc cu iarna blândă Decembrie 2022- Februarie 2023, având în vedere contextul social, politic și militar extrem de fragil și de incert în care ne aflăm.

Când eram la școala generală mă bucram la iernile cu zăpadă și mă întristam când n-aveam zăpadă dar au fost țin minte și ierni câteva care n-au avut zăpadă... Până la 18 ani au fost vreo 4 sau 5 ierni fără zăpadă.. Între 2007 și 2022.. totuși au fost țin minte vreo 6 sau 7 ierni grele cu zăpadă multă... le țin minte doar de la drumurile făcute cu mașina și de la deszăpezirile pe care le făceam.

Totuși procentul de ierni cu zăpadă în ultimii 15 ani și relativ geroase este cam de 40-50% nu așa de alarmant de scăzut cum alarmează ăștia pe toate mediile posibile.


Am văzut zilele astea că a nins la greu în Grecia inclusiv la Atena.. ăia ce să mai zică... tot de la încălzirea globală a nins la Atena.. a luat-o razna clima.. nene..  să nu cumva sa zicem că e clima imprevizibilă câteodată... nu.. zicem că de la încălzirea globală a luat-o razna..

AI văzut că Erdogan.. a rechiziționat hotelurile din Antalya să cazeze sinistrații de la cutremure? Se anunță vremuri nasole și incerte pentru Antalya 2023..

Edited by -koss-, 08 February 2023 - 12:00.


#11567
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Sa gandesti ca poti inlocui carbunele cu panouri, fofeze, gaze sau nucleare modulare este clar atentat la siguranta nationala sau doar interesul nemtilor de a importa curent de la carbunele lor. Invers, ei vor gaz de la noi si asa sare in aer pretul.

#11568
unu999

unu999

    Active Member

  • Grup: Members
  • Posts: 1,305
  • Înscris: 10.10.2019
Normal ca romanasul, obisnuit cu soba, nu vrea sa auda de centrale nucleare modulare. Mai baga un stiulete in soba si aia e... nu ne iradiem, maica! Pompa de cladura? Basfemie!

Edited by unu999, 08 February 2023 - 12:23.


#11569
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
Nuclear e mai OK decat celelalte. Pompa de caldura din pamant ar trebui dar e foarte scumpa, varianta de aer poate da fail la ger mare, asa ceva e pentru climat cu ierni blande, stiu ca si norvegienii folosesc dar in perioadele mai calde. Si nu-mi convine freon+compresor, ala il folosesc vara pentru ca doar el asigura confortul cand este prea cald.

Eu zic mereu ca nu se poate scoate carbunele din productia de curent fara a suplimenta cu mult nuclear. Ecologistii profita si de dezindustrializarea Romaniei/Europei, nu mai trebuie asa de mult curent ca nu mai avem uzine consumatoare.

Orice se va intampla, apa calda menajera va ramane pe gaz (cu aport solar vara), pentru mine e cea mai proasta gluma ca poti fierbe apa (sa curga fierbinte 40 minute la dus cu debit mare) cu freon inversat.

Edited by Neaceasca85, 08 February 2023 - 12:33.


#11570
clader

clader

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 4,651
  • Înscris: 06.03.2004
40 min dus? :)
Ce faci in tot timpul ala? :)



#11571
-koss-

-koss-

    Senior Member

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,329
  • Înscris: 29.11.2017

View Postunu999, on 08 februarie 2023 - 12:23, said:

Normal ca romanasul, obisnuit cu soba, nu vrea sa auda de centrale nucleare modulare. Mai baga un stiulete in soba si aia e... nu ne iradiem, maica! Pompa de cladura? Basfemie!

N-am nimic cu energia nucleara.. dar totusi nu putem sa fim cobaii lumii cu centralelele nucleare modulare netestate. Practic suntem cobai... proiect pilot.. De ce sa fim cobai? De ce nu s-au dus in Ungaria sa le testeze.. sa vada in 10-20 de ani ce siguranta au..sau in SUA?.. iar apoi daca sunt safe pe termen lung sa putem sa ne gandim la aceasta tehnologie?

Domeniul nuclear cred unii ca e ca si cum ai construi un pod sau un bloc ori vreo capacitate de productie a microprocesoarelor.. nu nene.. nu e de gluma cu asa ceva.. rezultatele pe termen foarte lung pot fi dezastruoase daca ceva merge rau.

View Postclader, on 08 februarie 2023 - 12:35, said:

40 min dus? Posted Image
Ce faci in tot timpul ala? Posted Image

Si eu fac dus.. 30-40 de minute zi de zi.. Mâ gândesc la meme cu greta 5 minute în timpul ăla...

Attached File  greta trompeta.jpg   45.13K   13 downloads

Edited by -koss-, 08 February 2023 - 12:36.


#11572
cut3ryan

cut3ryan

    Pro FM <3

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 6,793
  • Înscris: 04.04.2008
Sau va jucati cu ala mic atatea minute, mai putin dureaza cred sa faceti baie.

#11573
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
No bini mai, apai fratele s-o declarat nemultumit de Wi-Fi-ul casei lui. Are Fiber Home ca router, un extender la etaj care nu functioneste (la mine pe AC-56-U merge la parter acel extender identic) si un switch cu 10 porturi pentru prizele din pereti, unde merg un desktop si un laptop, dar telefoanele nu au net.

Am comandat la RDS pentru el doo routere Mesh, cred ca Fiber Home, sa pun unul la parter si altul la etaj. La casa mea raman pe ONT vechi si bun ZTE F 625 2012 si router Asus AC-56-U 2016. La birou e Fiber Home ca al fratelui cu un Asus AC 1200-G+.

#11574
Neaceasca85

Neaceasca85

    Gaz ieftin si curent ieftin

  • Grup: Senior Members
  • Posts: 88,770
  • Înscris: 14.10.2008
100 de ioroparlamentari cer comisiei sa interzica orice viitoare proiecte energetice pe combustibili fosili. Daca prostia ar durea, aia ar urla, scindarea UE e tot mai aproape.

Anunturi

Bun venit pe Forumul Softpedia!

1 user(s) are reading this topic

1 members, 0 guests, 0 anonymous users

nicu014

Forumul Softpedia foloseste "cookies" pentru a imbunatati experienta utilizatorilor Accept
Pentru detalii si optiuni legate de cookies si datele personale, consultati Politica de utilizare cookies si Politica de confidentialitate